*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 5201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cogito ergo sum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Πρόβλημα με φροντιστήριο
« στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:55:44 μμ »
Σήμερα ήταν η πρώτη μου ημέρα σε φροντιστηριο. Αποφάσισα να κάνω και κατα τη θερινή περίοδο προκειμένου να αποκτήσω ένα πλεονέκτημα έναντι των άλλων μαθητών και έτσι να έχω περισσότερο χρόνο για επαναλήψεις. Παρ' όλα αυτά, όπως θα συμπεράνατε και απο τον τίτλο του παρόντος θέματος, αυτή η πρώτη επαφή συνοδεύτηκε απο προβλήματα. Καταρχάς και παρά τις διαβεβαιώσεις του υπευθύνου σπουδών ενταχθηκα σε τμήμα που δεν καλύπτει τις ακαδημαϊκες μου ανάγκες. Οι καθηγητές δε φαίνονται έμπειροι ενω η όλη κατάσταση δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Τι προτείνετε; Να μιλήσω στον υπεύθυνο (δεν υπάρχει καλύτερο τμήμα για να με εντάξουν) ή να προχωρήσω σε δραστικοτερες λύσεις με αλλαγή φροντιστηρίου; Σκέφτηκα και τη λύση των ιδιαίτερων αλλα έχω κάποιους ενδοιασμούς...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:33 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:58:46 μμ »
Σίγουρα μπορείς μα αλλάξεις φροντιστήριο και να κάνεις μια έρευνα (από συμμαθητές σου ή μεγαλύτερους που φοίτησαν στο παρελθόν) για τους διδάσκοντες σε διάφορα φροντιστήρια.
Από την άλλη μήπως βιάζεσαι;

Αποσυνδεδεμένος Cogito ergo sum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2011, 10:27:37 μμ »
Πήγα με τις μεγαλύτερες προσδοκίες  αλλά κατάλαβα πολλα και απο ερωτήσεις δικές μου που έμειναν αναπάντητες, και απο τον τρόπο διδασκαλίας των καθηγητών και από το επίπεδο του τμήματος που είναι πραγματικά χαμηλό (!!!). Τα ιδιαίτερα είναι καλή λύση; Χρειάζονται μάλλον και πολλή έρευνα και... οικονομικά αποθέματα! :P

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2011, 10:39:12 μμ »
Νομίζω ότι ένας μαθητής μπορεί να καταλάβει αν ένα φροντιστήριο ή ένας καθηγητής τού ταιριάζει ή όχι. Οπωσδήποτε να ψάξεις για άλλο φροντιστήριο, έχοντας όμως συστάσεις σχετικά με τους καθηγητές ή μαθητές που πήγαν εκεί. Προφανώς ο φροντιστηριάρχης δεν ειχε άλλο τμήμα για να σε εντάξει γι' αυτό πήγες εκεί. Νομίζω ότι ένα καλό φροντιστήριο αρκεί προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:33 »

Αποσυνδεδεμένος kalia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2011, 10:59:44 μμ »
Ένας σημαντικός παράγοντας για να εξελιχθεί ανοδικά η σχολική επίδοσή σου, είναι να έχεις ''καλή ψυχολογία'', με την έννοια ότι πρέπει να έχεις την πεποίθηση ότι έμαθες καλά και διδάχτηκες καλά τα μαθήματά σου, ώστε να είσαι ήρεμος, και με εμπιστοσύνη στον εαυτό και τους καθηγητές σου, να συνεχίζεις την προσπάθειά σου! Διαφορετικά το άγχος που είναι ανασταλτικός παράγοντας θα είναι μεγαλύτερο...
Με όλο το συμπάθειο, μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να δεχτώ ότι όλοι οι καθηγητές στο φροντιστήριο είναι ανεπαρκείς... Παρακολούθησε και ένα δεύτερο μάθημα για να βεβαιωθείς, διότι μπορεί να ήταν ''ιδιαίτερο'' το μάθημα επειδή ακριβώς ήταν το πρώτο!
Όσον αφορά το επίπεδο του τμήματος, μπορείς να ζητήσεις να σε βάλουν σε άλλο τμήμα και αυτό καλό θα είναι να το προσέξεις γιατί εάν η πλειοψηφία των μαθητών χρειάζεται μάθημα διαφορετικής ταχύτητας, ο καθηγητής λογικά θα ακολουθήσει τις ανάγκες της πλειοψηφίας...Αυτό εξαρτάται βέβαια και από τον αριθμό των μαθητών ανά τάξη...
Φρόντισε πάντως ότι ό,τι και αν αποφασίσεις να κάνεις, να καταφέρεις στο τέλος να είσαι ήρεμος και να νιώθεις άνεση και εμπιστοσύνη στους καθηγητές σου, αλλιώς η χρονιά θα είναι ζόρικη...
Έχεις πολύ χρόνο ακόμη μπροστά σου για να βεβαιωθείς για την ποιότητα του φροντιστηρίου στο οποίο πας, αλλά και γιατί όχι, να αναζητήσεις παράλληλα και κάποιο άλλο που θα σου εμπνέει μεγαλύτερη σιγουριά...

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2011, 11:48:48 μμ »
Σήμερα ήταν η πρώτη μου ημέρα σε φροντιστηριο. Αποφάσισα να κάνω και κατα τη θερινή περίοδο προκειμένου να αποκτήσω ένα πλεονέκτημα έναντι των άλλων μαθητών και έτσι να έχω περισσότερο χρόνο για επαναλήψεις. Παρ' όλα αυτά, όπως θα συμπεράνατε και απο τον τίτλο του παρόντος θέματος, αυτή η πρώτη επαφή συνοδεύτηκε απο προβλήματα. Καταρχάς και παρά τις διαβεβαιώσεις του υπευθύνου σπουδών ενταχθηκα σε τμήμα που δεν καλύπτει τις ακαδημαϊκες μου ανάγκες. Οι καθηγητές δε φαίνονται έμπειροι ενω η όλη κατάσταση δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Τι προτείνετε; Να μιλήσω στον υπεύθυνο (δεν υπάρχει καλύτερο τμήμα για να με εντάξουν) ή να προχωρήσω σε δραστικοτερες λύσεις με αλλαγή φροντιστηρίου; Σκέφτηκα και τη λύση των ιδιαίτερων αλλα έχω κάποιους ενδοιασμούς...

ισως ειναι λιγο νωρις για να κρινεις πως ειναι ανεπαρκες το τμημα που εισαι στο φροντιστηριο σου. προτεινω να δωσεις λιγο χρονο ακομα, για να δεις και να κρινεις πως κανουν το μαθημα οι καθηγητες, το πως διαμορφωνεται η ολη διδασκαλια μεσα στην ταξη. Απο την αλλη, μπορεις να ζητησεις συστασεις απο αλλους συμμαθητες σου, γνωστους σου, που να κανουν ή να εκαναν μαθηματα σε καποιο φροντιστηριο, ουτως ωστε εαν δεν σε καλυπτει το συγκεκριμενο , να εχεις ηδη στα υπ'οψιν σου ενα αλλο.Το ιδιο ισχυει και για το αν επιλεξεις να κανεις ιδιιατερα μαθηματα, να ζητησεις συστασεις απο γνωστους σου, να σου πουν εαν εμειναν ικανοποιημενοι και αλλες τετοιες λεπτομερειες.Γενικα ομως πιστευω πως ειναι ισως λιγακι νωρις να κρινεις απο το πρωτο μαθημα και μονο.  :)
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2011, 12:02:37 πμ »
καλά βρε παιδί μου και εσύ τί ερωτήσεις έκανες στο-η δύσμοιρο συνάδελφο και δεν μπορούσε να απαντήσει και έκρινες εσύ καλύτερα για τις γνώσεις του καθηγητή;;;φιλικά πάντα ρωτώ :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 16, 2011, 12:22:18 πμ »
..... ενταχθηκα σε τμήμα που δεν καλύπτει τις ακαδημαϊκες μου ανάγκες. Οι καθηγητές δε φαίνονται έμπειροι .... Σκέφτηκα και τη λύση των ιδιαίτερων αλλα έχω κάποιους ενδοιασμούς...



1. Οταν λες "τις ακαδημαικές μου αναγκες" τι ακριβως εννοεις?
2. ειπες δεν "φαινονται" εμπειροι (οι καθηγητες), αρα δεν εισαι σιγουρη και μαλλον βιαστηκες να κρινεις!
3. Τί ενδοιασμους εχεις για το ιδιαιτερο? (εχεις κατι αλλο στο μυαλο σου εκτος απο το οικονομικο?)
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 16, 2011, 12:25:17 πμ »
..... ενταχθηκα σε τμήμα που δεν καλύπτει τις ακαδημαϊκες μου ανάγκες. Οι καθηγητές δε φαίνονται έμπειροι .... Σκέφτηκα και τη λύση των ιδιαίτερων αλλα έχω κάποιους ενδοιασμούς...

1. Οταν λες "τις ακαδημαικές μου αναγκες" τι ακριβως εννοεις?


Μέσα στο μυαλό μου είσαι; Αυτό ακριβώς θα ρωτούσα.

Αποσυνδεδεμένος Cogito ergo sum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 16, 2011, 09:05:07 πμ »
καλά βρε παιδί μου και εσύ τί ερωτήσεις έκανες στο-η δύσμοιρο συνάδελφο και δεν μπορούσε να απαντήσει και έκρινες εσύ καλύτερα για τις γνώσεις του καθηγητή;;;φιλικά πάντα ρωτώ :)
Μα μου απάντησε, το θέμα είναι τι. Δε θα ήθελα να γίνω σαφέστερη γιατί ο άνθρωπος ως καθηγητής μπορει να διαβάσει τα μηνύματα, να προσβληθεί και να νιώσει άσχημα. Στόχος δικός μου δεν είναι να θίξω κενεναν, αλλά να επιλύσω το πρόβλημα που προέκυψε. Για να σας δώσω όμως να καταλάβετε, κάποιες απο τις επισημάνσεις του που με προβλημάτισαν, τις συζητησα με άλλη γνωστή καθηγήτριά μου και μου είπε πως δεν ισχύουν.
Ο άνθρωπος για να βρίσκεται εκει θα ξέρει πράγματα. Νομίζω όμως ότι, όπως ειπώθηκε και σε αυτό το θέμα, και μόνο η έλλειψη εμπιστοσύνης προς έναν καθηγητή (η οποία για εμένα προφανώς και βασίζεται κάπου) λειτουργεί ανασταλτικά για την πορεία μου αργότερα.

Παράθεση
1. Οταν λες "τις ακαδημαικές μου αναγκες" τι ακριβως εννοεις?
2. ειπες δεν "φαινονται" εμπειροι (οι καθηγητες), αρα δεν εισαι σιγουρη και μαλλον βιαστηκες να κρινεις!
3. Τί ενδοιασμους εχεις για το ιδιαιτερο? (εχεις κατι αλλο στο μυαλο σου εκτος απο το οικονομικο?)

1. Τις ανάγκες μου σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Στο μάθημα που μας κάνει είχα την τύχη να μου κάνει μάθημα πρωτύτερα ένας εξαιρετικός καθηγητής. Έτσι έμαθα πολλα πράγματα, με σκοπό να τα εμπλουτισω πηγαίνοντας στο φροντιστήριο. Κάτι τέτοιο όμως λόγω του επιπέδου του τμήματος δεν είναι δυνατο. Όποτε μένω πίσω...
2. Μα δεν μπορω να είμαι κάθετη. Τι να γράψω; Είναι άπειροι και τέλος; :P Σε εμένα φαίνονται άπειροι και στα δικά μου μάτια δεν ταιριάζει ο τρόπος διδασκαλίας τους. Σε κάποιον άλλο μπορεί να συμβαίνει το αντίθετο, αλλά για τις δικές μου ανάγκες θα ενδιαφερθώ. :)
3. Εκτός απο το οικονομικό, χρειάζεται πολλή προσοχή στην επιλογή καθηγητή. Θα πρεπει να είναι εξοικειωμένος στο κλίμα των πανελληνίων, να υπάρχει καλη χημεία, να διαθέτει καλές σημειώσεις, κτλ.

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 16, 2011, 10:54:01 πμ »
Σήμερα ήταν η πρώτη μου ημέρα σε φροντιστηριο. Αποφάσισα να κάνω και κατα τη θερινή περίοδο προκειμένου να αποκτήσω ένα πλεονέκτημα έναντι των άλλων μαθητών και έτσι να έχω περισσότερο χρόνο για επαναλήψεις. Παρ' όλα αυτά, όπως θα συμπεράνατε και απο τον τίτλο του παρόντος θέματος, αυτή η πρώτη επαφή συνοδεύτηκε απο προβλήματα. Καταρχάς και παρά τις διαβεβαιώσεις του υπευθύνου σπουδών ενταχθηκα σε τμήμα που δεν καλύπτει τις ακαδημαϊκες μου ανάγκες. Οι καθηγητές δε φαίνονται έμπειροι ενω η όλη κατάσταση δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Τι προτείνετε; Να μιλήσω στον υπεύθυνο (δεν υπάρχει καλύτερο τμήμα για να με εντάξουν) ή να προχωρήσω σε δραστικοτερες λύσεις με αλλαγή φροντιστηρίου; Σκέφτηκα και τη λύση των ιδιαίτερων αλλα έχω κάποιους ενδοιασμούς...
θεωρώ ότι βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα από το πρώτο μάθημα. σαφώς και μπορείς να κρίνεις κάποια πράγματα αλλά όχι τόσο γρήγορα. από την στιγμή όμως που έχει δημιουργηθεί αρνητικό κλίμα καλύτερα να αλλάξεις φροντιστήριο.
υ.γ. επειδή έχω περάσει και εγώ ανάλογες καταστάσεις ένα θα σου ευχηθώ να μην βρεθείς σε ανάλογη θέση να σε κρίνουν αρνητικά από την πρώτη στιγμή σε μια δουλειά χωρίς να έχεις έστω λίγο χρόνο να δείξεις αυτά που μπορείς να προσφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2011, 11:46:27 πμ »
Τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο! Το "cogito ergo sum" ειναι δηλωτικό οτι ολα τα θέτεις υπο αμφισβήτηση. Θα σε συμβουλευα να ...χαλαρωσεις λιγο. Πανελληνιες δινεις δεν δινεις εξετασεις για να μπεις στη NASA !!  ;D

οσο για τα υψηλων απαιτησεων βιβλια που θελεις καποια στιγμη θα σου γραψω μερικα που ειναι πολυ χρησιμα και μαλιστα δεν συζητουνται πολυ τουλαχιστον σε αυτο εδω το φορουμ.
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2011, 12:17:21 μμ »
Θεωρώ ότι βιάστηκες να κρινεις... δεν μπορεις να βγαλεις συμπεράσματα από το πρωτο μάθημα!! Με τι κριτήρια επέλεξες αυτό το φροντιστήριο; Λογικά κατι θα ειχες ακουσει... δεν μπορώ να φανταστώ τι ειναι αυτό που ρώτησες ώστε να μην μπορει να σου απαντήσει... και πότε προλαβες να κανεις τοσο ζόρικες ερωτήσεις από το πρώτο  μάθημα;

Μπορεις να κάνεις ιδιαίτερο με τον εξαιρετικο καθηγητη που είχες πρωτύτερα ή με τη γνωστή σου καθηγητρια που σου ειπε οτι οι επισημάνσεις δεν ισχύουν... Το λεω επειδή ανεφερες ότι σε προβληματιζει οχι μόνο το οικονομικό αλλά και ο καθηγητής... υπάρχουν δοκιμασμένες για σένα επιλογές!!

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 16, 2011, 12:23:44 μμ »
Επίσης , επειδή οι ανάγκες σου είναι ακαδημαϊκές, θεωρώ πως για σένα θα ήταν καλύτερη λύση το ιδιαίτερο... σε κανενα φροντιστήριο δε θα μεινεις ευχαριστημένη, δεδομένου ότι υπάρχουν και άλλα παιδάκια στο τμήμα  που δεν μπορει να ειναι του ιδιου επιπέδου όλα!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.