*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 923054 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2884 στις: Αύγουστος 09, 2011, 11:48:09 μμ »
Ρε συνάδελφοι θα το ξαναπώ για άλλη μία φορά.

Οι δημοσιογράφοι που κάνουν ρεπορτάζ για τα θέματα παιδείας δεν έχουν πλήρη εικόνα του συστήματος διορισμών. Τέτοια έχουμε μόνο εμείς που καίγεται ο κώλος μας και πάλι όχι σίγουρα. Λίγες φορές έχετε προσπαθήσει να εξηγήσετε σε κάποιον δικό σας πως γίνονται οι διορισμοί στην εκπαίδευση και μετά από λίγο ο άνθρωπος έχει χαθεί, έχει ζαλιστεί και έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά με τους πίνακες, τους παραπίνακες, τα ποσοστά, κτλ.;

Εγώ πλέον όταν με ρωτάνε πως διορίζεσαι καθηγητής τους απαντάω "δε θες να μάθεις".
Κάπως έτσι είναι και με τους δημοσιογράφους. Παίρνει το λαγωνικό-δημοσιογράφος την άκρη του στο υπουργείο να μάθει πως θα γίνουν οι διορισμοί γιατί μπορεί να του έχουν στείλει και δυο-τρία mail, να έχει διαβάσει κάποιο δελτίο τύπου για το χαμό που γίνεται, κλπ. Του λέει λοιπόν η πηγή τα νουμεράκια και τις κατηγορίες, αυτός κάπου το χάνει και στις περισσότερες περιπτώσεις τα μεταφέρει λάθος. Λίγα είναι τα ρεπορτάζ που γίνονται από ενημερωμένους συντάκτες και αυτά κάνουν μπαμ.

Στο διαταύτα αν ποτέ έσπαγε η αναλογία 60 ΑΣΕΠ- 40 Ενιαίος αυτό δε θα γινόταν για να διοριστεί κόσμος από το 24μηνο, αλλά οι εναπομείναντες ΑΣΕΠίτες. Το 60-40 ανάμεσα σε ΑΣΕΠ και ενιαίο τηρείται πάντα, απλά σε κάποιες ειδικότητες που κάνει αρκετούς διορισμούς παίρνει και από το 24μηνο αρκετούς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:33:52 »

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2885 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:15:17 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.με πνιγει η αδικια.καποτε οταν εβγαινε η εγκυκλιος διορισμων ελεγε να κανουν αιτηση π.χ. οσοι εχουν μεχρι 15 μορια και παιδαγωγικη καταρτιση.δεν γινοταν τοτε να διοριστω,ειχα ναι μεν περισσοτερα μορια αλλα ελειπε το παιδαγωγικο.Εκανα το παιδαγωγικο.περσυ που ηταν να διοριστω δεν ειχε λεφτα για να διορισει.εχω μια συγκεκριμενη σειρα στο 40% που εχω κατωχυρωσει δικαιωμα διορισμου.οι πινακες ομως της τεχνικης εκπαιδευσης δεν κλειδωσαν, οποτε φετος μπηκαν 4 ατομα μπροστα με μεγαλυτερες προυπηρεσιες και παιδαγωγικη καταρτιση.οποτε με πετανε εξω απο την σειρα του 40%.και καθε χρονο ολο και καποιος με καινουργιο παιδαγωγικο θα μπαινει μπροστα μου.ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ?????????????απο περσυ φωναζω οτι επρεπε στην τεχνικη εκπαιδευση να κλειδωσουν οι πινακες οσοι κατωχηρωσαν δικαιωμα διορισμου,να διοριστουν πρωτα αυτοι και μετα τα καινουργια παιδαγωγικα.οπως παλαιοτερα που περιμενα και εγω την σειρα μου.τι στο υπουργειο περσυ με τους αδιοριστους εστειλα την αιτηση για τα δικαιωματα μου,τι τους συνδικαλιστες εκει που δουλευα τους ενημερωσα για την αδικια των πινακων της τεχνικης εκπαιδευσης, τι e-mail εστειλα για να μαθουν οτι δεν ειμαστε το ιδιο με τις αλλες ειδικοτητες που κλειδωσαν οι πινακες .......................ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.Ας μου πει καποιος την γνωμη του......στραβα εγω τα βλεπω τα πραγματα ή απο δω και περα θα ζω με ηρεμιστικα???Δεν υπαρχει κανεις που να τον καιει το ιδιο προβλημα με εμενα???????????
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2886 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:28:33 πμ »
Εγώ πάντως ρώτησα και μου είπαν ότι θα υπάρχουν ξεχωριστά οι κατηγορίες 60, 40, 24μηνο, 30μηνο και ειδικές κατηγορίες, όπως ακριβώς και πέρυσι. Το θέμα είναι ότι θα πάρει δυστυχώς πολύ λίγους, αυτό είναι το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2887 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:41:49 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.με πνιγει η αδικια.καποτε οταν εβγαινε η εγκυκλιος διορισμων ελεγε να κανουν αιτηση π.χ. οσοι εχουν μεχρι 15 μορια και παιδαγωγικη καταρτιση.δεν γινοταν τοτε να διοριστω,ειχα ναι μεν περισσοτερα μορια αλλα ελειπε το παιδαγωγικο.Εκανα το παιδαγωγικο.περσυ που ηταν να διοριστω δεν ειχε λεφτα για να διορισει.εχω μια συγκεκριμενη σειρα στο 40% που εχω κατωχυρωσει δικαιωμα διορισμου.οι πινακες ομως της τεχνικης εκπαιδευσης δεν κλειδωσαν, οποτε φετος μπηκαν 4 ατομα μπροστα με μεγαλυτερες προυπηρεσιες και παιδαγωγικη καταρτιση.οποτε με πετανε εξω απο την σειρα του 40%.και καθε χρονο ολο και καποιος με καινουργιο παιδαγωγικο θα μπαινει μπροστα μου.ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ?????????????απο περσυ φωναζω οτι επρεπε στην τεχνικη εκπαιδευση να κλειδωσουν οι πινακες οσοι κατωχηρωσαν δικαιωμα διορισμου,να διοριστουν πρωτα αυτοι και μετα τα καινουργια παιδαγωγικα.οπως παλαιοτερα που περιμενα και εγω την σειρα μου.τι στο υπουργειο περσυ με τους αδιοριστους εστειλα την αιτηση για τα δικαιωματα μου,τι τους συνδικαλιστες εκει που δουλευα τους ενημερωσα για την αδικια των πινακων της τεχνικης εκπαιδευσης, τι e-mail εστειλα για να μαθουν οτι δεν ειμαστε το ιδιο με τις αλλες ειδικοτητες που κλειδωσαν οι πινακες .......................ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.Ας μου πει καποιος την γνωμη του......στραβα εγω τα βλεπω τα πραγματα ή απο δω και περα θα ζω με ηρεμιστικα???Δεν υπαρχει κανεις που να τον καιει το ιδιο προβλημα με εμενα???????????
Aγαπητέ/ή συνάδελφε,δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία αδικία,έχουν μεγαλύτερη προϋπηρεσια από έσενα και έπρεπε από την αρχή να προηγούνται,αλλά δεν είχαν ΑΣΠΑΙΤΕ.Μήπως θα επρεπε να ρωτήσεις και αυτούς που δουλεύουν 6-7 χρόνια στην εκπαίδευση (άρα έχουν μεγάλη προϋπηρεσία και ορισμένοι και ασεπ)και έβλεπαν ανθρώπους με πολύ μικρή προύπηρεσία σε σχέση με αυτούς να τους προσπερνούν επειδή ηξεραν καλά τα σουαχίλι και μπορούσαν να αποκτούν παιδαγωγική κατάρτιση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:33:52 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2888 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:47:34 πμ »
Για την ακρίβεια όχι μόνο να προσπερνούν αλλά να διορίζονται κιόλας με 1,5 μήνες προϋπηρεσίας και ασπαιτε.Για να μην πούμε κιόλας για τον ΑΣΕΠ,να γράφεις 70-72 και να διορίζεται άλλος συνάδελφος που είχε γράψει 60 ή 58 μόνο και μόνο επειδή είχε παιδαγωγική κατάρτιση και προηγούνταν σε σχέση με εσένα.

Αποσυνδεδεμένος an_satan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2889 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:50:43 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει που μπορώ να βρω την ανακοίνωση που είχε κάνει το υπουργείο μας (μέσα Ιουλίου) με τις μεταβολές στοιχείων τριτέκνων και πολυτέκνων εκπαιδευτικών; Είναι επείγον!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2890 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:54:56 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει που μπορώ να βρω την ανακοίνωση που είχε κάνει το υπουργείο μας (μέσα Ιουλίου) με τις μεταβολές στοιχείων τριτέκνων και πολυτέκνων εκπαιδευτικών; Είναι επείγον!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Είχε δημοσιευθεί έγγραφο του υπουργείου στο alfavita.Aρα ή στο alfavita μπορείς να το αναζητήσεις ή στα έγγραφα του υπουργείου (στην ιστοσελίδα).

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2891 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:59:49 πμ »
Για την ακρίβεια όχι μόνο να προσπερνούν αλλά να διορίζονται κιόλας με 1,5 μήνες προϋπηρεσίας και ασπαιτε.Για να μην πούμε κιόλας για τον ΑΣΕΠ,να γράφεις 70-72 και να διορίζεται άλλος συνάδελφος που είχε γράψει 60 ή 58 μόνο και μόνο επειδή είχε παιδαγωγική κατάρτιση και προηγούνταν σε σχέση με εσένα.

++++
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2892 στις: Αύγουστος 10, 2011, 11:06:28 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.με πνιγει η αδικια.καποτε οταν εβγαινε η εγκυκλιος διορισμων ελεγε να κανουν αιτηση π.χ. οσοι εχουν μεχρι 15 μορια και παιδαγωγικη καταρτιση.δεν γινοταν τοτε να διοριστω,ειχα ναι μεν περισσοτερα μορια αλλα ελειπε το παιδαγωγικο.Εκανα το παιδαγωγικο.περσυ που ηταν να διοριστω δεν ειχε λεφτα για να διορισει.εχω μια συγκεκριμενη σειρα στο 40% που εχω κατωχυρωσει δικαιωμα διορισμου.οι πινακες ομως της τεχνικης εκπαιδευσης δεν κλειδωσαν, οποτε φετος μπηκαν 4 ατομα μπροστα με μεγαλυτερες προυπηρεσιες και παιδαγωγικη καταρτιση.οποτε με πετανε εξω απο την σειρα του 40%.και καθε χρονο ολο και καποιος με καινουργιο παιδαγωγικο θα μπαινει μπροστα μου.ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ?????????????απο περσυ φωναζω οτι επρεπε στην τεχνικη εκπαιδευση να κλειδωσουν οι πινακες οσοι κατωχηρωσαν δικαιωμα διορισμου,να διοριστουν πρωτα αυτοι και μετα τα καινουργια παιδαγωγικα.οπως παλαιοτερα που περιμενα και εγω την σειρα μου.τι στο υπουργειο περσυ με τους αδιοριστους εστειλα την αιτηση για τα δικαιωματα μου,τι τους συνδικαλιστες εκει που δουλευα τους ενημερωσα για την αδικια των πινακων της τεχνικης εκπαιδευσης, τι e-mail εστειλα για να μαθουν οτι δεν ειμαστε το ιδιο με τις αλλες ειδικοτητες που κλειδωσαν οι πινακες .......................ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.Ας μου πει καποιος την γνωμη του......στραβα εγω τα βλεπω τα πραγματα ή απο δω και περα θα ζω με ηρεμιστικα???Δεν υπαρχει κανεις που να τον καιει το ιδιο προβλημα με εμενα???????????
Aγαπητέ/ή συνάδελφε,δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία αδικία,έχουν μεγαλύτερη προϋπηρεσια από έσενα και έπρεπε από την αρχή να προηγούνται,αλλά δεν είχαν ΑΣΠΑΙΤΕ.Μήπως θα επρεπε να ρωτήσεις και αυτούς που δουλεύουν 6-7 χρόνια στην εκπαίδευση (άρα έχουν μεγάλη προϋπηρεσία και ορισμένοι και ασεπ)και έβλεπαν ανθρώπους με πολύ μικρή προύπηρεσία σε σχέση με αυτούς να τους προσπερνούν επειδή ηξεραν καλά τα σουαχίλι και μπορούσαν να αποκτούν παιδαγωγική κατάρτιση.


και εγω δουλευω 10 χρονια ,αλλα δεν πληρουσα τις προυποθεσεις οταν αλλοι διοριζονταν.στην δικια μου ειδικοτητα δεν υπαρχουν επιτυχιες ασεπ και αυτοι που περασαν μπροστα ειναι με 5 προσληψεις παλαιοτερων ετων....σιβιτανιδειου....ή οπως οι παλαιοτεροι θα θυμουνται που δεν υπηρχαν πινακες και γνωριζες τον διευθυντη δευτεροβαθμιας σε εκανε προσληψη αναπληρωτη σε Α περιοχη μεσα στο σπιτι σου.ετσι μαζεψαν προυπηρεσιες.Δεν ειναι αδικια?????????????????
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος an_satan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2893 στις: Αύγουστος 10, 2011, 11:21:46 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει που μπορώ να βρω την ανακοίνωση που είχε κάνει το υπουργείο μας (μέσα Ιουλίου) με τις μεταβολές στοιχείων τριτέκνων και πολυτέκνων εκπαιδευτικών; Είναι επείγον!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Είχε δημοσιευθεί έγγραφο του υπουργείου στο alfavita.Aρα ή στο alfavita μπορείς να το αναζητήσεις ή στα έγγραφα του υπουργείου (στην ιστοσελίδα).
Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να το βρω και στο υπουργείο που το είπα δεν έχουν ιδέα. Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις γιατί είναι επείγον;
Υ.Γ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2894 στις: Αύγουστος 10, 2011, 11:34:24 πμ »
...και υστερα σου λεει κλειδωμενοι πινακες...κουραφεξαλα!!!!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2895 στις: Αύγουστος 10, 2011, 11:40:59 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει που μπορώ να βρω την ανακοίνωση που είχε κάνει το υπουργείο μας (μέσα Ιουλίου) με τις μεταβολές στοιχείων τριτέκνων και πολυτέκνων εκπαιδευτικών; Είναι επείγον!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αφορά την ένταξή τους στους πίνακες για διορισμό του 2011-12  ?

Αν ναι, τότε κοίτα εδώ:
                        http://www.pde.gr/index.php?page=2896
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2011, 11:47:18 πμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2896 στις: Αύγουστος 10, 2011, 11:45:49 πμ »
δες ενιαιος νο 5 και 6. δεν μπορω να το εξηγησω

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2897 στις: Αύγουστος 10, 2011, 11:50:17 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει που μπορώ να βρω την ανακοίνωση που είχε κάνει το υπουργείο μας (μέσα Ιουλίου) με τις μεταβολές στοιχείων τριτέκνων και πολυτέκνων εκπαιδευτικών; Είναι επείγον!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Είχε δημοσιευθεί έγγραφο του υπουργείου στο alfavita.Aρα ή στο alfavita μπορείς να το αναζητήσεις ή στα έγγραφα του υπουργείου (στην ιστοσελίδα).
Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να το βρω και στο υπουργείο που το είπα δεν έχουν ιδέα. Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις γιατί είναι επείγον;
Υ.Γ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ!!!


αυτό ψάχνεις;

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=39846

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 758

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.