*

Αποστολέας Θέμα: αγανακτισμένοι στο συνταγμα  (Αναγνώστηκε 30255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 27, 2011, 03:46:24 μμ »
Αναστασια 76, η απάντηση "τύπου Καραϊσκάκης" που έδωσες, μου άρεσε ιδιαίτερα.
Και μου άρεσε, διότι υποκρύπτει μία ολόκληρη φιλοσοφία ( όχι πάντως "κάνω ότι θέλω. Δεν εννοούσε κάτι τέτοιο ο Καραϊσκάκης).
Πάντως, θα πρέπει μία κρίσιμη μάζα ανθρώπων ( πλειοψηφική θα ήταν καλύτερα) να πάρει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ την απόφαση, αποδεχόμενη όλες τις απορρέουσες συνέπειες ( και επειδή αυτές είναι βαρύτατες έτσι και αλλιώς, προσωπικά πιστεύω ότι αυτό περιλαμβάνει ως απαραίτητη προϋπόθεση και την παραδειγματική τιμωρία - ισόβια φυλάκιση και δήμευση περιουσίας - για όσους πολιτικάντηδες επλούτησαν αδικαιολόγητα).
Η πλειοψηφία των Ελλήνων, πρέπει να λάβει σοβαρές αποφάσεις οι οποίες έχουν συνέπειες.
Αν οι συνέπειες δεν γίνουν κατανοητές, οι πολλοί "δεν θα αντέξουν".
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:00 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 27, 2011, 03:46:58 μμ »
alceste μου, δεν νομίζω ότι ήμασταν όλοι... ;) Συμφωνώ με αυτό που λες περί διαγραφής παρανόμου χρέους... ;)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 27, 2011, 03:49:19 μμ »
Συμφωνώ με την apri... ;)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 27, 2011, 03:50:12 μμ »
Εγω ημουν πανοικει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:00 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 27, 2011, 03:51:36 μμ »
Παρομοίως... ;)

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 27, 2011, 03:52:06 μμ »
Συνάδελφε "alceste", η "ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥ ΧΡΕΟΥΣ" είναι επίσης σαφής θέση.
Όμως, μέχρι να διαπιστωθεί ποιο μέρος του χρέους είναι όντως παράνομο, η Ελλάδα θα είναι χωρίς δανεικά.
Άρα , θα υποστεί τυπική χρεοκοπία ( προσωπικά, πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο αν και ξέρω ότι δεν θα έχω εισόδημα για κάμποσους μήνες έτσι. Απλά, εκτιμώ ότι αξίζει η θυσία).
Πρέπει η πρόταση "ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥ ΧΡΕΟΥΣ" να συνοδεύεται και από τις συνέπειες, μια και αλλιώς δεν θα έχουμε πολίτες που έκαναν συνειδητή επιλογή, αλλά μάζα που "νόμιζε ότι...".
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 27, 2011, 03:55:00 μμ »
Ε, όχι και ποτέ.

Παράθεση
Δελτίο Τύπου: Με αφορμή τις αναφορές σε μέσα ενημέρωσης σχετικά με προβλήματα στις κινητές επικοινωνίες κατά τη διάρκεια της χθεσινής συγκέντρωσης (Τετάρτη 25 Μαίου) στο κέντρο της Αθήνας, η Ένωση Εταιριών Κινητής Τηλεφωνίας ενημερώνει ότι λόγω της μεγάλης πληθυσμιακής συγκέντρωσης καθώς και της εξαιρετικά αυξημένης τηλεπικοινωνιακής ζήτησης, προκλήθηκε στο συγκεκριμένο σημείο περιορισμένης εμβέλειας συμφόρηση στα δίκτυα των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, με αποτέλεσμα να παρατηρηθούν προβλήματα στην επικοινωνία στη συγκεκριμένη περιοχή.

Επισημαίνεται ότι η αρχιτεκτονική και ο τρόπος σχεδιασμού των δικτύων κινητής τηλεφωνίας διεθνώς παρέχει συγκεκριμένη χωρητικότητα και προβλέπει την ταυτόχρονη εξυπηρέτηση συγκεκριμένου αριθμού χρηστών, με βάση την κίνηση σε ώρες αιχμής. Το χθεσινό φαινόμενο (Τετάρτη 25 Μαίου) τοπικής συμφόρησης των δικτύων κινητής τηλεφωνίας οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στην αυξημένη χρήση υπηρεσιών δεδομένων -όπως MMS και πρόσβαση στο Internet- από το συγκεντρωμένο πλήθος. Οι υπηρεσίες αυτές καταλαμβάνουν αυξημένη χωρητικότητα στο δίκτυο κινητών επικοινωνιών σε σύγκριση με τις υπηρεσίες φωνής και απαιτούν ιδιαίτερα πυκνό δίκτυο σταθμών βάσης κινητής τηλεφωνίας προκειμένου να εξυπηρετούνται οι ανάγκες των χρηστών.

Πάγιο πρόβλημα του κλάδου, και ειδικά στο δήμο της Αθήνας, αποτελεί το γεγονός ότι πολλές από τις κεραίες των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας έχουν τεθεί εκτός λειτουργίας λόγω των περιορισμών και των ελλείψεων στο ισχύον νομοθετικό πλαίσιο για την αδειοδότηση των κεραιών κινητής τηλεφωνίας.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=307334

Η υπερφόρτωση ήταν πραγματικά απίστευτη κυρίως σε επίπεδο σηματοδοσίας. Οι Σταθμοί Βάσης δεν έχουν τις προδιαγραφές να εξυπηρετήσουν τόσο μεγάλο πλήθος συνδρομητών συγκεντρωμένο σε ένα σημείο ιδιαίτερα όταν το σύνολο των συνδρομητών αυτών προσπαθεί να κάνει ταυτόχρονη χρήση συγκεκριμένων υπηρεσιών. Δεν υπάρχουν σενάρια συνομωσίας απλά απαιτείτο 10πλάσιος αριθμός πομποδεκτών ανά κυψέλη με την ανάλογη επαύξηση χωρητικότητας στο δίκτυο μετάδοσης προκειμένου να εξυπηρετηθεί το πλήθος των συνδρομητών.

Καταλαβαίνω ότι η συνωμοσιολογική ερμηνεία είναι πολύ πιο ζουμερή, αλλά that's life.  :P


Αλήθεια; Και στα Δεκεμβριανά του 2008 που πολλαπλάσιος αριθμός ανθρώπων κατέβαινε στο Σύνταγμα και τους πέριξ δρόμους και παρακινούσε ο ένας τον άλλον από το κινητό, γιατί δεν έπεσε το σύστημα; Τότε τους είχαμε τους πομποδέκτες;

Και τα φώτα χθες που έσβησαν στο Σύνταγμα, όπως λένε λόγω βλάβης απο τη νεροποντή, και μετά ξανάνοιξαν;  Η μοναδική φορά που είχαμε καταιγίδα ήταν;

Δεν λέω ότι απαραίτητα συνέβαινε κάτι άλλο. Μπορεί όντως το πρόβλημα να είναι τεχνικό.
Απλώς δεν είναι παράλογο να σκεπτόμαστε και άλλες εκδοχές.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Alex100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 27, 2011, 04:05:35 μμ »
Αλήθεια; Και στα Δεκεμβριανά του 2008 που πολλαπλάσιος αριθμός ανθρώπων κατέβαινε στο Σύνταγμα και τους πέριξ δρόμους και παρακινούσε ο ένας τον άλλον από το κινητό, γιατί δεν έπεσε το σύστημα; Τότε τους είχαμε τους πομποδέκτες;

Και τα φώτα χθες που έσβησαν στο Σύνταγμα, όπως λένε λόγω βλάβης απο τη νεροποντή, και μετά ξανάνοιξαν;  Η μοναδική φορά που είχαμε καταιγίδα ήταν;

Δεν λέω ότι απαραίτητα συνέβαινε κάτι άλλο. Μπορεί όντως το πρόβλημα να είναι τεχνικό.
Απλώς δεν είναι παράλογο να σκεπτόμαστε και άλλες εκδοχές.

Ευχαριστώ για την ΑΜΕΣΗ επιβεβαίωση:

Καταλαβαίνω ότι η συνωμοσιολογική ερμηνεία είναι πολύ πιο ζουμερή, αλλά that's life.  :P

:)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 27, 2011, 04:07:49 μμ »
alceste μου, δεν νομίζω ότι ήμασταν όλοι... ;) Συμφωνώ με αυτό που λες περί διαγραφής παρανόμου χρέους... ;)
Για να καταλάβω, όποιος δε θέλει ή δεν επιθυμεί να διαδηλώσει την οργή του με τον ίδιο τρόπο που το κάνει ο άλλος σημαίνει ότι είναι άνθρωπος του καναπέ; Ειλικρινά, ελπίζω να κατάλαβα λάθος!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 27, 2011, 04:10:04 μμ »
πέρσυ είχε γίνει στη θεσσαλονίκη διαμαρτυρία με κατσαρόλες χωρίς κομματική ταυτότητα...φαίνεται όμως ότι ο κόσμος δεν είχε...προλάβει να αγανακτήσει τότε.καλό θα ήταν να υπάρχουν χαμηλοί τόνοι και από τις 2 πλευρές...πολύ αργήσαμε να αντιδράσουμε.δυστυχώς μόνο όταν το κακό φτάσει στην πόρτα μας...ξυπνάμε...εννοείται ότι δε θέλω να προσβάλλω κανένα,συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου σε όσα λέω.δυστυχώς αργήσαμε και αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίσει.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 27, 2011, 04:13:31 μμ »
Μάλλον θα πάμε για εκλογές
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=79852&catid=9
δεν φαίνεται να τα βρήκαν στην σύσκεψη…

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 27, 2011, 04:14:35 μμ »
Στο μεταξύ να σας ενημερώσω ότι το Συμβούλιο των Πολιτικών Αρχηγών τελείωσε. Αν κρίνω από τη μούρη του Καρατζαφέρη που μπήκε χαμογελαστός (ήλπιζε σε συγκυβέρνηση) και βγήκε κατηφής λέγοντας ότι κάποιοι έβαλαν την καρέκλα πάνω από όλα, φαίνεται ότι η συζήτηση οδηγήθηκε σε αδιέξοδο.

Οι βροντές που πριν από λίγο άρχισαν, μάλλον ήταν σημαδιακές... ::)
Ενδιαφέρουσες αλλά και κρίσιμες οι μέρες και οι ώρες που περνάμε.


ΥΓ. Alex, δεν με έλκουν τα συνωμοσιολογικά σενάρια ούτε τα αποδέχομαι. Απλώς προτιμώ να ελέγχω όλες τις πιθανότητες, παρά να δέχομαι  αβασάνιστα τη μόνη αλήθεια που μου προσφέρουν.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 27, 2011, 04:18:06 μμ »
Μάλλον θα πάμε για εκλογές
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=79852&catid=9
δεν φαίνεται να τα βρήκαν στην σύσκεψη…
Δεν πιστεύω ότι παρόλα αυτά θα πάει σε εκλογές. Ο άνθρωπος έχει αναλάβει να ξεπουλήσει τη χώρα και θα παραμείνει στην καρέκλα του πάση θυσία για να το κάνει.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αγανακτισμένοι στο συνταγμα
« Απάντηση #195 στις: Μάιος 27, 2011, 04:18:19 μμ »
Και γιατί δηλαδή να είναι υποχρεωμένοι μόνο οι πολίτες να προτείνουν λύσεις για την δύσκολη κατάσταση της Ελλάδας?Με συγχωρείτε πολύ αλλά αυτή είναι δική τους δουλειά.  Ενα κίνημα ΑΥΘΟΡΜΗΤΟ ποτε δεν έχει γραμμένες προτάσεις και λύσεις, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ έντονα για αυτά που δεν του αρέσουν , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ!

Θεωρώ πως μια χαρά ξέρουν και οι πολιτικοί, και οι βουλευτές, και οι 100 οικογένειες που πραγματικά κυβερνούν την Ελλάδα (εντός και εκτός αυτής) και όλοι οι αντιπρόσωποι του λαου και των κομμάτων ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. Απλα επιλέγουν να μην το κάνουν γιατί δεν ενδιαφέρονται για τον λαό αλλά μόνο για το προσωπικό τους όφελος.

Εάν επέλεγαν να κάνουν αυτό που ευνοεί τον λαό, θα φρόντιζαν όχι μόνο να μην προσκαλέσουν σε ακόμη βαθύτερα δωμάτια ξένους επισκέπτες αλλά να καθαρίσουν τα δωμάτιά του σπιτιού, να οργανώσουν τα οικονομικά του σπιτιού και το σημαντικότερο, να φυτέψουν τον κήπο, ώστε ο λαός να έχει να φάει από τα δικά του μποστάνια. Όλα τα άλλα έπονται και είναι ευκολότερα.

ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΧΑΡΙΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ? Εγώ που έχω λίγες (100 ευρώ ας πουμε :P) φυσικά τις δίνω στο κράτος και ξεκινάω μαζί του από το μηδέν, παίρνοντας το πόστο μου στην συλλογική προσπάθεια. Ο κόκαλης θα κανει το ίδιο???????

ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ αγανακτήστε διότι εάν δεν σας έχει συμβεί ήδη, κάτι δεν πάει καλα..... :-[

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 729
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.