*

Ψηφοφορία

Πως ήταν η πρώτη σας χρονιά ως μόνιμοι ;

Πολύ καλή
38 (41.8%)
Καλή
24 (26.4%)
Μέτρια
15 (16.5%)
Κακή
7 (7.7%)
Πολύ κακή
7 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Εντυπώσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 91393 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« στις: Ιούλιος 13, 2007, 03:17:42 μμ »
Γεια σε όλους.

Είμαι διοριστέα του φετινού ΑΣΕΠ και σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να κάνω αίτηση για διορισμό. Ειμαι ΠΕ06. Συλλέγω διάφορες πληροφορίες και εμπειρίες απο παλιοτερους που ειχαν την εμπειρια του πρωτου διορισμου. Θα ήθελα λοιπόν να μου πειτε πως περάσατε εκει που πηγατε. πολυ γενικο,ε? Επισης χρησιμες θα ηταν οι πληροφορίες για τις συγκοινωνιες, την υπαρξη αεροδρομίου, τα ενοικια, την προσβαση στα σχολεια, την διασκέδαση, τις ανέσεις που μπορεί να προσφέρει ένα μέρος. Α, ναι φυσικα και τα μορια που δινει ενα σχολειο.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:09 »

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 20, 2007, 01:25:54 μμ »
Ελένιους, μπορώ να σου πω εμπειρίες από την Κρήτη. Διορίστηκα τη χρονιά που μας πέρασε στη Β΄ Ηρακλείου και τοποθετήθηκα σε λύκειο της  νότιας πλευράς του νομού, κοντά στα θρυλικά Μάταλα. Αν διοριστείς στη Β΄ Ηρακλείου, φρόντισε να μείνεις στο Ηράκλειο, γιατί τα περισσότερα σχολεία της Β΄ (= όλος ο νομός Ηρακλείου εκτός από την πόλη) είναι προσβάσιμα με το λεωφορείο, εκτός από κάποια που χρειάζονται αυτοκίνητο (και πάντοτε υπάρχουν συνάδελφοι που πηγαινοέρχονται). Επίσης, θα ξεχάσεις τι πάει να πει χειμώνας και θα κάνεις μπάνια από Μάρτιο μέχρι Νοέμβριο. Ακόμη, η επικοινωνία με τους υπόλοιπους νομούς της Κρήτης είναι εύκολη γιατί υπάρχει καλός οδικός άξονας, οπότε μπορείς να κάνεις και εκδρομούλες - να τις κάνεις: η Κρήτη είναι πολύ όμορφος τόπος.

Η εμπειρία μου από τους ανθρώπους στη Β΄ Ηρακλείου και συγκεκριμένα στις Μοίρες, είναι η εξής: έχεις δει το "Της αγάπης μαχαιριά"; Έχεις πάρει μια ιδέα για το dress code που θα βλέπεις στα χωριά. Οι άνθρωποι είναι αυτό που λέει η φήμη τους, ή πολυ καλοί ή πολύ κακοί, γενικά είναι εσωστρεφείς, κάπως απότομοι και οξύθυμοι, αλλά μπορείς να συνεννοηθείς και να κάνεις καλούς φίλους αν τους πάρεις με το καλό κι αν τους φέρεσαι ντόμπρα, γιατί είναι πολύ φιλότιμοι (οι περισσότεροι). Η διάλεκτός τους είναι πολύ ενδιαφέρουσα, στην αρχή δε θα καταλαβαίνεις και πολλά αλλά θα τη μάθεις εύκολα. Γενικά, να είσαι λίγο επιφυλακτική μέχρι να αποφασίσεις σε ποιους ανθρώπους θα ανοιχτείς, αυτό βέβαια ισχύει παντού. Προσοχή με τους άντρες, μην τους δίνεις πολλά δικαιώματα αν δε γουστάρεις, γιατί παίρνουν εύκολα θάρρητα και μετά θα δυσκολευτείς να τους ξεφορτωθείς. Και μακριά από μαυροπουκαμισάδες! Έχουν έναν brutal ερωτισμό, αλλά καλύτερα να τους θαυμάζεις από μακριά. Υπάρχουν Κρητικοί πολύ καλύτεροι από αυτούς.

Αν διοριστείς στη Β΄ Ηρακλείου, μείνε στο Ηράκλειο. Είναι από τις μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας και είναι πολύ όμορφο (δεν καταλαβαίνω εκείνους που βρίσκουν άσχημη μια πόλη με θάλασσα, υποβλητικά ενετικά τείχη, γωνιές με παραδοσιακά κτίρια, πεζόδρομους και συνοικίες - έκπληξη δίπλα σε δρόμους με τρελή κίνηση). Έχει πολλές επιλογές για διασκέδαση και για αθλητικές ή πολιτιστικές δραστηριότητες, εκπληκτική αγορά, τρομερά μεζεδάδικα (πρόσεχε: η κρητική κουζίνα είναι βασισμένη στο κρέας και τα γαλακτοκομικά, είναι όλα πολύ νόστιμα και είναι εύκολο να γυρίσεις βουβάλι όπως εγώ - επίσης, έχουν τρομερές σαλάτες και λαχανικά που δεν υπάρχουν αλλού στην Ελλάδα). Η ρακή τους και τα κρασιά τους είναι επίσης ασύγκριτα (συμβουλή: σεμνα με τη ρακή και ποτέ με άδειο στομάχι...). Η πόλη περπατιέται εύκολα, αν όμως έχεις αυτοκίνητο θα ζοριστείς: έχει φοβερό κυκλοφοριακό πρόβλημα κι επιπλέον οι κρητικοί είναι άθλιοι οδηγοί (ενδεικτικά: γκαζώνουν στους στενούς δρόμους, κάνουν παντιές και δε βγάζουν σχεδόν ποτέ φλας).

Το Ηράκλειο έχει αεροδρόμιο και καλή σύνδεση με Αθήνα - Θεσσαλονίκη, τα ΚΤΕΛ είναι αρκετά οργανωμένα, επίσης τα ακτοπλοϊκά δρομολόγια Ηράκλειο - Πειραιάς είναι μια καλή λύση αν μένεις Αθήνα ή εκεί κοντά, τα πλοία τους είναι αληθινά κρουαζιερόπλοια. Όσον αφορά τα σπίτια, επειδή το Ηράκλειο στεγάζει πολλές σχολές του πανεπιστημίου Κρήτης και των ΤΕΙ, συνεχώς χτίζονται οικοδομές με γκαρσονιέρες, υπάρχουν σπίτια κάθε ηλικίας και κατάστασης για όλα τα γούστα, αλλά τα νοίκια είναι αρκετά τσιμπημένα. Μια αξιοπρεπής δίχωρη γκαρσονιέρα, στοιχειωδώς επιπλωμένη στοιχίζει περίπου 300-350 ευρώ. Με λίγο ψάξιμο πάντως θα φανείς σίγουρα τυχερή.

Τα μόρια των σχολείων στη Β΄ Ηρακλείου, όπως και των σχολείων όλης της Ελλάδας μπορείς να τα βρεις στη διεύθυνση http://users-att.sch.gr/ymalliaros. Ξεκινάνε από 1 μόριο δίπλα στο Ηράκλειο μέχρι 7 (Τυμπάκι - προσβάσιμο με λεωφορείο), 8 (Πόμπια - προσβάσιμη με αυτοκίνητο) και υπάρχει και ένα δυσπρόσιτο, η Βιάννος, με 9 μόρια.

Γενικά, αν στην ειδικότητά σου ανοίξουν θέσεις για Β΄ Ηρακλείου, βάλτο κάπου ανάμεσα στις επιλογές σου, λέει. Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2007, 03:25:27 μμ »
Αν και Κρητικός στην καταγωγή (από Ηράκλειο) εγω θα μιλήσω για Ρόδο και Δωδεκάνησα.

Εγώ ολοκλήρωσα φέτος την θητεία μου (διορίστηκα το 2005) στο ένα από τα δύο δυσπρόσιτα της Ρόδου (Γυμνάσιο Γενναδίου με Λυκειακές Τάξεις). Παρόλο που θα μπορούσα να επιστρέψω στην Κρήτη (τα μόρια μου για Β' Ηρακλειου ήταν υπεραρκετά) παραμένω στην Ρόδο. Ο κύριος λόγος είναι το διδακτορικό που ξεκινάω από Σεπτέμβριο στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

Ρόδος Η Ρόδος είναι όμορφο νησί και έχει λίγο πολύ τα ίδια πλεονεκτηματα με την Κρήτη (μπάνια από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο, καλές μεταφορές προς την ηπειρωτική Ελλάδα κ.τ.λ). Καλό είναι να μένεις στην πόλη της Ρόδου ακόμα και αν είσαι σε σχολείου κάποιου χωριού για να έχεις ευκολη επαφή με δραστηριότητες και ανθρώπους. Το κόστος ζωής είναι στα ίδια επίπεδα (ίσως λίγο χαμηλότερο) από Κρήτη. Λόγω παραμεθωρίου ο ΦΠΑ είναι 13%, σημαντικό κυρίως για την βενζίνη. Στα δυσπρόσιτα βέβαια οι περισσότεροι (80%) μέναμε στα χωριά λόγω μεγάλων αποστάσεων από την πόλη (περίπου 1 ώρα). Ο κανόνας για τον τόπο διαμονής, σε οποιοδήποτε μέρος, είναι "κάνε ότι κάνουν οι περισσότεροι".

Η πρώτη μου χρονιά ήταν ίσως η καλύτερη της ζωής μου. Έυκολο σχολείο για να ξεκινήσεις, καλή παρέα με όρεξη για βόλτα και εμπειρίες και δημιουργικές δραστηριότητες στα πλαίσια του σχολείου. Ότι υπάρχει στην ιστοσελίδα μου έγινε στην περίοδο των 2 ετών (http://users.sch.gr/vgargan/). Την δευτερη χρονιά το μικρό μέρος σε κουράζει και ακόμα και αν η παρέα είναι καλή η διάθεση σου είναι πιο "βαριά".

Αυτό που μου αρέσει στη Ρόδο σε σχέση με άλλα μέρη είναι:
α) πολλά άτομα γύρω στα 30 (εκπαιδευτικοί, δημ. υπάλληλοι κτλ) από διαφορετικά μέρη της Ελλάδας που συνεπάγεται διάθεση για  παρέες και χρήσιμες γνωριμίες, που δεν υπάρχει στα μέρη όπου υπάρχουν πολλοί ντόπιοι. Π.χ. στην Κρήτη οι περισσότεροι συνάδελφοι είναι ντόπιοι (ακόμα και σε απομακρυσμένα σχολεία) που έχουν παγιωμένες παρέες και δραστηριότητες.

β) Παιδαγωγικό τμήμα Πανεπιστημίου Αιγαίου. Πολλοί συνάδελφοι έχουν μείνει περισσότερο από ότι αρχικά υπολόγιζαν (όπως εγώ) για ξεκίνησαν κάποιο μεταπτυχιακό προγράμμα. Π.χ. στο Παιδαγωγικό τμήμα Πανεπιστημίου Κρήτης (Ρέθυμνο) οι πόρτες είναι ανοικτές μόνο για τα "δικά μας παιδιά".

Υπόλοιπα Δωδεκάνησα Αν εξαιρέσεις την Κω (που η κατάσταση είναι παρόμοια με την Ρόδο) τα υπόλοιπα δωδεκάνησα είναι δύσκολα στις μεταφορές και μερικές φορές με ακριβή διαμονή (καρτέλ τιμών από ντόπιους). Το αν θα περάσεις καλά εξαρτάται από τους υπόλοιπους συναδέλφους που θα είναι στο σχολείο εκείνη την χρονία (από χρονιά σε χρονιά το σκηνικό αλλάζει δραματικά επειδή αλλάζουν οι περισσότεροι καθηγητές). Απόφυγε όσα νησιά δεν έχουν αεροδρόμιο γιατι τα πράγματα το χειμώνα μπορεί να γίνουν πολύ δύσκολα. Αν είσαι χαμηλά στην βαθμολογία προτίμησε ένα από τα Κάσο, Σύμη, Πατμο.

Ελπίζω να βοήθησα...

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2007, 06:27:42 μμ »
elytron και vgargan ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και που μπήκατε στον κόπο να είναι τόσο εκτενείς. Με κατατόπισαν αρκετά. Αυτό ακριβώς που ζητούσα.  :D. Ελπίζω και σε άλλες.

vgargan τσέκαρα το site σου. ωραίες πικς(pics)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:09 »

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2007, 01:44:26 μμ »
Miss Elenious , συγχαρητήρια για το διορισμό σου! Εγώ διορίστηκα στη Μεσσηνία κι έμενα Καλαμάτα. Δουλευα σε ένα χωριό αρκετά έξω από την πόλη , αλλά είχα αυτοκίνητο , οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα. Προτίμησα να μείνω Καλαμάτα γιατί προσφέρει όλες τις ανέσεις και τις ευκολίες μιας πόλης. Επίσης , εχει πολλή κίνηση και ζωή (φοιτητούπολη γαρ...) , είναι δίπλα στη θάλασσα και από το Μάιο (καιρού επιτρέποντος...) μπορείς να ξεκινήσεις τα μπανάκια σου! Ακόμα , με βάση την Καλαμάτα μπορείς να επισκεφτείς και όλα τα πανέμορφα μέρη της Μεσσηνίας(Κορώνη , Μεθώνη , Μάνη κ.α.). Αν μένεις Αθήνα, η διαδρομή είναι γύρω στις 3,5 ώρες. Πάντως , για το αν θα περάσει κάποιος καλά μετράει και η παρέα , η οποία είναι και θέμα τύχης.

Για τα μόρια των σχολείων θα σου πρότεινα να κοιτάξεις εδώ: http://www.ypepth.gr/el_ec_page2038.htm (δευτεροβάθμια)    ή εδώ για πρωτοβάθμια:
http://www.ypepth.gr/el_ec_category2035.htm
 
Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 23, 2007, 02:04:31 μμ »
Αυτό που θα πρότεινα εγώ σε κάποιον νέο σε ηλικία νεοδιόριστο είναι να επιλέξει νησιά για το διορισμό του. Και μάλιστα τα μικρότερα νησιά κι όχι Ρόδο, Κω, Κρήτη κτλ. Χωρίς να πιστεύω ότι όποιος πάει εκεί θα περάσει άσχημα απλά τα μικρότερα νησιά είναι πιο καλά από άποψη γνωριμιών και παρέας. Συνήθως στα κυκλαδονήσια για παράδειγμα οι νεοδιόριστοι είναι πολλοί επομένως υπάρχουν πολλοί νέοι σε ηλικία συνάδερφοι σε αντίθεση με τη Ρόδο που έχει πιο πολλούς μόνιμους ντόπιους που έχουν πάρει οργανική αρκετά χρόνια πριν. Επιπλέον τα νησιά αυτά συνήθως έχουν και πολλά παραπάνω μόρια (στη Δ' Κυκλάδων ΔΕ πχ είναι από 5 ως 9 μόρια +2 της χρονιάς).

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2007, 10:09:38 πμ »

matina είναι σωστή η πρόταση σου αλλά συνήθως αυτές οι περιοχές είναι ψηλά στις προτιμήσεις και "φεύγουν" εύκολα. Το θέμα είναι να δώσουμε συμβουλές σε αυτούς που βρίσκονται χαμηλά στους πίνακες. π.χ. εγώ ήμουν ο προ-τελευταίος από ΑΣΕΠ για τους διορισμούς 2005 στον κλάδο μου.

Προσωπικά θα προτείνω μια υβριδική λύση: τα δυσπρόσιτα σε μεγάλα νησιά.

Συνδυάζουν και μόρια (μέχρι 9+2) και επαφή με τον πολιτισμό (το πολύ 1 ώρα από μεγάλη πόλη). Ξέρω περίπτωση συνάδελφου που έσπασε το πόδι του σε νησί (χωρίς αεροδρόμιο) και λόγω κακοκαιρίας περίμενε 2 μέρες για να πάει σε κοντινό μεγάλο νησί με νοσοκομείο.

Μπορεί σε μερικούς να ακούγεται βαριά η διετία αλλά πιστέψτε με μετά τα 2 χρόνια να αισθάνεστε τυχεροί (από άποψη μορίων) για την επιλογή σας. Να μην ξεχνάμε ότι οι χαμηλές βάσεις μεταθέσεων που παρουσιάστηκαν φέτος (και ίσως την επόμενη χρονιά) δεν είναι χαρακτηριστικές. Αυτό οφείλεται στον μεγάλο αριθμό αιτήσεων συνταξιοδότησης από παλιούς συναδέλφους (πληροφορία από υπουργείο και γραφεία διευθύνσεων). Για να έχετε καλύτερη εικόνα ανατρέξτε σε παλιότερους πίνακες (πριν 2-3 χρόνια). Το συμπέρασμα είναι ότι η πρώτη προτεραιότητα θα πρέπει να είναι τα μόρια γιατί το πιο πιθανό είναι τα επόμενα χρόνια οι βάσεις μεταθέσεων να ανέβουν.

Αποσυνδεδεμένος villy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 26, 2007, 12:56:43 μμ »
Γενικά, αν στην ειδικότητά σου ανοίξουν θέσεις για Β΄ Ηρακλείου, βάλτο κάπου ανάμεσα στις επιλογές σου, λέει. Ελπίζω να βοήθησα.
Παράθεση

Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες. Επειδή, όπως υπολογίζω, πιθανώς θα διοριστώ στη Β Ηρακλείου, γνωρίζει κάποιος από σας ποια σχολεία είναι καλύτερα, εννοώ από άποψη συλλόγων, μαθητών, περιβάλλοντος και ποια ίσως είναι κάπως πιο δύσκολα από αυτή την άποψη; Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 26, 2007, 10:25:53 μμ »
Λοιπόν, στοιχεία για το είδος των σχολείων, τα μόρια, καθώς και άλλες πολύ χρήσιμες πληροφορίες για όλα τα σχολεία σε όλες τις περιφέρειες της Ελλάδας θα βρεις στη διεύθυνση http://users.att.sch.gr/ymalliaros

Τώρα, επειδή πέρσι διορίστηκα στη Β΄ Ηρακλείου, μπορώ να σου δώσω μερικές πληροφορίες για ορισμένα σχολεία - για τα υπόλοιπα ελπίζω να σε βοηθήσουν άλλοι συνάδελφοι.
Το σχολείο στο οποίο διορίστηκα ήταν το Γενικό Λύκειο Μοιρών. Μεγάλο σχολείο, περίπου 350 παιδιά, σύλλογος περίπου 35 ατόμων. Συστεγάζεται με το Γυμνάσιο Μοιρών, αντίστοιχου μεγέθους. Τρτοκοσμικές υποδομές (χτίζεται καινούργιο Λύκειο λίγο παραπέρα, αλλά θ'  αργήσει να τελειώσει). Οργανωτικά, ψιλομπάχαλο. Ο σύλλογος αποτελείται κυρίως από ντόπιους μεσήλικες, πάντοτε όμως υπάρχουν και νέοι, με λίγη καλή τύχη θα βρεις καλή παρέα (ήδη παρέμειναν εκεί μερικοί νεαροί συνάδελφοι που είναι σούπερ). Ο σύλλογος είναι καλός με την έννοια ότι υπάρχει αμοιβαία ανοχή, και, πέρα από τους νέους, μερικοί μεγαλύτεροι συνάδελφοι είναι πολύ εντάξει και θα σε βοηθήσουν σε ό,τι χρειαστείς. Τα παιδιά είναι πολύ φιλότιμα αλλά αρκετά ατίθασα, πάρε τους τον αέρα από την αρχή για να μπορέσεις να επιβιώσεις στην τάξη. Το επίπεδο είναι αρκετά χαμηλό. Υπάρχει και ΕΠΑΛ στην περιοχή, για το οποίο έχω ακούσει λίγα, αλλά όχι άσχημα. Οι Μοίρες απέχουν περίπου 55 χιλιόμετρα από το Ηράκλειο, είναι προσβάσιμες και με ΚΤΕΛ (μη διανοηθείς να μείνεις εκεί). Μόρια: 6. Να τις δηλώσεις, τα θετικά τους είναι περισσότερα από τα αρνητικά.

Γυμνάσιο και Λύκειο Τυμπακίου: μικρότερα σχολεία, 8 χιλιόμετρα μετά τις Μοίρες, μόρια: 7, προσβάσιμο και με ΚΤΕΛ. Για το Γυμνάσιο έχω ακούσει μόνον αρνητικά σχόλια. Αντίθετα, στο Λύκειο τα πράγματα άκουσα ότι είναι αρκετά καλά και από πλευράς συλλόγου και από πλευράς διεύθυνσης, αν και αρκετοί από εκεί πήραν μετάθεση και ο διευθυντής μάλλον θ'  αλλάξει. Το σίγουρο είναι ότι θα έρθουν πολλοί νέοι συνάδελφοι.

Γυμνάσιο και Λύκειο Αγίων Δέκα: σχετικά μικρά σχολεία κι αυτά, έχω ακούσει καλά λόγια για τη διεύθυνση αλλά και για το σύλλογο, 8 χιλιόμετρα πριν τις Μοίρες, προσβάσιμο και με ΚΤΕΛ, μόρια: 6

Γυμνάσιο και Λύκειο Πόμπιας: μικρά σχολεία, 5 χιλιόμετρα πριν τις Μοίρες, μόρια: 8, προσβάσιμο μόνο με αυτοκίνητο. Έχω ακούσει καλά λόγια γενικά, όσον αφορά το γυμνασιάρχη ήταν αρχικά υποδιευθυντής στις Μοίρες, πολύ εντάξει άτομο.

Γυμνάσιο και Λύκειο Αγίας Βαρβάρας: περίπου 25 χιλιόμετρα από το Ηράκλειο, προσβάσιμο και με ΚΤΕΛ, μόρια: 4. Έχω ακούσει καλά λόγια και για τα δύο σχολεία, ειδικά για το σύλλογο.

Γυμνάσιο και Λύκειο Ασημίου: έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το σύλλογο του Γυμνασίου, αλλά πολλοί από αυτούς έχουν πάρει μετάθεση.  55 χιλιόμετρα από το Ηράκλειο, προσβάσιμο μόνο με αυτοκίνητο, μόρια: 8.

Γυμνάσια και Λύκεια Χερσονήσου - Μαλλίων: αν και είναι σχετικά κοντά στο Ηράκλειο, προσβάσιμα και με ΚΤΕΛ και δίνουν 4 μόρια, έχω ακούσει μόνον αρνητικά για τα παιδιά. Για συλλόγους και διευθύνσεις δεν ξέρω τίποτα.

Γενικά, σε ποιο σχολείο θα βρεθείς δεν είναι αποκλειστικά δική σου υπόθεση. Εξαρτάται βέβαια από τη σειρά με την οποία θα δηλώσεις τα σχολεία που έχουν κενά της ειδικότητάς σου, αλλά προηγούνται όσοι έχουν μόρια για κοινωνικούς λόγους (γάμος, παιδιά, εντοπιότητα) και έπονται όσοι έχουν προϋπηρεσία ως αναπληρωτές/ ωρομίσθιοι και τέλος έρχονται όσοι δεν έχουν καθόλου προϋπηρεσία, είναι άγαμοι και άκληροι. Πέρσι, τα σχολεία που απόμειναν για τους μη έχοντες οικογένεια φιλολόγους ήταν Μοίρες - Τυμπάκι. Κι αν ακόμα δεν τα είχε δηλώσει κάποιος, εφόσον έμενε τελευταίος θα πήγαινε εκεί. Κι επιπλέον, μην ξεχνάς ότι γίνονται κρίσεις διευθυντών και άρα σε πολλά σχολεία θα αλλάξει η διεύθυνση προς το καλύτερο ή το χειρότερο, ενώ στους συλλόγους γίνονται ανακατατάξεις με τις μεταθέσεις, τις αποσπάσεις και τις συνταξιοδοτήσεις. Κατά συνέπεια, καλό είναι να κάνεις τη δήλωσή σου και με βάση αυτά που μαθαίνεις για τα σχολεία αλλά κυρίως με βάση τα μόρια και την προσβασιμότητα, γιατί δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα τι κατάσταση επικρατεί σε κάθε σχολείο. Σε κάθε περίπτωση πάντως, αν μπορείς, μείνε στο Ηράκλειο - προσφέρει πολλές διεξόδους και οι περισσότεροι νέοι καθηγητές μένουν εκεί.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 26, 2007, 10:28:25 μμ »
Επίσης, να ζητήσω κι εγώ μια βοήθεια: μπορεί κανείς να μου πει στοιχεία για την πόλη της Κομοτηνής; πήρα μετάθεση εκεί και θα ήθελα να μάθω ό,τι μπορείτε να μου πείτε για την πόλη, τις διεξόδους, το κόστος ζωής, τα σπίτια και τα ενοίκιά τους. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 27, 2007, 10:25:20 πμ »
Φεύγω διακοπές αύριο πρωί και είναι αργά...Καλά είναι στην Κομοτηνή...Πολλά νεόδμητα σπίτια(250-350 ευρώ τα μικρά), νυχτερινή φοιτητική ζωή, καλό φαγητό, οι πολλοί "ξένοι" έκαναν την πόλη να μην είναι και τόσο επαρχία, γενικά χαλαροί ρυθμοί ζωής, πολλά μέρη για εκδρομές, ωραίες παραλίες πολύ κοντά...Όταν επιστρέψω, θα σου δώσω κι άλλες πληροφορίες, αν θες...
τι να την κάνω τη νυχτερινή φοιτητική ζωή εγώ με δύο παιδιά; Φροντιστήρια πολλά έχει, αθλητικούς συλλόγους, γυμναστήρια, σχολές χορού; Οι μετακινήσεις είναι εύκολες; Δηλαδή όλα είναι συγκεντρωμένα στο κεντρο της πόλης ας πούμε; Στο Αγρίνιο απ΄όπου κατάγομαι όλα είναι γύρω από την κεντρική πλατεία , η οποία όμως είναι προσβάσιμη από παντού. σε όποιο μέρος κι αν είσαι σε δέκα το πολύ λεπτά με τα πόδια είσαι στην πλατεία

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 27, 2007, 10:34:12 πμ »
Εγώ πάντως μετά από έλεγχο στους περσινούς και προπέρσινους διοριστέους με τη δική μου σειρά,ξέρω από τώρα πως θα πάω ή Έβρο ή Δ Δωδεκανήσου.Οπότε για να μη με φάει η ερημιά στο Καστελλόριζο,θα βάλω τη Β Έβρου στις αρχικές μου προτιμήσεις(3-4) και αν πιάσω την Ορεστιάδα θα έχω απ'όλα:Και νυχτερινή ζωή(φουλ στους άντρες λόγω στρατού)και γυμναστήρια και ξένες γλώσσες και απ''ολα. ;) ;) ;)
Βέβαια θα κάνει μαύρα μάτια η μανούλα μου να με δει,αλλά και με το πλοίο τα Δωδεκάνησα ίδια σχεδόν ώρα απέχουν,κανένα 20ωρο.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 27, 2007, 11:24:06 πμ »
Παιδιά γεια!

Πολύ χρήσιμα όλα αυτά. elytron εισαι suuuuper!  τα 4 μόρια που δινει ένα σχολείο ειναι πολλα? Ποια είναι τα περισσότερα μόρια που μπορεί να δώσει? νόμιζα γύρω στα 9. Πάντως και Κομοτηνή δεν είναι άσχημα. και δεν εξαρτάσαι απ' τα μποφόρια το χειμώνα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 27, 2007, 12:11:09 μμ »
Tα 4 μόρια είναι επιεικώς χάλια!!!Π.χ. εγώ θέλω τουλάχιστον 42 μόρια για να επιστρέψω σπίτι μου.Με 4 μόρια,+ 2 που παίρνεις για κάθε χρόνο προυπηρεσία έχεις σύνολο 6.Δεν νομίζω να σε συμφέρει,πρόσεξε το αυτό.Δεν ξέρω βέβαια σε ποιο κλάδο ανήκεις και πού μένεις,αλλά κοίτα τις βάσεις μεταθέσεων για να ξέρεις πόσα μόρια θα χρειαστείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 795
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 788
Σύνολο: 801

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.