*

Αποστολέας Θέμα: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;  (Αναγνώστηκε 24223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 03, 2011, 08:41:00 μμ »
Δε συνηθίζω να κάνω πλάκα σε σοβαρά ζητήματα.Δεν είπα ότι συμφωνώ με τη στάση της.Είπα ότι δεν την κρίνω.Για να κρίνω κάποιον θέλω και την άποψή του για το θέμα.Ελπίζω να έγινα κατανοητή.  :)
οκ,  τωρα ομως κανεις πλακα ετσι;; παραδεξου το!

ΚΑταλαβαίνω τις αγωνίες και τα άγχη σου!Έχω και γω μια κόρη 3 χρονών!Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που δεν μπορώ να μπαίνω συχνά στο φόρουμ.  :)
Επειδή τα ξέρω από μέσα τα πράγματα, με φοβίζουν άλλα πολύ περισσότερο από τη χαρτοταινία, το κλείσιμο στο δωμάτιο και την παντόφλα.Αναφέρομαι στο δικό μου το παιδί πάντα.
ΚΑτά τ'άλλα καταδικάζω κάθε μορφή βίας,τόσο απέναντι στα παιδιά όσο και γενικότερα π.χ. απέναντι στους πολιτικούς όπως επίσης και την οχλοκρατία.Εσύ?
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:57 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 03, 2011, 08:47:31 μμ »

Γιατί να της επιβληθεί παραπάνω ποινή?Δεν περενέβη κάποιο νόμο.Ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται η σωματική κακοποίηση.


 Η κακοποίηση έχει πολλές μορφές, και ο νόμος απαγορεύει και την ψυχολογική βία, μην το ξεχνάμε!
Σου εύχομαι απλά, αν έχεις ή αν θα αποκτήσεις παιδιά, στο σχολέιο που θα πηγαίνουν να μην τους φιμώνει ο εκπαιδευτικός τους!
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου γράψεις το νόμο!
Αν κάποιος εκπαιδευτικός μου φίμωνε το παιδί, θα ζητούσα συνάντηση μαζί του και θα προσπαθούσα να διερευνήσω τα αίτια, ακούγοντας πραγματικά τί έχει να μου πει.
Δε θα θεωρούσα ότι το παιδί μου είναι αγγελούδι και ο άλλος κέρβερος.Σοβαρά μιλάω.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 03, 2011, 11:48:23 μμ »

Γιατί να της επιβληθεί παραπάνω ποινή?Δεν περενέβη κάποιο νόμο.Ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται η σωματική κακοποίηση.


 Η κακοποίηση έχει πολλές μορφές, και ο νόμος απαγορεύει και την ψυχολογική βία, μην το ξεχνάμε!
Σου εύχομαι απλά, αν έχεις ή αν θα αποκτήσεις παιδιά, στο σχολέιο που θα πηγαίνουν να μην τους φιμώνει ο εκπαιδευτικός τους!
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου γράψεις το νόμο!
Αν κάποιος εκπαιδευτικός μου φίμωνε το παιδί, θα ζητούσα συνάντηση μαζί του και θα προσπαθούσα να διερευνήσω τα αίτια, ακούγοντας πραγματικά τί έχει να μου πει.
Δε θα θεωρούσα ότι το παιδί μου είναι αγγελούδι και ο άλλος κέρβερος.Σοβαρά μιλάω.

Δυστυχώς θλίβομαι όταν βλέπω τέτοιες απόψεις από "συναδέλφους"!!!
Πίστευα ότι παρόμοιες απόψεις έχουν αμόρφωτοι άνθρωποι, αλλά τελικά δεν είναι θέμα μόρφωσης, αλλά καλλιέργειας και κοινής λογικής!
Εμένα πάντως αν μάθαινα ότι το έκανε αυτό δάσκαλος στο παιδί μου, θα τον έπαιρνε και θα τον σήκωνε! Ούτε συζήτηση, ούτε τίποτα!
Όσο "διαβολάκι" και να είναι ένα παιδί, δεν του αξίζει τέτοια συμπεριφορά.
Ό,τι δεν αρέσει σε μας ως ενήλικες, δεν έχουμε δικαίωμα να το κάνουμε στα παιδιά!


Και επειδή το έκαναν και σε μένα αυτό στον παιδικό όπου πήγαινα στις αρχές του 80, θυμάμαι ακόμα πόσο άσχμα αισθανόμουν....Όπως θυμάμαι και την αντίδραση της μητέρας μου (και των άλλων μετέρων) όταν το έμαθαν....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2011, 11:50:05 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 04, 2011, 12:11:56 πμ »
Τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα!
Σε τέτοιες περιπτώσεις όλοι πρέπει να συμβουλευτούν έναν ειδικό : το παιδί που παρουσιάζει αποκλίνουσα συμπεριφορά, ο δάσκαλος που δεν συμπεριφέρεται με παιδαγωγικό τρόπο, αλλά και ο οξύθυμος γονιός που θέλει να τον "πάρει και να τον σηκώσει" (προς Θεού emmaki δεν αναφέρομαι σε σένα, απλά χρησιμοποίησα την έκφρασή σου).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:57 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 04, 2011, 12:12:26 πμ »
Δε συνηθίζω να κάνω πλάκα σε σοβαρά ζητήματα.Δεν είπα ότι συμφωνώ με τη στάση της.Είπα ότι δεν την κρίνω.Για να κρίνω κάποιον θέλω και την άποψή του για το θέμα.Ελπίζω να έγινα κατανοητή.  :)

σαφώς χρειάζεται και η άλλη άποψη, όχι για να δικαιολογήσεις την πράξη αλλά για την ορθότητα της πληροφορίας.
Η πράξη της φίμωσης των νηπίων είναι σωματική και ψυχική κακοποίηση.


συμφωνω με rozy4.
 Μηπως  η ποινη των 15 ημερων ηταν  η αρχη, μεχρι να εξεταστει το θεμα ? 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 04, 2011, 12:17:11 πμ »
Αν φίμωναν το παιδί μου, θα έψαχνε να κρυφτεί στην Αρκτική η άλλη για να γλυτώσει! Και επειδή δεν εμπιστεύομαι την "δικαιοσύνη" και τις όποιες ποινές.. που δεν θα έβαζε.. ξύλο!

Θυμάμαι (δεν θυμάμαι δηλαδή, αλλά μου το έλεγαν μετά) στο νηπιαγωγείο είχαμε μια πολύ καλή νηπιαγωγό. Όταν μια μέρα φέρανε εικόνα της παναγίας (ή χριστού, δεν θυμάμαι) για να την φιλήσουμε όλα τα παιδάκια σε μια γιορτή (μπλιαχ), εγώ φυσικά αντέδρασα  ;D και είπα σε όλα τα παιδάκια να μην τη φιλήσουν γιατί κάθονται μύγες πάνω και κάνουν κακά  :D Και σταμάτησαν όλα! Η νηπιαγωγός απλά χαμογέλασε και το ανέφερε στους γονείς μου γελώντας. Αυτά να τα βλέπουν κάτι ψυχωτικές και στερημένες νηπιαγωγοί του σήμερα (ελπίζω μειοψηφία).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 04, 2011, 12:18:22 πμ »
Και μια και θέλουμε νομικό πλαίσιο για το αυτονόητο....
Στο πλαίσιο της σχολικής πειθαρχίας, η σωματική τιμωρία απαγορεύεται ρητά στον χώρο της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης με το άρθρο 13 παρ. 8 του Π.Δ. 201/1998. Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ο νόμος 3328/2005, άρθρο 21 (ΦΕΚ 80Α/1-04-2005) απαγορεύει την επιβολή οποιασδήποτε μορφής σωματικής τιμωρίας σε μαθητές που παρεκκλίνουν από την προσήκουσα διαγωγή. Επιπλέον το Υπουργείο Παιδείας εξέδωσε την εγκύκλιο Γ2/22673/02.03.2006 με θέμα «επιβολή σωματικής τιμωρίας σε μαθητές».


Και τι είναι η σωματική τιμωρία;
Ως σωματική τιμωρία ορίζεται η πράξη επιβολής πόνου ή σωματικής δυσφορίας σε ανήλικο, με σκοπό τον σωφρονισμό ή τον έλεγχο της συμπεριφοράς του. Μορφές σωματικής τιμωρίας μπορεί να είναι, μεταξύ άλλων, το «ξύλο», το χαστούκι, το άγριο σπρώξιμο, το χτύπημα με αντικείμενο, το ταρακούνημα, το τράβηγμα (αυτιού, μαλλιών κ.λπ.), το δάγκωμα κ.α.
(το τονισμένο για μένα είναι η παρούσα περίπτωση)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 04, 2011, 12:24:12 πμ »
Δε συνηθίζω να κάνω πλάκα σε σοβαρά ζητήματα.Δεν είπα ότι συμφωνώ με τη στάση της.Είπα ότι δεν την κρίνω.Για να κρίνω κάποιον θέλω και την άποψή του για το θέμα.Ελπίζω να έγινα κατανοητή.  :)

σαφώς χρειάζεται και η άλλη άποψη, όχι για να δικαιολογήσεις την πράξη αλλά για την ορθότητα της πληροφορίας.
Η πράξη της φίμωσης των νηπίων είναι σωματική και ψυχική κακοποίηση.


συμφωνω με rozy4.
 Μηπως  η ποινη των 15 ημερων ηταν  η αρχη, μεχρι να εξεταστει το θεμα ?


Μακάρι Μάρκο να είναι η αρχή....
Επειδή, όμως έχω μάθει (δυστυχώς) να είμαι πολύ καχύποπτη, πολύ φοβάμαι ότι είναι 15 μέρες μέχρι να κλείσουν τα σχολεία. Μετά θα έρεθι το καλοκαίρι. Το Σεπτέμβρη που θα ξανανοίξουν τα σχολεία, ΟΚ θα την μεταφέρουμε κάπου αλλού, όπου θα είναι άγγνωστη μεταξύ αγνώστων...και όλα καλά!
Και γνωρίζω περιστατικό με νηπιαγωγό που τρομοκρατούσε παιδιά (πρώτη φορά είδα παιδάκια να κατουριούνται πάνω τους από το φόβο τους, και όχι μία μόνο φορά). Έγιναν καταγγελίες στον προϊστάμενο και τη σύμβουλο, και από μας τις συναδέλφους και από γονείς. Η σύμβουλος μας έλεγε "είναι μικρή και δεν ξέρει" λες και μεις ήμασταν μεγάλοι για να ξέρουμε ότι στα παιδιά δεν ουρλιάζεις, δεν τα βάζεις τιμωρία στον ήλιο κλπ, και ο προϊστάμενος έλεγε "ο Ιούνθος είναι κοντα. Κάντε υπομονή και προσέχετε την".
Όταν βγήκαν οι μεταθέσεις και είχε πάει σε άλλο νομό, τα λόγια του προϊσταμένου ήταν "Ευτυχώς, πλέον δεν είναι δικό μου προβλημα"......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 04, 2011, 12:27:48 πμ »
αν ομως εγινε καταγγελια, δεν μπορει το θεμα να μεινει εκει. Ετσι δεν ειναι?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 04, 2011, 12:44:44 πμ »
αν ομως εγινε καταγγελια, δεν μπορει το θεμα να μεινει εκει. Ετσι δεν ειναι?

Και στην περίπτωση που ανέφερα υπήρχαν καταγγελίες (πληθυντικός) όχι μόνο μία....Και όχι μόνο από γονείς!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 04, 2011, 01:31:24 πμ »
Τοτε, αν ειναι ετσι, τί να πω?!! Ζουμε σε μια ευνομουμενη πολιτεια!!!

Δεν υπαρχει πιο τρυφερη ψυχη απ του παιδιου! Παντα θελω τα παιδια γυρω μου μονο να γελανε. Στο δρομο να δω παιδι να κλαιει παω και του παιρνω σοκολατες!...Οταν με κοιτανε με αυτα τα μεγαλα,καθαρα ματια τους με κανουν...λιώμα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 04, 2011, 03:38:29 πμ »
Εγω πάντα πίστευα οτι σε κάποια νηπιαγωγεία της χωράς μπορεί οι νηπιαγωγοί να περνάνε τον αδόξαστο με τα παιδιά... Και η συγκεκριμένη νηπιαγωγός που φύμωνε τα παιδιά (πιστεύω κάποια συγκεκριμένα και οχι όλα)μπορεί να είναι νορμάλ στην καθημερινότητα της αλλά θα μπορούσαν να είναι 10000 λόγοι που την οδήγησαν να κάνει αυτό το ακραίο πράγμα... Αλλά επειδή δεν γνωρίζουμε όλοι μας επιπλέον λεπτομέρειες για το συμβάν και την προσωπική κατάσταση της νηπιαγωγού, καλό θα είναι η σύζητηση να είναι και αυτή μετρημένη... Πάντως αρκετές φορές η κατάσταση είναι ανεξέλεκτη, γίνεται φαρ-ουεστ στην αίθουσα λες και η νηπιαγωγός είναι φάντασμα και αυτό δυστυχώς οι περισσότεροι γονείς δεν το καταλαβαίνουν γιατί ΜΟΝΟ από το σπίτι και με συνεσταλμένους γονείς, αποκτάται η αξιοπρεπης συμπεριφορά του παιδιού η οποία φαίνεται και μέσα στην τάξη...

ΟΜΩΣ...
Εμένα αυτό το σκηνικό που με ενόχλησε ήταν που γύρισε και μίλησε ο προιστάμενος στην δημοσιογράφο απ'την εκπομπή του ALTER, λέγοντας "οτι αντικαταστήσαμε την νεαρή νηπιαγωγό με μια πείρας και με πολλά χρόνια υπηρεσίας η οποία έχει και 2 παιδια"....Δηλαδή τι θέλει να μας πει.... Οτι κάνει καλύτερα την δουλειά της απο τις νεοδιοριστέες? Τι? Έχει γράψει 100 στον ΑΣΕΠ? εχει μεταπτυχιακά?? Την ξέρει όλο το χωριό ως μητέρα Τερέζα???Η αγαθιάρα Βουγιουκλάκη στην ταινία η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά??? Και καλά ο προιστάμενος... Δεν ξέρει οτι και οι δημοσιογράφοι που δεν ξέρουν τι τους γίνεται, τα μεγαλοποιούν και πολλαπλασιάζουν την ασχημη είδηση επι 1000???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2011, 03:40:25 πμ από manosmc »

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 04, 2011, 11:48:59 πμ »
Θα το θέσω λίγο ωμά και υπερβολικά, αλλα ως γονιό δεν με ενδιαφέρει η "προσωπική κατασταση" της νηπιαγωγού. Αν έχει οποιοδήποτε πρόβλημα που δεν της επιτρέπει να χειριστεί όπως πρέπει την τάξη-φαρ ουεστ, ας πάρει άδεια να κάτσει σπίτι της, ας παει σε γραφείο, θα ειναι καλύτερα και για τα παιδια και για την ίδια.
Και το γεγονός ότι μπορει να φιμωνε κάποια και όχι όλα τα παιδια αποτελεί ελαφρυντικό;;;

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε σε ποιες μελετες/ έρευνες στηριζετε την άποψη ότι μόνο τα παιδια συνεσταλμενων γονιών έχουν αξιοπρεπή συμπεριφορα, ειλικρινά με ενδιαφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2011, 12:11:06 μμ από someone »

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Νέες μέθοδοι πειθαρχίας;;;;;;;!!!!!!!!!
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 04, 2011, 12:07:07 μμ »
ταινία στο στόμα + εμετός = αναρρόφηση = πνιγμός
Η ενέργεια δεν είναι μόνο αντιπαιδαγωγική, δεν είναι μόνο απάνθρωπη, είναι εγκληματική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.