*

Ψηφοφορία

Πως ήταν η πρώτη σας χρονιά ως μόνιμοι ;

Πολύ καλή
38 (41.8%)
Καλή
24 (26.4%)
Μέτρια
15 (16.5%)
Κακή
7 (7.7%)
Πολύ κακή
7 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Εντυπώσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 91891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 09, 2009, 11:08:20 πμ »
Μάλλον οι καημένοι οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι κάνουν ό,τι περισσεύει.
Όμως αυτό είναι και εν μέρει δικαιολογημένο. Εξάλλου αυτό αιτιολογεί και τη λέξη αναπληρωτής. Από την άλλη οι αναπληρωτές δε βρίσκονται εκεί την ώρα της διανομής, οπότε είναι λογικο να παίρνουν ό,τι έχει απομείνει. Θα έπρεπε να ξαναγίνει μοιρασιά για π.χ. 11 ώρες αν έρθει ωρομίσθιος Νοέμβριο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:35 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 09, 2009, 11:11:34 πμ »
Δε νομίζω ότι οι μόνιμοι συνάδελφοι έχουν διάθεση να καπελώσουν ένα συνάδελφο αναπληρωτή ή ωρομίσθιο. Όταν δίνεται η εντύπωση πως συμβαίνει κάτι τέτοιο, όπως σωστά επισημαίνει η pariel, είναι λόγω συνθηκών.

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 09, 2009, 03:20:45 μμ »
στα περισσότερα σχολεία που έχουν υπηρετήσει φίλοι μου φιλόλογοι, αθήνα και μη, υπάρχει μια παγιωμένη κατάσταση μεταξύ των φιλολόγων, όπου υπάρχει και το δυσκολότερο πρόβλημα στη διανομη...συνήθως τα κανονίζουν από Ιούνιο και οι καινούριοι, νεοδιόριστοι ή αναπληρωτές, παίρνουν ό,τι περισσέψει...σπάνια τα ξαναμοιράζουν.
μην εκπλαγείτε λοιπόν, να έχετε θετική  διάθεση,  και όλα θα πανε καλά!!! :D ;)

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 09, 2009, 05:08:01 μμ »
Δυο χρόνια αναπληρωτής θα συμφωνήσω με τη Βίκη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:35 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 09, 2009, 06:29:28 μμ »
Ήμουν τρία χρόνια αναπληρωτής. Τα πρώτα δύο ξεκίνησα Οκτώβριο και πήρα ό,τι μαθήματα και τμήματα είχαν αφήσει οι μόνιμοι - δεν γινόταν κι αλλιώς. Την τελευταία χρονιά, όταν ξεκινήσαμε 1η Σεπτεμβρίου, αναπληρωτές και μόνιμοι κάναμε συνάντηση και μοιράσαμε μαθήματα .
Πάντως , όταν το μοίρασμα των μαθημάτων γίνεται Ιούνιο από ορισμένους, δεν τους "βγαίνει" πάντα. Τον Σεπτέμβριο  δεν έρχονται μόνο νεοδιόριστοι αλλά και παλιοί, από μεταθέσεις ή αποσπάσεις, οι οποίοι δεν θα δέχονταν το ίδιο εύκολα με τους νεοδιόριστους το μοίρασμα των μαθημάτων από τον Ιούνιο.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 09, 2009, 06:56:46 μμ »
Ξέρω ότι οι φιλόλογοι δε θέλουν να κάνουν ιστορία. Στο λύκειο, ευτυχώς, την ιστορία δεν μπορούν να την πάρουν οι ξενόγλωσσοι. Εγώ λατρεύω αυτό το μάθημα, άρα προβλέπω να γίνομαι το αγαπημένο παιδί των παλιών.  ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 09, 2009, 07:04:13 μμ »
Την ιστορία της Α΄και της Β΄Λυκείου μπορούν να την πάρουν οι ξενόγλωσσοι. Μέχρι πρόπερσι έπαιρναν και της Γ΄, ακόμα και της κατεύθυνσης!

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #301 στις: Αύγουστος 09, 2009, 07:20:28 μμ »
Την ιστορία της Α΄και της Β΄Λυκείου μπορούν να την πάρουν οι ξενόγλωσσοι. Μέχρι πρόπερσι έπαιρναν και της Γ΄, ακόμα και της κατεύθυνσης!

 Τι θα γίνει πια μ'αυτό; Εγώ έλεγα ότι αν δουλέψω στο δημόσιο σχολείο, θα μπορώ να διδάσκω μαθήματα που αγαπώ και που στα φροντιστήρια δεν είχα ποτέ τη δυνατότητα να διδάξω. Η Ιστορία της Α'λυκείου ξεκινά από την Παλαιολιθική, πρόκειται για ένα καθαρά αρχαιογνωστικό αντικείμενο,είναι δυνατόν να την αναθέτουν σε ξενόγλωσσο; Εμένα η μαμά ενός φίλου μου που ήταν καθηγήτρια γαλλικών προτίμησε να διδάσκει σε δύο σχολεία της περιοχής της, αρκεί να κάνει γαλλικά. Δε λέω ότι φταίνε οι συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων, ούτε ότι είναι τελείως ανίδεοι. Σίγουρα ένας απόφοιτος ξένης φιλολογίας έχει κάνει και μαθήματα ιστορίας και πολιτισμού, αλλά αν είναι να τα διδάσκουν, ας εξετάζονται και αυτοί στον ΑΣΕΠ στην Ιστορία. Τι να πω; Απορώ γιατί το δέχονται.  Τζάμπα τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό...

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #302 στις: Αύγουστος 09, 2009, 10:20:35 μμ »
Το ζήτημα του ποια ειδικότητα είναι κατάλληλη να διδάξει ιστορία σηκώνει πολλή συζήτηση. Προσωπικά πιστεύω ότι ιστορία μπορεί και πρέπει να διδάσκουν μόνοι οι απόφοιτοι ιστορικού-αρχαιολογικού, και κανένας άλλος. Ούτε οι του φιλολογικού ούτε οι του ΦΠΨ ούτε οι των ξενόγλωσσων φιλολογιών ούτε οι θεολόγοι.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 10, 2009, 01:36:19 μμ »
 Παιδιά αν και έτσι ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα και καλό θα ήταν να ανοίξουμε κάποια στιγμή κάποιο καινούριο,θέλω να πω κι εγώ 2 κουβέντες επάνω σε αυτό,βασικά να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.Στον τόπο διορισμού μου όχι μόνο δεν περίσσευαν ώρες ιστορίας για φιλολόγους αλλά συνέβαινε και το εξής "παράδοξο" που πραγματικά όταν το αντίκρισα μου φαινόταν απίστευτο:νεοδιόριστοι συνάδελφοι των ξένων γλωσσών συμπλήρωναν ολόκληρο το υποχρεωτικό τους ωράριο διδάσκοντας αποκλειστικά και μόνο ιστορία!!!Φυσικά για αυτή την κατάσταση δεν ευθύνονται οι συνάδελφοι ξενόγλωσσοι,οι οποίοι μάλιστα πολλές φορές έκαναν τη δουλειά τους όσο πιο υπεύθυνα και ευσυνείδητα μπορούσαν,αλλά το υπουργείο.Ούσα απόφοιτη του ιστορικού-αρχαιολογικού ΕΚΠΑ με ειδίκευση ιστορίας και λαχτάρα να διδάξω το αντικείμενο αυτό μπορείτε να φανταστείτε πιστεύω πώς ένιωσα.Δεν είναι δίκαιο να σπουδάζεις κάτι τόσα χρόνια,να το εξετάζεσαι επιτυχώς σε αυτό τόσο ως γνωστικό αντικείμενο όσο και ως προς τη διδακτική του σε έναν τόσο δύσκολο διαγωνισμό όπως ο ασεπ και να μην περισσεύει ούτε μία ώρα,έτσι για δείγμα!!!Δεν είναι δίκαιο ούτε για τους φιλολόγους αλλά ούτε και για τους μαθητές.Γιατί όταν υπάρχουν τόσοι φιλόλογοι διορισμένοι και αδιόριστοι να διδάσκουν το μάθημα οι ξενόγλωσσοι??Νομίζω οι φιλόλογοι ως κλάδος ούτε τα δικαιώματά μας υπερασπιζόμαστε ούτε έχουμε συνειδητοποιήσει πόσο θίγεται ο κλάδος μας σε ό,τι αφορά τον αριθμό διορισμών!!!!Αν καταργούνταν οι β'αναθέσεις ιστορίας ο αριθμός διορισμών των φιλολόγων θα αυξανόταν κατακόρυφα!!!!
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 10, 2009, 06:21:12 μμ »
Ο Προϊστάμενος σε ένα σχολείο ζήτησε τον Ιούνιο το πρόγραμμα της επόμενης χρονιάς μέχρι τις 30. Στην απορία του διευθυντή ότι δεν ξέρει πόσοι καθηγητές χρειαζονται και τι ελλείψεις θα έχει - ήδη θα έφευγαν 3 μαθηματικοί- είπε να μοιράσουν τα μαθήματα οι υπάρχοντες και στο πρόγραμμα να μπει χ για τις ελλείψεις.Όσοι θα έρχονταν το σεπτέμβριο θα πατούσαν πάνω σε αυτό.  Θέλω να πω ότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την επιλογή των μαθημάτων που δεν εξαρτώνται πάντα από τους καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 10, 2009, 09:01:01 μμ »
Κατ' αρχάς να χαιρετήσω την παλιά μου φίλη pariel!!!
Δεύτερον να προσθέσω ότι τα δυο τελευταία χρόνια ζητείται από τους Διευθυντές να στείλουν στις ΔΔΕ προγραμματισμό της επόμενης σχολ. χρονιάς μέχρι τέλος Ιουνίου. Οπότε οι έχοντες οργανική στο σχολείο έχουν εκ της απόφασης αυτής το δικαίωμα να πάρουν όποια μαθήματα και τμήματα θέλουν.
Το καυτό θέμα της Ιστορίας απασχολεί όλους τους συναδέλφους. Δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, όμως, γιατί ειδικά οι Γαλλικών και Γερμανικών δεν συμπληρώνουν στα μικρά σχολεία ωράριο σε καμμία περίπτωση. Κι αν ο Φιλόλογος έχει 21 ώρες και οι άλλοι 12 π.χ. κάπως του 'ρχεται!!!!

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 10, 2009, 09:23:50 μμ »
Μάλλον το θέμα της συζήτησης εδώ έπρεπε να είναι "εμπειρίες νεοδιόριστων ΠΕ 02" και όχι γενικά ¨"εμπειρίες νεοδιόριστων"!!!
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 11, 2009, 10:46:05 πμ »
ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

Τα σχολεία λειτουργούν ως τσιφλίκια των ντόπιων. Το πρόγραμμα βγαίνει
πρώτα για να βολεύει τους ντόπιους και μετα ότι περισσεύει για τους υπόλοιπους.
Αν διαμαρτυρηθείς θα σου πουν "πρώτα από όλα πρέπει να δουλεύει καλά το
σχολείο συνάδελφε". Οι δε ντόπιοι πολλές φορές δε μπαίνουν καν στην αίθουσα για να
κάνουν μάθημα.
Επιπλέον, υπάρχουν πολλά καψώνια του τύπου: σύλλογος στις 2 (εκτός ωραρίου),
παραμονή καθηγητών στο σχολείο 8-2 κάθε μέρα και ας μην έχουν τίποτα να κάνουν,
έφοδοι την ώρα του μαθήματος από δ/ντη και άλλα πολλά.

Αν είστε νεοδιόριστοι ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 727
Σύνολο: 730

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.