*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2011-2012  (Αναγνώστηκε 184587 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sakisnemkav_ΠΕ_20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνάδεφοι θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. ειμαι τε πληροφορικης και βρισκομαι στην πρωτη θεση σε επας της επαρχιας. Εχω ελπίδες; Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
1) Πώς ακριβως γινεται η επιλογη?
Π.χ. Ξεκινανε απο ΠΕ, μετα ΤΕ, ΠΕ, ΤΕ...? Με πληρες ωραριο - 21 ωρες για ΠΕ?

2) Δηλαδη εαν ισχυει το υποθετικο 21 ωρες το μεγιστο, τοτε θα κανω 5 μερες τη βδομαδα απο 4 ωρες τη μερα (+ 1 ωρα)? Μπορει να κανω και 4 μερες * 5 ωρες (+1)? Επισης, μπορω να πω οτι θελω 18 ωρες αντι για 21?

2) Lasid, καπου αναφερεις οτι αυτοι που εγαζονται παιρνουν μεχρι 7 ωρες. Υπογραφω καποια υπ. δηλωση γι'αυτο? Ρωταω γιατι μεχρι τελη Σεπτεμβριου εργαζομαι part-time. Δηλαδη, αν με καλεσουν πιο νωρις τι θα πρεπει να κανω?

3) Επισης, ειμαι πολυτεχνειου (5 ετη), με μεταπτυχιακο. Ποιο ειναι το καθαρο (ή εστω το μικτο) ωρομισθιο?

4) Τελος, επειδη εχω ΤΣΜΕΔΕ ξερει κανεις κανεις εαν θα μου το πληρωνουν σε περιπτωση που παρω πληρες ωραριο?
1) Οι απόφοιτοι ΤΕΙ στην εκπαίδευση δεν είναι ΤΕ. Προφανώς εννοείς ΠΕ12 και ΠΕ17 εναλλάξ. Έτσι είπαν ότι θα γίνονται οι προσλήψεις από πέρυσι, τώρα από εκεί και πέρα τι θα κάνει ο διευθυντής δεν ξέρω. (Το λέω αυτό επειδή ξέρω ΕΠΑΣ που πέρυσι πήρε δυο ΠΕ17 αλλά κανέναν ΠΕ12). Το ωράριο είναι 21 και παίρνει ο πρώτος πλήρες και ό,τι απομείνει ο δεύτερος. Πάντα όμως μπορεί να κάνει τη ρύθμισή του ο διευθυντής επικαλούμενος ότι δεν βγαίνει το πρόγραμμα για να δώσει πλήρες ωράριο στον πρώτο και τις υπόλοιπες ώρες στον δεύτερο.

2) Το πόσες ώρες θα έχει τη μέρα και πώς θα είναι το πρόγραμμα δεν μπορείς να το καθορίσεις εσύ. Άρα δεν μπορείς να ζητάς συγκεκριμένα πράγματα. Όταν έχεις πλήρες ωράριο με 21 ώρες συνήθως έχεις κάθε μέρα μάθημα. Είναι δύσκολο να έχεις τρεις μέρες 5ώρο και μία μέρα 6ωρο για να φτάνεις τις 21. Αν δεν μπορείς να πάρεις κάποιες ώρες τους το λες και βλέπουν πώς θα γίνουν τα πράγματα.

Ξανά 2) Ναι, υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση, αλλά μην αγχώνεσαι διότι η σύμβαση ισχύει για μετά την 1 Οκτωβρίου, ακόμα κι αν σε καλέσουν την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου. Άρα είσαι καλυμμένος.

3) Δεν ξέρω για τους ΠΕ12 ακριβώς διότι εξαρτάται από το πόσα χρόνια είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αν δεν απατώμαι. Πάντως για να πάρεις μια εικόνα για τους αποφοίοτυς ΤΕΙ είναι 15 μικτά και 12,45 καθαρά την ώρα.
Μου είπε συνάδελφος ΠΕ12 πέρυσι που δεν είχε κλείσει πενταετία στο ΤΣΜΕΔΕ ότι έπαιρνε 13,5 την ώρα...

4)Ναι σου το πληρώνουν και μάλιστα όχι μόνο στο πλήρες, αλλά αν έχεις πάνω από 15-16 ώρες νομίζω. Δεν είμαι σίγουρος... Σου λέω ό,τι θυμάμαι από τα λόγια του συναδέλφου μηχανολόγου ΠΕ12.

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Na rotiso kt opos vgikan ta apotelesmata sto internet gia ta epas tou oaed tha vgoun k gia ta iek tou oaed sto internet?

λογικά

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
πηρα τηλ αθηνα για αυτον που ηταν σε δυο νομους και θα το αλλαξουν.οσο για το βυσμα εκανε ενσταση και του αναγνωρισαν την προυπηρεσια του 10-11 ενω εγω δεν εκανα ενσταση αλλα δεν μου εχουν καταχωρισει την προυπηρεσια του 10-11.μου ειπαν να παρω στην πρωτοβαθμια στην πατρα και να τους στειλουν αθηνα με φαξ την δικια μου προυπηρεσια.τωρα αν γινει κατι το βλεπω πως οχι.μου ειπε η αθηνα οτι θα ενημερωσει καλαματαγια να παρουν και τους δυο.που να ξερω εγω την μοριοδοτηση να κανω ενσταση..ελλεος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1) Πώς ακριβως γινεται η επιλογη?
Π.χ. Ξεκινανε απο ΠΕ, μετα ΤΕ, ΠΕ, ΤΕ...? Με πληρες ωραριο - 21 ωρες για ΠΕ?

2) Δηλαδη εαν ισχυει το υποθετικο 21 ωρες το μεγιστο, τοτε θα κανω 5 μερες τη βδομαδα απο 4 ωρες τη μερα (+ 1 ωρα)? Μπορει να κανω και 4 μερες * 5 ωρες (+1)? Επισης, μπορω να πω οτι θελω 18 ωρες αντι για 21?

2) Lasid, καπου αναφερεις οτι αυτοι που εγαζονται παιρνουν μεχρι 7 ωρες. Υπογραφω καποια υπ. δηλωση γι'αυτο? Ρωταω γιατι μεχρι τελη Σεπτεμβριου εργαζομαι part-time. Δηλαδη, αν με καλεσουν πιο νωρις τι θα πρεπει να κανω?

3) Επισης, ειμαι πολυτεχνειου (5 ετη), με μεταπτυχιακο. Ποιο ειναι το καθαρο (ή εστω το μικτο) ωρομισθιο?

4) Τελος, επειδη εχω ΤΣΜΕΔΕ ξερει κανεις κανεις εαν θα μου το πληρωνουν σε περιπτωση που παρω πληρες ωραριο?
1) Οι απόφοιτοι ΤΕΙ στην εκπαίδευση δεν είναι ΤΕ. Προφανώς εννοείς ΠΕ12 και ΠΕ17 εναλλάξ. Έτσι είπαν ότι θα γίνονται οι προσλήψεις από πέρυσι, τώρα από εκεί και πέρα τι θα κάνει ο διευθυντής δεν ξέρω. (Το λέω αυτό επειδή ξέρω ΕΠΑΣ που πέρυσι πήρε δυο ΠΕ17 αλλά κανέναν ΠΕ12). Το ωράριο είναι 21 και παίρνει ο πρώτος πλήρες και ό,τι απομείνει ο δεύτερος. Πάντα όμως μπορεί να κάνει τη ρύθμισή του ο διευθυντής επικαλούμενος ότι δεν βγαίνει το πρόγραμμα για να δώσει πλήρες ωράριο στον πρώτο και τις υπόλοιπες ώρες στον δεύτερο.

2) Το πόσες ώρες θα έχει τη μέρα και πώς θα είναι το πρόγραμμα δεν μπορείς να το καθορίσεις εσύ. Άρα δεν μπορείς να ζητάς συγκεκριμένα πράγματα. Όταν έχεις πλήρες ωράριο με 21 ώρες συνήθως έχεις κάθε μέρα μάθημα. Είναι δύσκολο να έχεις τρεις μέρες 5ώρο και μία μέρα 6ωρο για να φτάνεις τις 21. Αν δεν μπορείς να πάρεις κάποιες ώρες τους το λες και βλέπουν πώς θα γίνουν τα πράγματα.

Ξανά 2) Ναι, υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση, αλλά μην αγχώνεσαι διότι η σύμβαση ισχύει για μετά την 1 Οκτωβρίου, ακόμα κι αν σε καλέσουν την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου. Άρα είσαι καλυμμένος.

3) Δεν ξέρω για τους ΠΕ12 ακριβώς διότι εξαρτάται από το πόσα χρόνια είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αν δεν απατώμαι. Πάντως για να πάρεις μια εικόνα για τους αποφοίοτυς ΤΕΙ είναι 15 μικτά και 12,45 καθαρά την ώρα.
Μου είπε συνάδελφος ΠΕ12 πέρυσι που δεν είχε κλείσει πενταετία στο ΤΣΜΕΔΕ ότι έπαιρνε 13,5 την ώρα...

4)Ναι σου το πληρώνουν και μάλιστα όχι μόνο στο πλήρες, αλλά αν έχεις πάνω από 15-16 ώρες νομίζω. Δεν είμαι σίγουρος... Σου λέω ό,τι θυμάμαι από τα λόγια του συναδέλφου μηχανολόγου ΠΕ12.

Thanks Lasid, παντα ενημερωμενος!
Στην περιπτωση μου ειμαι πρωτος στην ΠΕ κατηγορια μου, αλλά ο πρωτος της ΤΕ κατηγοριας μου εχει περισσοτερα μορια απο μενα. Υπαρχει περιπτωση να παρει πρωτα αυτον και μετα εμενα?
Υπαρχει καποια εγκυκλιος που να καθοριζει οτι πρωτα θα μπει ο πρωτος της ΠΕ κατηγοριας, μετα ο πρωτος της ΤΕ κατηγοριας, κοκ? Παντως τετοια εγκυκλιο υπαρχει για τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ. Δεν ξερω ομως αν υπαρχει και για τις ΕΠΑΣ.

Επισης, τα μαθηματα ειναι κατι αναλογο με τα ιεκ του οαεδ, απλα παιρνεις και βιβλια (απ'οτι γνωριζω)? Ειναι 2 ατομα εργαστηριο και 1 θεωρια?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Thanks Lasid, παντα ενημερωμενος!
Στην περιπτωση μου ειμαι πρωτος στην ΠΕ κατηγορια μου, αλλά ο πρωτος της ΤΕ κατηγοριας μου εχει περισσοτερα μορια απο μενα. Υπαρχει περιπτωση να παρει πρωτα αυτον και μετα εμενα?
Υπαρχει καποια εγκυκλιος που να καθοριζει οτι πρωτα θα μπει ο πρωτος της ΠΕ κατηγοριας, μετα ο πρωτος της ΤΕ κατηγοριας, κοκ? Παντως τετοια εγκυκλιο υπαρχει για τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ. Δεν ξερω ομως αν υπαρχει και για τις ΕΠΑΣ.

Επισης, τα μαθηματα ειναι κατι αναλογο με τα ιεκ του οαεδ, απλα παιρνεις και βιβλια (απ'οτι γνωριζω)? Ειναι 2 ατομα εργαστηριο και 1 θεωρια?
Πάλι δε γράφεις ΠΕ12 και ΠΕ17. Αν ο ΤΕ είναι απόφοιτος δευτεροβάθμιας δε νομίζω ότι παίζει ρόλο που έχει περισσότερο μόρια από σένα, διότι εκείνος κατά κανόνα δεν μπορεί να διδάξει θεωρία - μόνο εργαστήρια.
Αν είναι ΠΕ17 και έχει περισσότερα μόρια από σένα λογικά θα αρχίσουν να καλούν από τον πίνακα των ΠΕ17 και μετά θα έρθουν στον πίνακα ΠΕ12. Δηλαδή κατά μια έννοια είσαι δεύτερος. Δεν ξέρω αν υπάρχει εγκύκλιος ή αφήνεται στη διακριτική ευκαίρια του διευθυντή, όμως είναι λογικό ότι αν υπάρχει εγκύκλιος για τα ΙΕΚ ίσως κάτι ανάλογο να υπάρχει γραπτώς και για τις ΕΠΑΣ (στο κάτω κάτω στον ίδιο φορέα ανήκουν, στον ΟΑΕΔ).

Δεν ξέρω αν τα μαθήματα είναι παρόμοια με του ΙΕΚ (έχω διδάξει μόνο σε ιδιωτικό ΙΕΚ, όπου οι απαιτήσεις ήταν πολλές και το επίπεδο του μαθήματος ήταν δυσκολότερο...αλλά αν δεν τραβάνε τα παιδιά αναγκαστικά το χαλαρώνεις. Αλλιώς δε θα έχεις κανένα αποτέλεσμα, επειδή κανείς δε θα μπορεί να σε ακολουθήσει στη μάθηση).

Για το αν παίρνεις βιβλία, δεν παίρνω και όρκο πια! Τα βιβλία τα χορηγούσε το υπ. παιδείας, αλλά αυτό δεν έχει ούτε να καλύψει τα δικά του σχολεία φέτος... Άρα βιβλία δύσκολο να υπάρχουν, εκτός αν έχουν περσινά!

Στη θεωρία είναι πάντα ένα άτομο. Στο εργαστήριο και στο σχέδιο μπαίνουν δύο άτομα και αν οι μαθητές είναι πάνω από 25 μπαίνει και τρίτος. Συνήθως ένας τουλάχιστον είναι ΤΕ και ένας ΠΕ12 ή ΠΕ17, για τον τρίτο δεν ξέρω αν υπάρχει σαφής οδηγία αλλά υποθέτω ότι βάζουν όποιον δεν έχει συμπληρώσει ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Sorry Lasid, εννοω ΠΕ19 και ΠΕ20 (ειδικοτητα Πληροφορικης, 19 για ΑΕΙ και 20 για ΤΕΙ).
Αρα λες θα μπει ο ΠΕ20 πρωτος?
Παντως υπαρχει σιγουρα εγκυκλιος (για το 2010-2011 τουλαχιστον) για τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ που λεει μπαινει ο ΠΕ και μετα ο ΤΕ, οπου οριζονται δυο κατηγοριες (οπως η Πληροφορικη). Μου την εδειξε ο διευθυντης του τοπικου ιεκ οαεδ.

Εγω εχω κανει σε ιεκ οαεδ. Σε προετοιμαζω οτι το επιπεδο γενικα ειναι πολυ χαμηλο.
Εσυ πώς τα πηγες? Εχεις πιθανοτητες να σε καλεσουν (γιατι απο τα σχολεια φετος δεν βλεπω φως)?

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια.Οι μερες περνανε και το παιδειας δεν εχει σκοπο να καλεσει τεχνικες ειδικοτητες.Αλλοι λενε περιμενουν πρασινο φως απο τον Βενιζελο...αλλοι λενε οτι θα απολυσουν και οσους πηραν.Τι κανουμε τωρα που πλησιαζει ο καιρος και στις 1 οκτωβριου θα καλεσει ο ΟΑΕΔ?Και αν μετα μας καλεσει το παιδειας?Απο που να φαμε κυρωση για 2 χρονια?Απο το παιδειας ή απο το ΟΑΕΔ?Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Εσεις τι λετε για ολα αυτα?
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σχετικά με τον κλάδο ΠΕ19,20 με ποιά σειρά καλούν στον οαεδ; γιατί στους οριστικούς πίνακες διαχωρίζεται ο κλάδος σε ΠΕ19 και ΠΕ20. Αν κάποιος γνωρίζει ας μου πεί..ευχαριστώ
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Radius

  • Επισκέπτης
Στην ΕΠΑΣ πάντως του νομού μου έχουν γραφτεί ελάχιστα παιδιά φέτος, με δυσκολία και οι μόνιμοι συμπληρώνουν ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Sorry Lasid, εννοω ΠΕ19 και ΠΕ20 (ειδικοτητα Πληροφορικης, 19 για ΑΕΙ και 20 για ΤΕΙ).
Αρα λες θα μπει ο ΠΕ20 πρωτος?
Παντως υπαρχει σιγουρα εγκυκλιος (για το 2010-2011 τουλαχιστον) για τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ που λεει μπαινει ο ΠΕ και μετα ο ΤΕ, οπου οριζονται δυο κατηγοριες (οπως η Πληροφορικη). Μου την εδειξε ο διευθυντης του τοπικου ιεκ οαεδ.

Εγω εχω κανει σε ιεκ οαεδ. Σε προετοιμαζω οτι το επιπεδο γενικα ειναι πολυ χαμηλο.
Εσυ πώς τα πηγες? Εχεις πιθανοτητες να σε καλεσουν (γιατι απο τα σχολεια φετος δεν βλεπω φως)?
Χάθηκε ο κόσμος να ήσουν λίγο πιο συγκεκριμένος από την αρχή; Τζάμπα γράφω...νόμιζα ότι ήσουν μηχανικός.
Πείτε την ειδικότητά σας...γράψτε την στο προφίλ σας να φαίνεται, να μην ψαχνόμαστε! Έγω το έκανα και δε χρειάζεται συνεχώς να συστήνομαι και να δίνω διευκρινήσεις.

Στο θέμα μας τώρα. Στις ΕΠΑΣ σίγουρα δεν υπάρχει ή δεν εφαρμόζεται παρόμοια εγκύκλιος.
Ο διευθυντής ίσως έχει οδηγία να ξεκινάει από εκείνον που έχει τα πιο πολλά μόρια κι ας είναι απόφοιτος ΤΕΙ.

Εγώ σε ΙΕΚ δε θέλω να ξαναδιδάξω. Το δοκίμασα μια χρονιά σε γνωστό ιδιωτικό ΙΕΚ που υπάρχει μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη και δε θέλω να ξανασυνεργαστώ με τίποτα. Ανοργανωσιά, να ψάχνω να βρω βιβλία για να δω από που θα διδάξω την ύλη που μου έδωσαν, να μην έχει εργαστήριο ουσιαστικά και να προσπαθώ να βρω τρόπο για να καλύψω το ωράριο με θεωρία. Κι εγώ αν ήμουν μαθητής θα βαριόμουν 6 ώρες καπάκι θεωρία.
Καλύτερα σε ΕΠΑΣ που είναι δευτεροβάθμια και είναι πιο κοντά στο λύκειο από ότι το ΙΕΚ που περιμένουν πολλά περισσότερα από εσένα, ενώ έχουν μικρότερη υποδομή και πρέπει να στήσεις όλη τη διαδικασία μόνος σου.
Το επίπεδο του ΟΑΕΔ και της τεχνικής εκπαίδευσης το γνωρίζω, διότι έχω κάνει μάθημα και σε ΤΕΕ και σε ΕΠΑΛ.

Εγώ δεν έχω καμιά πιθανότητα να εργαστώ ως αναπληρωτής στο παιδείας, ενώ θα έπρεπε να είμαι μόνιμος από πέρυσι, διότι είμαι διοριστέος του προηγούμενου ΑΣΕΠ. Η μόνη μου ελπίδα είναι ο ΟΑΕΔ, ο οποίος μου δίνει δουλειά εδώ και
8-9 χρόνια. Στον πίνακά μου είμαι πρώτος και απέναντί μου στον πίνακα των αποφοίτων ΑΕΙ δεν έχω κανέναν.
Με βάση αυτό το δεδομένο περιμένω να με καλέσουν, αλλά δεν ξέρω τι ωράριο θα έχω.
Διότι όταν υπάρχουν κάποιοι μόνιμοι στην ειδικότητά σου, είναι αναμενόμενο να πάρεις όσες ώρες περισσέψουν.

Άντε να δούμε... Πάντως ακόμα κι όταν θα διοριστώ μόνιμος επιτέλους θα θυμάμαι πόσο σοφή επιλογή ήταν να κάνω αίτηση για να διδάξω στον ΟΑΕΔ το 2003. Από τον ΟΑΕΔ έμαθα πολλά και έφαγα και τρώω ακόμα ψωμί.

Καλή επιτυχία σε όλους μας εύχομαι. Αναμένω να αρχίσουν να καλούν Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου για να είμαστε στις θέσεις μας από Δευτέρα 3 Οκτωβρίου, εκτός αν το αφήσουν για να αρχίσουν να καλούν από Δευτέρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:02:37 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Sorry Lasid, εννοω ΠΕ19 και ΠΕ20 (ειδικοτητα Πληροφορικης, 19 για ΑΕΙ και 20 για ΤΕΙ).
Αρα λες θα μπει ο ΠΕ20 πρωτος?
Παντως υπαρχει σιγουρα εγκυκλιος (για το 2010-2011 τουλαχιστον) για τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ που λεει μπαινει ο ΠΕ και μετα ο ΤΕ, οπου οριζονται δυο κατηγοριες (οπως η Πληροφορικη). Μου την εδειξε ο διευθυντης του τοπικου ιεκ οαεδ.

Εγω εχω κανει σε ιεκ οαεδ. Σε προετοιμαζω οτι το επιπεδο γενικα ειναι πολυ χαμηλο.
Εσυ πώς τα πηγες? Εχεις πιθανοτητες να σε καλεσουν (γιατι απο τα σχολεια φετος δεν βλεπω φως)?
Χάθηκε ο κόσμος να ήσουν λίγο πιο συγκεκριμένος από την αρχή; Τζάμπα γράφω...νόμιζα ότι ήσουν μηχανικός.
Πείτε την ειδικότητά σας...γράψτε την στο προφίλ σας να φαίνεται, να μην ψαχνόμαστε! Έγω το έκανα και δε χρειάζεται συνεχώς να συστήνομαι και να δίνω διευκρινήσεις.

Στο θέμα μας τώρα. Στις ΕΠΑΣ σίγουρα δεν υπάρχει ή δεν εφαρμόζεται παρόμοια εγκύκλιος.
Ο διευθυντής ίσως έχει οδηγία να ξεκινάει από εκείνον που έχει τα πιο πολλά μόρια κι ας είναι απόφοιτος ΤΕΙ.

Εγώ σε ΙΕΚ δε θέλω να ξαναδιδάξω. Το δοκίμασα μια χρονιά σε γνωστό ιδιωτικό ΙΕΚ που υπάρχει μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη και δε θέλω να ξανασυνεργαστώ με τίποτα. Ανοργανωσιά, να ψάχνω να βρω βιβλία για να δω από που θα διδάξω την ύλη που μου έδωσαν, να μην έχει εργαστήριο ουσιαστικά και να προσπαθώ να βρω τρόπο για να καλύψω το ωράριο με θεωρία. Κι εγώ αν ήμουν μαθητής θα βαριόμουν 6 ώρες καπάκι θεωρία.
Καλύτερα σε ΕΠΑΣ που είναι δευτεροβάθμια και είναι πιο κοντά στο λύκειο από ότι το ΙΕΚ που περιμένουν πολλά περισσότερα από εσένα, ενώ έχουν μικρότερη υποδομή και πρέπει να στήσεις όλη τη διαδικασία μόνος σου.
Το επίπεδο του ΟΑΕΔ και της τεχνικής εκπαίδευσης το γνωρίζω, διότι έχω κάνει μάθημα και σε ΤΕΕ και σε ΕΠΑΛ.

Εγώ δεν έχω καμιά πιθανότητα να εργαστώ ως αναπληρωτής στο παιδείας, ενώ θα έπρεπε να είμαι μόνιμος από πέρυσι, διότι είμαι διοριστέος του προηγούμενου ΑΣΕΠ. Η μόνη μου ελπίδα είναι ο ΟΑΕΔ, ο οποίος μου δίνει δουλειά εδώ και
8-9 χρόνια. Στον πίνακά μου είμαι πρώτος και απέναντί μου στον πίνακα των αποφοίτων ΑΕΙ δεν έχω κανέναν.
Με βάση αυτό το δεδομένο περιμένω να με καλέσουν, αλλά δεν ξέρω τι ωράριο θα έχω.
Διότι όταν υπάρχουν κάποιοι μόνιμοι στην ειδικότητά σου, είναι αναμενόμενο να πάρεις όσες ώρες περισσέψουν.

Άντε να δούμε... Πάντως ακόμα κι όταν θα διοριστώ μόνιμος επιτέλους θα θυμάμαι πόσο σοφή επιλογή ήταν να κάνω αίτηση για να διδάξω στον ΟΑΕΔ το 2003. Από τον ΟΑΕΔ έμαθα πολλά και έφαγα και τρώω ακόμα ψωμί.

Καλή επιτυχία σε όλους μας εύχομαι. Αναμένω να αρχίσουν να καλούν Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου για να είμαστε στις θέσεις μας από Δευτέρα 3 Οκτωβρίου, εκτός αν το αφήσουν για να αρχίσουν να καλούν από Δευτέρα...
καλο κουραγιο και καλη δυναμη

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια.Οι μερες περνανε και το παιδειας δεν εχει σκοπο να καλεσει τεχνικες ειδικοτητες.Αλλοι λενε περιμενουν πρασινο φως απο τον Βενιζελο...αλλοι λενε οτι θα απολυσουν και οσους πηραν.Τι κανουμε τωρα που πλησιαζει ο καιρος και στις 1 οκτωβριου θα καλεσει ο ΟΑΕΔ?Και αν μετα μας καλεσει το παιδειας?Απο που να φαμε κυρωση για 2 χρονια?Απο το παιδειας ή απο το ΟΑΕΔ?Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Εσεις τι λετε για ολα αυτα?
Κανείς δεν ξέρει, αλλά θα σας πω την προσωπική μου άποψη. Δεν γίνεται να απολύσουν όσους πήραν.
Αυτό μπορεί να γίνει σε άλλες υπηρεσίες στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα, αλλά στα σχολεία θα έχει αντίκτυπο.
Φανταστείτε τους γονείς που θα μάθουν ότι οι καθηγητές των παιδιών τους απολύθηκαν. θα αντιδράσουν.
Θα πούνε και θα έχουν και δίκιο, από τη μια μας ζητάτε φόρους και από την άλλη κόβεται το σχολείο των παιδιών μας; Το να απολύσουν εκπαιδευτικούς και να παραπαίει το εκπαιδευτικό σύστημα θα δείξει σε όλη την κοινωνία ότι πραγματικά οδεύουμε για πτώχευση. Ποιος θα πληρώσει μετά τους νέους φόρους; Κανείς!
Το ηθικό όλων θα είναι πεσμένο. Για αυτό λέω ότι στην εκπαίδευση φέτος τουλάχιστον θα προσλάβουν κανονικά, ακόμα κι αν είναι πολλοί μέσω ΕΣΠΑ.

Τώρα το από που θες να έχεις κυρώσεις. Εσύ θα το αξιολογήσεις. Έχω όμως την εντύπωση ότι στον ΟΑΕΔ αν προσληφθείς δε σε κουνάει τίποτα. Είναι πιο σταθερή η κατάσταση της πρόσληψης εκεί, γιατί δεν αναπληρώνεις λειτουργικά κενά και δεν υπάρχουν υπεραριθμίες. Στο παιδείας με τις καταργήσεις και τις συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων ή αν επιστρέψουν από τα γραφεία εκπαίδευσης που κλείσανε εκείνοι που ήταν αποσπασμένοι είσαι μετέωρος. Από την άλλη ξέρω άτομα που πέρυσι άφησαν τον ΟΑΕΔ και πήγαν αναπληρωτές στο Υπ. Παιδείας, αλλά φέτος με ένσταση κατάφεραν να είναι και πάλι στους πίνακες του ΟΑΕΔ. Κρίνετε και αποφασίζετε!
Είναι ζόρικοι οι καιροί στους οποίους ζούμε. Φωτεινή καλό κουράγιο σε σένα και σε όλους μας!  :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Sorry Lasid, εννοω ΠΕ19 και ΠΕ20 (ειδικοτητα Πληροφορικης, 19 για ΑΕΙ και 20 για ΤΕΙ).
Αρα λες θα μπει ο ΠΕ20 πρωτος?
Παντως υπαρχει σιγουρα εγκυκλιος (για το 2010-2011 τουλαχιστον) για τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ που λεει μπαινει ο ΠΕ και μετα ο ΤΕ, οπου οριζονται δυο κατηγοριες (οπως η Πληροφορικη). Μου την εδειξε ο διευθυντης του τοπικου ιεκ οαεδ.

Εγω εχω κανει σε ιεκ οαεδ. Σε προετοιμαζω οτι το επιπεδο γενικα ειναι πολυ χαμηλο.
Εσυ πώς τα πηγες? Εχεις πιθανοτητες να σε καλεσουν (γιατι απο τα σχολεια φετος δεν βλεπω φως)?
Χάθηκε ο κόσμος να ήσουν λίγο πιο συγκεκριμένος από την αρχή; Τζάμπα γράφω...νόμιζα ότι ήσουν μηχανικός.
Πείτε την ειδικότητά σας...γράψτε την στο προφίλ σας να φαίνεται, να μην ψαχνόμαστε! Έγω το έκανα και δε χρειάζεται συνεχώς να συστήνομαι και να δίνω διευκρινήσεις.

Στο θέμα μας τώρα. Στις ΕΠΑΣ σίγουρα δεν υπάρχει ή δεν εφαρμόζεται παρόμοια εγκύκλιος.
Ο διευθυντής ίσως έχει οδηγία να ξεκινάει από εκείνον που έχει τα πιο πολλά μόρια κι ας είναι απόφοιτος ΤΕΙ.

Εγώ σε ΙΕΚ δε θέλω να ξαναδιδάξω. Το δοκίμασα μια χρονιά σε γνωστό ιδιωτικό ΙΕΚ που υπάρχει μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη και δε θέλω να ξανασυνεργαστώ με τίποτα. Ανοργανωσιά, να ψάχνω να βρω βιβλία για να δω από που θα διδάξω την ύλη που μου έδωσαν, να μην έχει εργαστήριο ουσιαστικά και να προσπαθώ να βρω τρόπο για να καλύψω το ωράριο με θεωρία. Κι εγώ αν ήμουν μαθητής θα βαριόμουν 6 ώρες καπάκι θεωρία.
Καλύτερα σε ΕΠΑΣ που είναι δευτεροβάθμια και είναι πιο κοντά στο λύκειο από ότι το ΙΕΚ που περιμένουν πολλά περισσότερα από εσένα, ενώ έχουν μικρότερη υποδομή και πρέπει να στήσεις όλη τη διαδικασία μόνος σου.
Το επίπεδο του ΟΑΕΔ και της τεχνικής εκπαίδευσης το γνωρίζω, διότι έχω κάνει μάθημα και σε ΤΕΕ και σε ΕΠΑΛ.

Εγώ δεν έχω καμιά πιθανότητα να εργαστώ ως αναπληρωτής στο παιδείας, ενώ θα έπρεπε να είμαι μόνιμος από πέρυσι, διότι είμαι διοριστέος του προηγούμενου ΑΣΕΠ. Η μόνη μου ελπίδα είναι ο ΟΑΕΔ, ο οποίος μου δίνει δουλειά εδώ και
8-9 χρόνια. Στον πίνακά μου είμαι πρώτος και απέναντί μου στον πίνακα των αποφοίτων ΑΕΙ δεν έχω κανέναν.
Με βάση αυτό το δεδομένο περιμένω να με καλέσουν, αλλά δεν ξέρω τι ωράριο θα έχω.
Διότι όταν υπάρχουν κάποιοι μόνιμοι στην ειδικότητά σου, είναι αναμενόμενο να πάρεις όσες ώρες περισσέψουν.

Άντε να δούμε... Πάντως ακόμα κι όταν θα διοριστώ μόνιμος επιτέλους θα θυμάμαι πόσο σοφή επιλογή ήταν να κάνω αίτηση για να διδάξω στον ΟΑΕΔ το 2003. Από τον ΟΑΕΔ έμαθα πολλά και έφαγα και τρώω ακόμα ψωμί.

Καλή επιτυχία σε όλους μας εύχομαι. Αναμένω να αρχίσουν να καλούν Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου για να είμαστε στις θέσεις μας από Δευτέρα 3 Οκτωβρίου, εκτός αν το αφήσουν για να αρχίσουν να καλούν από Δευτέρα...
καλο κουραγιο και καλη δυναμη
Ευχαριστώ πολύ mpesg. Κουράγιο και δύναμη χρειαζόμαστε όλοι μας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.