*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012  (Αναγνώστηκε 501598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LEONT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1358 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 05:56:15 μμ »
                      Εγω ανεφερα, πως πρεπει να γινει δικαιη μοριοδοτηση των προσοντων στον πινακα της ειδικης αγωγης. Δεν ειπα να μπουν τα σεμιναρια πανω απο τα μεταπτυχιακα, οπως εσυ λαθος καταλαβες. Να μοριοδοτουνται ολα στον πινακα. Μορια για μεταπτυχιακα , μορια για σεμιναρια, για προυπηρεσιες και οποια αλλα προσοντα υπαρχουν σχετικα με την ειδικη αγωγη. Να διαμορφωθει ενας πιο δικαιος πινακας αναπληρωτων ειδικης αγωγης , ωστε να μπορουν μελλοντικα να γινονται και μονιμοποιησεις απο αυτον στα ΣΜΕΑΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:40 »

Αποσυνδεδεμένος LEONT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1359 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:23:03 μμ »
                  Συναδελφε othios αναφερομαι αποκλειστικα στην ειδικη αγωγη . Η γενικη αγωγη, οπως σωστα ανεφερες ειναι αλλος τομεας. Το προβλημα υπαρχει στον πινακα της ειδικης αγωγης , οπως το παρουσιασα νωριτερα.

Αποσυνδεδεμένος An_na

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1360 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:03:27 μμ »
Σχετικά με τις τοποθετήσεις όσοι είναι στην πρώτη φάση υπάρχει περίπτωση να είναι στην πρώτη τους επιλογή η μπορεί και να σε αλλάξουν μέρος ακόμη και αν υπάρχουν κενά στον τόπο σου;

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1361 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:08:04 μμ »
Σχετικά με τις τοποθετήσεις όσοι είναι στην πρώτη φάση υπάρχει περίπτωση να είναι στην πρώτη τους επιλογή η μπορεί και να σε αλλάξουν μέρος ακόμη και αν υπάρχουν κενά στον τόπο σου;
εκει παιζεται το "μεγαλο παιχνιδι" στο ποτε θα τρεξουν τα κενα...!!!μπορει να σε παρουν 1η φαση μακρια απο το σπιτι σου και στην επομενη φαση να δωσει κενο στον τοπο σου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:40 »

Αποσυνδεδεμένος Eugenia1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1362 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:22:06 μμ »
Μόνο που δεν μπορείς να το ρισκάρεις και να δηλώσεις μόνο κοντά στον τόπο σου γιατί μπορεί να μη βγει το κενό και να καλυφθεί από κάποιον υπεράριθμο της γενικής αγωγής.

 

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1363 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:38:27 μμ »
ποσες ειναι οι φασεις;συνηθως ποιους μηνες γινονται;
γνωριζει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1364 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 10:07:01 μμ »
                      Εγω ανεφερα, πως πρεπει να γινει δικαιη μοριοδοτηση των προσοντων στον πινακα της ειδικης αγωγης. Δεν ειπα να μπουν τα σεμιναρια πανω απο τα μεταπτυχιακα, οπως εσυ λαθος καταλαβες. Να μοριοδοτουνται ολα στον πινακα. Μορια για μεταπτυχιακα , μορια για σεμιναρια, για προυπηρεσιες και οποια αλλα προσοντα υπαρχουν σχετικα με την ειδικη αγωγη. Να διαμορφωθει ενας πιο δικαιος πινακας αναπληρωτων ειδικης αγωγης , ωστε να μπορουν μελλοντικα να γινονται και μονιμοποιησεις απο αυτον στα ΣΜΕΑΕ.
στην σελίδα 20 του παρόντος αναφέρω και εγώ

εγώ θα πρότεινα μια μοριοδότηση για τους πίνακες των σμεα. 5 μόρια για τους μεταπτυχιακους 2 μόρια για τους σεμιναριακηδες και η 0.3 χ (προυπηρεσία σε μήνες )= y μόρια  και 0,1 χ βαθμό ασεπ= z μόρια. με το άθροισμα αυτών να γίνεται η λίστα των αναπληρωτών.
φυσικά οι αριθμοί  είναι ενδεικτικοί και αλλάζουν.
πως το βλέπετε? προτιμάτε το υπάρχον?


ξέρεις πόσοι απάντησαν???? πάνε να δεις
γενικά φαινόταν οτι θα γίνει αυτό! το θέμα είναι οτι οι περισσότεροι αφού δείτε το αποτέλεσμα βλέπετε τη αδικία. βέβαια δεν είναι αργα και πρέπει να γίνει κάτι!
όπως και στην γενική που η προσμέτρηση του μεγαλύτερου βαθμού από τους 2 ασεπ και εκεί θα φέρει αδικίες και το έχω στείλει παντού αλλά πάλι παρόλο το δίκιο δεν κουνιεται τίποτα μέχρι να δουν όλοι το αποτέλεσμα.
τα πειράματα του υπουργείου στις πλάτες μας είναι πολλά, αλλά αν δεν αφήσουμε τα προσωπικά και μόνο συμφέροντα δεν γίνεται τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1365 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 11:05:17 μμ »
Μάγκες δεν έχει νόημα,επι της ουσίας, να προτείνει ο καθένας απο έναν δικό του τρόπο μοριοδότησης. Και δεν έχει νόημα γιατί το Υπουργείο θα κάνει αυτό που θέλει να κάνει. Έτσι γκρινιάζαμε μια ολόκληρη χρονιά πρόπερσι για το κριτήριο της ημερομηνίας λήψης πτυχίου που είχε μπει στην ΠΔΣ και όλοι λέγαμε πόσο άδικο είναι για τους νέους και και και .......και τελικά το Υπουργείο όχι μόνο δεν ασχολήθηκε  με το θέμα αλλά κατήργησε και το πρόγραμμα. Οπότε προσωπική μου άποψη είναι, οτι πολλά απο αυτά που γράφετε και προτείνετε είναι απλώς για λαική κατανάλωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2011, 11:07:07 μμ από leontokardos »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1366 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 11:15:11 μμ »
Μάγκες δεν έχει νόημα,επι της ουσίας, να προτείνει ο καθένας απο έναν δικό του τρόπο μοριοδότησης. Και δεν έχει νόημα γιατί το Υπουργείο θα κάνει αυτό που θέλει να κάνει. Έτσι γκρινιάζαμε μια ολόκληρη χρονιά πρόπερσι για το κριτήριο της ημερομηνίας λήψης πτυχίου που είχε μπει στην ΠΔΣ και όλοι λέγαμε πόσο άδικο είναι για τους νέους και και και .......και τελικά το Υπουργείο όχι μόνο δεν ασχολήθηκε  με το θέμα αλλά κατήργησε και το πρόγραμμα. Οπότε προσωπική μου άποψη είναι, οτι πολλά απο αυτά που γράφετε και προτείνετε είναι απλώς για λαική κατανάλωση...
δεν διαφωνώ με αυτά που λες το απόσπασμα είναι από άλλη σελίδα που υπήρχε αντίστοιχη συζήτηση! η ουσία είναι η μοριοδότηση στην ειδική αγωγή και τέλος στο να τρέχουν όλοι για μεταπτυχιακό με την ελπίδα του αναπληρωτή.
στην τελική σε ένα φόρουμ κάνουμε συζητήσεις και σχολιασμό κλπ τι περίμενες δηλαδή?

Αποσυνδεδεμένος LEONT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1367 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:58:44 πμ »
                  Οι αδικιες πρεπει να αναφερονται. Αν παραμενουν ετσι τοτε θα διαιωνιζονται. Το ζητημα με τον πινακα της ειδικης αγωγης το γνωριζουν αρκετοι και εκτος του forum εδω.
Sixtir συμφωνω μαζι σου, πως πρεπει να υπαρξει ενας αναλογος τροπος μοριοδοτησης των προσοντων στον πινακα. Ηδη απο την προηγουμενη χρονια ειχε αρχισει να συζητιεται αυτο το θεμα στο υπουργειο, αλλα δεν πραγματοποιηθηκε. Ας ελπισουμε , πως καποια στιγμη θα εφαρμοστει....

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1368 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 03:31:04 μμ »

Συμφωνω κι εγω συναδελφε..Παρολο που εχω μεταπτυχιακο το θεωρω αδικια να προηγουμαστε αν δεν εχουμε προυπηρεσια..Αυτη η τακτικη πρεπει να αλλαξει..Εγιναν πολλα φετος στους πινακες με μεταπτυχιακα ανατολικου μπλοκ..και ποσα εχουν να γινουν τα επομενα χρονια...
[/quote]

Καλησπέρα!!!! Σίγουρα η προυπηρεσία είναι βασικό προσόν αλλα δεν είναι σωστο να προηγηθεί καποιος με προυπηρεσία που την απέκτησε με ενα σεμινάριο. Αυτο είναι αδικία προς αυτόν που κόπιασε να αποκτήσει το μεταπτυχιακό. Έχω κάνει και εγώ σεμινάριο πριν κάποια χρονια και δε δούλεψα καθόλου γιατί υπήρχαν άτομα που είχαν τελειώσει το βασικό πτυχίο πολύ πιο πριν από μένα και έτσι μάζεψαν αυτή την πρυπηρεσία που εχουν τώρα.
Υπάρχουν πολλες αδικίες στο κομματι ειδική αγωγη οπου θα έπρεπε να κατσουν να τα φτιάξουν από την αρχή. Αλλα δεν θα έλεγα οτι είναι σωστό να χαρακτηρίζουμε τα μεταπτυχιακά ''ασανσέρ''. Και δεν αντιλέγω θα βρεθουν και μεταπτυχιακά μαιμου. Θα έπρεπε το υπουργείο και το ΔΟΑΤαΠ να εχουν φροντίσει ορθα γι αυτα (και λέω θα επρεπε γιατί τόσα έχουν δει τα μάτια μας).
Αλλα οχι να φερνουμε στα ίδια επίπεδα το μεταπτυχιακό με το σεμινάριο. Μονο εδω στην Ελλαδα γίνονται αυτά.
Χωρίς παρεξήγηση, απλά την αποψή μου εκφράζω.
[/quote]

Θέλω να επισημάνω κάτι που στην "τρέλα" μας όλοι να δουλέψουμε τείνουμε να το ξεχνάμε...και είναι το πιο σημαντικό!!! Το γεγονός πως είτε πρόκειται για σεμινάριο είτε για μεταπτυχιακό (όχι όλα τα μεταπτυχιακά) για τα πάντα ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!!! Από εκεί ήδη αρχίζει η αδικία και το βρώμικο παιχνίδι στο οποίο μας έχουν βάλει!! 

Και δεν εξαιρώ και τον εαυτό μου!! Έχω κάνει και το σεμινάριο και αυτή τη στιγμή είμαι και σε διαδικασία μεταπτυχιακού με δίδακτρα! Απλά κάποια στιγμή παρατηρώντας τα άτομα που κάνουν το μεταπτυχιακό ξαφνικά είπα στον εαυτό μου "γιατί πρέπει να δουλεύουν όσοι είχαν φράγκα να τα στάξουν είτε για μεταπτυχιακό είτε για σεμινάριο;;" Γιατί ας μην γελιόμαστε...το θέμα είναι ευρύτερο και δεν έχει να κάνει με το επίπεδο των σεμιναρίων και των μεταπτυχιακών,αλλά με το γεγονός πως για όλα πλέον πληρώνουμε και μετά μαλώνουμε μεταξύ μας για το ποιος παιδεύτηκε περισσότερο...ενώ στην ουσία ο καβγάς είναι για το ποιος είχε να στάξει περισσότερα...!!! Όποιος είχε λιγότερα έκανε ένα σεμινάριο και συνεπώς παιδεύτηκε λιγότερο και όποιος είχε περισσότερα (σε δίδακτρα) έκανε ένα μεταπτυχιακό και συνεπώς παιδεύτηκε περισσότερο ( το ξαναεπισημαίνω...δεν ισχύει αυτό για όλα τα μεταπτυχιακά ειδικής, αλλά ισχύει για πάρα πολλά) Και μετά σκέφτηκα...οι άνθρωποι που δεν έχουν να πληρώνουν σεμινάρια, μεταπτυχιακά, braille, νοηματικές κ.τ.λ   και πολλοί απ'αυτούς πορεύονται με τον ΑΣΕΠ και μόνο...αυτοί γιατί πρέπει να είναι στην απ'έξω;;;!!!! Ποια δικαιοσύνη υπάρχει και για ποια δικαιοσύνη μιλάμε εδώ μέσα όταν προσπαθούμε απλά να υπερασπιστούμε ποιο απ'όλα αυτά τα πληρωμένα προσόντα πρέπει να προηγείται...;;;!! Ακόμη και οι παλιοί με την προυπηρεσία συνήθως με ένα σεμινάριο την απέκτησαν την προυπηρεσία...!!

Γι αυτή την "δικαιοσύνη" μιλάμε...;;;!!! Μήπως έχουμε χάσει λίγο την μπάλα και κατάφερε μια χαρά το Υπουργείο να μας κάνει πιόνια του κυκλώματος αγοράς προσόντων και ταυτόχρονα μας κατακερματίζει για να μην γινόμαστε πραγματικά "απειλητικοί" γι αυτό μια και το "διαίρει και βασίλευε"  καλά κρατεί στους κόλπους των εκπαιδευτικών είτε πρόκειται για ειδική είτε για γενική εκπαίδευση...;;;  :o :o :o
Ποιος θα κάνει ποτέ απόσβεση απ'όλα αυτά και οικονομική και ηθική...;;; Οταν θα μας έχουν στίψει και φυσικά δεν θα μας έχουν διορίσει και απλά θα πάρουν τα νεούδια που θα πληρώνουν...άραγε τότε θα μαλώνουμε για τα σεμινάρια vs μεταπτυχιακών;;;  :o :o :o

Είμαστε λίγο τραγικοί....θα 'πρεπε να διεκδικούμε όλα αυτά τα προσόντα να παρέχονται δωρεάν και να είναι προσβάσιμα σε όλους ανάλογα με τις ικανότητες  μας και όχι την τσέπη μας!!! Και θα μου πείτε..."εσύ μιλάς που έχεις πληρώσει για τόσα...;;"" Ναι, εγώ μιλάω γιατί όλη αυτή η κατάσταση με προβλημάτισε πολύ στην πορεία,ειδικά όταν είδα τους συμφοιτητές μου που είναι "μπαμπά πλήρωνε" και που πέρα απ'την πάρτυ τους δεν τους νοιάζει τίποτε άλλο!! Όμως δεν έχουμε καταλάβει πως δεν θα βολευτούμε εμείς...αλλά αυτοί...το Υπουργείο και το σύστημα εν γένει που το θρέφουμε μια χαρά!!

Έχοντας περάσει επιτυχώς από ΑΣΕΠ, έχοντας προυπηρεσία στην γενική και στην ειδική αγωγή, έχοντας κάνει σεμινάριο και τώρα μεταπτυχιακό...μπορώ να έχω μια εικόνα από πολλά μετερίζια πλέον...και η εικόνα αυτή δεν μου αρέσει καθόλου και θεωρώ τον "καβγά" περί προσόντων απλά αφελή για να μην πω ηλίθιο!! 
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1369 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 03:36:35 μμ »
Παρότι δεν ασχολούμαι με την ειδική: μαζί σου Λώρα. ;)
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1370 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 03:56:46 μμ »
             Καλημερα συναδελφοι, ειμαι ΠΕ02.50 με ετησιο σεμιναριο ειδικης αγωγης και προυπηρεσια. Αρκετα χρονια εργαστηκα ως ωρομισθιος και αναπληρωτης σε ΣΜΕΑΕ σε διαφορες πολεις της Ελλαδας. Ηλικιακα πλησιαζω τα 40.
             Δυστυχως ομως για μια ακομα φορα φετος παρατηρησαμε στον φετινο πινακα μια αδικια να επαναλαμβανεται. Ατομα που απεκτησαν μεταπτυχιακα και δεν εχουν ουτε μια ωρα προυπηρεσιας στην ειδικη αγωγη μας παρεκαμψαν και τωρα προηγουναι.
             Το αποτελεσμα θα ειναι οι περισσοτεροι απο εμας με προυπηρεσιες και εμπειρια στον τομεα αυτο να βρεθουμε εκτος προσληψεων.
             Πρεπει να αλλαξει αυτο καποια στιγμη.
            Να γινεται  απο εδω και περα μοριοδοτηση των προσοντων στον πινακα της ειδικης αγωγης .
      Οσοι συμφωνουν με αυτο , μπορουμε να συντονιστουμε και να το απαιτησουμε, ωστε να παψει πλεον αυτη η αδικια των παρακαμψεων  με τα μεταπτυχιακα <ανσανσερ>.       
Συμφωνω κι εγω συναδελφε..Παρολο που εχω μεταπτυχιακο το θεωρω αδικια να προηγουμαστε αν δεν εχουμε προυπηρεσια..Αυτη η τακτικη πρεπει να αλλαξει..Εγιναν πολλα φετος στους πινακες με μεταπτυχιακα ανατολικου μπλοκ..και ποσα εχουν να γινουν τα επομενα χρονια...
Και τους τρίτεκνους ασανσέρ και τους πολυτέκνους και τις ειδικές κατηγορίες φαντάζομαι…

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1371 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 04:17:21 μμ »

Έχοντας περάσει επιτυχώς από ΑΣΕΠ, έχοντας προυπηρεσία στην γενική και στην ειδική αγωγή, έχοντας κάνει σεμινάριο και τώρα μεταπτυχιακό...μπορώ να έχω μια εικόνα από πολλά μετερίζια πλέον...και η εικόνα αυτή δεν μου αρέσει καθόλου και θεωρώ τον "καβγά" περί προσόντων απλά αφελή για να μην πω ηλίθιο!!

ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ: πρώτα ο ΑΣΕΠ και σε γενική και σε ειδική και όλα τα υπόλοιπα προσόντα να έπονται. Ξέρω ότι η άποψη μου θα προκαλέσει οργή σε πολλούς εδώ μέσα, αλλά ειδικά στην ειδική η κατάσταση είναι πλέον αδιέξοδη.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161913
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.