*

Αποστολέας Θέμα: Μουσικά Γυμνάσια  (Αναγνώστηκε 3507 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μουσικά Γυμνάσια
« στις: Ιούνιος 23, 2011, 05:26:10 μμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας.... σχετικά με τα μουσικά γυμνάσια γιατί το σκέφτομαι για την κόρη μου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:56 »

Αποσυνδεδεμένος diana80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 23, 2011, 05:36:59 μμ »
και εγω για την δική μου. υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να εχει δουλέψει σε τέτοια;;
Επίσης από μαθηματικά και φιλολογικά τι γίνεται;;

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2011, 05:50:38 μμ »
και εγω για την δική μου. υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να εχει δουλέψει σε τέτοια;;
Επίσης από μαθηματικά και φιλολογικά τι γίνεται;;
καταρχας, νομιζω οτι εχουν ηδη διεξαχθει οι "εξετασεις" στη μουσικη,  για την εγγραφη στην πρωτη γυμνασιου.
αν εχουν παρει μερος τα παιδια και πετυχουν τη βαση και καταφερουν να ειναι μεσα στα -λιγα απο φετος- που θα εγγραφονταιι πλεον στα μουσικα σχολεια, θα κανουν 9ωρο προγραμμα καθημερινα ( κανονικο προγραμμα γενικης παιδειας + θεωρητικα μαθηματα μουσικης,2 οργανα υποχρεωτικα κι ενα επιλογης) .το μονο που αλλαζει απο ενα κοινο γυμνασιο ειναι το ...φαγητο γυρω στις 12.30 , το 2ωρο παραπανω στο προγραμμα

Αποσυνδεδεμένος ermios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2011, 05:53:46 μμ »
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;;;;;

Η προσωπική μου άποψη έιναι από τους καλύτερους θεσμούς που υπάρχουν και εύχομαι να μην καταργηθούν.
Οι μαθητές είναι δεμένα μεταξύ τους και με τους καθηγητές (τους συνδέει η μουσική)
Εγω είμαι απο τους πρώτους απόφοιτους ήταν τέλεια.
 
Οι φιλολόγοι ,οι μαθηματικοί όλοι οι καθηγητές είχαν σχέση με την  μουσική, πέρα απο τους ωδειακούς καθηγητές μας που ήταν όλοι τους αστέρια με πλούσια επαγγελματική εμπειρία αλλά και ως δάσκαλοι στο μουσικό όργανο που μας διδάσκανε.
υπήρχε πολύ αγάπη και δέσιμο που είναι σπάνιο να συμβεί στα κοίνά σχολεία.

Τα καλύτερα έχω να θυμάμαι...



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:56 »

Αποσυνδεδεμένος diana80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2011, 05:56:00 μμ »
Η μικρή μου θα παει στην 6η απο σεπτεμβρη. Άρα μιλάμε από το επόμενο έτος.
Όταν λες εξετάσεις τι εννοείς;;;
Ασχολείται με το πιάνο.

Αποσυνδεδεμένος diana80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2011, 05:59:01 μμ »
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;;;;;

Η προσωπική μου άποψη έιναι από τους καλύτερους θεσμούς που υπάρχουν και εύχομαι να μην καταργηθούν.
Οι μαθητές είναι δεμένα μεταξύ τους και με τους καθηγητές (τους συνδέει η μουσική)
Εγω είμαι απο τους πρώτους απόφοιτους ήταν τέλεια.
 
Οι φιλολόγοι ,οι μαθηματικοί όλοι οι καθηγητές είχαν σχέση με την  μουσική, πέρα απο τους ωδειακούς καθηγητές μας που ήταν όλοι τους αστέρια με πλούσια επαγγελματική εμπειρία αλλά και ως δάσκαλοι στο μουσικό όργανο που μας διδάσκανε.
υπήρχε πολύ αγάπη και δέσιμο που είναι σπάνιο να συμβεί στα κοίνά σχολεία.

Τα καλύτερα έχω να θυμάμαι...
Σε περίπτωση που φτάσει στην Α Λυκείου και πάει ΓΕΛ κατά πόσο θα είναι καλά προετοιμασμένη στα φιλολογικά και θετικά μαθήματα. Έχω ακούσει ότι δεν κάνουν όλες τις ώρες όπως δηλώνει το πρόγραμμα αλλά δίνουν βάρος στις ώρες της μουσικής.

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:00:40 μμ »
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;;;;;

Η προσωπική μου άποψη έιναι από τους καλύτερους θεσμούς που υπάρχουν και εύχομαι να μην καταργηθούν.
Οι μαθητές είναι δεμένα μεταξύ τους και με τους καθηγητές (τους συνδέει η μουσική)
Εγω είμαι απο τους πρώτους απόφοιτους ήταν τέλεια.
 
Οι φιλολόγοι ,οι μαθηματικοί όλοι οι καθηγητές είχαν σχέση με την  μουσική, πέρα απο τους ωδειακούς καθηγητές μας που ήταν όλοι τους αστέρια με πλούσια επαγγελματική εμπειρία αλλά και ως δάσκαλοι στο μουσικό όργανο που μας διδάσκανε.
υπήρχε πολύ αγάπη και δέσιμο που είναι σπάνιο να συμβεί στα κοίνά σχολεία.

Τα καλύτερα έχω να θυμάμαι...

οκ, ο Ορατιος περιγραφει μια ιδανικη μουσικη Πολιτεια (!) , αλλα εχει σιγουρα δικιο στο αδικο που παει να γινει με τον περιορισμο των μαθητων που θα γινονται δεκτοι απο φετος στην α' γυμνασιου...προφανως το πραγμα οδευει προς εκφυλιση και καταργηση ( τουλαχιστον ενος μεγαλου αριθμου ) μουσικων σχολειων της επαρχιας.

Η μικρή μου θα παει στην 6η απο σεπτεμβρη. Άρα μιλάμε από το επόμενο έτος.
Όταν λες εξετάσεις τι εννοείς;;;
Ασχολείται με το πιάνο.

..εννοω τυπικες 'εξετασεις" για να δουν οι της επιτροπης αν το παιδι εχει αισθηση του ρυθμου, αν διακρινει αριθμο απο νοτες, αν διακρινει πνευστα απο κρουστα κι εγχορδα, αν μπορει να αναπαραγαγει με τα χερια του ηχο κρουστο που ακουσε κλπ ...
πολυ απλα πραγματα...

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:03:17 μμ »
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;;;;;

Η προσωπική μου άποψη έιναι από τους καλύτερους θεσμούς που υπάρχουν και εύχομαι να μην καταργηθούν.
Οι μαθητές είναι δεμένα μεταξύ τους και με τους καθηγητές (τους συνδέει η μουσική)
Εγω είμαι απο τους πρώτους απόφοιτους ήταν τέλεια.
 
Οι φιλολόγοι ,οι μαθηματικοί όλοι οι καθηγητές είχαν σχέση με την  μουσική, πέρα απο τους ωδειακούς καθηγητές μας που ήταν όλοι τους αστέρια με πλούσια επαγγελματική εμπειρία αλλά και ως δάσκαλοι στο μουσικό όργανο που μας διδάσκανε.
υπήρχε πολύ αγάπη και δέσιμο που είναι σπάνιο να συμβεί στα κοίνά σχολεία.

Τα καλύτερα έχω να θυμάμαι...
Σε περίπτωση που φτάσει στην Α Λυκείου και πάει ΓΕΛ κατά πόσο θα είναι καλά προετοιμασμένη στα φιλολογικά και θετικά μαθήματα. Έχω ακούσει ότι δεν κάνουν όλες τις ώρες όπως δηλώνει το πρόγραμμα αλλά δίνουν βάρος στις ώρες της μουσικής.

μην ακους ραδιο-αρβυλες απο γυρω, το προγραμμα δε θυσιαζει ωρες γενικων μαθηματων, παρα μονο αν χρειαστει για προβες μουσικων  συνολων, μπαντων κλπ.
και δεν ειναι απαραιτητο να αφησει το μουσικο για καποιο αλλο λυκειο...

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:25:30 μμ »
Είμαι μαθηματικός και έχω υπηρετήσει σε μουσικό γυμνάσιο.Τα παιδιά πιέζονται πολύ από τον φόρτο και τις απαιτήσεις των μουσικών μαθημάτων. Ακόμη χάνονται επιπλέον ώρες μαθημάτων γενικής παιδείας πολύ συχνά για διάφορες πρόβες για μουσικές εκδηλώσεις. Δηλαδή έρχεται ο καθηγητής του τάδε μουσικού όργανου ή της χορωδίας και σου ζητά 9 -10 παιδιά του τμήματος οπότε εσύ διστάζεις να προχωρήσεις με τα υπόλοιπα. Αποτέλεσμα των παραπάνω είναι να μην καλύπτεται η απαιτούμενη και σωστα ύλη για την τάξη τους.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2012, 01:11:20 μμ »
έχω και εγώ κάποιες απορίες:

1. Πόσα και ποιά όργανα μαθαίνουν τα παιδια στο Γυμνάσιο & Λύκειο; μπορεί να μάθουν άλλα όργανα στο Γυμνάσιο και άλλα στο Λύκειο; ή πρέπει να συνεχίσουν τα ίδια;

2. είναι κάποια όργανα υποχρεωτικά; ποιά;

3.έχουν κάποια επαγγελματικά δικαιώματα αποφοιτώντας από το Μουσικό Λύκειο;

4. για τις πανελλήνιες υπάρχει κάποια ευνοική ρύθμιση για τα μουσικά τμήματα; πχ εξαιρούνται από εξετάσεις ειδικών μαθημάτων κλπ;

5. το ωρολόγιο πρόγραμμα επεκτείνεται πέρα από αυτό των ΓΕνικών Λυκείων και γυμνασίων;

6. Πόσα "Μουσικά" μαθήματα συμπεριλαμβάνονται σε κάθε τάξη;

7. Υπάρχει και φωνητική - τραγούδι;

Αυτά για την ώρα! ελπίζω να μην κούρασα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2012, 01:48:07 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 30, 2012, 01:45:41 μμ »

..εννοω τυπικες 'εξετασεις" για να δουν οι της επιτροπης αν το παιδι εχει αισθηση του ρυθμου, αν διακρινει αριθμο απο νοτες, αν διακρινει πνευστα απο κρουστα κι εγχορδα, αν μπορει να αναπαραγαγει με τα χερια του ηχο κρουστο που ακουσε κλπ ...
πολυ απλα πραγματα...

Φίλε μήπως είναι εύκολο να δώσεις μερικές λεπτομέρειες για την επιτροπή. Ποιοί την αποτελούν; Πως κατοχυρώνεται το αμερόληπτο της εξέτασης; Μπορείς να κάνεις ένσταση;

Ελπίζω να μη σε κουράζω. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 01, 2012, 12:30:23 μμ »
τα παιδιά στην Α και στην Β γυμνασίου κάνουν υποχρεωτικά πιάνο και μαντολίνο και στην Γ Γυμνασίου διαλέγουν και κάποιο άλλο όργανο. Αυτά από όργανα,  έχουν όμως και κάποια θεωρητικά μαθήματα, τα οποία δεν γνωρίζω αν είναι επιλογής ή για όλους τα ίδια.
Αποφοιτώντας,  δεν έχω ακούσει να έχουν κάποιο επαγγελματικό προνόμιο διαφορετικό από τους αποφοίτους άλλων λυκείων. Το ωράριό τους είναι διαφορετικό, σχολάνε κανά δυο ώρες αργότερα από τα άλλα σχολεία, τρώνε εκεί, επίσης (πάλι δεν ξέρω αν αυτό γίνεται σε όλα τα μουσικά) έχουν λίγο διαφορετικά κατανεμημένες τις ώρες,  αλλά από θέμα χρόνου δεν ήταν "κουρεμένες" οι ώρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2012, 10:53:16 μμ από ga »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 02, 2012, 06:51:25 πμ »
μπουζούκι μαθαίνουν;

γενικά σε όλα τα Μουσικα Γυμνάσια & Λύκεια της χώρας είναι προκαθορισμένα και κοινά τα όργανα που θα κάνουν;
ή κάθε σχολείο κάνει τα δικά του ανάλογα με το τι καθηγητές μουσικής έχει ή την ζήτηση από τους μαθητές;
Δηλαδή δηλώνουν οι μαθητές από πριν τι θέλουν , και ανάλογα αν υπάρχουν συμμετοχές καλούν τον κατάλληλο καθηγητή; πως παει;

Αποσυνδεδεμένος elanor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Γυμνάσια
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 03, 2012, 11:13:34 πμ »
  Καλημέρα σας! Έχω περάσει κι εγώ από μουσικό σχολείο οπότε θα σας πω τι γνωρίζω.
  Για τα μουσικά μαθήματα ισχύουν λίγο πολύ αυτά που είπε η aggi_math.
  Στις 3 τάξεις του Γυμνασίου οι μαθητές διδάσκονται υποχρεωτικά πιάνο + ακόμα ένα μουσικό όργανο που διαφέρει από περιοχή σε περιοχή. Π.χ. μαντολίνο είναι στη Δυτική Ελλάδα και στο Ιόνιο, αν δεν κάνω λάθος. Αυτά τα 2 υποχρεωτικά όργανα διδάσκονται από 1 ώρα την εβδομάδα.
  Από εκεί και πέρα ο κάθε μαθητής επιλέγει ακόμα 1 όργανο για 2 ώρες την εβδομάδα. Το όργανο επιλογής μπορεί να είναι και πάλι κάποιο από τα 2 υποχρεωτικά ή και κάποιο διαφορετικό, πχ το μπουζούκι, για το οποίο ρωτάει ο killbill. Γενικά τα μουσικά όργανα επιλογής είναι πάρα πολλά, αλλά δυστυχώς στην επαρχία δεν στέλνουν πάντα καθηγητές για όλα τα όργανα (ή οι καθηγητές δεν πηγαίνουν, γιατί προφανώς πώς να ζήσεις στην άλλη άκρη της Ελλάδας με 10 ώρες την εβδομάδα). Το αποτέλεσμα είναι ότι τελικά κάποιοι μαθητές αναγκάζονται να διδαχθούν κάποιο άλλο όργανο από αυτό που επιθυμούν.
  Υπάρχουν επίσης διάφορα άλλα μουσικά μαθήματα όπως θεωρία, χορωδία, βυζαντινή μουσική και δεν ξέρω τι άλλο, τα οποία είναι υποχρεωτικά για όλους.
  Στο Λύκειο υπάρχει υποχρεωτικά 1 ώρα πιάνο την εβδομάδα μόνο στην Α' Λυκείου, ενώ και στις 3 τάξεις του Λυκείου ο μαθητής έχει το 2ωρο όργανο επιλογής καθώς επίσης υπάρχουν και τα θεωρητικά μαθήματα της μουσικής.
  Το αποτέλεσμα αυτών είναι ότι οι μαθητές έχουν καθημερινά 8ωρο ή 9ωρο. Στο δικό μου σχολείο είχαν μικρύνει λίγο τις διδακτικές ώρες οπότε οι μαθητές σχόλαγαν 3 παρά κάτι στο 9ωρο, αλλά ίσως σε άλλα σχολεία (ειδικά αυτά που έχουν και σίτιση) αργούν περισσότερο.

    Όσον αφορά στα γενικά μαθήματα διδάσκονται κανονικά όλα τα μαθήματα, τις ίδιες ώρες όπως και στα γενικά σχολεία. Δεν διδάσκονται κάποια μαθήματα όπως Οικιακή Οικονομία, Τεχνολογία, Σεπ. Τα υπόλοιπα μαθήματα διδάσκονται κανονικά αλλά ισχύει αυτό που είπε ο mefi ότι συχνά λείπουν από το τμήμα μαθητές (ή και όλο το τμήμα) για πρόβες με αποτέλεσμα η ύλη να μένει πίσω σε όλα τα μαθήματα.

  Εγώ για να είμαι ειλικρινής, αν είχα την οικονομική δυνατότητα, θα προτιμούσα να στείλω το παιδί μου σε ένα γενικό σχολείο και σε ωδείο για να διδαχθεί μουσική, γιατί δυστυχώς είδα ότι στο δικό μας σχολείο το επίπεδο των μαθητών ήταν πολύ χαμηλό στα μαθήματα γενικής παιδείας κυρίως, αλλά και στα μουσικά μαθήματα πολλές φορές! Μπορεί όμως σε άλλα μουσικά το κλίμα να είναι εντελώς διαφορετικό, δεν γνωρίζω.
  Πάντως η εμπειρία μου σαν καθηγήτρια ήταν πολύ ωραία! Ακούς παντού μουσικής, γίνονται διάφορες εκδηλώσεις, και οι μαθητές είναι δεμένοι τόσο μεταξύ τους, όσο και με τους καθηγητές τους.
  Τέλος, σχετικά με την επιτροπή που εξετάζει τους μαθητές που θα εισαχθούν στην Α' Γυμνασίου, αυτή αποτελείται από Μουσικούς που προέρχονται από άλλα σχολεία του Νομού ή της Περιφέρειας, νομίζω είναι πενταμελής και θεωρώ ότι είναι αμερόληπτη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160124
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.