*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο  (Αναγνώστηκε 118385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος natassoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« στις: Ιούλιος 09, 2011, 02:27:48 μμ »
Όταν κάνουμε λόγο για 24μηνο , αναφερόμαστε συνήθως σε αυτούς που το συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2010. Ας μην ξεχνάμε όμως, οτι η υποτιθέμενη μεταβατική περίοδος είναι δύο χρόνια ( και βλέπουμε ).Κατά τη διάρκεια της μεταβατικής ισχύει το παλιό καθεστώς στους διορισμούς. Και εδώ τίθεται το εξής ερώτημα: Εμείς που φέτος συμπληρώσαμε 24 μήνες και είμαστε στην δεύτερη χρονια της μεταβατικής , κατοχυρώνουμε δικαίωμα διορισμού; Στην αίτηση αναπληρωτή συμπληρώνουμε το κουτάκι "επιθυμώ να ενταχθώ στο 24μηνο";
Εχθές τέθηκε σαν ζήτημα σε μια α/θμια και μετά από επικοινωνία με το Υπουργείο είπαν: Ας το συμπληρώσουν και θα δούμε τι θα τους κάνουμε; Εμείς πρέπει να χαιρόμαστε ή να κλαίμε; Είχε και κάποιος άλλος παρόμοιο θέμα με την αίτηση και πώς αντιμετωπίστηκε ; Δεν έχει αναφερθεί τίποτα σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα μέχρι τώρα νομίζω...
Σκέφτομαι,άρα υπάρχω....    ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:41 »

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2011, 02:46:37 μμ »
Ενώ εμείς που με τα φετινά μόρια θα φτάναμε τους 37 - 40 μήνες, πάλι απέξω θα είμαστε??? Ή μετράει σε όλους η φετινή προυπηρεσία ή σε κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2011, 02:54:21 μμ »
natassoulini μπορείς να μας πεις σε ποια δ/νση ή γραφείο δώσανε αυτήν την απάντηση από το υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:04:00 μμ »
Κι εγω αυτη ακριβως την απορια εχω,γιατι περισυ ειχα 20 μηνες και φετος 30.Αν καποιος ρωτησε,παρακαλουμε να μας διαφωτιισει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:41 »

Αποσυνδεδεμένος natassoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:09:06 μμ »
Μου κάνει τρομερή εντύπωση ...Εγώ την Τρίτη θα καταθέσω χαρτιά ...με βεβαιότητα όμως σας λέω πως η φίλη μου που φέτος έπιασε το 24/μηνο το συμπλήρωσε το κουτάκι. Κάποιος άλλος ,παρόμοια περίπτωση δεν ρώτησε αν θα το συμπληρώσει; Τί απάντηση του έδωσαν;
Σκέφτομαι,άρα υπάρχω....    ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:15:15 μμ »
Παιδια θα παρω εγω Δευτερα πρωι στο Υπουργειο να ρωτησω και θα ενημερωσω.Αν στο μεταξυ καποιος εχει ηδη μαθει,ας μας ενημερωσει.

Αποσυνδεδεμένος natassoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:20:40 μμ »
κyrinis τι ειδικότητα είσαι; Είμαι ΠΕ60 δε νομίζω να έχεις προϋπηρεσία 40 μήνες και να είσαι ΠΕ60 αδιόριστος. Σε κάθε κλάδο είναι διαφορετικά τα πράγματα . Στους ΠΕ60 το 24/μηνο και 30/μηνο το απορροφούσε πάντα. Άδικη η επίθεση γιατί είμαστε και ένας κλάδος που για να αποκτήσεις προϋπηρεσία πρέπει : 1) Να δώσεις Ασεπ ( vs δάσκαλοι ) και
2) Nα γράψεις σχεδόν άριστα , κοντά στον τελευταίο διοριστέο για να κληθείς αναπληρωτής (vs προηγούμενο καθεστώς ωρομισθίων). Επάνω μας εφαρμόζεται κατά γράμμα, χρόνια τώρα , ο νόμος που προσπαθεί να εφαρμόσει από εδώ και στο εξής η Αννούλα. Τί να κάνουμε να κακίζουμε τους δασκαλους επειδή διορίζονταν με 9 μήνες; Έτσι είναι! Και μαγκιά τους! Μακάρι και εμείς κάποια στιγμή!
Σκέφτομαι,άρα υπάρχω....    ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος natassoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:23:20 μμ »
Κι εγώ νομίζω οτι ένα τηλ στο υπουργείο θα διαφωτίσει την κατάσταση...Αλλά αν υπήρχε περίπτωση να διασταυρωθεί και μεταξύ μας , νομίζω πως κάποιοι θα παίρναμε μια ανάσα
Σκέφτομαι,άρα υπάρχω....    ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:33:07 μμ »
Την παρασκευή κατέθεσα την αίτησή μου στην Β/θμια Διεύθυνση Αχαϊας. Σε παρόμοια ερώτησή μου, ο καταχωρητής μου είπε ότι τσεκάρουν το κουτάκι για το 24μηνο όσοι το συμπλήρωσαν 30.6.2010. Επίσης, αν το τσεκάρουμε όσοι φέτος συμπληρώσαμε 24μηνο, θα μας πετάξει εκτός το σύστημα όταν θα κυρωθούν οι νέοι πίνακες. Στη διαμαρτυρία μου για το ασαφές νόημα του "επιθυμώ" και τί ακριβώς σημαίνει, μου διευκρίνισε ότι το "επιθυμώ" είναι κακή διατύπωση του υπουργείου!

Αποσυνδεδεμένος natassoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:38:10 μμ »
Άρα η λογική είναι τσεκάρετε το κουτάκι , και το ξεκαθάρισμα θα γίνει από το υπουργείο. Δηλαδή σου είπε να μην το συμπληρώσεις καθόλου ή οτι και να το συμπληρώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα αφού θα ελεγχθεί από το σύστημα;
Το συμπλήρωσες ή όχι;
Σκέφτομαι,άρα υπάρχω....    ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:51:24 μμ »
Δεν μου το τσέκαρε διότι οι πίνακες έχουν κλειδώσει και δεν μπορώ να ενταχθώ στον πίνακα του 24μηνου.

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:52:03 μμ »
το συστημα  με την καταχωριση της αιτησης εκτυπωνει  ΑΥΤΟΜΑΤΑ  στα δεξια της αιτησης την πραγματικη προυπηρεσια καθενος μεχρι 30-6-2010 ...

μην τρελαινε(σ)τε αλληλους...

αυτη θα κρινει τους ανηκοντες στη φυλη των 24...
κι αυτα τα περι ερωτησεων στο υπουργειο και απαντησεων κλπ... ας μην τα χαρακτηρισω ...( φτανουν οι 2 διαγραφες μου απο δω !!! ) 8)

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 09, 2011, 04:03:50 μμ »
Κρίνει το υπουργείο τον τρόπο που θα διοριστεί ο τάδε ή ο δείνα, ή ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος; Μπορεί κάποιος, όντως, μέχρι 24.6.2010 να έχει 24 μήνες προϋπηρεσίας και να μην επιθυμεί να διοριστεί μέσω 24μηνου ( υπόθεση εργασίας) διότι ενδέχεται να έχει κατοχυρώσει άλλον τρόπο διορισμού π.χ. ΑΣΕΠ κτλ ; Σε αυτή την περίπτωση του δίνεται η δυνατότητα να μην εντχθεί στο 24μηνο; 

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών και 24μηνο
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 09, 2011, 04:07:30 μμ »
Κρίνει το υπουργείο τον τρόπο που θα διοριστεί ο τάδε ή ο δείνα, ή ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος; Μπορεί κάποιος, όντως, μέχρι 24.6.2010 να έχει 24 μήνες προϋπηρεσίας και να μην επιθυμεί να διοριστεί μέσω 24μηνου ( υπόθεση εργασίας) διότι ενδέχεται να έχει κατοχυρώσει άλλον τρόπο διορισμού π.χ. ΑΣΕΠ κτλ ; Σε αυτή την περίπτωση του δίνεται η δυνατότητα να μην εντχθεί στο 24μηνο;

μα...αυτο ειναι αυτονοητο. Αν δεν τσεκαρει το αντιστοιχο κουτι, δε θα θεωρηθει οτι επιθυμει να ενταχθει, και θα προχωρησει το συστημα στην ενταξη του σε αλλη κατηγορια. ( αν τσεκαρει το κουτι επιτυχιας στον ΑΣΕΠ 09, αν δεν τσεκαρει κανενα κουτι -οποτε θα περιμενει με το 40% κλπ)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161864
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 170
Σύνολο: 186

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.