*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012  (Αναγνώστηκε 502285 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tempelina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #924 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:17:13 μμ »
Πολύ ωραία. Τώρα και μόνο συμφωνώ. Χωρίς γενικόλογες κατηγορίες και αναθεματισμούς που διαβάζω τόσο καιρό.
Γιατί να σου πω και κάτι? Δούλεψες και στη γενική και στην ειδική όπως μας είπες (δεν έχω βέβαια καταλάβει ούτε τον κλάδο σου ούτε τελικά με ποιους είσαι...) και μάλιστα μια χρονιά και στα δύο παράλληλα. Ε μη μας μιλάς για μπακαλίστκα δίπορτα... Είναι τραγική ειρωνεία...!!!
Έχω κάνει την επιλογή μου από καιρό και δεν έχω κανένα δίπορτο. Τυχαία βρέθηκα στην ειδική αγωγή πριν χρόνια και απολύτως συνειδητά αποχώρησα όταν διαπίστωσα το εμπόριο που πήγαινε να γίνει. Δεν δέχθηκα να τα σκάσω στον κάθε έμπορο της απελπισίας και της ανεργίας των νέων για να κάνω το σεμινάριο των 400 ωρών, και φυσικά το πλήρωσα με ανεργία αυτό. Είμαι πλέον αποκλειστικά στη γενική και 16ος επιτυχών του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ του 2009.
Εξακολουθω να μην καταλαβαίνω με ποιο προσόν δούλεψες στην ειδική αγωγή ΚΑΙ ΠΗΡΕΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ...πριν οικειοθελώς και ως ακριβοδίκαιος αποχωρήσεις. Και συγγνώμη αλλά και αυτό ΔΙΠΟΡΤΟ είναι. Αλλά "μαγκιά" σου όπως θα έλεγες κι εσύ...Γιατί και αυτή η προυπηρεσία σου έδωσε μόρια. Εκτός κι αν οικειοθελώς και αυτά αρνήθηκες να τα κρατήσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:43 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #925 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:19:53 μμ »
Παράθεση
Υ.Γ. για την ενημέρωση των υπόλοιπων που μας διαβάζουν σας πληροφορώ ότι ΑΣΕΠ ειδικής ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και ΔΕΝ θα υπάρξει στο μεσοπρόθεσμο μέλλον. Ο μόνιμος διορισμός στην ειδική αγωγή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Διοριζόμαστε ΜΟΝΟ στην ΓΕΝΙΚΗ μέσο ΑΣΕΠ, 40% ή όποια άλλη πόρτα οδηγεί στον διορισμό. Εφόσον κάποιος διοριστεί ΜΟΝΙΜΟΣ στην γενική μπορεί να μετατεθεί/αποσπαστεί σε δομές ειδικής αγωγής της ΙΔΙΑΣ βαθμίδας εκπαίδευσης που διορίστηκε, ΕΦΟΣΟΝ έχει τα απαραίτητα από τον ΝΟΜΟ προσόντα.

Καμία σχέση δεν έχει αυτό με αυτό που γίνεται στην πραγματικότητα. Στην ειδική αγωγή έχουν μετατεθεί/αποσπαστεί σε ειδικά σχολεία εκπαιδευτικοί της γενικής αγωγής ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΠΡΣΟΝΤΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ. Εγώ μόνο ξέρω 4 περιπτώσεις, μπορούν και πολλοί άλλοι συνάδελφοι να διαβεβαιώσουν τέτοιες περιπτώσεις. Τελικά μας λες αυτά που υποτίθεται ότι γίνονται ή αυτά που όντως γίνονται στην πράξη; Ποιός άραγε φαντασιώνεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 09:23:27 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #926 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:22:52 μμ »
Πολύ ωραία. Τώρα και μόνο συμφωνώ. Χωρίς γενικόλογες κατηγορίες και αναθεματισμούς που διαβάζω τόσο καιρό.
Γιατί να σου πω και κάτι? Δούλεψες και στη γενική και στην ειδική όπως μας είπες (δεν έχω βέβαια καταλάβει ούτε τον κλάδο σου ούτε τελικά με ποιους είσαι...) και μάλιστα μια χρονιά και στα δύο παράλληλα. Ε μη μας μιλάς για μπακαλίστκα δίπορτα... Είναι τραγική ειρωνεία...!!!
Έχω κάνει την επιλογή μου από καιρό και δεν έχω κανένα δίπορτο. Τυχαία βρέθηκα στην ειδική αγωγή πριν χρόνια και απολύτως συνειδητά αποχώρησα όταν διαπίστωσα το εμπόριο που πήγαινε να γίνει. Δεν δέχθηκα να τα σκάσω στον κάθε έμπορο της απελπισίας και της ανεργίας των νέων για να κάνω το σεμινάριο των 400 ωρών, και φυσικά το πλήρωσα με ανεργία αυτό. Είμαι πλέον αποκλειστικά στη γενική και 16ος επιτυχών του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ του 2009.
Εξακολουθω να μην καταλαβαίνω με ποιο προσόν δούλεψες στην ειδική αγωγή ΚΑΙ ΠΗΡΕΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ...πριν οικειοθελώς και ως ακριβοδίκαιος αποχωρήσεις. Και συγγνώμη αλλά και αυτό ΔΙΠΟΡΤΟ είναι. Αλλά "μαγκιά" σου όπως θα έλεγες κι εσύ...Γιατί και αυτή η προυπηρεσία σου έδωσε μόρια. Εκτός κι αν οικειοθελώς και αυτά αρνήθηκες να τα κρατήσεις...
Ας διαχωριστούν οι δύο κλάδοι και ας μου αφαιρεθούν τα αντίστοιχα μόρια της ειδικής. Ουτως ή άλλως αντίστοιχα θα χάσουν τα περισσότερα εώς και όλα τα μόρια τους οι μισοί που είναι πάνω από εμένα στον πίνακα διορισμών της γενικής.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #927 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:24:06 μμ »
Green αφού δεν σε ενδιαφέρει η ειδική γιατί παθιάζεσαι τόσο πολύ για την ειδική ? σου κλέβουν των διορισμό οι συνάδελφοι της ειδικής να υποθέσω. Τους έχεις κατατάξει στα μαύρα κατάστιχα των αμαρτωλών συναδέλφων που έκαναν 4 με 10 ώρες ΠΔΣ ή τους δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς της σιβιτανίδειου του οαεδ των εκκλησιαστικών κλπ.

Τώρα διάβασα την απάντηση σου στην tempelina και ξεκαθάρισα πολλά πράγματα για εσένα. Peace


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:43 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #928 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:24:33 μμ »
@kinegiros
Αυτά τα «είμαστε όλοι καλοί»  και τα ψευτοεξισορροπητικά, εγώ τα ακούω βερεσέ. Σκοπίμως κάνεις και τώρα αυτό που κάνει πολύ συχνά, διαστρεβλώνεις αυτά που λέει ο άλλος και δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις. Σκοπίμως λοιπόν μιλάς για τους διάφορους πίνακες διορισμού, αλλά εγώ δεν μίλησα καν γι’ αυτούς. Μίλησα για το πώς απέκτησαν κάποιοι την προϋπηρεσία για να μπουν σε αυτούς.  Επί χρόνια υπήρχαν αποδεδειγμένα βυσματικοί τρόποι απόκτησης προϋπηρεσίας, ΠΔΣ, Σιβιανίδειος, σεμινάρια ειδικής αγωγής που ούτε καν τα παρακολούθησαν κάποιοι και βρέθηκαν να διδάσκουν σε ΣΜΕΑΕ, σχολές του ΟΑΕΔ, εκκλησιαστικά λύκεια κλπ. Και τις από το παράθυρο και καταχρηστικές προσλήψεις σε όλα αυτά δεν τις προέβλεπε κανένας νόμος. Αν λοιπόν το Υπουργείο δεν μπορεί να ελέγξει το πως απέκτησε ο καθένας την προυπηρεσία του, ας βγάλει την προυπηρεσία από μοναδικό κριτήριο διορισμού όπου αυτή υπάρχει ως τέτοιο. Αρά ο δικός σου συλλογισμός ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΡΙΣΜΟΥ ΛΑΘΟΣ και αποδεικνύεις ότι ούτε καν κατάλαβες τι είπα. Τελεία και παύλα....
ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ!!!!!!  >:(Τι πάει να πει δε μπορεί;;; >:( Όποιος δε μπορεί παραιτείται και αναλαμβάνουν άλλοι που θα μπορέσουν!
Αν γίνει αυτό ποτέ στο Ελλαδιστάν έλα να μου το πεις και εμένα...

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #929 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:28:22 μμ »
το υπουργείο δε μπορεί, ας το αφήσουμε την ησυχία του...
ελάτε να κράξουμε  τους εκπαιδευτικούς που παλεύουν...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #930 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:29:21 μμ »
Green αφού δεν σε ενδιαφέρει η ειδική γιατί παθιάζεσαι τόσο πολύ για την ειδική ? σου κλέβουν των διορισμό οι συνάδελφοι της ειδικής να υποθέσω. Τους έχεις κατατάξει στα μαύρα κατάστιχα των αμαρτωλών συναδέλφων που έκαναν 4 με 10 ώρες ΠΔΣ ή τους δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς της σιβιτανίδειου του οαεδ των εκκλησιαστικών κλπ.

Τώρα διάβασα την απάντηση σου στην tempelina και ξεκαθάρισα πολλά πράγματα για εσένα. Peace
Γιατί στον πίνακα διορισμών της γενικής σκάνε πάνω από εμένα κάποιοι συνάδελφοι με προυπηρεσίες της ειδικής, για δύο από τους οποίους ξέρω πολύ καλά ότι ούτε καν το σεμινάριο δεν παρακολούθησαν, αλλά πήγαν στο τέλος μόνο να πάρουν το χαρτί. Όπως βεβαίως τα ίδια λέω και για αυτούς με τα 5 χρόνια προυπηρεσία στην Σιβιτανίδειο. Δεν θα έπρεπε να με ενοχλεί άραγε αυτό; Ε, συγγνώμη, αλλά δεν είμαι τόσο υπεράνω...
Πάντως χαίρομαι που αποκρυστάλλωσες την γνώμη σου για εμένα, γιατί εγώ το έχω κάνει εδώ και πολύ καιρό για εσένα.  Θα είχε όμως ενδιαφέρον να μας πει και εσύ πως διορίστηκες.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #931 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:31:55 μμ »
Παράθεση
Υ.Γ. για την ενημέρωση των υπόλοιπων που μας διαβάζουν σας πληροφορώ ότι ΑΣΕΠ ειδικής ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και ΔΕΝ θα υπάρξει στο μεσοπρόθεσμο μέλλον. Ο μόνιμος διορισμός στην ειδική αγωγή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Διοριζόμαστε ΜΟΝΟ στην ΓΕΝΙΚΗ μέσο ΑΣΕΠ, 40% ή όποια άλλη πόρτα οδηγεί στον διορισμό. Εφόσον κάποιος διοριστεί ΜΟΝΙΜΟΣ στην γενική μπορεί να μετατεθεί/αποσπαστεί σε δομές ειδικής αγωγής της ΙΔΙΑΣ βαθμίδας εκπαίδευσης που διορίστηκε, ΕΦΟΣΟΝ έχει τα απαραίτητα από τον ΝΟΜΟ προσόντα.

Καμία σχέση δεν έχει αυτό με αυτό που γίνεται στην πραγματικότητα. Στην ειδική αγωγή έχουν μετατεθεί/αποσπαστεί σε ειδικά σχολεία εκπαιδευτικοί της γενικής αγωγής ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΠΡΣΟΝΤΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ. Εγώ μόνο ξέρω 4 περιπτώσεις, μπορούν και πολλοί άλλοι συνάδελφοι να διαβεβαιώσουν τέτοιες περιπτώσεις. Τελικά μας λες αυτά που υποτίθεται ότι γίνονται ή αυτά που όντως γίνονται στην πράξη; Ποιός άραγε φαντασιώνεται;

Ναι καλά, οκ σε πίστεψα τώρα. Οι μεταθέσεις και αποσπάσεις ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΣΔΕ, δεν βγαίνει απόφαση από τον γείτονα. Οι αποφάσεις βγαίνουν στο ιντερνετ. Τα προσόντα είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Λες ότι ξέρεις 4 άτομα. Πήραν μετάθεση ή απόσπαση? ή απλά διατέθηκαν ΤΟΠΙΚΑ εντος της διεύθυνσης? Εντός των δ/νσεων υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν διατεθεί εκπαιδευτικοί ΧΩΡΙΣ προσόντα αλλά όχι ΜΕΤΑΘΕΣΗ δεν παίρνουν οργανική.

Υπάρχουν και συνάδελφοι που ειναι οι ίδιοι με αναπηρία 67% ή έχουν τέτοια παιδιά που δεν διατυμπανίζουν και να νομίζεις ότι δεν έχουν κάποιο προσόν.  Το ΚΥΣΔΕ δεν δίνει οργανικές χωρίς να έχεις τα προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #932 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:33:50 μμ »
Παράθεση
Υ.Γ. για την ενημέρωση των υπόλοιπων που μας διαβάζουν σας πληροφορώ ότι ΑΣΕΠ ειδικής ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και ΔΕΝ θα υπάρξει στο μεσοπρόθεσμο μέλλον. Ο μόνιμος διορισμός στην ειδική αγωγή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Διοριζόμαστε ΜΟΝΟ στην ΓΕΝΙΚΗ μέσο ΑΣΕΠ, 40% ή όποια άλλη πόρτα οδηγεί στον διορισμό. Εφόσον κάποιος διοριστεί ΜΟΝΙΜΟΣ στην γενική μπορεί να μετατεθεί/αποσπαστεί σε δομές ειδικής αγωγής της ΙΔΙΑΣ βαθμίδας εκπαίδευσης που διορίστηκε, ΕΦΟΣΟΝ έχει τα απαραίτητα από τον ΝΟΜΟ προσόντα.

Καμία σχέση δεν έχει αυτό με αυτό που γίνεται στην πραγματικότητα. Στην ειδική αγωγή έχουν μετατεθεί/αποσπαστεί σε ειδικά σχολεία εκπαιδευτικοί της γενικής αγωγής ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΠΡΣΟΝΤΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ. Εγώ μόνο ξέρω 4 περιπτώσεις, μπορούν και πολλοί άλλοι συνάδελφοι να διαβεβαιώσουν τέτοιες περιπτώσεις. Τελικά μας λες αυτά που υποτίθεται ότι γίνονται ή αυτά που όντως γίνονται στην πράξη; Ποιός άραγε φαντασιώνεται;

Ναι καλά, οκ σε πίστεψα τώρα. Οι μεταθέσεις και αποσπάσεις ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΣΔΕ, δεν βγαίνει απόφαση από τον γείτονα. Οι αποφάσεις βγαίνουν στο ιντερνετ. Τα προσόντα είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Λες ότι ξέρεις 4 άτομα. Πήραν μετάθεση ή απόσπαση? ή απλά διατέθηκαν ΤΟΠΙΚΑ εντος της διεύθυνσης? Εντός των δ/νσεων υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν διατεθεί εκπαιδευτικοί ΧΩΡΙΣ προσόντα αλλά όχι ΜΕΤΑΘΕΣΗ δεν παίρνουν οργανική.

Υπάρχουν και συνάδελφοι που ειναι οι ίδιοι με αναπηρία 67% ή έχουν τέτοια παιδιά που δεν διατυμπανίζουν και να νομίζεις ότι δεν έχουν κάποιο προσόν.  Το ΚΥΣΔΕ δεν δίνει οργανικές χωρίς να έχεις τα προσόντα.
Δυο συνάδελφοι τοποθετήθηκαν σε ΣΜΕΑΕ ως πρωτοδιόριστοι και άλλοι δύο με απόσπαση από σχολεία της γενικής αγωγής, όλοι τους χωρίς κανένα προσόν της ειδικής. Και σε αναπληρώτρια της γενικής αγωγής τις είπαν να διαλέξει αν ήθελε να πάρει την κενή θέση σε Λύκειο, Γυμνάσιο ή σε ειδικό σχολείο της περιοχής. Γιατί σου κάνει εντύπωση, είναι κοινό μυστικό ότι συμβαίνει αυτό το πράγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 09:35:36 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος tempelina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #933 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:34:57 μμ »
Green αφού δεν σε ενδιαφέρει η ειδική γιατί παθιάζεσαι τόσο πολύ για την ειδική ? σου κλέβουν των διορισμό οι συνάδελφοι της ειδικής να υποθέσω. Τους έχεις κατατάξει στα μαύρα κατάστιχα των αμαρτωλών συναδέλφων που έκαναν 4 με 10 ώρες ΠΔΣ ή τους δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς της σιβιτανίδειου του οαεδ των εκκλησιαστικών κλπ.

Τώρα διάβασα την απάντηση σου στην tempelina και ξεκαθάρισα πολλά πράγματα για εσένα. Peace
Γιατί στον πίνακα διορισμών της γενικής σκάνε πάνω από εμένα κάποιοι συνάδελφοι με προυπηρεσίες της ειδικής, για δύο από τους οποίους ξέρω πολύ καλά ότι ούτε καν το σεμινάριο δεν παρακολούθησαν, αλλά πήγαν στο τέλος μόνο να πάρουν το χαρτί. Όπως βεβαίως τα ίδια λέω και για αυτούς με τα 5 χρόνια προυπηρεσία στην Σιβιτανίδειο. Δεν θα έπρεπε να με ενοχλεί άραγε αυτό; Ε, συγγνώμη, αλλά δεν είμαι τόσο υπεράνω...
Πάντως χαίρομαι που αποκρυστάλλωσες την γνώμη σου για εμένα, γιατί εγώ το έχω κάνει εδώ και πολύ καιρό για εσένα.  Θα είχε όμως ενδιαφέρον να μας πει και εσύ πως διορίστηκες.
Στην ειδική πως δούλεψες δεν μας απαντάς. Γιατί μας είπες ότι δούλεψες και 4 χρόνια όχι αστεία. Ε και αυτη είναι σημαντική προυπηρεσία οπότε μη μας λες "ας μου την αφαιρέσουν". Εδω αναθεματίζεις καιρό τώρα όλη την ειδική αγωγή για τα δύο άτομα που είναι πάνω από εσένα και δεν το αξίζουν...δε σε νοιάζουν 4 χρόνια αναπλήρωσης?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #934 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:41:09 μμ »
Green αφού δεν σε ενδιαφέρει η ειδική γιατί παθιάζεσαι τόσο πολύ για την ειδική ? σου κλέβουν των διορισμό οι συνάδελφοι της ειδικής να υποθέσω. Τους έχεις κατατάξει στα μαύρα κατάστιχα των αμαρτωλών συναδέλφων που έκαναν 4 με 10 ώρες ΠΔΣ ή τους δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς της σιβιτανίδειου του οαεδ των εκκλησιαστικών κλπ.

Τώρα διάβασα την απάντηση σου στην tempelina και ξεκαθάρισα πολλά πράγματα για εσένα. Peace
Γιατί στον πίνακα διορισμών της γενικής σκάνε πάνω από εμένα κάποιοι συνάδελφοι με προυπηρεσίες της ειδικής, για δύο από τους οποίους ξέρω πολύ καλά ότι ούτε καν το σεμινάριο δεν παρακολούθησαν, αλλά πήγαν στο τέλος μόνο να πάρουν το χαρτί. Όπως βεβαίως τα ίδια λέω και για αυτούς με τα 5 χρόνια προυπηρεσία στην Σιβιτανίδειο. Δεν θα έπρεπε να με ενοχλεί άραγε αυτό; Ε, συγγνώμη, αλλά δεν είμαι τόσο υπεράνω...
Πάντως χαίρομαι που αποκρυστάλλωσες την γνώμη σου για εμένα, γιατί εγώ το έχω κάνει εδώ και πολύ καιρό για εσένα.  Θα είχε όμως ενδιαφέρον να μας πει και εσύ πως διορίστηκες.
Στην ειδική πως δούλεψες δεν μας απαντάς. Γιατί μας είπες ότι δούλεψες και 4 χρόνια όχι αστεία. Ε και αυτη είναι σημαντική προυπηρεσία οπότε μη μας λες "ας μου την αφαιρέσουν". Εδω αναθεματίζεις καιρό τώρα όλη την ειδική αγωγή για τα δύο άτομα που είναι πάνω από εσένα και δεν το αξίζουν...δε σε νοιάζουν 4 χρόνια αναπλήρωσης?
Θέλεις συνάδελφε να το πάμε επί προσωπικού; Ο καημός σου είναι εγώ πως δούλεψα ή να συζητήσουμε το θέμα των διορισμών στην ειδική και γενική. Παρόλα αυτά θα σου απαντήσω. Ως ωρομίσθιος, εφόσον είχε εξαντληθεί ο πίνακας αυτών με προϋπηρεσία στην ειδική, γιατί είτε είχαν τοποθετηθεί είτε ήταν από μακριά και αρνούνταν, οπότε πήγαν στον πίνακα της γενικής αλλά κανείς πάνω από εμένα δεν δεχόταν να πάει, ως ωρομίσθιος από τις τελευταίες θέσεις του πίνακα της ειδικής αφού δεν έκανα το σεμινάριο, και με διάθεση κάποιων ωρών στο ειδικό σχολείο της περιοχής για συμπλήρωση ωραρίου ως αναπληρωτής της γενικής αγωγής.

Υ.Γ. Σου είπε κανείς ότι έχω 4 χρόνια αναπλήρωση ή ότι πάνω από εμένα είναι μόνο 2 άτομα της ειδικής; 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 09:50:18 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος tempelina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #935 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:50:09 μμ »
Green αφού δεν σε ενδιαφέρει η ειδική γιατί παθιάζεσαι τόσο πολύ για την ειδική ? σου κλέβουν των διορισμό οι συνάδελφοι της ειδικής να υποθέσω. Τους έχεις κατατάξει στα μαύρα κατάστιχα των αμαρτωλών συναδέλφων που έκαναν 4 με 10 ώρες ΠΔΣ ή τους δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς της σιβιτανίδειου του οαεδ των εκκλησιαστικών κλπ.

Τώρα διάβασα την απάντηση σου στην tempelina και ξεκαθάρισα πολλά πράγματα για εσένα. Peace
Γιατί στον πίνακα διορισμών της γενικής σκάνε πάνω από εμένα κάποιοι συνάδελφοι με προυπηρεσίες της ειδικής, για δύο από τους οποίους ξέρω πολύ καλά ότι ούτε καν το σεμινάριο δεν παρακολούθησαν, αλλά πήγαν στο τέλος μόνο να πάρουν το χαρτί. Όπως βεβαίως τα ίδια λέω και για αυτούς με τα 5 χρόνια προυπηρεσία στην Σιβιτανίδειο. Δεν θα έπρεπε να με ενοχλεί άραγε αυτό; Ε, συγγνώμη, αλλά δεν είμαι τόσο υπεράνω...
Πάντως χαίρομαι που αποκρυστάλλωσες την γνώμη σου για εμένα, γιατί εγώ το έχω κάνει εδώ και πολύ καιρό για εσένα.  Θα είχε όμως ενδιαφέρον να μας πει και εσύ πως διορίστηκες.
Στην ειδική πως δούλεψες δεν μας απαντάς. Γιατί μας είπες ότι δούλεψες και 4 χρόνια όχι αστεία. Ε και αυτη είναι σημαντική προυπηρεσία οπότε μη μας λες "ας μου την αφαιρέσουν". Εδω αναθεματίζεις καιρό τώρα όλη την ειδική αγωγή για τα δύο άτομα που είναι πάνω από εσένα και δεν το αξίζουν...δε σε νοιάζουν 4 χρόνια αναπλήρωσης?
Θέλεις συνάδελφε να το πάμε επί προσωπικού; Ο καημός σου είναι εγώ πως δούλεψα ή να συζητήσουμε το θέμα των διορισμών στην ειδική και γενική. Παρόλα αυτά θα σου απαντήσω. Ως ωρομίσθιος, εφόσον είχε εξαντληθεί ο πίνακας αυτών με προϋπηρεσία στην ειδική, γιατί είτε είχαν τοποθετηθεί είτε ήταν από μακριά και αρνούνταν, οπότε πήγαν στον πίνακα της γενικής αλλά κανείς πάνω από εμένα δεν δεχόταν να πάει και ως αναπληρωτής στην γενική αγωγή με διάθεση κάποιων ωρών στο ειδικό σχολείο της περιοχής για συμπλήρωση ωραρίου.
Επι προσωπικού το βλέπεις τώρα? Αν εμένα ο καημός μου είναι πως δούλεψες εσυ? Εσύ μάλλον πρέπει να κατασταλάξεις. Γιατί στην αρχή στηλίτευες αόριστα και ύστερα ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ τα δύο άτομα που σε ρίχνουν στον πίνακα. Και αν δεν είναι αυτό επι προσωπικού τότε τι είναι. Τελοσπάντων, δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Προς το παρόν έχω καταλάβει πολύ καλά περί τίνος πρόκειται.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #936 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:54:55 μμ »
Ουδόλως με απασχολεί το τι έχεις καταλάβει, όπως επίσης δεν είχα  καμία διάθεση ούτως ή άλλως να ξεκινήσω αντιπαράθεση μαζί σου. Προφανώς εσένα είναι το ζητούμενό σου οι προσωπικές αντιπαραθέσεις. Διατύπωσα τη θέση μου για τον τρόπο διορισμού σε ειδική και γενική και είπα τα επιχειρήματα μου για το για ποιους λόγους πιστεύω ότι πρέπει να είναι μέσω ΑΣΕΠ, όπως και για το να υπάρχει διαχωρισμός. Νομίζω ήμουν απολύτως  σαφής και συγκεκριμένος, εδώ σας λέω καληνύχτα γιατί δεν έχω καμία διάθεση να αναμασάω τα ίδια μέχρι αύριο.

Υ.Γ. Επί προσωπικού για άτομα που ούτε συμμετέχουν στην κουβέντα για να τους απευθυνθώ προσωπικά, ούτε είπα συγκεκριμένα τα ονόματα τους, πρώτη φορά ακούω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 09:59:39 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #937 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:01:25 μμ »
Δυο συνάδελφοι τοποθετήθηκαν σε ΣΜΕΑΕ ως πρωτοδιόριστοι και άλλοι δύο με απόσπαση από σχολεία της γενικής αγωγής, όλοι τους χωρίς κανένα προσόν της ειδικής. Και σε αναπληρώτρια της γενικής αγωγής τις είπαν να διαλέξει αν ήθελε να πάρει την κενή θέση σε Λύκειο, Γυμνάσιο ή σε ειδικό σχολείο της περιοχής. Γιατί σου κάνει εντύπωση, είναι κοινό μυστικό ότι συμβαίνει αυτό το πράγμα.

οι νεοδιόριστοι πήγαν με διάθεση και οι άλλοι δύο με απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ. Όπως είπα σε κάποιες δ/νσης μπορεί να γίνουν και τέτοια για διάφορους λόγους. Αλλά μερικές φορές άλλο είναι αυτό που φαίνεται και άλλο αυτό που ισχύει.

Γενικά δεν είναι ο κανόνας. Αφού όλο και περισσότεροι συνάδελφοι με προσόντα στην ειδική υπηρετούν μόνιμοι.
Οργανική παίρνεις από το ΚΥΣΔΕ.

Green σε καταλαβαίνω πως νιώθεις αλλά τα τσουβαλοποιείς όλα. Σε ενοχλεί που στον πίνακα της γενικής σε περνάνε άτομα από την ειδική, τι να κάνουμε εκεί υπάρχουν κενές θέσεις στην ειδικότητα σου και οι άνθρωποι αυτοί δουλεύουν αναπληρωτές ενώ οι άλλοι στην γενική δουλεύουν λιγότερο και μαζεύουν λιγότεροι προϋπηρεσία.
Έτσι σε περνάνε. Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του. Εσύ έκανες την επιλογή να μην ασχοληθείς με την ειδική, μην ασχολείσαι. Αν κάποιος πήρε το σεμινάριο την τελευταία μέρα αυτό δεν λέει τίποτα για να γενικεύεις. Ζήσε με την επιλογή σου και μην βγάζεις την πίκρα σου σε όλους τους υπόλοιπους.
Πραγματικά σου εύχομαι να σου πάνε καλά τα πράγματα από εδώ και πέρα. Over.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 785
Σύνολο: 794

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.