*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12  (Αναγνώστηκε 38563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 13, 2011, 01:30:37 μμ »
Αν κ έχω κάνει πολλές φορές αίτηση να ρωτήσω : Μόνο αίτηση για τους παλιούς, έτσι; Ούτε απόδειξη αφμ, ούτε ταυτότητα, ε;
Ακριβώς, εκτός αν ανήκεις σε ειδική κατηγορία (τρίτεκνος, πολύτεκνος, 67% αναπηρία)

Καλό θα είναι να έχεις μαζί σου ταυτότητα , κάποιοι τη ζητάνε, κάποιοι όχι αλλά θα πρότεινα να την έχεις μαζί με την αίτηση.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 13, 2011, 01:54:51 μμ »
Αν κ έχω κάνει πολλές φορές αίτηση να ρωτήσω : Μόνο αίτηση για τους παλιούς, έτσι; Ούτε απόδειξη αφμ, ούτε ταυτότητα, ε;
Ακριβώς, εκτός αν ανήκεις σε ειδική κατηγορία (τρίτεκνος, πολύτεκνος, 67% αναπηρία)

Καλό θα είναι να έχεις μαζί σου ταυτότητα , κάποιοι τη ζητάνε, κάποιοι όχι αλλά θα πρότεινα να την έχεις μαζί με την αίτηση.

Βασικά ταυτότητα πάντα πρέπει να έχουμε μαζί μας, όπου και να πάμε  ;)
Αν και δεν μου ζητήθηκε (κακώς βέβαια) φέτος. Και πες ότι κάποιος κακόβουλος (λέμε τώρα) έχει όλα τα στοιχεία σου (αφμ, αδτ κλπ) και κάνει δήλωση αντί για σένα.. ποιος έχει την ευθύνη μετά; Εντάξει, κάπως φανταστικό σενάριο, αλλά πότε δεν ξέρεις  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος angeor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 13, 2011, 01:55:55 μμ »
Και εγω απο την εμπειρια μου φετος αλλα και απο προηγουμενες χρονιες θα προτεινα την Σταυρουπολη για καταθεση της αιτησης... ειδικα στο γραφειο που αναλαμβανει τους (ΠΕ20 κτλ- 1ο γραφειο στον 3ο οροφο) τα πραγματα ειναι πολυ καλα (μπορει να εχει κοσμο αλλα οι υπαλληλοι ευγενικοτατοι και χαμογελαστοι)...

Καλο κουραγιο σε ολους και καλα αποτελεσματα!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 13, 2011, 02:40:56 μμ »
Aν και εξυπηρετήθηκα τελικά στη Β' Αθηνών της Μεσογείων, πηγαίνοντας στις 8.15 (ίσα που πρόλαβα να είμαι στους 50 πρώτους που εξυπηρετούνται σίγουρα) έχω να πω ότι για ακόμη μια φορά διαπιστώνουμε την ξεφτίλα του ελληνικού δημοσίου ως οργανισμού και κυρίως της ηγεσίας του υπουργείου παιδείας (όσο πιο ψηλά τόσο πιο φταίχτες) προϊσταμένων, διευθυντών κλπ που εν έτη 2011 καίνε κάρβουνο και αντί να απαιτήσουν και να πετύχουν την ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων, για τους παλιούς τουλάχιστον, κάθονται και υποβάλλουν υπαλλήλους και υποψήφιους σε αυτή την ταλαιπωρία για γέλια και για κλάμματα που μόνο σε τεταρτοκοσμοκή χώρα αρμόζει.
Αν, λέω ΑΝ, αυτοί που κανονίζουν στο δημόσιο και υπογράφουν τις αναθέσεις για το φτιάξιμο ηλεκτρονικών προγραμμάτων είχαν λίγη τσίπα και δεν τρελένονταν στη μίζα για να πληρώνουν διπλά λεφτά σε εταιρείες  κατάρτισης ηλεκτρονικών συσημάτων που κάνουν μισές δουλειές (βλέπε περίπτωση ΟΑΕΔ όπου υπερτιμολόγησαν τις υπηρεσίες δικτύωσης αναθέτωντας σε συγγενικά τους πρόσωπα), θα είχαν φροντίσει, ιδίως μάλιστα αφού κόπτονται για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση τόσο πολύ, να υπάρχει ένα σύστημα της προκοπής που να έχεις τον κωδικό σου και να συμπληρώνεις και να παρακολουθείς την αίτησή σου. Είναι πραγματικά ξεφτίλα τόσα χρόνια αυτό που συμβαίνει, σπατάλη χρόνου, νεύρων και εργατοωρών. Να μην αναφερθώ και στα πεταμένα λεφτά για χαρτιά, αιτήσεις, χαρτάκια, τετράδια, καφέδες, βεντάλιες κλπ. Ούτε μια σοβαρή ηλεκτρονική πλατφόρμα δε μπορούν να έχουν στο ελληνικό δημόσιο; Μήπως να το αναθέσουν στο facebook να κάνουμε like στις περιοχές που θέλουμε;; Έλεος με τον παραλογισμό της διοίκησης αυτής της χώρας...
Οι απλοί υπάλληλοι δεν φταίνε, φταίνε όμως οι προϊστάμενοι και οι ανώτεροί τους που αποδεικνύονται για ακόμη μια φορά διοικητικά ανεπαρκείς να οργανώσουν σωστά μια απλή διαδικασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 02:47:53 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 13, 2011, 03:03:38 μμ »
Στη Δ αθήνας-3ο γραφείο, τα πράγματα ήταν μια χαρά! Υπάρχει καλή οργάνωση κ αν δεν είσαι καινούριος, που έχουν να περάσουν πολλά στοιχεία στο σύστημα, τελειώνεις σχετικά σύντομα. Εξυπηρετούν 10-2 κ μέχρι τις 11 είχαν εξυπηρετήσει ~35 άτομα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 03:26:56 μμ από olg@ »
olg@

Αποσυνδεδεμένος GLAYX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 13, 2011, 03:17:36 μμ »
Παιδιά, θέλω να επισημάνω ένα σημείο της εγκυκλίου που μάλλον δεν την πολυπροσέξαμε και ίσως χρειάζονται περαιτέρω διευκρινήσεις. Όπως ξέρουμε, οι πίνακες αναπληρωτών έχουν κλειδώσει. Ωστόσο, μένει ανοιχτό ένα παράθυρο, μια εξαίρεση, όπως γράφει η εγκύκλιος, για τη φετινή προυπηρεσία των εκπαιδευτικών από ιδιωτικά σχολεία που έκλεισαν, η οποία προσμετράται κανονικά στον πίνακα αναπληρωτών. Αν, πράγματι, ισχύει κάτι τέτοιο μιλάμε για καταστρατήγηση του νόμου! Πάλι έχουμε 2 μέτρα - 2 σταθμά! Ή θα πρέπει ΚΑΙ η φετινή προυπηρεσία να ισχύσει για ΟΛΟΥΣ ή για ΚΑΝΕΝΑΝ! Θα ήθελα την άποψή σας. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 13, 2011, 05:08:18 μμ »
Αυτο που επισημαινεις, το παρατηρησα και εγω και ομολογω πως με ανησυχησε λιγακι.Απο τα ιδιωτικα νομιζω πως θα δουμε σφηνα ατομα με προυπηρεσια μεγαλη, που δεν πατησαν το ποδι τους στον ΑΣΕΠ.Φοβαμαι πως θα δουμε να κατρακυλάμε θεσεις και να γινονται αναπληρωτες αυτοι ενω εμεις....Κατι σαν τον ΟΑΕΔ ενα πραγμα...
Και γιατί να αναγνωριζεται η φετινη προυπηρεσια σε αυτους και σε εμας οχι??Εμεις δε δουλεψαμε φετος??Ακομα μετακομισαμε και πολλοι...Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ  Η' ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ Η'ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 13, 2011, 05:27:06 μμ »
πηγα τη δευτερα στη διευθυνση β αθηνας, στις 7:15 το πρωι και στις 9:15 ειχα τελειωσει, περυσι πηγα την πρωτη μερα, ημουν ο 2ος και ξεμπερδεψα αμεσως παλι στη διευθυνση της β αθηνας, ποτε δεν συναντησα προβλημα,τι να πω μενω εκπληκτος!!

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 13, 2011, 05:34:51 μμ »
για τη φετινή προυπηρεσία των εκπαιδευτικών από ιδιωτικά σχολεία που έκλεισαν, η οποία προσμετράται κανονικά στον πίνακα αναπληρωτών. Αν, πράγματι, ισχύει κάτι τέτοιο μιλάμε για καταστρατήγηση του νόμου! Πάλι έχουμε 2 μέτρα - 2 σταθμά! Ή θα πρέπει ΚΑΙ η φετινή προυπηρεσία να ισχύσει για ΟΛΟΥΣ ή για ΚΑΝΕΝΑΝ! Θα ήθελα την άποψή σας. Ευχαριστώ.
Δεν είμαι εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό σχολείο και δε με συμφέρει και εμένα. Αλλά ομολογώ πως είναι δίκαιο. Δεν είναι προυπηρεσία αναπληρωτών αλλά μόνιμων εκπαιδευτικών. Είναι δίκαιο να μπουν στον πίνακα με την προϋπηρεσία τους κανονικά. Άλλωστε απολύθηκαν και έχασαν τη δουλειά τους χωρίς να το ήξεραν από πέρσι. Ενώ όσοι δηλώσαμε πέρσι και φέτος αναπληρωτές το γνωρίζουμε ότι δε θα μετρήσει. Άλλο αναπληρωτής άλλο μόνιμος. Το άδικο είναι όταν γνωρίζουν τους ιδιοκτήτες των σχολείων και απολύονται για να διοριστούν και δε χάνουν απλά τη δουλειά τους και βρίσκονται ξαφνικά στο δρόμο.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 13, 2011, 05:43:56 μμ »
Εγώ πήγα την Τρίτη στις 8.05 κι είχαν ήδη μοιραστεί τα 50 χαρτάκια :(. Μου είπαν να ξαναπεράσω προς το μεσημέρι αλλά τελικά στάθηκα τυχερή στην Α Αθήνας. Μάλλον λειτουργεί καλύτερα να είναι μοιρασμένες οι διάφορες ειδικότητες στα γραφεία.

Physikε13 του χρόνου μαζί θα πάμε (πρόλαβα πρώτη; ). Αν κι εύχομαι να έχεις διοριστεί οπότε τότε θέλω να μου μεταβιβάσεις την τύχη σου. :) Γιατί μάλλον δεν πρόκειται ούτε του χρόνου να τις καταθέτουμε ηλεκτρονικά...

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 13, 2011, 06:12:24 μμ »
Πραγματικά εκπλήσσομαι που έχετε τόσα προβλήματα (& χαίρομαι που δεν είχα αντίστοιχα)...
Εγώ σήμερα στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Καρδίτσας είχε πολύ λίγο κόσμο.

Πήγα κατά τις 8.40, έτοιμη με την αίτησή μου στο χέρι. Μόνο μία κυριούλα μεγαλούτσικη περνούσε τις αιτήσεις & παραπονιόταν συνεχώς η καημένη ότι γυαλίζει από το φως το πληκτρολόγιο & δεν έβλεπε τα γράμματα.

Εδώ ζητάνε τη χειρόγραφη αίτηση & την κρατάνε στο αρχείο. Έχουν φωτοτυπίες &, αν δεν την έχεις γράψει, σε βάζουν να την συμπληρώσεις, να την υπογράψεις & να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου. Μάλιστα με έβαλε να την γράψω με στυλό, μολονότι την είχα με μολύβι.

Κατά τα άλλα αργά αργά πληκτρολούσε, τσεκάραμε τα πάντα από 3 φορές (στον υπολογιστή, στο εκτυπωμένο  & στο χειρόγραφο). Περίμενα & μια φίλη από Τρίκαλα να κάνουμε μαζί την αίτηση & 9.50 ήμασταν έτοιμες. Πιο πολύ άργησα με το να ξαναγράψω την αίτηση.Περίπου 20' ήθελε σε εμάς που υποβάλαμε πρώτη φορά αίτηση.

Μια χαρά, πολύ χαλαρά. Σας λυπάμαι στην δευτεροβάθμια...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος kate75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 13, 2011, 06:26:29 μμ »
Καλησπέρα συνάλδεφοι. Είμαι χημικός και σήμερα πήγα στην Β/ΘΜΙΑ Καρδίτσας για να πάρω αίτηση. Αιτήσεις δεν υπάρχουν εκεί γιατί δεν έχουν χαρτί!! Μας στέλνουν σε ένα βιβλιοπωλείο να αγοράζουμε τις αιτήσεις με 60 λεπτά! τι να σχολιάσει κανείς γι αυτή την κατάντια! Συναντήσατε κάπου αλλού κάτι τέτοιο; Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 13, 2011, 06:28:18 μμ »
Καλησπέρα συνάλδεφοι. Είμαι χημικός και σήμερα πήγα στην Β/ΘΜΙΑ Καρδίτσας για να πάρω αίτηση. Αιτήσεις δεν υπάρχουν εκεί γιατί δεν έχουν χαρτί!! Μας στέλνουν σε ένα βιβλιοπωλείο να αγοράζουμε τις αιτήσεις με 60 λεπτά! τι να σχολιάσει κανείς γι αυτή την κατάντια! Συναντήσατε κάπου αλλού κάτι τέτοιο; Καλή επιτυχία σε όλους!

ΕΛΕΟΣ.Ε  όχι να πληρώνουμε και τις αιτήσεις τώρα.

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 13, 2011, 06:33:39 μμ »
με τους οαεδιτες πολλοι μειναμε εξω απο τους πινακες διορισμου...αν μπουν κι αλλοι σφηνα...τι να πω???αυτος που δουλευει στο ιδιωτικο συνηθως ειναι στον τοπο του με λιγοτερα εξοδα, εμεις οργωνουμε ολη την ελλαδα...ή να μετρησει για ολους ή γαι κανεναν...προσωπικα εφαγα το δισπροσιτο φετος χωρις να προσμετραται πουθενα , αν κατρακυλησω  και θεσεις στον πινακα θα μου ερθει πολυ βαρυ...κατα τ αλλα αξιοκρατια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.