*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2011-2012  (Αναγνώστηκε 184990 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εγω δηλαδη ποτε θα πηγαινω για μαθημα? Πρωι ή απογευμα? Υποθετωντας οτι εχω 21 ωρες...
Με 21 ώρες μπορεί να σου δώσουν και τις 5 μέρες απόγευμα ή 4 μέρες απόγευμα και 1 πρωί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εσενα Lasid για τις 16 ωρες σου ειπανε ποτε θα πηγαινεις (πρωι-απογευμα)?
Δεν μου είπαν αν είναι όλες απογευματινές, αν και το κλασικό είναι αυτό.
Επειδή, όμως, μια από τις 4 μέρες έχω 7ωρο μπορεί αυτή η μέρα να είναι το πρωί. Θα μάθω τη Δευτέρα...
Δεν πήρα πρόγραμμα στα χέρια μου. Και αυτά που έμαθα προφορικά από ένα τηλεφώνημα πολλά είναι.
Εδώ μου είπαν και ποια μέρα θα έχω το "ρεπό" μου...  ;D ;D ;D  Την Τρίτη δεν έχω μάθημα!

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως Lasid πρόσεξε γιατί δεν νομίζω με 4 ένσημα/βδομάδα  να συμπληρώσεις το ταμείο ανεργίας για του χρόνου.Το ίδιο έπαθα κι εγώ πέρυσι και πήρα συνέχεια από τον προηγούμενο χρόνο.Ευτυχώς.....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Πάντως Lasid πρόσεξε γιατί δεν νομίζω με 4 ένσημα/βδομάδα  να συμπληρώσεις το ταμείο ανεργίας για του χρόνου.Το ίδιο έπαθα κι εγώ πέρυσι και πήρα συνέχεια από τον προηγούμενο χρόνο.Ευτυχώς.....
Ξέρω τι κάνω... Το καλοκαίρι που μας πέρασε είχα συνέχεια ενός μήνα που περίσσεψε από πέρυσι και το εφάπαξ επίδομα μετά τη λήξη του ταμείου. Έτσι, αν απολυθώ στις 10 Ιουνίου όπως κάθε χρονιά τα ένσημά μου θα μετράνε (αφαιρώντας τους τελευταίους δυο μήνες) από 10 Απριλίου 2011 μέχρι 10 Απριλίου 2012 (υπολογίζονται με βάση το δεκατετράμηνο μείον το τελευταίο δίμηνο). Έχω ήδη 38 ένσημα από 10 Απριλίου μέχρι 10 Ιουνίου του 2011. Στις 25 εβδομάδες από τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου μέχρι και 10 Απριλίου (έχω ήδη αφαιρέσει τις 2 εβδομάδες διακοπών Χριστουγέννων. Το Πάσχα πέφτει 15 Απριλίου και οι διακοπές βρίσκονται μέσα στο δίμηνο που αφαιρείται) θα έχω 25x4=100 ένσημα. Αφαιρώντας και 5 αργίες (Παρασκευή 28 Οκτωβρίου, Πέμπτη 17 Νοεμβρίου, Δευτέρα 30 Ιανουαρίου [τριών Ιεραρχών], Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου [Καθαρά Δευτέρα] και μια τοπική αργία όποτε πέφτει στη Βέροια) πάμε στα 100-5=95.

Δε νομίζεις ότι με 38+95=133 ένσημα βγαίνω άνετα στο ταμείο ανεργίας; Έχω 8 παραπάνω από τα 125. :)

Όπως βλέπεις το είχα μελετήσει εγκαίρως το θέμα. Ευχαριστώ πάντως για την προειδοποίηση και το ενδιαφέρον.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:47:06 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως Lasid πρόσεξε γιατί δεν νομίζω με 4 ένσημα/βδομάδα  να συμπληρώσεις το ταμείο ανεργίας για του χρόνου.Το ίδιο έπαθα κι εγώ πέρυσι και πήρα συνέχεια από τον προηγούμενο χρόνο.Ευτυχώς.....
Ξέρω τι κάνω... Το καλοκαίρι που μας πέρασε είχα συνέχεια ενός μήνα που περίσσεψε από πέρυσι και το εφάπαξ επίδομα μετά τη λήξη του ταμείου. Έτσι, αν απολυθώ στις 10 Ιουνίου όπως κάθε χρονιά τα ένσημά μου θα μετράνε (αφαιρώντας τους τελευταίους δυο μήνες) από 10 Απριλίου 2011 μέχρι 10 Απριλίου 2012 (υπολογίζονται με βάση το δεκατετράμηνο μείον το τελευταίο δίμηνο). Έχω ήδη 38 ένσημα από 10 Απριλίου μέχρι 10 Ιουνίου του 2011. Στις 25 εβδομάδες από τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου μέχρι και 10 Απριλίου (έχω ήδη αφαιρέσει τις 2 εβδομάδες διακοπών Χριστουγέννων. Το Πάσχα πέφτει 15 Απριλίου και οι διακοπές βρίσκονται μέσα στο δίμηνο που αφαιρείται) θα έχω 25x4=100 ένσημα. Αφαιρώντας και 5 αργίες (Παρασκευή 28 Οκτωβρίου, Πέμπτη 17 Νοεμβρίου, Δευτέρα 30 Ιανουαρίου [τριών Ιεραρχών], Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου [Καθαρά Δευτέρα] και μια τοπική αργία όποτε πέφτει στη Βέροια) πάμε στα 100-5=95.

Δε νομίζεις ότι με 38+95=133 ένσημα βγαίνω άνετα στο ταμείο ανεργίας; Έχω 8 παραπάνω από τα 125. :)

Όπως βλέπεις το είχα μελετήσει εγκαίρως το θέμα. Ευχαριστώ πάντως για την προειδοποίηση και το ενδιαφέρον.
Μα και μένα με βάση το δεκατετράμηνο υπολογίστηκαν και δεν συμπλήρωνα (με 4 ένσημα την εβδομάδα).Γνώμη μου είναι να πάρεις το ωράριο αν γίνεται στις 5 μέρες/βδομάδα ασχέτως αν ξοδεύεις βενζίνη,κάνεις δρομολόγια κλπ.Εξάλλου σου χρειάζονται τα ένσημα μελλοντικά.Γνώμη μου έτσι και χωρίς παρεξήγηση.Και πάλι βέβαια κάνεις ότι πιστεύεις οτι είναι σωστό για σένα

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σ'εσένα δεν μπορούσαν να πάνε και να μετρήσουν πίσω από την πρόσληψη του 2010 γιατί το καλοκαίρι του 2010 είχες βγάλει κανονικά ταμείο ανεργίας, δεν έπαιρνες συνέχεια. Εγώ, όμως το καλοκαίρι του 2011 πήρα συνέχεια και επομένως θα πάνε και θα μετρήσουν κανονικά τα 38 ένσημα από τις 10 Απριλίου μέχρι 10 Ιουνίου 2011 που απολύθηκα. Για αυτό όταν πάρεις συνέχεια τη δεύτερη χρονιά βγαίνει πιο εύκολα το ταμείο ανεργίας.

Εξάλλου δε νομίζω ότι είναι στο χέρι μου να τους ζητήσω να μου βγάλουν πρόγραμμα 5 ημερών/εβδομάδα.
Δεν τους είπα να μου το κάνουν τετραήμερο για να γλυτώνω βενζίνες και χρήματα, το είχαν έτοιμο.
Όσον αφορά το ότι θα μου χρειάζονται τα ένσημα στο μέλλον, δε θα σωθώ από 25 παραπάνω ένσημα.
Ελπίζω ότι από το καλοκαίρι του 2012 και μετά που θα είμαι μόνιμος δε θα χάνω κανένα ένσημο, θα παίρνω 300 ένσημα το χρόνο. Το πρόβλημα είναι ότι το μέλλον είναι αβέβαιο για τα οικονομικά της χώρας μας, πόσο μάλλον για την πιθανότητα να πάρουμε κάποτε σύνταξη...

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σ'εσένα δεν μπορούσαν να πάνε και να μετρήσουν πίσω από την πρόσληψη του 2010 γιατί το καλοκαίρι του 2010 είχες βγάλει κανονικά ταμείο ανεργίας, δεν έπαιρνες συνέχεια. Εγώ, όμως το καλοκαίρι του 2011 πήρα συνέχεια και επομένως θα πάνε και θα μετρήσουν κανονικά τα 38 ένσημα από τις 10 Απριλίου μέχρι 10 Ιουνίου 2011 που απολύθηκα. Για αυτό όταν πάρεις συνέχεια τη δεύτερη χρονιά βγαίνει πιο εύκολα το ταμείο ανεργίας.

Εξάλλου δε νομίζω ότι είναι στο χέρι μου να τους ζητήσω να μου βγάλουν πρόγραμμα 5 ημερών/εβδομάδα.
Δεν τους είπα να μου το κάνουν τετραήμερο για να γλυτώνω βενζίνες και χρήματα, το είχαν έτοιμο.
Όσον αφορά το ότι θα μου χρειάζονται τα ένσημα στο μέλλον, δε θα σωθώ από 25 παραπάνω ένσημα.
Ελπίζω ότι από το καλοκαίρι του 2012 και μετά που θα είμαι μόνιμος δε θα χάνω κανένα ένσημο, θα παίρνω 300 ένσημα το χρόνο. Το πρόβλημα είναι ότι το μέλλον είναι αβέβαιο για τα οικονομικά της χώρας μας, πόσο μάλλον για την πιθανότητα να πάρουμε κάποτε σύνταξη...
Τί εννοεις οτι θα είσαι μόνιμος ?έδωσες ασεπ και περιμένεις να διοριστείς?ή στο οαεδ θα είσαι μόνιμος?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Είμαι διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008. Έχουμε απομείνει 23 ασεπίτες ηλεκτρολόγοι και είμαι 20ος στη σειρά.
Ελπίζω ότι τον Αύγουστο του 2012 θα μας διορίσει επιτέλους. Πόσο ακόμα θα την τραβήξει αυτή τη μεταβατική;

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Με 21 ώρες μπορεί να σου δώσουν και τις 5 μέρες απόγευμα ή 4 μέρες απόγευμα και 1 πρωί.
δεν ήξερα ότι γίνεται 5 απογευματινά... πάσο γι'αυτό που είπα παραπάνω.  :D

Σ'εσένα δεν μπορούσαν να πάνε και να μετρήσουν πίσω από την πρόσληψη του 2010 γιατί το καλοκαίρι του 2010 είχες βγάλει κανονικά ταμείο ανεργίας, δεν έπαιρνες συνέχεια. Εγώ, όμως το καλοκαίρι του 2011 πήρα συνέχεια και επομένως θα πάνε και θα μετρήσουν κανονικά τα 38 ένσημα από τις 10 Απριλίου μέχρι 10 Ιουνίου 2011 που απολύθηκα. Για αυτό όταν πάρεις συνέχεια τη δεύτερη χρονιά βγαίνει πιο εύκολα το ταμείο ανεργίας.

όντως το σύνηθες είναι μια επίδομα, μια συνέχεια. στην έγκριση του νέου αρκούν και 4 ένσημα/εβδομάδα. εξάλλου νομίζω ότι έτσι κινούμαστε οι περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Με 21 ώρες μπορεί να σου δώσουν και τις 5 μέρες απόγευμα ή 4 μέρες απόγευμα και 1 πρωί.
δεν ήξερα ότι γίνεται 5 απογευματινά... πάσο γι'αυτό που είπα παραπάνω.  :D
Ναι γίνεται το πέτυχα μια χρονιά. Απλά είχα 7-8 τμήματα και δεν πετύχαινα κανένα από αυτά τα τμήματα στο πρωινό τους πρόγραμμα. Εδώ που τα λέμε τα πρωινά που είναι εργαστήρια κυρίως τα κρατάνε οι μόνιμοι.
όντως το σύνηθες είναι μια επίδομα, μια συνέχεια. στην έγκριση του νέου αρκούν και 4 ένσημα/εβδομάδα. εξάλλου νομίζω ότι έτσι κινούμαστε οι περισσότεροι.
Κάποτε που είχα και 2-3 ένσημα την εβδομάδα από φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης (εκτός από τα 4-5 ένσημα του ΟΑΕΔ) κατάφερνα να βγάζω κάθε χρόνο καινούριο ταμείο. Τώρα τα μετράμε με το σταγονόμετρο!  :(

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008. Έχουμε απομείνει 23 ασεπίτες ηλεκτρολόγοι και είμαι 20ος στη σειρά.
Ελπίζω ότι τον Αύγουστο του 2012 θα μας διορίσει επιτέλους. Πόσο ακόμα θα την τραβήξει αυτή τη μεταβατική;
Άρα λογικά σε καλούν και απο  το υπουργείο παιδείας έτσι?Είτε σαν αναπληρωτή είτε σαν ωρομίσθιο.Ε τότε το έλυσες το πρόβλημα σου αφού είσαι επιτυχών του ασεπ!Λογικά θα μονιμοποιηθείς αν και όπως είπες και πριν να δούμε τι θα γίνει και με τα οικονομικά της χώρας .Όπως και νά χει θα τα λέμε .Καληνύχτα στην όμορφη  Ελιά!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Είμαι διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008. Έχουμε απομείνει 23 ασεπίτες ηλεκτρολόγοι και είμαι 20ος στη σειρά.
Ελπίζω ότι τον Αύγουστο του 2012 θα μας διορίσει επιτέλους. Πόσο ακόμα θα την τραβήξει αυτή τη μεταβατική;
Άρα λογικά σε καλούν και απο  το υπουργείο παιδείας έτσι?Είτε σαν αναπληρωτή είτε σαν ωρομίσθιο.Ε τότε το έλυσες το πρόβλημα σου αφού είσαι επιτυχών του ασεπ!Λογικά θα μονιμοποιηθείς αν και όπως είπες και πριν να δούμε τι θα γίνει και με τα οικονομικά της χώρας .Όπως και νά χει θα τα λέμε .Καληνύχτα στην όμορφη  Ελιά!
Δεν με καλούν από το υπουργείο παιδείας ούτε ωρομίσθιο, ούτε αναπληρωτή επειδή είμαι χαμηλά στους πινακές τους διότι δεν έχω παιδαγωγική επάρκεια. Επιτυχόντες είναι αυτοί που απλά πέρασαν τη βάση. Εγώ είμαι διοριστέος του ΑΣΕΠ. Ναι κάποια στιγμή θα μονιμοποιηθώ, αλλά ούτε κι αυτό είναι σίγουρο με το θρίλερ που ζούμε στη χώρα μας.

Δεν μένω στη Βέροια, εκεί απλά προσλήφθηκα. Στη Θεσσαλονίκη μένω.
Εσύ δεν είπες που μένεις, ούτε την ειδικότητα σου. Καληνύχτα...θα τα λέμε φυσικά!

Αποσυνδεδεμένος vladi307

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας,

Ενω ημουν πρωτος στους χημικους για την ΕΠΑΣ Λαμιας και εγινε τμημα αρτοποιιας-ζαχαροπλαστικης, στις 29/9 αλλαξαν την ειδικοτητα με συμπληρωματικη προκηρυξη (μονο στη Λαμια) και ζητησαν γεωπονο με κατευθυνση στα τροφιμα. Βρωμα η δουλεια μου φαινεται. Παρακαλω πειτε μου τις αποψεις σας και τι θα μπορουσα να κανω. Περιμένω με αγωνία καποιο νεο.

Αποσυνδεδεμένος vit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό το έμαθες επισήμως;ότι δηλαδή οι ώρες θα πάνε σε γεωπόνο.Επειδή φιλικό μου πρόσωπο ρώτησε την Παρασκευή στο τηλ. της ΕΠΑΣ σχετικά με τις ώρες για γεωπόνο και δεν ήξεραν καν ότι προκηρύχθηκε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 791
Σύνολο: 802

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.