*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012  (Αναγνώστηκε 498476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kleioula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2898 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 05:06:08 μμ »
Κανένα νέο έχουμε??? :( :( :(Πήρε κανένας τηλέφωνο???
Βαρέθηκα.....Σταματήστε τη γη να κατέβω!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:30:28 »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2899 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 05:18:12 μμ »
Ειδικά στην ειδική αγωγή που όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε δε μπορώ να ακούω τέτοιο θάψιμο. ολοι ξέρουμε πως όποιος πρόλαβε και έκανε σεμινάριο βρίσκεται στους πίνακες. και φυσικά όσοι βρίσκονται στις πρώτες θέσεις του πίνακα είναι γιατί δούλεψαν περισσότερα χρόνια αφού μπόρεσαν και ανακάλυψαν τα σεμινάρια νωρίτερα από τους υπόλοιπους!
Επέτρεψέ μου να πω ότι τα "όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε" δεν είναι σοβαρά πράγματα για μία διαδικασία επιλογής ανθρώπων που θα διδάξουν σε σχολεία, λες και είναι οι εκπτώσεις και όποιος προλάβει παίρνει τα καλά κομμάτια. Δεν είναι σοβαρά πράγματα τα σεμινάρια να αναγνωρίζονται μόνο μέχρι ένα ορισμένο έτος. Η' τα καταργείς εντελώς αν δεν τα θεωρείς αξιόπιστο προσόν (όπως άφησε να εννοηθεί το Υπουργείο) ή αν τα διατηρείς ως προσόν δίνεις σε όποιον ενδιαφέρεται το δικαίωμα να το αποκτήσει και να συναγωνιστεί επί ίσοις όροις τους υπόλοιπους. Αλλιώς μιλάμε για άνισο ανταγωνισμό.
Το έχω ξαναπεί ότι η ειδική αγωγή μεταλλάχθηκε εδώ και χρόνια σε ένα χώρο βολέματος, διαπλοκής και πλάγιων δρόμων για το διορισμό, με πάρα πολλούς αλεξιπτωτιστές.

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2900 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 05:52:19 μμ »
Καλησπερα και απο μενα. Θελω να ρωτησω αν στη β' φαση ειδικης πρωτοβαθμιας θα παρουν ατομα με μηδεν προυπηρεσια? Ρωταω γιατι στη α' φαση δεν πηραν κανεναν με μηδεν προυπηρεσια. Ευχαριστω προκαταβολικα.
joannaki θεμα τυχης και ειδικότητας είναι :-)
Nέο δεν υπάρχει. Στο υπουργείο δεν απαντάει κανένας οπότε απο Δευτέρα θα ξέρουμε...

Αποσυνδεδεμένος maria-lena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2901 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:24:47 μμ »
Καλησπέρα σ' όλους. Αν πρόσεξα καλά, θέλω να σχολιάσω το εξής: όσν αφορά τους Φιλολόγους Ειδικής Αγωγής που πήραν στην Α΄ Θεσσαλονίκης, Β΄Θεσσαλονίκης και Γ' Θεσσαλονίκης όλοι οι συνάδελφοι είναι από τον Α πίνακα, εκτός απ΄ έναν που είναι από τον Β πίνακα και τοποθετήθηκε στη Γ Θεσσαλονίκης. Εγώ για παράδειγμα δούλευα πέρυσι στη Γ θεσσαλονίκης και φέτος με στείλαν στην Ε Θεσσαλονίκης. Το βρίσκεται λογικό;;;Επίσης, έχει κανείς καμιά πληροφόρηση για την Ε Θεσσαλονίκης; Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:30:28 »

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2902 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:38:43 μμ »
Καλησπέρα σ' όλους. Αν πρόσεξα καλά, θέλω να σχολιάσω το εξής: όσν αφορά τους Φιλολόγους Ειδικής Αγωγής που πήραν στην Α΄ Θεσσαλονίκης, Β΄Θεσσαλονίκης και Γ' Θεσσαλονίκης όλοι οι συνάδελφοι είναι από τον Α πίνακα, εκτός απ΄ έναν που είναι από τον Β πίνακα και τοποθετήθηκε στη Γ Θεσσαλονίκης. Εγώ για παράδειγμα δούλευα πέρυσι στη Γ θεσσαλονίκης και φέτος με στείλαν στην Ε Θεσσαλονίκης. Το βρίσκεται λογικό;;;Επίσης, έχει κανείς καμιά πληροφόρηση για την Ε Θεσσαλονίκης; Ευχαριστώ!!
Καλά δε φτάνεις που είσαι Θεσ/νίκη, παραπονιέσαι κιόλας? Αχάριστη >:( >:( >:(
Στην Ε Θεσ/νίκης είναι κέντρο-απόκεντρο. Πρέπει να δεχτούμε ότι η Α΄ Θεσ/νίκης και η Β΄ καλύπτεται σε ένα ποσοστό 80% από τον πίνακα Α. Ορισμένα άτομα πραγματικά παιρνούν το γολγοθά τους. Είμαι σίγουρος ότι αν ένας φιλόλογος με αναπηρία σου ζητούσε π.χ. να πας Ωραιόκαστρο (Ε΄ Θεσνικης) και αυτός στη Τούμπα (Α Θεσνικης) από μόνη σου θα του έλεγες να πάει σεβόμενη τη δυσκολία του. Μην ξεχνάς ότι ως εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής πρέπει να δείχνουμε σεβασμό προς την αναπηρία... Και όλα γίνονται για καλό! ;)
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος evi.p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2903 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:39:05 μμ »
Καλησπέρα σ' όλους. Αν πρόσεξα καλά, θέλω να σχολιάσω το εξής: όσν αφορά τους Φιλολόγους Ειδικής Αγωγής που πήραν στην Α΄ Θεσσαλονίκης, Β΄Θεσσαλονίκης και Γ' Θεσσαλονίκης όλοι οι συνάδελφοι είναι από τον Α πίνακα, εκτός απ΄ έναν που είναι από τον Β πίνακα και τοποθετήθηκε στη Γ Θεσσαλονίκης. Εγώ για παράδειγμα δούλευα πέρυσι στη Γ θεσσαλονίκης και φέτος με στείλαν στην Ε Θεσσαλονίκης. Το βρίσκεται λογικό;;;Επίσης, έχει κανείς καμιά πληροφόρηση για την Ε Θεσσαλονίκης; Ευχαριστώ!!

καλησπέρα maria-lena!!και εμένα με πήραν στην Ε' Θεσ/νίκης!!ραντεβού Δευτέρα πρωί στη Διεύθυνση!

Αποσυνδεδεμένος maria-lena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2904 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:40:11 μμ »
Ωραια!!Πέρυσι πού ήσουν, αν επιτρέπεται;

Αποσυνδεδεμένος evi.p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2905 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:43:23 μμ »
Ωραια!!Πέρυσι πού ήσουν, αν επιτρέπεται;

έχω ανοίξει ένα σχετικό θέμα εδώ.αν θέλεις συζητάμε για να μην βγούμε εκτός θέματος!!οκ??
http://www.pde.gr/index.php?topic=24337.0

Αποσυνδεδεμένος joannaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2906 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:01:19 μμ »
gas11, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Nora Kak, θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με την νοηματική γλώσσα. Έχεις πάρει κάποια βεβαίωση ότι γνωρίζεις νοηματική γλωσσα? Γιατί, σε μένα μου ειπαν για να βαλω  την επαρκεια στον κυκλο νοηματικης στον πινακα α', επρεπε να ειχα δωσει πρωτα εξετασεις αφου ειμαι διγλωσση. Ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2907 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:16:31 μμ »
joannaki, δεν έχω πάρει καμιά βεβαίωση ότι γνωρίζω νοηματική γλώσσα και φυσικά δεν το δήλωσα στην αίτηση αναπληρωτών, ζητάνε να έχεις επάρκεια. Σωστά σου είπαν ότι πρέπει να δώσεις εξετάσεις για να πάρεις βεβαίωση επάρκειας.
Η νοηματική γλώσσα έχει 4 κύκλους εκμάθησης. Για να περάσεις στον επόμενο κύκλο, δίνεις εξετάσεις τον προηγούμενο. Αν θυμάμαι καλά, επάρκεια θεωρείται αν περάσεις τον τρίτο κύκλο. Δεν θέλω να μιλήσω με σιγουριά. Έχει χρόνια που το έψαξα και θυμάμαι ότι ήθελε αρκετά χρήματα για τον κάθε κύκλο και έτσι το άφησα για αργότερα.
Έδωσα όμως επάρκεια για την γλώσσα του Braille, με αυτό με δέχτηκαν στην αίτηση.
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2908 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:21:56 μμ »
Πλέον μόνο αν κάποιος έχει επιτύχει στις εξετάσεις της επάρκιας μπορει να μπει σε πινακα ειδικής αγωγης. Μεχρι και πέρσι ακόμα και με 2 έτη μπορουσε κανεις να διδάξει σε σχολείο Κωφων. Αν κάποιος ειναι στο πινακα Α ως κωφος- Βαρήκοος μπορει να δωσει εξετάσεις επάρκειας χωρις να ειναι υποχρεωμένος να κάνει τα 4 έτη προετοιμασίας. Μάλιστα δινει και ξεχωριστές εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2909 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:30:24 μμ »
Να ρωτήσω λίγο κάτι.Αν Σε κάποια ειδικότητα χρειάζονται 8 αναπληρωτές με γνώση Νοηματικής και στους πίνακες υπάρχουν 5 άτομα,τότε τι γίνεται??Οι 3 επιπλέον που θα χρειαστούν που θα βρεθούν???

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2910 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:36:48 μμ »
Μου φαίνεται ότι πρέπει να το ψάξω.. Φέτος μπήκα για πρώτη φορά στον πίνακα ειδικής επειδή πήρα την επάρκεια στο Braille. Θα το ψάξω για να δω τι μπορώ να αλλάξω για τις αιτήσεις της επόμενης χρονιάς. Ευχαριστώ που μου το υπενθυμίσατε!
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2911 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:37:20 μμ »
Να ρωτήσω λίγο κάτι.Αν Σε κάποια ειδικότητα χρειάζονται 8 αναπληρωτές με γνώση Νοηματικής και στους πίνακες υπάρχουν 5 άτομα,τότε τι γίνεται??Οι 3 επιπλέον που θα χρειαστούν που θα βρεθούν???
Θα πάρουν από τον γενικό πίνακα όποιον είναι η σειρά του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 766
Σύνολο: 776

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.