*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια  (Αναγνώστηκε 263240 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #462 στις: Μάιος 14, 2016, 09:53:01 μμ »
Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας τη νέα διευκρινιστική, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

πάντως το ΚΚΕ το ερμηνεύει αρνητικά
έκανε και ερώτημα στην βουλή

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c0d5184d-7550-4265-8e0b-078e1bc7375a/9582342.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:24 »

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #463 στις: Μάιος 14, 2016, 10:50:08 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής κάθε φορά που διαβάζω τις διευκρινιστικές καταλήγω σε διαφορετικό συμπέρασμα. Αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα:
Πχ. αναπληρωτής με πρόσληψη πριν 31/12/15 με μεταπτυχιακό. Με τη νέα  κατάταξη ΜΚ 4 (ως 1/1/16) αλλάζει κλιμάκιο Απρίλιο 16 και κανονικά πρέπει να πάει στο 5. Για το υπόλοιπο διάστημα ως τη λήξη της σύμβασης στις 30/6 θα πληρώνεται με το 4 ή το 5;;; Και με τη νέα πρόσληψη το Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο σε ποιο κλιμάκιο θα γίνει η κατάταξη. Στο 1 λόγω αρχικού κλιμακίου, στο 3 λόγω του μεταπτυχιακού, στο 4 βάση της κατάταξης που έγινε ως 1/1/16, ή στο 5 που είναι το πραγματικό λόγω μεταπτυχιακού και προϋπηρεσίας;

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #464 στις: Μάιος 15, 2016, 01:00:40 πμ »
Από ΣΤ πήγα στο Μ.Κ. 5. δηλαδή από τα 1092 στα 1328 μεικτά. Για φέτος η αύξηση ήταν περίπου 60 ευρώ μεικτά, καθαρά 25 περίπου ευρώ. Όποιος μου πει ότι παίρνουμε αυξήσεις στο δημόσιο θα τον βρίσω. >:(


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά και πάλι εξαρτάται από την πλευρά που το βλέπεις...πχ... δεν ξέρω τι θα ακούσεις εσύ η ίδια, αν πεις κάτι τέτοιο(ότι δηλαδή πήρες μόνο...25 ευρώ αύξηση) σε κάποιον/α από το ενάμισυ εκατομμύριο ανέργους ή σε κάποιον που αμείβεται με 400 ευρώ στον ιδιωτικό τομέα ή σε κάποιον από την ηλεκτρονική αθηνών που μόλις  απολύθηκε και βρέθηκε στο δρόμο και μάλιστα χωρίς αποζημίωση...φυσικά αυτό είναι κοινωνικός αυτοματισμός, στρέφεται η μία επαγγελματική ομάδα εναντίον της άλλης και έτσι καταφέρνουν και παιρνούν όλα τα μέτρα...

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #465 στις: Μάιος 15, 2016, 01:55:45 πμ »
Για να είμαι ειλικρινής κάθε φορά που διαβάζω τις διευκρινιστικές καταλήγω σε διαφορετικό συμπέρασμα. Αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα:
Πχ. αναπληρωτής με πρόσληψη πριν 31/12/15 με μεταπτυχιακό. Με τη νέα  κατάταξη ΜΚ 4 (ως 1/1/16) αλλάζει κλιμάκιο Απρίλιο 16 και κανονικά πρέπει να πάει στο 5. Για το υπόλοιπο διάστημα ως τη λήξη της σύμβασης στις 30/6 θα πληρώνεται με το 4 ή το 5;;; Και με τη νέα πρόσληψη το Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο σε ποιο κλιμάκιο θα γίνει η κατάταξη. Στο 1 λόγω αρχικού κλιμακίου, στο 3 λόγω του μεταπτυχιακού, στο 4 βάση της κατάταξης που έγινε ως 1/1/16, ή στο 5 που είναι το πραγματικό λόγω μεταπτυχιακού και προϋπηρεσίας;

Άρα την 31/12/2015 ειχες <4 έτη προϋπηρεσίας (ΜΚ 2) +2ΜΚ λόγω μτπτχ =ΜΚ4
Αυτό το ΜΚ (4) σε "ακολουθεί" όλη την υπόλοιπη σχ. χρονιά (ως 30/6/2016). Δεν "αλλάζει".

Από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη 2016 , εφόσον η προϋπηρεσία σου τότε, με την πρόσληψή σου, θα είναι >4 έτη (και <6 έτη) {ΜΚ 3} +2ΜΚ λόγω μτπτχ =ΜΚ 5
Και από ό,τι κατάλαβα ΔΕΝ θα εφαρμοστεί η προσωπική διαφορά {Νέο €- Παλαιό €}/4 και θα έχεις τα μεικτά (ολόκληρα) που αντιστοιχούν στο ΜΚ 5.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:24 »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #466 στις: Μάιος 15, 2016, 08:35:45 πμ »
το ΜΤΠΧ τελικα στη Γενικη εκπαιδευση θα μετραει; Θα προσθετει +2 ΜΚ;

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #467 στις: Μάιος 15, 2016, 11:28:18 πμ »
Οι κρατήσεις είναι περίπου στο 30% των μεικτών. Πήγα και εγώ από ΣΤ0 στο ΜΚ5. Μεικτή αύξηση για φέτος 59€. Καθαρά 38€. Ας μην ξεχνάμε ότι τα επόμενα 4 χρόνια θα ανεβαίνουμε 60€ μεικτά. Προσωπικά και λόγω πλεοναζοντα χρόνου θα ανέβω και άλλο ένα ΜΚ το 18. Ας μην είμαστε  αχάριστοι όσον αφορά τις αύξησεις γιατί όσοι δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα βρίσκονται σε πολύ χειρότερη μοίρα.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά και πάλι εξαρτάται από την πλευρά που το βλέπεις...πχ... δεν ξέρω τι θα ακούσεις εσύ η ίδια, αν πεις κάτι τέτοιο(ότι δηλαδή πήρες μόνο...25 ευρώ αύξηση) σε κάποιον/α από το ενάμισυ εκατομμύριο ανέργους ή σε κάποιον που αμείβεται με 400 ευρώ στον ιδιωτικό τομέα ή σε κάποιον από την ηλεκτρονική αθηνών που μόλις  απολύθηκε και βρέθηκε στο δρόμο και μάλιστα χωρίς αποζημίωση...φυσικά αυτό είναι κοινωνικός αυτοματισμός, στρέφεται η μία επαγγελματική ομάδα εναντίον της άλλης και έτσι καταφέρνουν και παιρνούν όλα τα μέτρα...
Συμφωνώ.Με τη διαφορά ότι ελπίζω να δείχνατε συνάδελφοι την ίδια συμπάθεια και τα τελευταία 4 χρόνια που μας έκλεβε το κράτος τη μισθολογική εξέλιξη όσων είχαν καθηλωθεί ειδικά στον βαθμό ΣΤ,και όχι τώρα που μοίρασαν καθρεφτάκια σε ιθαγενείς επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά.
Οπως και να το δει κάποιος,πρόκειται περί εμπαιγμού,αν αναλογιστούμε ότι πέρα από τα 4 χρόνια που μας έχουν ήδη φάει από την δουλειά μας,οι νέοι σωτήρες μας τρώνε άλλα 2 χρόνια, με ό,τι συνέπειες έχει κάτι τέτοιο για τα εργασιακά και τα ασφαλιστικά μας δικαιώματα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #468 στις: Μάιος 15, 2016, 12:15:56 μμ »
το ΜΤΠΧ τελικα στη Γενικη εκπαιδευση θα μετραει; Θα προσθετει +2 ΜΚ;

Σε αυτό υπάρχουν 2 απαντήσεις, παραθέτω αποσπάσματα από τη 2η "σωστή" (για μένα έχει πάλι λάθη αλλά τέλος πάντων) εγκύκλιο:

1. σελ. 36, μιλάει γενικά: Στην περίπτωση που, για τους ήδη υπηρετούντες υπαλλήλους, εκκρεμούν από το έτος 2015 αιτήσεις αναγνώρισης συνάφειας για μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών, χωρίς ακόμη να έχουν κριθεί από τα αρμόδια προς τούτο όργανα, τα οικονομικά αποτελέσματα ισχύουν από την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νέου νόμου (1-1-2016) εφόσον φυσικά μεσολαβήσει η απαιτούμενη αναγνώριση της συνάφειας από το αρμόδιο προς τούτο όργανο.
2. σελ. 40, μιλάει συγκεκριμένα για υπαλλήλους με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, όπως είναι και οι αναπληρωτές: Επισημαίνεται ότι στις περιπτώσεις που οι ανωτέρω τίτλοι δεν έχουν απαιτηθεί ως τυπικό προσόν για την πρόσληψη, δεν μπορούν να προσμετρηθούν για μισθολογική εξέλιξη.

Κατά την άποψή μου ισχύει το 2ο. Δηλαδή για αναπληρωτές γενικής δεν υπολογίζεται το μεταπτυχιακό όπως δεν υπολογιζόταν και πριν.
Αναμένονται όμως οδηγίες από το Υπ. Παιδείας και πιο συγκεκριμένα από τις Υπηρεσίες που είναι αρμόδιες για τις πληρωμές προγραμμάτων ΕΣΠΑ και Δημοσίων Επενδύσεων.

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #469 στις: Μάιος 15, 2016, 07:51:14 μμ »
Αναπληρωτής που ήταν στο Δο καθώς είχε συμπληρωμένα 6 χρόνια εργασίας ,
τώρα ποια είναι η κατάταξή του;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dimitrisk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #470 στις: Μάιος 15, 2016, 08:15:18 μμ »
Συμφωνώ.Με τη διαφορά ότι ελπίζω να δείχνατε συνάδελφοι την ίδια συμπάθεια και τα τελευταία 4 χρόνια που μας έκλεβε το κράτος τη μισθολογική εξέλιξη όσων είχαν καθηλωθεί ειδικά στον βαθμό ΣΤ,και όχι τώρα που μοίρασαν καθρεφτάκια σε ιθαγενείς επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά.
Οπως και να το δει κάποιος,πρόκειται περί εμπαιγμού,αν αναλογιστούμε ότι πέρα από τα 4 χρόνια που μας έχουν ήδη φάει από την δουλειά μας,οι νέοι σωτήρες μας τρώνε άλλα 2 χρόνια, με ό,τι συνέπειες έχει κάτι τέτοιο για τα εργασιακά και τα ασφαλιστικά μας δικαιώματα.
Πες τα αυτά σε έναν νέο ιδιωτικό υπάλληλο σουπερμάρκετ λόγου χάρη. Πες του είμαι στο δημόσιο και έπαιρνα 780ευρώ 4χρόνια και τώρα το 2017 θα παίρνω 860. Με κλέβει και με εμπαίζει αυτό το κράτος. Δεν μπορώ να ανέβω μισθολογικα είμαι καθηλωμένος τόσα χρόνια, μαύρη μοίρα μου κακομοίρα μου... Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Μην ξεχάσεις να του πεις όλα αυτά εκτός χώρου εργασίας του! Για να μπορεί να σου απαντήσει καταλλήλως ο άνθρωπος γιατί πέφτει λογοκρισία και αυτολογοκρισια στους χώρους εργασίας του ιδιωτικού τομέα.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #471 στις: Μάιος 15, 2016, 08:58:55 μμ »
Συμφωνώ.Με τη διαφορά ότι ελπίζω να δείχνατε συνάδελφοι την ίδια συμπάθεια και τα τελευταία 4 χρόνια που μας έκλεβε το κράτος τη μισθολογική εξέλιξη όσων είχαν καθηλωθεί ειδικά στον βαθμό ΣΤ,και όχι τώρα που μοίρασαν καθρεφτάκια σε ιθαγενείς επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά.
Οπως και να το δει κάποιος,πρόκειται περί εμπαιγμού,αν αναλογιστούμε ότι πέρα από τα 4 χρόνια που μας έχουν ήδη φάει από την δουλειά μας,οι νέοι σωτήρες μας τρώνε άλλα 2 χρόνια, με ό,τι συνέπειες έχει κάτι τέτοιο για τα εργασιακά και τα ασφαλιστικά μας δικαιώματα.

Γκρίνια, γκρίνια γκρίνια ... Δώσανε μισθολογικές ωριμάνσεις, καταργήσανε τη σύνδεση μισθού-βαθμού με την αξιολόγηση, καταργήσανε τις ποσοστώσεις για αλλαγή βαθμού (και μισθού), και κάποιοι ακόμα γκρινιάζουν επειδή δεν μας έδωσαν 200 ευρώ αύξηση με τη μία. Ρε παιδιά χαλαρώστε λιγάκι. Εντάξει, κι εγώ είχα κολλήσει στο Ε2, αλλά δεν κάνω έτσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2016, 09:01:11 μμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #472 στις: Μάιος 15, 2016, 09:03:00 μμ »
Ο ιδιωτικος υπαλληλος ας κοιταξει ΕΠΟΠ του λυκειου και εποχικους πυροσβεστες που παιρνουν 1000 ευρω !!!ακοπα χωρις σπουδες και χωρις προσοντα. Ο εκπαιδευτικος ειναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ  κρικος του δημοσιου ως ΠΕ, δεν θα μας κανουν να αισθανομαστε και ενοχες. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ....

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #473 στις: Μάιος 15, 2016, 10:01:28 μμ »

από που και ως που θα κάτσω να μιλήσω εγώ με τον υπάλληλο του σουπερ για το πόσα παίρνω και πόσα έπρεπε να παίρνω για την εργασία μου.....εννοείτε ότι αν λειτουργεί το μυαλό του θα μου πει ότι για τις σπουδές μου και το λειτούργημα μου θα έπρεπε να παίρνω περισσότερα...
οπότε όσοι συνάδελφοι έχουν ψυχολογικά, ας παραιτηθούν και ας πάνε στο σούπερ να εργαστούν για να μας βρίζουν όταν γκρινιάζουμε δικαίως για την ξεφτίλα που βιώνουμε

Εγώ θα πω μόνο ότι έχουμε ανάμεσα μας τα 2-3 τελευταία χρόνια συναδέλφους ΠΕ με μεταπτυχιακά και είναι από κοινωφελούς του ΟΑΕΔ (ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί κλπ) και παίρνουν 495 τον μήνα για 5 μήνες.... τι να του πεις του συναδέλφου αυτού....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #474 στις: Μάιος 15, 2016, 10:17:52 μμ »
Ο ιδιωτικος υπαλληλος αν εχει παραπονο απο μισθους ας κοιταξει τους ακριβοπληρωμενους υπαλληλους αρκετων μεγαλων εταιρειων, που παιρνουν και 2 και 3 χιλιαρικα το μηνα. Υπαρχουν κι αυτοι και ζουν σναμεσα μας και μπορει να ειναι τα αδερφια μας, οι κουμπαροι μας, οι κολλητοι μας. Και καλα κανουν και τα παιρνουν και μακαρι ολοι να τα παιρναμε. Δεν θα γινει μετρο συγκρισης μισθου ο χαμηλομισθος δημοσθος υπαλληλος με επιστημονικα προςόντα! Ελεος πια με το αυτομαστιγωμα. Σιγα μην πουμε κι ευχαριστω που μας ξεκολλησαν απο τους βαθμους μετα απο 5 χρονια και μας δινουν σε δοσεις τη διαφορα. Δεν χρωσταμε σε κανεναν για τους μισθους μας, υπηρεσια στους πολιτες προσφερουμε και μαλιστα υψηλης επιστημονικης εξειδικευσης. Ως μορφωμενο εργατικο δυναμικο μαλιςτα θα επρεπε να ειμαστε πρωτοι στην υπερασπιση εργασιακων κεκτημενων που κερδηθηκαν με το αιμα των παππουδων μας, αντι να λεμε ευχαριστω επειδη υπαρχουν και χειροτερα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #475 στις: Μάιος 16, 2016, 01:36:43 πμ »
Δυστυχώς βλέπω ότι μετά από όλα αυτά που έχουμε ζήσει τα τελευταία χρόνια,πρέπει να βιώσουμε την οριστική και τελειωτική καταστροφή για να ξεκολλήσουμε από την κομματοκρατία και τον λαϊκισμό.Αλλοι θέλουν να πουλήσουν τα ψίχουλα  ως κατόρθωμα (αν και ούτε αυτά θα δίνονταν αν γινόταν) και άλλοι ως προνομιακή μεταχείριση ("το κακό δημόσιο είναι πάντα πιο ευνοημένο από τον ιδιωτικό τομέα").Αναλόγως του ποιο είναι το συμφέρον του καθενός...
Θα ήθελα να δω τα μούτρα αυτού που με κατηγορεί για γκρίνια όταν  θα δει το ποσό της σύνταξής του (ας ελπίσουμε ότι θα την πάρει και αυτή κάποτε) μετά από τόσα χρόνια καθηλωμένος κάτω από τα 850ευρώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.