*

Αποστολέας Θέμα: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.  (Αναγνώστηκε 8688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexandra77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« στις: Ιούνιος 01, 2011, 07:12:07 μμ »
Βοηθός νηπιαγωγού (βασικά στο ολοήμερο τμήμα 3 νηπιαγωγοί συνολικά, εκ των 2 με αλλαγή βάρδιας και η 1 νηπιαγωγός -βοηθός- πάντα πρωινή βάρδια) δεν δικαιούται να "συμμετάσχει" στο αναμνηστικό δίπλωμα του νηπίου? Δηλ. μόνο οι 2 νηπιαγωγοί (η 1 προϊσταμένη και η άλλη κανονική νηπιαγωγός) υπογράφουν στα αναμνηστικά διπλώματα ώς "Η Προϊσταμένη του νηπ/γείου" και Η Νηπ/γός" κ η βοηθός πουθενά? Τι ρόλο βαράει δλδ?  :o ??? :-\
ΠΕ60 ΣΜΕΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:43 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2011, 10:09:36 πμ »
εννοείται ότι υπογράφουν ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοί οι οποίο συμμετείχαν!αλίμονο αν ξεχωρίζουμε προϊσταμένες και νηπιαγωγούς!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2011, 10:51:33 πμ »
Συγνώμη, μιλάμε για δημόσιο νηπιαγωγείο έτσι;;;; Δεν υπάρχουν βοηθοί νηπιαγωγού απο όσο ξέρω :o

Κρίνοντας απο την υπογραφή σου (ΠΕ60 ΣΜΕΑ) φαντάζομαι οτι δουλεύεις παράλληλη στήριξη; Δεν είσαι βοηθός κανενός! Κάνεις παράλληλη και διδάσκεις ένα συγκεκριμένο παιδί, αυτό σε καμία περίπτωση δεν σε κάνει βοηθό!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2011, 10:53:46 πμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος alexandra77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2011, 10:35:33 μμ »
Κι όμως είμαι σε δημόσιο νηπιαγωγείο! Και ούτε δουλεύω παράλληλη στήριξη! Αν κι εγώ η ίδια είμαι κωφή, έγιναν μπερδεματα στην αρχή της σχολικής χρονιάς, με έστειλαν να προσέχω ένα παιδάκι με υπερκινητικότητα και ζαχαροδιαβήτη που έχει, όμως στην πορεία με "κοροιδεψαν" αφού δεν ζήτησε η μητέρα του παιδιού ειδικό εκπαιδευτικό αλλα νοσηλευτή! Εφταιγα κι εγω βεβαια που δεν ρωτησα - δεν ηξερα, μπορουσα να κανω φασαρια αλλα ηταν αργα πια κι ετσι για πρωτη φορα δεν παιρνω το επιδομα ειδικης αγωγης που με εβαλαν ως βοηθος νηπιαγωγού που και καλα δεν μπορουσαν να ελεγξουν το παιδακι!
Το θεμα ειναι ομως στην διακριση της προισταμενης οπως αναφερει η συνάδελφος παραπανω. Στην ουσια ολα τα παιδακια βοηθουσα κι οχι το μοναδικο αφου δεν ημουν αποκλειστικη νηπιαγωγος του.

Και τωρα μαθαινω οτι φετος απ την νεα σχολικη χρονια θελει να ερθει ενα παιδακι με προβλημα ακοης και δεν το αφηνουν να γραφτει στο νηπιαγωγειο συμφωνα με τα γεωγραφικα κριτηρια επειδη υπαρχει ειδικο σχολειο κωφων (στην αλλη ακρη της πολης) αλλα επειδη δεν υπαρχει ειδικος εκπαιδευτικος και δεν διαθετει αλλα χρηματα το υπ. παιδειας να πληρωνει ενω σε βοηθο (εμενα) διαθετει. Ακουσον ακουσον!
ΠΕ60 ΣΜΕΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:43 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 06, 2011, 10:41:47 μμ »
Ax, δεν είμαι και πρώτο μυαλό μάλλον...γιατί δεν μπορεί να είναι όπως το καταλαβα!

Έχεις πτυχίο ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥ και δουλεύεις σαν βοηθητικό προσωπικό σε ΣΜΕΑΕ;;;;; Η σύμβαση σου γράφει κάτι τέτοιο; Δεν είναι δυνατόν!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2011, 02:12:59 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2011, 11:36:52 μμ »
Βοηθός νηπιαγωγού (βασικά στο ολοήμερο τμήμα 3 νηπιαγωγοί συνολικά, εκ των 2 με αλλαγή βάρδιας και η 1 νηπιαγωγός -βοηθός- πάντα πρωινή βάρδια) δεν δικαιούται να "συμμετάσχει" στο αναμνηστικό δίπλωμα του νηπίου? Δηλ. μόνο οι 2 νηπιαγωγοί (η 1 προϊσταμένη και η άλλη κανονική νηπιαγωγός) υπογράφουν στα αναμνηστικά διπλώματα ώς "Η Προϊσταμένη του νηπ/γείου" και Η Νηπ/γός" κ η βοηθός πουθενά? Τι ρόλο βαράει δλδ?  :o ??? :-\
Μα δεν είσαι βοηθός Αλεξάνδρα μου.Είσαι νηπιαγωγός.Τελεία.Γιατί να μην υπογράψεις ως η νηπιαγωγός και εσύ;Έχουν θέσει κάποιο ζήτημα οι υπόλοιπες;Σου είπαν ότι δεν μπορείς να υπογράψεις;Δεν γίνεται αυτό.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος alexandra77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2011, 05:07:20 μμ »
Έχεις πτυχίο ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥ και δουλεύεις σαν βοηθητικό προσωπικό σε ΣΜΕΑΕ;;;;;

"Βοηθός" είμαι είπα, βοηθός νηπιαγωγού!  :)

Μα δεν είσαι βοηθός Αλεξάνδρα μου.Είσαι νηπιαγωγός.Τελεία.Γιατί να μην υπογράψεις ως η νηπιαγωγός και εσύ;Έχουν θέσει κάποιο ζήτημα οι υπόλοιπες;Σου είπαν ότι δεν μπορείς να υπογράψεις;Δεν γίνεται αυτό.

Γιατί να μιλήσω για κάτι τέτοιο? Δεν θέλω να δείξω έτσι το παράπονό μου αν και δεν είναι παράπονο, απλά απογοήτευση.
Το χω συζητήσει με συνάδελφο και είπε "Ελα μωρέ που θες να συμμετάσχεις κι εσυ, δεν έγινε και τίποτα". Όντως δεν έγινε τίποτα, έχουμε καλό κλίμα περιβάλλοντος μεταξύ συνάδελφων απλά απόρρησα γιατί να μη με φωνάξουν κι εμένα θεωρώντας οτι ίσως να μην χωράει και το όνομά μου εκεί!

Τέλος πάντων, αν και στις προηγούμενες χρονιές που δούλευα σε τμήματα ενταξης, με έβαζαν να υπογράψω κι εγω εκτός απο μια χρονια (τότε αναπληρώτρια) που είχαμε διαφορές με την προισταμένη και υπέγραψα μόνο το παιδί που είχα, στα υπόλοιπα νήπια όχι φυσικα. Φέτος είναι η πρώτη μου φορά που δεν υπογράφω σε κανένα νήπιο!  :-\ :o
ΠΕ60 ΣΜΕΑ

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 07, 2011, 05:27:01 μμ »
Έχεις πτυχίο ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥ και δουλεύεις σαν βοηθητικό προσωπικό σε ΣΜΕΑΕ;;;;;

"Βοηθός" είμαι είπα, βοηθός νηπιαγωγού!  :)

Mισό λεπτάκι, είσαι νηπιαγωγός ή βοηθός νηπιαγωγού; Γράφεις οτι είσαι ΠΕ 60, είσαι; Γιατί αν είσαι βοηθός δεν είσαι ΠΕ60 και αν είσαι νηπιαγωγός δεν μπορεί να δουλεύεις σαν βοηθός όπως λες. Δεν το πιάνω :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2011, 06:45:01 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος alexandra77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 07, 2011, 10:58:46 μμ »
Δυστυχως σε κανονικο νηπιαγωγειο,λογω της κωφωσης μου, μονο σαν βοηθος μπορω να δουλεψω κι οχι να εχω ολοκληρο τμημα δικο μου, παρα μονο αν υπαρχει παραλληλη στηριξη ή τμημα ενταξης κι ετσι....  :-X
ΠΕ60 ΣΜΕΑ

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 08, 2011, 01:34:47 πμ »
Δυστυχως σε κανονικο νηπιαγωγειο,λογω της κωφωσης μου, μονο σαν βοηθος μπορω να δουλεψω κι οχι να εχω ολοκληρο τμημα δικο μου, παρα μονο αν υπαρχει παραλληλη στηριξη ή τμημα ενταξης κι ετσι....  :-X

Συγνώμη, αλλά πού βασίζεται αυτό; Υπάρχει κάποιος νόμος ή λόγω "αντικειμενικών" δυσκολιών;

Ξέρεις εκτός από τα "κανονικά" νηπιαγωγεία υπάρχουν και τα νηπιαγωγεία κωφών, όπου θα μπορούσες σίγουρα να δουλέψεις....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος alexandra77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 08, 2011, 07:44:12 μμ »
Συγνώμη, αλλά πού βασίζεται αυτό; Υπάρχει κάποιος νόμος ή λόγω "αντικειμενικών" δυσκολιών;

Ξέρεις εκτός από τα "κανονικά" νηπιαγωγεία υπάρχουν και τα νηπιαγωγεία κωφών, όπου θα μπορούσες σίγουρα να δουλέψεις....

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει νόμος γι αυτό, ξέρω ότι με "κορόιδεψαν" στην αρχή λέγοντας ότι θα έχω μαθητή με υπερκινητικότητα και ζαχαροδιαβήτη ενώ στην πορεία κατάλαβα ότι δεν μπορούσαν να συγκρατήσουν τον μαθητή, με "κουκούλωσαν".

Στην επαρχία αν υπήρχαν 2/θεσια και άνω θα μπορούσα όντως να δουλέψω εκεί, όμως δυστυχώς υπάρχει 1/θέσιο.
ΠΕ60 ΣΜΕΑ

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 08, 2011, 08:31:49 μμ »
Δυστυχως σε κανονικο νηπιαγωγειο,λογω της κωφωσης μου, μονο σαν βοηθος μπορω να δουλεψω κι οχι να εχω ολοκληρο τμημα δικο μου, παρα μονο αν υπαρχει παραλληλη στηριξη ή τμημα ενταξης κι ετσι....  :-X

Συγνώμη, αλλά πού βασίζεται αυτό; Υπάρχει κάποιος νόμος ή λόγω "αντικειμενικών" δυσκολιών;

Ξέρεις εκτός από τα "κανονικά" νηπιαγωγεία υπάρχουν και τα νηπιαγωγεία κωφών, όπου θα μπορούσες σίγουρα να δουλέψεις....
+++++

alexandra77 Δεν γίνεται να σε έχουν προσλάβει σαν βοηθό! Σε προσέλαβαν σαν νηπιαγωγό ειδικής αγωγής και επειδή για κάποιο λόγο δεν σε πήγαν σε σχολείο κωφών , σε πήγαν σε γενικό.  Πάνω στη σύμβαση σου πρέπει να λεει ως τι σε πήραν εκεί (παράλληλη ή Τ.Ε).
Και καλά οι συνάδελφοι τι πρόβλημα έχουν να βάλεις μια υπογραφή στο αναμνηστικό;
Βέβαια εμένα μου έχει τύχει κάτι ακόμα πιο χοντρό όταν έκανα παράλληλη...να φτιάξουν βίντεακι με φωτογραφίες και στο τέλος να γράφουν οι "δασκάλες σου...ταδε" και εγω που έκανα παράλληλη και είχα αποκλειστικά αυτό το παιδί δεν υπήρχα πουθενά!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2011, 08:33:59 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος alexandra77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2011, 08:50:06 μμ »
alexandra77 Δεν γίνεται να σε έχουν προσλάβει σαν βοηθό! Σε προσέλαβαν σαν νηπιαγωγό ειδικής αγωγής και επειδή για κάποιο λόγο δεν σε πήγαν σε σχολείο κωφών , σε πήγαν σε γενικό.  Πάνω στη σύμβαση σου πρέπει να λεει ως τι σε πήραν εκεί (παράλληλη ή Τ.Ε).

Κι όμως δεν γράφει πουθενά στην σύμβαση ως παράλληλη ή Τ.Ε., μόνο ως νηπιαγωγός ΠΕ60 κι ας γράφει ως παρουσιαστικό στοιχείο στον πίνακα νηπιαγωγείου ως ΠΕ61 (!) που έχω νήπιο με ιδιαιτερότητες!
Όταν ζήτησα για το επίδομα ειδικής αγωγής, έκαναν τον κινέζο και μου απάντησαν ότι δεν έχω κωφό (μόνο κωφό!) νήπιο!
Γίνονται κι αυτές οι βρωμιές δυστυχώς....

Εγω όμως φταίω που το κατάλαβα αργότερα πια διότι δεν μπορούσα να ήμουν στην διάθεση συνεχώς.

Από φέτος όμως επιφυλάσσομαι...!
ΠΕ60 ΣΜΕΑ

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναμνηστικό δίπλωμα νηπίου.
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 08, 2011, 09:16:37 μμ »
alexandra77 Δεν γίνεται να σε έχουν προσλάβει σαν βοηθό! Σε προσέλαβαν σαν νηπιαγωγό ειδικής αγωγής και επειδή για κάποιο λόγο δεν σε πήγαν σε σχολείο κωφών , σε πήγαν σε γενικό.  Πάνω στη σύμβαση σου πρέπει να λεει ως τι σε πήραν εκεί (παράλληλη ή Τ.Ε).

Κι όμως δεν γράφει πουθενά στην σύμβαση ως παράλληλη ή Τ.Ε., μόνο ως νηπιαγωγός ΠΕ60 κι ας γράφει ως παρουσιαστικό στοιχείο στον πίνακα νηπιαγωγείου ως ΠΕ61 (!) που έχω νήπιο με ιδιαιτερότητες!
Όταν ζήτησα για το επίδομα ειδικής αγωγής, έκαναν τον κινέζο και μου απάντησαν ότι δεν έχω κωφό (μόνο κωφό!) νήπιο!
Γίνονται κι αυτές οι βρωμιές δυστυχώς....

Εγω όμως φταίω που το κατάλαβα αργότερα πια διότι δεν μπορούσα να ήμουν στην διάθεση συνεχώς.

Από φέτος όμως επιφυλάσσομαι...!
A! Mαλιστα, τώρα κατάλαβα! Ομως γιατί δεν πας στο Υπουργείο να δεις τι ακριβώς συμβαίνει;;; Βέβαια αν σε έχουν πάρει σαν Νηπιαγωγό γενικής αγωγής δεν παίρνεις επίδομα...αλλά μπορείς να το ψάξεις λίγο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2011, 11:46:26 μμ από vasp »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 577
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.