*

Ψηφοφορία

Πως ήταν η πρώτη σας χρονιά ως μόνιμοι ;

Πολύ καλή
38 (41.8%)
Καλή
24 (26.4%)
Μέτρια
15 (16.5%)
Κακή
7 (7.7%)
Πολύ κακή
7 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Εντυπώσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 91603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 28, 2007, 06:58:29 μμ »
Αρχίζουν από τον πρώτο των πινάκων .Πάει στην πρώτη του επιλογή.Ακολουθεί ο δεύτερος κ.λ.π.
Όταν τελειώσουν όλοι οι διοριστέοι,κάποιοι (αρκετοί)δεν θα πάνε σε καμία από τις 30 επιλογές τους γιατί θα έχουν "πιαστεί" από τους προηγούμενους.
Ξεκινούν λοιπόν αλφαβητικά τις περιοχές που δεν θέλει κανείς,πρώτη περιοχή με ελάχιστες προτιμήσεις είναι η Δ Δωδεκανήσου.Εκεί πάνε όσοι έβαλαν ναι σε όλα.Μόλις καλύψουν εκεί,ακολουθεί ο Έβρος(όχι η Α όμως).
Συμπέρασμα,όσοι είναι προς το τέλος ΑΣΕΠ,πάνε Δ Δωδεκανήσου,ή Β Γ Δ Έβρου.Το παρατήρησα και στους διορισμούς 2005 και 2006 στους ΠΕ03.Το πού θα πάμε βγαίνει ταχύτατα,την επόμενη μέρα ίσως γιατί όλα γίνονται μέσω υπολογιστή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:08 »

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 29, 2007, 11:29:19 πμ »
Κατ' αρχην ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Θα παρακαλούσα όμως να μην ξεφεύγουμε πολύ απο το αρχικό θέμα.

proteas έχεις δίκιο για το ότι με ενημέρωσες απλά πρέπει να καθίσω λίγο και να μελετήσω όλες αυτές τις καινούριες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος sevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 29, 2007, 05:44:39 μμ »
συγχαρητηρια για το διορισμο, ειμαι και γω στους διοριτεους και μαλιστα στον ιδιο κλαδο! παιδια οι εμπειριες και οι απαντησεις σας πολυ ενδιαφερουσες!!
 απορια: αν καποιος ειναι στους διοριστεους του ασεπ αλλα με τη 2η φουρνια, υπαρχει περιπτωση τελικα να τον παρουν με την πρωτη? και κατι αλλο. αν στις περιοχες που δηλωσεις δεν υπαρχει κενο, και δεν δηλωσεις ναι σε ολα, τελικα τι γινεται? υπαρχει περιπτωση να μεινεις απ'εξω??

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 29, 2007, 07:42:15 μμ »
Αρχίζουν από τον πρώτο των πινάκων .Πάει στην πρώτη του επιλογή.Ακολουθεί ο δεύτερος κ.λ.π.
Όταν τελειώσουν όλοι οι διοριστέοι,κάποιοι (αρκετοί)δεν θα πάνε σε καμία από τις 30 επιλογές τους γιατί θα έχουν "πιαστεί" από τους προηγούμενους.
Ξεκινούν λοιπόν αλφαβητικά τις περιοχές που δεν θέλει κανείς,πρώτη περιοχή με ελάχιστες προτιμήσεις είναι η Δ Δωδεκανήσου.Εκεί πάνε όσοι έβαλαν ναι σε όλα.Μόλις καλύψουν εκεί,ακολουθεί ο Έβρος(όχι η Α όμως).
Συμπέρασμα,όσοι είναι προς το τέλος ΑΣΕΠ,πάνε Δ Δωδεκανήσου,ή Β Γ Δ Έβρου.Το παρατήρησα και στους διορισμούς 2005 και 2006 στους ΠΕ03.Το πού θα πάμε βγαίνει ταχύτατα,την επόμενη μέρα ίσως γιατί όλα γίνονται μέσω υπολογιστή.

Έχω την εξής απορία: μένουμε πχ. 30 άτομα που δεν καλυφθήκαμε και έχουμε βάλει ναι σε όλα. Εγώ είμαι το νούμερο 1 από αυτά τα 30 άτομα. Θα πάω στη χειρότερη επιλογή (Δ΄Δωδεκανήσου); Και οι υπόλοιποι που είναι πίσω από μένα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 29, 2007, 08:09:43 μμ »
Θα παρακαλούσα όμως να μην ξεφεύγουμε πολύ απο το αρχικό θέμα.

Ίσως δεν είναι το καλύτερο μέρος για να κάνετε αυτές τις ερωτήσεις...

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 29, 2007, 09:19:27 μμ »
Αρχίζουν από τον πρώτο των πινάκων .Πάει στην πρώτη του επιλογή.Ακολουθεί ο δεύτερος κ.λ.π.
Όταν τελειώσουν όλοι οι διοριστέοι,κάποιοι (αρκετοί)δεν θα πάνε σε καμία από τις 30 επιλογές τους γιατί θα έχουν "πιαστεί" από τους προηγούμενους.
Ξεκινούν λοιπόν αλφαβητικά τις περιοχές που δεν θέλει κανείς,πρώτη περιοχή με ελάχιστες προτιμήσεις είναι η Δ Δωδεκανήσου.Εκεί πάνε όσοι έβαλαν ναι σε όλα.Μόλις καλύψουν εκεί,ακολουθεί ο Έβρος(όχι η Α όμως).
Συμπέρασμα,όσοι είναι προς το τέλος ΑΣΕΠ,πάνε Δ Δωδεκανήσου,ή Β Γ Δ Έβρου.Το παρατήρησα και στους διορισμούς 2005 και 2006 στους ΠΕ03.Το πού θα πάμε βγαίνει ταχύτατα,την επόμενη μέρα ίσως γιατί όλα γίνονται μέσω υπολογιστή.

Έχω την εξής απορία: μένουμε πχ. 30 άτομα που δεν καλυφθήκαμε και έχουμε βάλει ναι σε όλα. Εγώ είμαι το νούμερο 1 από αυτά τα 30 άτομα. Θα πάω στη χειρότερη επιλογή (Δ΄Δωδεκανήσου); Και οι υπόλοιποι που είναι πίσω από μένα;

Ισως θα μπορούσες να ξεκινήσεις ένα καινούριο θέμα στο φόρουμ κι έτσι να ωφεληθούν κι άλλοι που έχουν την ίδια απορία με εσένα γιατί το θέμα εδώ είναι άλλο.


Παράθεση
Έχω την εξής απορία: μένουμε πχ. 30 άτομα που δεν καλυφθήκαμε και έχουμε βάλει ναι σε όλα. Εγώ είμαι το νούμερο 1 από αυτά τα 30 άτομα. Θα πάω στη χειρότερη επιλογή (Δ΄Δωδεκανήσου); Και οι υπόλοιποι που είναι πίσω από μένα;
Παράθεση

Οι υπόλοιποι θα πάνε στην κόλαση... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2007, 09:41:27 μμ από Miss Elenious »

Αποσυνδεδεμένος dioni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 02, 2007, 05:01:15 μμ »
Καλησπέρα.
Περιηγούμενη για πρώτη φορά τώρα τελευταία σε πίνακες αναπληρωτών, διοριστέων κτλ. έχω απορίες. Σας λέω μία, κι αν έχει κάποιος διάθεση, ας μου απαντήσει.
Στον ενιαίο πίνακα διοριστέων (φιλολόγων) έχω Α/Α 2438. Τι σημαίνει αυτό στην πράξη δηλ. όσον αφορά το διορισμό μου;
(σημειωτέον ότι στους διοριστέους του τελευταίου ΑΣΕΠ έχω Α/Α 770).
Οι 841 διοριστέοι θα διοριστούν υποχρεωτικά μέσα στα 2 επόμενα σχολικά έτη, ανεξάρτητα από τη θέση τους στον ενιαίο πίνακα διοριστέων;
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 02, 2007, 05:15:16 μμ »
Καλησπέρα.
Περιηγούμενη για πρώτη φορά τώρα τελευταία σε πίνακες αναπληρωτών, διοριστέων κτλ. έχω απορίες. Σας λέω μία, κι αν έχει κάποιος διάθεση, ας μου απαντήσει.
Στον ενιαίο πίνακα διοριστέων (φιλολόγων) έχω Α/Α 2438. Τι σημαίνει αυτό στην πράξη δηλ. όσον αφορά το διορισμό μου;
(σημειωτέον ότι στους διοριστέους του τελευταίου ΑΣΕΠ έχω Α/Α 770).
Οι 841 διοριστέοι θα διοριστούν υποχρεωτικά μέσα στα 2 επόμενα σχολικά έτη, ανεξάρτητα από τη θέση τους στον ενιαίο πίνακα διοριστέων;
Ευχαριστώ πολύ
Φυσικά και θα διοριστείς, αλλά έχε υπόψη σου ότι ο πίνακας για τους φιλολόγους δεν έχει ολοκληρωθεί γιατί δεν έχουν μπει τα μόρια του φετινού ασεπ

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 05, 2007, 02:02:37 μμ »
Είμαι διορισμένος το 2005 με ΑΣΕΠ και διορίστηκα με τον θεσμό των δυσπρόσιτων στη Λήμνο.

Να σας δώσω μερικές πληροφορίες για το νησί αυτό.

Καταρχάς απο μόρια (κυρίως για τους βορειοελλαδίτες) είναι "παράδεισος".

Τα σχολεία του βρίσκονται σε 3 μέρη.

Στην πρωτεύουσα Μύρινα (9 μόρια) ένα Γυμνάσιο, ένα ΓΕΛ (πρωην ενιαίο λύκειο) και ένα ΕΠΑΛ (πρώην ΤΕΕ)

Στο Μούδρο, στα ανατολικά (11 μόρια) τρία, όπως παραπάνω.

Και στο Λιβαδοχώρι στο κέντρο του νησιού (10 μόρια) ένα Γυμνάσιο.

Η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών μένει στη Μύρινα η οποία είναι μεν μικρή σαν πόλη (7000 κάτοικοι) αλλά έχει πολλές ανέσεις. Μπαρ, καφετερίες, γυμναστήρια (2), κινηματογράφο με έργα τελευταίας εσοδείας (Παρ-Σαβ-Κυριακή) και καλές παραλίες για μπάνιο μέσα στην πόλη (δεν συζητάμε τι γίνεται στο υπόλοιπο νησί). Νομίζω οτι υπάρχει έλλειψη απο παιδικούς σταθμούς αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Τα ενοίκια στη Μύρινα κυμαίνονται για επιπλωμένα δωμάτια απο 200 Εβρά το μονόχωρο έως 350 το τρίχωρο. Προσοχή, τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο συνήθως μας βγάζουν έξω για να τα νοικιάσουν σε παραθεριστές. Δεν ισχύει αυτό για τα μη επιπλωμένα.

Το μεγάλο πρόβλημα του νησιού είναι οι ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες κυρίως το χειμώνα. Φέτος είχε 3 την εβδομάδα για Λαύριο (9 ώρες), 4 για Καβάλα (4,5 ώρες) και 1 για Θεσ/νίκη (8,5 ώρες) αν βέβαια δεν φυσάνε πάνω απο 7 μποφώρ. Η αεροπορική συγκοινωνία είναι καλύτερη (2 την ημέρα για Αθήνα και 1 την ημέρα για Θεσσαλονίκη εκτός Κυριακής) αλλά τα εισητήρια είναι αρκετά ακριβά σε σχέση με Μυτιλήνη - Χίο επειδή πετάει μόνον η Ολυμπιακή και δεν υπάρχει ανταγωνισμός με την Aegean. Η απλή διαδρομή για Θεσσαλονίκη στοιχίζει 85 Εβρά, για Αθήνα λίγο παραπάνω. Προσοχή, παραμονές εορτών και αργιών τα εισιτήρια κλείνουν απο την αρχή της χρονιάς.

Και λίγα λόγια για τον Αη Στράτη (πήγα επιτηρητής στις Πανελλαδικές). Και 15 μόρια να έδιναν πάλι πίκρα θα ήταν για τους οικογενειάρχες. Για τους ελεύθερους είναι κάπως καλύτερα. Έχει έναν "πολυχώρο" (εστιατόριο, καφετερία, μπάρ το βράδυ). Το σχολείο έχει πολύ λίγα παιδιά (η περισυνή τρίτη λυκείου με 4 παιδιά ήταν "πολυάριθμη" φουρνιά). Επικοινωνία με τη Λήμνο κάθε μέρα εκτός Σαββατοκύριακο και το πλοίο που πάει Λήμνο - Λάυριο σταματάει αν μπορεί να πιάσει εκτός λιμανιού γιατί στο λιμάνι δεν χωράει. Οπότε με αέρα ξεχάστε το...

Για τυχόν άλλες πληροφορίες στη διάθεσή σας.   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2007, 02:04:16 μμ από altair »
Η παιδεία δεν αποτελεί πλήρωσιν κάδου, αλλά αφήν λαμπτήρος...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 05, 2007, 03:14:28 μμ »
Πολύ διαφωτιστικά και χρήσιμα αυτά που μας είπες για τα δυσπρόσιτα στη Λήμνο altair. Nα είσαι καλά. ;)
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι παιδιά. Μπορεί κανείς να μας δώσει πληροφορίες για ένα άλλο δυσπρόσιτο; την Ίο;
Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ :)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 05, 2007, 06:12:15 μμ »
altair

χρήσιμες οι πληροφορίες σου. ευτυχως δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση. Η? Μυρινα μάλλον θα παιξει όμως. ε, άμα έχει και σινεμα....!!! γιουχου

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 05, 2007, 06:22:19 μμ »
Για Πέλλα καμμιά πληροφορία; Κρύα Βρύση ας πούμε;;;

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 05, 2007, 09:52:30 μμ »
Miss Elenious αν είσαι ελέυθερη,η Λήμνος έχει τεράστιο αριθμό ανδρών λόγω στρατού.Είχα πάει κάποτε και τρελλάθηκα!!!50 άντρες και μία κοπέλα!!! ;D ;D ;D ;D ;D
Ως εκτούτου την έχω βάλει κι εγώ τη Λήμνο στις προτιμήσεις μου ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 06, 2007, 01:00:49 πμ »
Εγώ παιδιά αύριο θα ψηφίσω.
Αρχικά σκεφτόμουν να αφήσω τελευταία τα νησιά για να μην εξαρτώμαι από τον καιρό και τα δρομολόγια πλοίων.
'Ομως άλλαξα γνώμη αφού πήρα και διάφορες γνώμες.
Πολλές περιοχές σε Μακεδονία - Θράκη με πολλά μόρια έχουν χάλια οδικό δίκτυο. Επίσης εκεί θα έχεις πολύ χειρότερο σπίτι με ξυλόσομπα, ενώ στα νησιά θα είναι πολλά σπίτια ελεύθερα το χειμώνα.
Κάτι άλλο που έμαθα για μικρά νησιά όπως π.χ. η Τήλος, είναι ότι τα Χριστούγεννα φεύγεις για 3 εβδομάδες (άλλη μια πριν) και καλά λόγω πλοίων κλπ.
Στη Ρόδο έχω πάει στο σχολείο του Γενναδίου, το οποίο είναι κορυφαία περίπτωση και νομίζω θα έχει και κενό γιατί ήταν ένας τρομερός Λαρισαίος Μαθηματικός εκεί που πρέπει να έφυγε φέτος με μετάθεση.
Το κακό με τη Ρόδο είναι ότι έχει καζίνο...
Επίσης σε Ευρυτανία κ Άρτα που έχει πολλά μόρια (για ΠΕ03) έχει χάλια δρόμους. Το ίδιο και για τα δυσπρόσιτα της Αχαϊας, θες 2 ώρες να βγεις εθνική.
Για τη Β' Ηρακλείου συμφωνώ, έχει πολύ καλά μέρη και καλή συγκοινωνία με Αθήνα.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161543
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 420
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.