*

Αποστολέας Θέμα: Xριστοφιλοπούλου: Να διδάσκεται η λογοτεχνία από τους ξενόγλωσσους...  (Αναγνώστηκε 11661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Νομίζω ότι και η καθαρίστρια του σχολείου αν την ορίζαμε να διοργανώσει τις αναθέσεις των μαθημάτων... θα τα έφτιαχνε καλύτερα... (Δεν έχω κάτι με τις καθαρίστριες.. απλώς έχουν διαφορετική φύση εργασίας).... Κυρία Χριστοφιλπούλου...σας παρακαλώ πολύ μην ισοπεδώνετε τα πάντα... όλα έχουν και ένα όριο.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2011, 12:51:24 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος djjohn2001

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με την ίδια λογική να βάλουμε τη Χριστοφιλοπούλου και τους υπόλοιπους βουλευτές να περιποιούνται τον Εθνικό Κήπο δίπλα απ' τη Βουλή, σα δεύτερη ανάθεση της δουλείας τους (δε πιστεύω να συναντήσουν δυσκολία)  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Συνάδελφοι, τα είπαμε για τη Λογοτεχνία,είναι μάθημα φιλολόγων.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Νομίζω ότι και η καθαρίστρια του σχολείου αν την ορίζαμε να διοργανώσει τις αναθέσεις των μαθημάτων... θα τα έφτιαχνε καλύτερα... (Δεν έχω κάτι με τις καθαρίστριες.. απλώς έχουν διαφορετική φύση εργασίας).... Κυρία Χριστοφιλπούλου...σας παρακαλώ πολύ μην ισοπεδώνετε τα πάντα... όλα έχουν και ένα όριο.....
Ακομα και την θεολογο να βαλεις μπορει να διδαξει λογοτεχνια.Πολυ περισσοτερο μια φιλολογος εστω και ξενογλωσση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, τα είπαμε για τη Λογοτεχνία,είναι μάθημα φιλολόγων.
Ναι ετσι ειναι αλλα και οι ξενογλωσσοι , φιλολογοι ειναι.Αλλα παραβλεπετε το βασικο. Που γινεται η μεγαλυτερη παραγωγη λογοτεχνικου εργου;.Στο εξωτερικο δηλαδη στα Αγγλικα κυριως.

Αποσυνδεδεμένος Aristocrat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχει τρόπος να διδάξει ένας ξενόγλωσσος συνάδελφος λογοτεχνία.......αν ακολουθήσει τα παρακάτω στάδια:
1. προετοιμασία για κατατακτήριες σε κάποιο φιλολογικό τμήμα
2. Επιτυχία σε κατακτήριες (για όσους/ες μειδιούν, πιστέψτε με θέλει πάρα πολύ διάβασμα ιδιαίτερα αν πρόκειται για κατάταξη σε τρίτο έτος σπουδών)
3. εγγραφή στο δεύτερο ή τρίτο έτος σπουδών φιλολογίας...
4. μελέτη...μελέτη...μελέτη...διότι τα μαθήματα στα φιλολογικά τμήματα δεν περνιούνται με αέρα κοπανιστό αλλά αφού ο πισινός γίνει ένα με την καρέκλα....
5. λήψη δεύτερου πτυχίου
όχι όμως παιδιά εμείς οι φιλόλογοι να εξεταζόμαστε στον ΑΣΕΠ ΑΡΧΑΙΑ, ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ με μια βιβλιογραφία ατέλειωτη (έχω ακόμα μια κούτα γεμάτη από υλικό...) και μετά να έρχεται η εκάστοτε "κυριούλα" που βαριέται να κουνηθεί να πάει σ ένα δημοτικό να συμπληρώσει το ωράριό της κάνοντας ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ, και να λέει..."ωωωωωω, θα προτιμούσα να πάρω εμμμμμ ιστορία ή και λογοτεχνία, δε με πειράζει, αρκεί να μην τρέχω εδώ κι εκεί......................αααχχχ..." (πραγματικό περιστατικό) Επειδή όμως αυτό πειράζει ΕΜΕΝΑ, επαναλαμβάνω: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ-ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ για όποιον/α έχει τα κότσια φυσικά να ξαναμπεί στη μαθησιακή διαδικασία κι όχι να ζητάει (με τις πλάτες του υπουργείου βεβαίως βεβαίως) να μπαίνει σε ξένα χωράφια....!!!!!!!!!!!!
Αυτά και την καλημέρα μου..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2011, 12:35:57 μμ από Aristocrat »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Aristokrat συμφωνώ και επαυξάνω,όσο για το σχόλιο της ξενόγλωσσης συναδέλφου κι εγώ έχω proficiency ,οπότε μπορώ να διδάξω αγγλικά. ;D
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
το proficiency ΔΕΝ είναι πτυχίο αλλά πιστοποιητικό επομένως μην μπλέκουμε την βούρτσα με το γνωστό άλλο....

λεχθέντος τούτου ξεκαθαρίζω ότι οι Β' αναθέσεις με βρίσκουν ΚΑΘΕΤΑ διαφωνούσα.

Ωστόσο, λύστε μου παρακαλώ την απορία: Γιατί ΔΕΝ δικαιούται ένας ξενόγλωσσος να διδάξει λογοτεχνία - δεδομένου ότι έχει ο ίδιος διδαχθεί στο προπτυχιακό του πρόγραμμα ΚΑΙ νεοελληνική λογοτεχνία μεταξύ άλλων λογοτεχνιών (βλ. πρ. σπουδών αγγλικής αθήνας, α'  εξάμηνο για παράδειγμα) - και το δικαούται ο πτυχιούχος ιστορικού -αρχαιολογικού που ΔΕΝ  έχει διδαχθεί λογοτεχνία ΚΑΝΕΝΑ εξάμηνο. (βλ. πρ. σπουδών ιστορικού-αρχαιολογικού Αθήνας).

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Aristokrat συμφωνώ και επαυξάνω,όσο για το σχόλιο της ξενόγλωσσης συναδέλφου κι εγώ έχω proficiency ,οπότε μπορώ να διδάξω αγγλικά. ;D
Tο proficiency το έχουν οι μισοί Έλληνες καθώς και την άδεια διδασκαλίας που δίνεται σε απόφοιτους λυκείου και υπάρχει και το proficiency της πληροφορικής που δίνει το δικαίωμα διδασκαλίας της πληροφορικής , υπήρξαν και σεμινάρια 400 ωρών με μαθηματικούς και φιλολόγους , θεολόγους  να διδάσκουν στα δημοτικά πληροφορική (ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΆ ΧΡΌΝΙΑ) και το πιο τραγικό  ενώ υπάρχει σχολή ειδικής αγωγής ο καθένας με ένα σεμινάριο έμπαινε στη ειδική αγωγή και έπαιρνε μόρια, μήπως να δίνουν πιστοποιητικό ελληνομάθειας επιπέδου Γ2 και να διδάσκουν ελληνικά με το απολυτήριο του Λυκείου?    Παιδιά έχουμε πιο σοβαρά προβλήματα να ασχοληθούμε μη βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας, ο στόχος είναι η υπουργός και οι αποφάσεις της όχι οι συνάδελφοι ειδικοτήτων. Η προσωπική μου παρατήρηση είναι ότι η μπαχαλοποίηση θα έρθει σε όλους τους τομείς και μην ξεχνάτε τους περιβαλλοντολόγους που διδάσκουν και φυσική στα σδε και τους φιλογους που μπήκαν στη γενική αν και με τα σεμινάρια είχαν κατοχυρώσει 24μηνο με το σεμινάριο της ειδικής

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
το proficiency ΔΕΝ είναι πτυχίο αλλά πιστοποιητικό επομένως μην μπλέκουμε την βούρτσα με το γνωστό άλλο....

λεχθέντος τούτου ξεκαθαρίζω ότι οι Β' αναθέσεις με βρίσκουν ΚΑΘΕΤΑ διαφωνούσα.

Ωστόσο, λύστε μου παρακαλώ την απορία: Γιατί ΔΕΝ δικαιούται ένας ξενόγλωσσος να διδάξει λογοτεχνία - δεδομένου ότι έχει ο ίδιος διδαχθεί στο προπτυχιακό του πρόγραμμα ΚΑΙ νεοελληνική λογοτεχνία μεταξύ άλλων λογοτεχνιών (βλ. πρ. σπουδών αγγλικής αθήνας, α'  εξάμηνο για παράδειγμα) - και το δικαούται ο πτυχιούχος ιστορικού -αρχαιολογικού που ΔΕΝ  έχει διδαχθεί λογοτεχνία ΚΑΝΕΝΑ εξάμηνο. (βλ. πρ. σπουδών ιστορικού-αρχαιολογικού Αθήνας).

   Οι απόφοιτοι ιστορικού-αρχαιολογικού διδάσκονται και νεοελληνική (τουλάχιστον 2) και μεσαιωνική (τουλάχιστον 1) φιλολογία. Εκτός αυτού, υποχρεωτικά διδάσκονται και μαθήματα λαογραφίας (τουλάχιστον 2), πολλά από τα οποία αφορούν αποκλειστικά τη μελέτη των δημοτικών τραγουδιών (δε συζητώ για τα μαθηματα  ιστορίας και ιστορίας της τέχνης που είναι απαραίτητα για το υπόβαθρο ενός μελετητή της λογοτεχνίας). Δε λέω ότι έχουν τις γνώσεις των αποφοίτων μνεφ, αλλά όπως και να 'χει δεν είναι και άσχετοι! Και όπως προείπε ένας συνάδελφος, στον ΑΣΕΠ εξετάζονται κανονικότατα στα νεοελληνικά, όπως εξετάζονται και οι απόφοιτοι φιλολογικού και φπψ στην ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
το proficiency ΔΕΝ είναι πτυχίο αλλά πιστοποιητικό επομένως μην μπλέκουμε την βούρτσα με το γνωστό άλλο....

λεχθέντος τούτου ξεκαθαρίζω ότι οι Β' αναθέσεις με βρίσκουν ΚΑΘΕΤΑ διαφωνούσα.

Ωστόσο, λύστε μου παρακαλώ την απορία: Γιατί ΔΕΝ δικαιούται ένας ξενόγλωσσος να διδάξει λογοτεχνία - δεδομένου ότι έχει ο ίδιος διδαχθεί στο προπτυχιακό του πρόγραμμα ΚΑΙ νεοελληνική λογοτεχνία μεταξύ άλλων λογοτεχνιών (βλ. πρ. σπουδών αγγλικής αθήνας, α'  εξάμηνο για παράδειγμα) - και το δικαούται ο πτυχιούχος ιστορικού -αρχαιολογικού που ΔΕΝ  έχει διδαχθεί λογοτεχνία ΚΑΝΕΝΑ εξάμηνο. (βλ. πρ. σπουδών ιστορικού-αρχαιολογικού Αθήνας).

Αφού θέλετε να διδάσκετε τα μαθήματα της λογοτεχνίας και της ιστορίας δώστε κι εσείς στον ΑΣΕΠ τα αντίστοιχα μαθήματα!!Από τα παραθυράκια για να γεμίζουμε τις ωρίτσες μας;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
εισαι σίγουρη ότι η πλειοψηφία των φιλολόγων που εργάζονται στο Δημόσιο έχουν περάσει ΑΣΕΠ; Γιατί τα νούμερα άλλα λένε!!! 

επίσης, υπενθυμίζω δύο τινά: πρώτον είμαι αντίθετη με τις Β αναθέσεις αλλά δε μου αρέσει η επιθεση στους ξενόγλωσσους και το υφάκι που διαθέτετε πολλοί εξ υμών- ευτυχώς όχι όλοι -  ότι μόνο εσείς σπουδάσατε και οι υπόλοιποι ξύνονταν και
δέυτερον, είμαι διοικητικός και άρα ουδόλως ανησυχώ για τις ωρίτσες μου!

α, και επισης, απάντηση στο ερώτημα που έθεσα προηγουμένως δεν έλαβα!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Θα παρακαλούσαμε τους κκ.συναδελφους η συζήτηση να συνεχιστεί αποδεχόμενοι την αρχη του σεβασμου στη αποψη συναδελφου της άλλης ειδικοτητας, και μαλιστα ξεκινώντας απο τη βάση οτι η απόφαση αυτή εληφθει αυθέρετα από το υπουργειο παιδειας χωρις καμία διεκδίκηση απο μερους τους.

Κατανοώντας αυτο, οι αποψεις και τα επιχειρηματα των συναδελφων γίνονται πειστικά και δεκτα απο οποιονδήποτε παρακολουθεί τον διάλογο μονο αν αποφευγουμε τις προσωπικες αντιπαραθεσεις. Οποιαδήποτε προσωπικη διενεξη να γινεται μεσω π.μ.

Να θυμησω, τέλος, πως "τόπικς" με παρομοιο θέμα κλειδωθηκαν στο παρελθόν απο αυτο κυριως το λογο.


Ευχαριστούμε για τη κατανόηση και  ζητάμε συγγνώμη για την παρέμβαση.



 * Η δικη μου γνωμη ειναι πως πρεπει να δωσουμε βάρος στο τί/ποιές ενέργειες πρεπει και μπορουν να γινουν, ωστε η λογοτεχνια να διδασκεται απο τους φιλολογους, και μόνο, και πώς οι ξένες γλωσσες πρεπει να παρουν τη θεση που αξιζει με ικανοποιητικο αριθμό ωρών διδασκαλιας στην β΄βαθμια εκπαιδευση.
Επίσης, θεωρώ πως η αναθεση της λογοτεχνίας σε συναδελφους ξενης φιλολογιας υποβαθμιζει στην ουσια την ειδικοτητα τους και γιαυτο πριν απο λιγες μερες προεβησαν σε διαμαρτυρια.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2011, 02:04:54 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
το proficiency ΔΕΝ είναι πτυχίο αλλά πιστοποιητικό επομένως μην μπλέκουμε την βούρτσα με το γνωστό άλλο....

λεχθέντος τούτου ξεκαθαρίζω ότι οι Β' αναθέσεις με βρίσκουν ΚΑΘΕΤΑ διαφωνούσα.

Ωστόσο, λύστε μου παρακαλώ την απορία: Γιατί ΔΕΝ δικαιούται ένας ξενόγλωσσος να διδάξει λογοτεχνία - δεδομένου ότι έχει ο ίδιος διδαχθεί στο προπτυχιακό του πρόγραμμα ΚΑΙ νεοελληνική λογοτεχνία μεταξύ άλλων λογοτεχνιών (βλ. πρ. σπουδών αγγλικής αθήνας, α'  εξάμηνο για παράδειγμα) - και το δικαούται ο πτυχιούχος ιστορικού -αρχαιολογικού που ΔΕΝ  έχει διδαχθεί λογοτεχνία ΚΑΝΕΝΑ εξάμηνο. (βλ. πρ. σπουδών ιστορικού-αρχαιολογικού Αθήνας).

   Οι απόφοιτοι ιστορικού-αρχαιολογικού διδάσκονται και νεοελληνική (τουλάχιστον 2) και μεσαιωνική (τουλάχιστον 1) φιλολογία. Εκτός αυτού, υποχρεωτικά διδάσκονται και μαθήματα λαογραφίας (τουλάχιστον 2), πολλά από τα οποία αφορούν αποκλειστικά τη μελέτη των δημοτικών τραγουδιών (δε συζητώ για τα μαθηματα  ιστορίας και ιστορίας της τέχνης που είναι απαραίτητα για το υπόβαθρο ενός μελετητή της λογοτεχνίας). Δε λέω ότι έχουν τις γνώσεις των αποφοίτων μνεφ, αλλά όπως και να 'χει δεν είναι και άσχετοι! Και όπως προείπε ένας συνάδελφος, στον ΑΣΕΠ εξετάζονται κανονικότατα στα νεοελληνικά, όπως εξετάζονται και οι απόφοιτοι φιλολογικού και φπψ στην ιστορία.

α αυτό το ποστ, τώρα το είδα και απαντώ:
όπως οι ιστ. αρχαιολογικού έχουν διδαχθεί νεοελληνική ή μεσαιωνική φιλοσοφία έτσι και οι ξενόγλωσσοι έχουν διδαχθεί μεταξύ άλλων  νεοελληνική λογοτεχνία (τουλάχιστον 2), αμερικανική λογοτεχνία και πεζογραφία, αραβική λογοτεχνία, καναδική λογοτεχνία, θεωρία και κριτική της Λογοτεχνίας, Ιστορία της Νεότερης Ελλάδας, Ιστορία της Ευρώπης, Θέατρο, Μυθιστόρημα και θεωρία της Μυθιστοριογραφίας , Ρεαλισμό στην Πεζογραφία κ.ο.κ....

πράγμα που σημαίνει ότι σαφέστατα ούτε αυτοί είναι άσχετοι όπως υποστηρίζετε κάποιοι!!!

όσον αφορά στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ να θυμίσω το αυτονόητο: ο διαγωνισμός αφορά στον διορισμό σε συγκεκριμένη ειδικότητα. Ο διορισμός έχει να κάνει με Α αναθέσεις - εδώ όμως μιλάμε για Β' αναθέσεις!!! επομένως καλό θα ήταν να μην αναφέρεστε στον ΑΣΕΠ για το ζήτημα αυτό.

Τέλος επαναλαμβάνω τη θέση του Μάρκου, δεν ζήτησαν οι ξενόγλωσσοι αυτές τις αναθέσεις. Η Β ανάθεση εμπεριέχει μια παράνοια και αυτό είναι σαφές. Αν λοιπόν σε κάποιον πρέπει να εναντιωθείτε αυτός ΔΕΝ είναι ο ξενόγλωσσος συνάδελφός σας αλλά οι "ιθύνοντες νόες" του Υπουργείου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 793
Σύνολο: 813

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.