*

Ψηφοφορία

Πως ήταν η πρώτη σας χρονιά ως μόνιμοι ;

Πολύ καλή
38 (41.8%)
Καλή
24 (26.4%)
Μέτρια
15 (16.5%)
Κακή
7 (7.7%)
Πολύ κακή
7 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Εντυπώσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 91761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 05:33:41 μμ »
Kαλόοο, γλαφυρό με χιούμορ και σαρκασμό 8)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:42 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 08:27:25 μμ »
vladimir σου βγάζω το καπέλο!  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 10:34:33 μμ »
Τώρα που έχουν περάσει ήδη δύο μήνες από την έναρξη του σχολικού έτους, θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι εμπειρίες σας ως νεοδιόριστοι όσον αφορά τη φύση της δουλειάς, το μέρος το οποίο τοποθετηθήκατε και γενικότερα το πώς έχει αλλάξει η ζωή σας μετά το διορισμό. Π.χ. σας αρέσει η δουλειά, περνάτε καλά, έχετε βρει καλή αντιμετώπιση από τους άλλους συναδέλφους και τον διευθυντή;
ΟΚ, κάποιοι ίσως να δυσανασχετούν με τις απολαβές, αλλά ας μην μείνουμε σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 11:41:06 πμ »
Καλλονή Λέσβου : πρόβα θανάτου ! Εμείς και οι φαντάροι , τρεις καφετέριες και τρία σουβλατζίδικα. Όπως καταλαβαίνετε περνάμε τέλεια εδώ στην εξοχή! Και να φανταστεί κανείς ότι πρόκειται για τη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Λέσβου και αποτελεί εμπορικό κέντρο... Κατά τα άλλα , τα σχολεία παρατημένα στη μοίρα τους και στην ένταση των καιρικών φαινομένων. Οι ντόπιοι κλειστοί άνθρωποι και οι παρέες λίγες... Δεύτερο φανταρικό .... :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:42 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 12:07:09 μμ »
Μα καλά με τους άλλους συναδέλφους δεν κάνεις παρέα; Η χώρα της Λέσβου είναι μακριά;

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 10:34:30 μμ »
Μύρινα Λήμνου. Απλά υπέροχα!! Αν και έχω πολλές ευθύνες (21 ώρες το πρόγραμμα, υπεύθυνη βιβλιοθήκης, υπεύθυνη σε τμήμα, και τη γιορτή του Πολυτεχνείου-που πολύ με έχει αγχώσει-δε στεναχωριέμαι καθόλου. Έχω μαζί τα παιδιά μου και είναι ό,τι καλύτερο. Πρωί στο σχολείο (μισό λεπτό από το σπίτι), μέων στην αγορά, όλα είναι μέσα στα πόδια μου και το απόγευμα πολυ-πολύ διάβασμα και διόρθωμα (τώρα το Νοέμβριο έχει δυστυχώς όλα τα διαγωνίσματα). Γράφτηκα και σε μία θεατρική ομάδα για να περνάει η ώρα και περνάμε σούπερ με τα γέλια που κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 11:53:47 πμ »
Δυστυχώς ατυχήσαμε και από συναδέλφους...Το σχολείο έτυχε να απασχολεί μόνο ντόπιους και μεγάλους σε ηλικία συναδέλφους. Κατά τα άλλα , η Μυτιλήνη δεν είναι πολύ μακριά αλλά λόγω καιρού τελευταία δεν αποφασίζω να ξεκινήσω... Απλά να διευκρινήσω ότι το νησί είναι πανέμορφο όμως ο χειμώνας φέτος είναι λίγο δύσκολος για πολλές διαδρομές.΄Οπως είναι φυσικό όλα είναι κλειστά.  Πιστεύω ότι από την άνοιξη και μετά κάτι θα γίνει.Μέχρι τότε όμως....απλά κάνουμε υπομονή!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος edis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 11:59:54 πμ »
Τι αποστάσεις έχει η Μυτιλήνη? Από την Καλλονή πόση ώρα είναι? Και γενικά μήπως ξέρεις τη πιο μακρινή απόσταση απο τη χώρα της Λέσβου?

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 08:47:55 μμ »
Έχω μια εμπειρία-απορία νεοδιόριστου να καταθέσω προς συζήτηση και συμβουλές.

Είμαι υπεύθυνος στο Γ2 (γυμνάσιο) και προχθές κάναμε τις εκλογές.
Με πιάνει το 5μελές σε ένα διάλλειμμα σήμερα και άρχισαν να μου λένε για 3ήμερη εκδρομή, αλλά όχι στη Βουλή (μιας και πλέον τα φράγκα τα βάζουν οι ίδιοι οι μαθητές).

Ξέρει κανείς νομικά τι ισχύει; Μπορούμε να τα πάμε τα παιδιά 3ήμερη εκτός πολιτιστικού προγράμματος και αν ναι, πόσοι καθηγητές πρέπει να συνοδεύουν;
Δεν είμαι και πολύ άνετος με την ιδέα γιατί υπάρχουν και 4-5 χαβαλέδες στην τάξη που είναι λίγο απρόβλεπτοι, αλλά έχουμε και 3-4 πολύ ώριμα παιδιά και νιώθω άσχημα να τους το χαλάσω εγώ αν μπορεί να γίνει...
Κάθε πληροφορία ή συμβουλή ευπρόσδεκτη...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 03:03:46 μμ »
Και εγώ περίπου όπως ο miker... Αν και διορισμένος σχετικά κοντά στην Αθήνα -το μόνο θετικό της υπόθεσης, καθώς τα ΣΚ έρχομαι πάντα πίσω- οι συνάδελφοι στα σχολεία είναι οι περισσότεροι ντόπιοι και κατά ...80-90% άνω των 45-50. Φυσικά, λίγο δύσκολο να κολλήσεις για παρέες, με εξαίρεση 2-3 συναδέλφους που είναι νέοι στην ηλικία μου και βγαίνουμε καμιά μέρα για καφέ -οι επιλογές για διασκέδαση βέβαια δραματικά περιορισμένες.

Φίλε miker, καλό κουράγιο εσύ που είσαι και μακριά -σκέψου τουλάχιστον το θετικό ότι θα συγκεντρώσεις πολλά μόρια- και μακριά γενικώς από ντόπιες! Όπως μου είπε εδώ διορισμένος συνάδελφος Αθηναίος σε κυνηγούν με την... απόχη! Μην επιστρέψουμε και παντρεμένοι δηλαδή, καλά καλά δεν προλάβαμε να μπούμε σε τάξη!  :Ρ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2007, 03:05:25 μμ από Kilgore »
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 11:24:58 μμ »
edis δεδομένου ότι η Λέσβος είναι το τρίτο μεγαλύτερο νησί της Ελλάδας , οι αποστάσεις είναι σχετικά μεγάλες , όχι όμως κάτι το τραβηγμένο. Από την Καλλονή που μένω εγώ και όσοι δουλεύουν στη Γ Λέσβου μέχρι τη Μυτιλήνη είναι περίπου 40 λεπτα με σχετικά καλό δρόμο.Τώρα , αν θες να πας από τη μια άκρη του νησιού στην άλλη ίσως χρειαστούν δύο ώρες αλλά δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ποτέ κάτι τέτοιο... Απλά , φέτος η βροχή δε λέει να σταματήσει και δεν παίζει να κατεβαίνεις για πλάκα στη Μυτιλήνη......Πάντως από Μυτιλήνη για το πιο απομακρυσμένο χωριό με σχολείο (και μάλιστα δυσπρόσιτο) θα κάνεις μιάμιση ώρα σε δρόμο χάλια...

Αγαπητέ kilgore το ότι τα Σαββατοκύριακα είσαι σπίτι σου είναι πολύ σημαντικό , πίστεψέ με. Αν μπορούσα κι εγώ δεν με ένοιαζε η υπόλοιπη εβδομάδα καθότι έχει πέσει και πολύ διάβασμα... Άσε που πάιρνεις δυνάμεις κάνοντας κάποια πράγματα που σ` ευχαριστούν. Το να περιμένεις όμως τα Χριστούγεννα από τον Σεπτέμβριο για να πας σπίτι σου είναι σκέτη φρίκη!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2007, 11:31:40 μμ από miker »

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 11:31:48 πμ »
miker, το ξέρω ότι είναι πολύ σημαντικό που επιστρέφω τα Σ/Κ στην Αθήνα, αλλά η περιοχή που είμαι τώρα διορισμένος δίνει ελάχιστα μόρια και έτσι στην αίτηση μετάθεσης που θα καταθέσω αυτές τις μέρες, θα ζητήσω να πάω κάπου ...μακριά, για να έχω ελπίδες επιστροφής στο σπίτι μου κάποια στιγμή. Σε καταλαβαίνω πάντως, τα νησιά τον χειμώνα είναι πίκρα! Μου θύμισες με το post σου τη στρατιωτική θητεία...
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος agg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 18, 2007, 10:31:29 μμ »
Από Κρήτη ή Ρόδο έχει κανείς εμπειρία;

Αποσυνδεδεμένος teacher81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 18, 2007, 11:12:35 μμ »
Οι εντυπώσεις από τη ζωή στη  Μεσσηνία εδώ και 2,5 μήνες πολύ καλές.Όμορφος νομός,με ζωντανή πρωτεύουσα και αρκετές επιλογές,σχετικά καλή μοριοδότηση στα σχολεία,κοντινή σχετικά απόσταση από την Αθήνα...Μόνο μελανό σημείο οι μεγάλες αποστάσεις και το άθλιο οδικό δίκτυο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161805
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 516
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.