*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012  (Αναγνώστηκε 498509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #224 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:16:35 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με διεύθυνση ειδικής αγωγής:
η απάντηση στην ερώτηση "αν θα μπορέσω να κάνω τα χαρτιά μου στην ειδική αγωγή τώρα που τα έκανα για γενική"
ήταν η εξής "μόνο αν απενεργοποιήσετε την αίτηση της γενικής αγωγής.Θα διαβάσετε την εγκύκλιο της ειδικής που θα βγει δευτερα ή τριτη και θα καταλάβετε"  :-\

Τι ειναι αυτο τωρα; Τι να πιστεψεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:25:06 »

Αποσυνδεδεμένος MALIANA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #225 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:17:08 μμ »
Καλά έχω ρίξει απίστευτο γέλιο

παιδιά μιλάει για ειδική αγωγή καθώς και για τα ΤΑΔ άλλο το ένα άλλο το άλλο

μιλάει για όλες τις ειδικότητες απλά οι γυμναστές παίζουν και στα 2



 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Φαντάζομαι αναλύεις ακόμα πιο πολύ αυτό που έγραψα, γιατί αν δεν ήταν κατανοητό το απόσπασμα από την περσινή εγκύκλιο θα τραβήξω τα μαλλιά μου!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #226 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:17:38 μμ »
Καλησπέρα σας.Επειδή έχω πανικοβληθεί με τη σκέψη και το μηνυμα παραπάνω..Υπάρχει περίπτωση όσοι έχουμε κάνει τα χαρτιά μας για γενική αγωγή (έστω και χωρίς καμιά ελπίδα) να μην έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε αίτηση για ειδική αγωγή;

Απ'ότι διάβασα στην εγκυκλιο γενικής κάτι τέτοιο δεν αναφέρει..

Συγνωμη για τον πανικό απλά μου φαίνεται τραγικό να γραφτεί κάποια τέτοια παράμετρος στην εγκύκλιο ειδικής αγωγής.


Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση να μην μπορούν να κάνουν τα χαρτιά τους στην ειδική όσοι κατέθεσαν ήδη στην γενική άλλο τμήμα της γενικής εκπαίδευσης και άλλο της ειδικής μεταξύ τους δεν εμπλέκονται γι αυτό και κάθε χρόνο γίνονται διαφορετικά χαρτιά!!!!

Η εγκύκλιος το αναφέρει ξεκάθαρα ότι αυτό ισχύει για την κατηγορία ΠΕ11 και μόνο αυτή διαφορετικά θα έγγραφε και τις υπόλοιπες κατηγορίες αναλυτικά!!!

Αμάν επειδή κάποιοι απο εδω περιμένουν να τους πάρουν αναπληρωτές ή διοριστέους στην γενική προκαλούν πανικό σε όσους έχουν την δυνατότητα να κάνουν τα χαρτιά τους και στην γενική και στην ειδική για μην βρεθούν μπροστά τους και χάσουν την σειρά τους??? Αυτή είναι η αλήθεια και είναι ολοφάνερη !!! Τέτοια παραπληροφόρηση έλεος!!!
Το υπουργείο μόνο μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα τι εννοεί η εγκύκλιος και αυτό το κάνουν λίγοι υπάλληλοι!!! Για να είναι κανείς σίγουρος όμως κάνει προσωπικά ενα τηλέφωνο στο υπουργείο

και  μην ακούτε ότι σας λένε υπάρχουν και προσωπικά συμφέροντα απο πίσω!!!!

Αποσυνδεδεμένος MALIANA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #227 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:24:16 μμ »
Καλησπέρα σας.Επειδή έχω πανικοβληθεί με τη σκέψη και το μηνυμα παραπάνω..Υπάρχει περίπτωση όσοι έχουμε κάνει τα χαρτιά μας για γενική αγωγή (έστω και χωρίς καμιά ελπίδα) να μην έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε αίτηση για ειδική αγωγή;

Απ'ότι διάβασα στην εγκυκλιο γενικής κάτι τέτοιο δεν αναφέρει..

Συγνωμη για τον πανικό απλά μου φαίνεται τραγικό να γραφτεί κάποια τέτοια παράμετρος στην εγκύκλιο ειδικής αγωγής.


Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση να μην μπορούν να κάνουν τα χαρτιά τους στην ειδική όσοι κατέθεσαν ήδη στην γενική άλλο τμήμα της γενικής εκπαίδευσης και άλλο της ειδικής μεταξύ τους δεν εμπλέκονται γι αυτό και κάθε χρόνο γίνονται διαφορετικά χαρτιά!!!!

Η εγκύκλιος το αναφέρει ξεκάθαρα ότι αυτό ισχύει για την κατηγορία ΠΕ11 και μόνο αυτή διαφορετικά θα έγγραφε και τις υπόλοιπες κατηγορίες αναλυτικά!!!

Αμάν επειδή κάποιοι απο εδω περιμένουν να τους πάρουν αναπληρωτές ή διοριστέους στην γενική προκαλούν πανικό σε όσους έχουν την δυνατότητα να κάνουν τα χαρτιά τους και στην γενική και στην ειδική για μην βρεθούν μπροστά τους και χάσουν την σειρά τους??? Αυτή είναι η αλήθεια και είναι ολοφάνερη !!! Τέτοια παραπληροφόρηση έλεος!!!
Το υπουργείο μόνο μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα τι εννοεί η εγκύκλιος και αυτό το κάνουν λίγοι υπάλληλοι!!! Για να είναι κανείς σίγουρος όμως κάνει προσωπικά ενα τηλέφωνο στο υπουργείο

και  μην ακούτε ότι σας λένε υπάρχουν και προσωπικά συμφέροντα απο πίσω!!!!

Ιουλία δεν έχω ακόμη καταλάβει από βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα.
Η παράγραφος υπήρχε και πέρσι μόνο που άλλαξε με συμπληρωματική το ρήμα από αναστέλλεται σε παραμένει. Μάλιστα επειδή φοβόμουν τι θα συμβεί σε περίπτωση που δεν παρουσιαστώ στη γενική έκανα εγγράφως ένα ερώτημα στο ΥΠΕΠΘ και έλαβα γραπτώς απάντηση.
Όποιος έχει αμφιβολίες να ζητάει γραπτώς απαντήσεις από το υπεπθ. Αργούν βέβαια αλλά είναι πιο έγκυρες από όσα γράφονται εδώ.
Αναφέρομαι στο διαχωρισμό που γινεται για τους ΠΕ11. Η παράγραφος αναφέρεται σε όλες τις ειδικότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2011, 02:27:41 μμ από MALIANA »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:25:06 »

Αποσυνδεδεμένος eam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #228 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:29:37 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με διεύθυνση ειδικής αγωγής:
η απάντηση στην ερώτηση "αν θα μπορέσω να κάνω τα χαρτιά μου στην ειδική αγωγή τώρα που τα έκανα για γενική"
ήταν η εξής "μόνο αν απενεργοποιήσετε την αίτηση της γενικής αγωγής.Θα διαβάσετε την εγκύκλιο της ειδικής που θα βγει δευτερα ή τριτη και θα καταλάβετε"  :-\

Αχ βρε αυτό το υπουργειάκι ολο εκπλήξεις είναι!!Για να δούμε τι καινούργιο φρούτο είναι αυτο!

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #229 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:32:44 μμ »
Ούτε προσωπικά συμφέροντα κρύβω ούτε έχω καμιά ελπίδα να προσληφθώ αναπληρωτρια στη γενική (ούτε καν ωρομίσθια).Το μόνο που εξέφρασα είναι το τι μου είπε η κοπέλα στο 2103442577.
Νομίζω πως στο φόρουμ είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε όποια ερώτηση μας απασχολεί χωρίς να κρίνεται η ικανότητά μας στην ανάγνωση.

Συγνώμη και πάλι για τη σύγχυση.
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #230 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:35:41 μμ »
η παράθεση απο τις εγκυκλίους έγινε παραπάνω..ευχαριστώ P_Maria
μιλάμε για την ίδια παράγραφο που απλά συμπλήρωσαν για την περίπτωση του μειωμένου..κανένα ρήμα δεν βλέπω διαφορετικό..

Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #231 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:36:41 μμ »
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 29-5-2009 (σελ. 22)

6. Για τους υποψηφίους των πινάκων αναπληρωτών και ωρομισθίων της παρούσης εγκυκλίου, οι οποίοι κατατάσσονται και στους αντίστοιχους πίνακες Ειδικής ή Φυσικής Αγωγής (Τ.Α.Δ.), σύμφωνα με την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, αναστέλλεται η υποψηφιότητά τους στους πίνακες γενικής παιδείας σε περίπτωση πρόσληψή τους στην Ειδική ή Φυσική Αγωγή και αντιστρό-φως.
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

Αποσυνδεδεμένος MALIANA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #232 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:39:19 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με διεύθυνση ειδικής αγωγής:
η απάντηση στην ερώτηση "αν θα μπορέσω να κάνω τα χαρτιά μου στην ειδική αγωγή τώρα που τα έκανα για γενική"
ήταν η εξής "μόνο αν απενεργοποιήσετε την αίτηση της γενικής αγωγής.Θα διαβάσετε την εγκύκλιο της ειδικής που θα βγει δευτερα ή τριτη και θα καταλάβετε"  :-\

Αχ βρε αυτό το υπουργειάκι ολο εκπλήξεις είναι!!Για να δούμε τι καινούργιο φρούτο είναι αυτο!

Ειδικά στη διεύθυνση ειδικής αγωγής δίνουν σούπερ πληροφορίες!!!
Μην εμπιστεύεστε ότι σας λέει μια φωνή από ένα τηλέφωνο.
Έχουν θέμα εκεί με το ότι υποβάλλουμε άιτηση και στους δυο πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος MALIANA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #233 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:43:07 μμ »
η παράθεση απο τις εγκυκλίους έγινε παραπάνω..ευχαριστώ P_Maria
μιλάμε για την ίδια παράγραφο που απλά συμπλήρωσαν για την περίπτωση του μειωμένου..κανένα ρήμα δεν βλέπω διαφορετικό..

Η περσινή συμπληρωματική που φέτος δεν έγινε
ΘΕΜΑ : «Συμπληρωματική εγκύκλιος  αναπληρωτών-ωρομισθίων εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης και καταχώρισης προϋπηρεσίας σχολ. έτους 2010-2011 (σχετ. 73493/Δ2/23-6-2010 , 73441/Δ2/23-6-2010 και  Φ.361.1/162/73512/Δ1)»

 Α. Στην αριθμ. 73493/Δ2/23-6-2010 εγκύκλιο πρόσκλησης υποψηφίων εκπαιδευτικών  Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9 του ν. 3848/2010(ΦΕΚ 71 Α΄) σχολ. έτους 2010-2011, στο ΜΕΡΟΣ ΤΡΙΤΟ-ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄-εδάφιο Β’ (ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ), η παράγραφος 5 αντικαθίσταται ως εξής:

      « 5.Για τους υποψηφίους των πινάκων αναπληρωτών και ωρομισθίων της παρούσης εγκυκλίου, οι οποίοι κατατάσσονται και στους αντίστοιχους πίνακες Ειδικής ή Φυσικής Αγωγής (Τ.Α.Δ.), σύμφωνα με την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, παραμένει η υποψηφιότητά τους στους πίνακες γενικής παιδείας σε περίπτωση πρόσληψής τους με πλήρες  ή μειωμένο ωράριο στην Ειδική ή Φυσική Αγωγή και αντιστρόφως».  Επισημαίνεται ότι η παραπάνω ρύθμιση αφορά και στους υποψήφιους εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ16.01 και ΤΕ16 οι οποίοι κλήθηκαν να υποβάλουν αίτηση με την αριθμ. 73441/Δ2/23-6-2010  εγκύκλιο.


ΑΝΑΖΗΤΗΣΕ ΤΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!!
ΠΕΡΣΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΙΚΗ, ΦΕΤΟΣ ΟΧΙ!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2011, 02:45:38 μμ από MALIANA »

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #234 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:44:16 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με διεύθυνση ειδικής αγωγής:
η απάντηση στην ερώτηση "αν θα μπορέσω να κάνω τα χαρτιά μου στην ειδική αγωγή τώρα που τα έκανα για γενική"
ήταν η εξής "μόνο αν απενεργοποιήσετε την αίτηση της γενικής αγωγής.Θα διαβάσετε την εγκύκλιο της ειδικής που θα βγει δευτερα ή τριτη και θα καταλάβετε"  :-\

Αχ βρε αυτό το υπουργειάκι ολο εκπλήξεις είναι!!Για να δούμε τι καινούργιο φρούτο είναι αυτο!

Ειδικά στη διεύθυνση ειδικής αγωγής δίνουν σούπερ πληροφορίες!!!
Μην εμπιστεύεστε ότι σας λέει μια φωνή από ένα τηλέφωνο.
Έχουν θέμα εκεί με το ότι υποβάλλουμε άιτηση και στους δυο πίνακες.
δηλαδη θα βγει εγκυκλιος που θα λεει τσαμπα πηγατε και κανατε αιτηση για την γενικη αγωγη???κουφο

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #235 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:46:12 μμ »
Ούτε προσωπικά συμφέροντα κρύβω ούτε έχω καμιά ελπίδα να προσληφθώ αναπληρωτρια στη γενική (ούτε καν ωρομίσθια).Το μόνο που εξέφρασα είναι το τι μου είπε η κοπέλα στο 2103442577.
Νομίζω πως στο φόρουμ είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε όποια ερώτηση μας απασχολεί χωρίς να κρίνεται η ικανότητά μας στην ανάγνωση.

Συγνώμη και πάλι για τη σύγχυση.

δεν αναφέρομαι σε σένα συγνώμη αν το έλαβες έτσι. απλά σου λέω τι γίνεται!!!
σε άλλους εδω μέσα το λέω που παρερμηνεύουν την εγκύκλιο και ισχυρίζονται ότι έστειλαν και γραπτη ερώτηση στο υπουργείο!!!!!αλήθεια πότε την έστειλές και πότε πήρες απάντηση ????
το υπουγείο για να απαντήσει γραπτα θα απαντήσει μετα απο μήνα!!!!!!αμα ήταν έτσι θα το έκαναν και τα γραφεία εκπαίδευσης!!!!! τόσο δουλεμα και τόσο ψέμα !!! τι να πω!!!

Αποσυνδεδεμένος MALIANA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #236 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:51:34 μμ »
Ούτε προσωπικά συμφέροντα κρύβω ούτε έχω καμιά ελπίδα να προσληφθώ αναπληρωτρια στη γενική (ούτε καν ωρομίσθια).Το μόνο που εξέφρασα είναι το τι μου είπε η κοπέλα στο 2103442577.
Νομίζω πως στο φόρουμ είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε όποια ερώτηση μας απασχολεί χωρίς να κρίνεται η ικανότητά μας στην ανάγνωση.

Συγνώμη και πάλι για τη σύγχυση.

δεν αναφέρομαι σε σένα συγνώμη αν το έλαβες έτσι. απλά σου λέω τι γίνεται!!!
σε άλλους εδω μέσα το λέω που παρερμηνεύουν την εγκύκλιο και ισχυρίζονται ότι έστειλαν και γραπτη ερώτηση στο υπουργείο!!!!!αλήθεια πότε την έστειλές και πότε πήρες απάντηση ????
το υπουγείο για να απαντήσει γραπτα θα απαντήσει μετα απο μήνα!!!!!!αμα ήταν έτσι θα το έκαναν και τα γραφεία εκπαίδευσης!!!!! τόσο δουλεμα και τόσο ψέμα !!! τι να πω!!!


Την εστειλα πέρσι και η απάντηση ήρθε αρχές Σεπτέμβρη!!!!!
Εννοείται ότι αργεί, είχα ήδη κάνει αιτήσεις!!!! Το ανέφερα ήδη αυτό!!!
Μόνο που πέρσι η υποψηφιότητα παρέμενε και στους 2 πίνακες μετά τη συμπληρωματική εγκύκλιο.


Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #237 στις: Ιούλιος 14, 2011, 03:06:19 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με διεύθυνση ειδικής αγωγής:
η απάντηση στην ερώτηση "αν θα μπορέσω να κάνω τα χαρτιά μου στην ειδική αγωγή τώρα που τα έκανα για γενική"
ήταν η εξής "μόνο αν απενεργοποιήσετε την αίτηση της γενικής αγωγής.Θα διαβάσετε την εγκύκλιο της ειδικής που θα βγει δευτερα ή τριτη και θα καταλάβετε"  :-\
Οχι  στην εγκυκλιο της ειδικης να λεει κανατε χαρτια στην γενικη; την πατησατε εσεις της ειδικης.Το φανταζεστε;

Αχ βρε αυτό το υπουργειάκι ολο εκπλήξεις είναι!!Για να δούμε τι καινούργιο φρούτο είναι αυτο!

Ειδικά στη διεύθυνση ειδικής αγωγής δίνουν σούπερ πληροφορίες!!!
Μην εμπιστεύεστε ότι σας λέει μια φωνή από ένα τηλέφωνο.
Έχουν θέμα εκεί με το ότι υποβάλλουμε άιτηση και στους δυο πίνακες.
δηλαδη θα βγει εγκυκλιος που θα λεει τσαμπα πηγατε και κανατε αιτηση για την γενικη αγωγη???κουφο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160949
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.