*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 27656 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« στις: Ιούλιος 09, 2011, 08:18:21 μμ »
Καλησπέρα! Επειδή θα κάνω φέτος πρώτη φορά τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!
Δεν έχω δώσει ποτέ ΑΣΕΠ, και ξέρω ότι δεν έχω πιθανότητες, αλλά θα την κάνω τη δήλωση. Έχω κάποιες απορίες και όποιος μπορεί και ξέρει ας απαντήσει:
Πρώτον, εμείς οι νηπιαγωγοί μπορούμε στην αίτηση να δηλώσουμε αν θέλουμε και για αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου ή ωρομίσθιοι? Και τί συνεπάγεται αυτό?
Δεύτερον, μπορεί κάποιος να μου πεί αναλυτικά ποιές περιοχές εμπεριέχονται στις εξής περιοχές:
Αθήνας Α,Β,Γ,Δ
Αν. Αττικής Α,Β
Δυτ. Αττικής Α,Β
Πειραιά Α,Β,Γ

Περιμένω απαντήσεις! Ευχαριστώω!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:33:58 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2011, 08:52:57 μμ »
Καλησπέρα! Επειδή θα κάνω φέτος πρώτη φορά τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!
Δεν έχω δώσει ποτέ ΑΣΕΠ, και ξέρω ότι δεν έχω πιθανότητες, αλλά θα την κάνω τη δήλωση. Έχω κάποιες απορίες και όποιος μπορεί και ξέρει ας απαντήσει:
Πρώτον, εμείς οι νηπιαγωγοί μπορούμε στην αίτηση να δηλώσουμε αν θέλουμε και για αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου ή ωρομίσθιοι? Και τί συνεπάγεται αυτό?
Δεύτερον, μπορεί κάποιος να μου πεί αναλυτικά ποιές περιοχές εμπεριέχονται στις εξής περιοχές:
Αθήνας Α,Β,Γ,Δ
Αν. Αττικής Α,Β
Δυτ. Αττικής Α,Β
Πειραιά Α,Β,Γ

Περιμένω απαντήσεις! Ευχαριστώω!  :)

Λογικά μπορείς να κάνεις και για μειωμένου ωραρίου αν και δεν νομίζω να παίρνουν τέτοιους στους Νηπιαγωγούς.
Μειωμένου ωραρίου=5-15 ώρες/εβδομάδα με τις ανάλογες αποδοχές
Ωρομίσθιοι= 1-4 /ωρες/εβδομάδα με τις ανάλογες αποδοχές

Για τις περιοχές δες εδώ http://metathesi.gr/provinces/viewAll/1 κι εδώ: http://moriade.comli.com/
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2011, 11:08:04 μμ »
Στους νηπιαγωγούς και δασκάλους δεν υπάρχουν αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου ή ωρομίσθιοι και ελπίζουμε πως δεν θα συμβει και ποτέ κάτι τέτοιο. Δυστυχώς δεν έχεις καμία πιθανότητα να σε καλέσουν, απλά θα μπεις στους πίνακες μηδενικής προυπηρεσίας και θα περιμένεις να δώσεις ΑΣΕΠ. Όσον αφορά τις περιοχές τις οποίες ζητάς μπορείς να τις βρεις και μέσω των ιστοσελίδων των διευθύνσεων. πχ. αν θέλεις να δεις τα σχολεία και τις περιοχές τους για την Ά Αθήνας πληκτρολογείς στο google "διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Α Αθήνας". Με τον ίδιο τρόπο θα βρεις και τις υπόλοιπες περιοχές που θες.

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2011, 01:01:22 μμ »
Ευχαριστώ πολύ και τους 2! Και κάτι άλλο άσχετο τώρα: Γνωρίζει κανείς πόσος είναι περίπου ο μισθός των αναπληρωτών (νηπιαγωγών)?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:33:58 »

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2011, 05:53:34 μμ »
Ξερει καποιος τι σημαινει αυτο? (παρ. 10α εγκυκλιου):

"10.α. Στα 2 τελευταία εδάφια τθσ παρ. 1. του άρκρου 22 του ν. 3699/2008 (ΦΕΚ 199/02.10.2008 τ. Αϋ) όπωσ ςυμπλθρϊκθκε με τθν περ. ηϋ τθσ παρ. 2 του άρκρου 56 του ν.3966/2011 ορίηεται ότι: «Σε περίπτωςθ εξάντλθςθσ των πινάκων (αναπλθρωτϊν Ειδικισ Αγωγισ και Εκπ/ςθσ) και εφόςον εξακολουκοφν να υπάρχουν κενζσ κζςεισ, αυτζσ καλφπτονται από τον ενιαίο πίνακα αναπλθρωτϊν γενικισ εκπαίδευςθσ. Σε περίπτωςθ που εξακολουκοφν να υπάρχουν κενζσ κζςεισ των κλάδων ΡΕ70 Δαςκάλων και ΡΕ71 Δαςκάλων ΕΑΕ προςλαμβάνονται αναπλθρωτζσ από τουσ πίνακεσ υποψιφιων αναπλθρωτϊν ΕΑΕ των κλάδων ΡΕ60 Νθπιαγωγϊν και ΡΕ61 Νθπιαγωγϊν ΕΑΕ, αντίςτοιχα, οι οποίοι: α) τοποκετοφνται ςτθν προκαταρκτικι τάξθ και ςτισ τάξεισ Αϋ και Βϋ των ειδικϊν δθμοτικϊν ςχολείων και β) παρζχουν παράλλθλθ ςτιριξθ − ςυνεκπαίδευςθ ςε μακθτζσ με αναπθρία ι/και με ειδικζσ εκπαιδευτικζσ ανάγκεσ των τάξεων Αϋ και Βϋ των λοιπϊν δθμοτικϊν ςχολείων. Θ προχπθρεςία των προςλαμβανομζνων ςφμφωνα με το προθγοφμενο εδάφιο προςμετράται ςτουσ κλάδουσ ΡΕ60 Νθπιαγωγϊν και ΡΕ61 Νθπιαγωγϊν ΕΑΕ, αντίςτοιχα."

Επισης αν εισαι της γενικης ΠΕ60 και επειδη εχεις συμπληρωσει το κουτακι σε καλεσουν ως αναπληρωτη σε ΣΜΕΑΕ εφοσον εξαντληθουν οι πινακες ειδικης ή στο προγραμμα εξειδικευμενης εκπαιδευτικης υποστηριξης (ΕΣΠΑ), τα μορια που μαζευεις μετρουν μονο στην ειδικη αγωγη ή και  στην γενικη? (δλδ θα τα παρεις τα μορια στους πινακες των ΠΕ60 ή στους πινακες των ΠΕ60.5?)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2011, 06:09:50 μμ »
Ευχαριστώ πολύ και τους 2! Και κάτι άλλο άσχετο τώρα: Γνωρίζει κανείς πόσος είναι περίπου ο μισθός των αναπληρωτών (νηπιαγωγών)?

Με ΜΚ=18, χωρίς μεταπτυχιακό, παιδιά κτλ είναι περίπου 1100 καθαρά (με μία μικρή απόκλιση).
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2011, 12:39:25 πμ »
Ευχαριστώ πολύ και τους 2! Και κάτι άλλο άσχετο τώρα: Γνωρίζει κανείς πόσος είναι περίπου ο μισθός των αναπληρωτών (νηπιαγωγών)?

Με ΜΚ=18, χωρίς μεταπτυχιακό, παιδιά κτλ είναι περίπου 1100 καθαρά (με μία μικρή απόκλιση).
Νομίζω ότι ο μισθός των αναπληρωτών είναι γύρω στα 1300, εκτός κι αν μειώθηκες λόγω των περικοπών.

Επισης αν εισαι της γενικης ΠΕ60 και επειδη εχεις συμπληρωσει το κουτακι σε καλεσουν ως αναπληρωτη σε ΣΜΕΑΕ εφοσον εξαντληθουν οι πινακες ειδικης ή στο προγραμμα εξειδικευμενης εκπαιδευτικης υποστηριξης (ΕΣΠΑ), τα μορια που μαζευεις μετρουν μονο στην ειδικη αγωγη ή και  στην γενικη? (δλδ θα τα παρεις τα μορια στους πινακες των ΠΕ60 ή στους πινακες των ΠΕ60.5?)
Στους νηπιαγωγούς αυτοί οι πίνακες δεν εξαντλούνται, επειδή υπάρχουν οι ΠΕ60 με σεμινάριο, οπότε πηγαίνουν αυτές. Αυτές την επόμενη χρονιά θα έχουν τα μόρια αναπλήρωσης από ΠΕ60.5 και ωραιότατα μπορούν να κληθούν ως αναπληρώτριες σε θέσεις γενικής αγωγής. Δεν ξέρω όμως αν μετράνε αυτοί οι μήνες αναπλήρωσης στα μόρια του ΑΣΕΠ, αλλά καθόλου παράξενο να μετράνε.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 11, 2011, 01:57:33 πμ »
1300 δεν παίρνω καν εγώ που είμαι κλιμάκιο 16.... γύρω στα 1100 είναι ο μισθός αναπληρωτή, εξαρτάται από τι κρατήσεις κάνει και το κάθε γραφείο για αυτό έχει μια απόκλιση

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 11, 2011, 10:03:25 πμ »
Ευχαριστώ πολύ και τους 2! Και κάτι άλλο άσχετο τώρα: Γνωρίζει κανείς πόσος είναι περίπου ο μισθός των αναπληρωτών (νηπιαγωγών)?

Με ΜΚ=18, χωρίς μεταπτυχιακό, παιδιά κτλ είναι περίπου 1100 καθαρά (με μία μικρή απόκλιση).
Νομίζω ότι ο μισθός των αναπληρωτών είναι γύρω στα 1300, εκτός κι αν μειώθηκες λόγω των περικοπών.



1300 δεν έπαιρνα πριν από 4 χρόνια  :-[ (προ περικοπών δηλαδή), οπότε αν υπολογίσεις τις μειώσεις.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος evaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2011, 03:40:03 μμ »
Ευχαριστώ πολύ και τους 2! Και κάτι άλλο άσχετο τώρα: Γνωρίζει κανείς πόσος είναι περίπου ο μισθός των αναπληρωτών (νηπιαγωγών)?

Εγώ πρώτη χρονιά αναπληρώτρια φέτος πήρα 1200 καθαρά.

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 11, 2011, 03:51:57 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Καλή επιτυχία σε όλους  :)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2011, 04:11:20 μμ »
Το πόσα παίρνει ο αναπληρωτής εξαρτάται - εκτός από ΜΚ, οικογενειακή κατάσταση, μεταπτυχιακό - και από το αν παίρνει επίδομα προβληματικής ή δυσπρόσιτης περιοχής.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 11, 2011, 05:11:38 μμ »
Αν κάποιος δουλέψει σε ΣΜΕΑΕ τα μόριά του περνάνε στον πίνακα της Ειδικής Αγωγής και όχι της γενικής.



Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση αίτησης αναπληρωτών
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 11, 2011, 10:00:45 μμ »
Εγώ ρε παιδιά έχω μια άλλη απορία...
εντάξει, μειωμένου ωραρίου νηπιαγωγούς δεν κάλεσε πέρυσι...και πώς να καλέσει άλλωστε, είναι σχεδόν ανέφικτο στον κλάδο μας! Ωστόσο, γιατί η φετινή προκήρυξη δε μας εξαιρεί και έχουμε τη δυνατότητα να δηλώσουμε κουτάκι και περιοχές μειωμένου??  :o
Και θέλω να σας ρωτήσω...
Δηλώσατε ή σκέφτεστε να δηλώσετε ξεχωριστά και περιοχές μειωμένου???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.