*

Αποστολέας Θέμα: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο  (Αναγνώστηκε 63004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 03:39:53 πμ »
Lasid αυτό που δε κατάλαβα μεταξύ άλλων που είπες είναι πως δίνεται το δικάιωμα να εργάζονται ως αναπληρωτές άνθρωποι με 24 μήνες χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ? Τα υπόλοιπα που ανέφερες μου είναι ήδη γνωστά...
Irenead προς το παρόν δε νομίζω ότι θα προκύψει τέτοιο ζήτημα, αλλά φοβάμαι ότι από τη νέα σχολική χρονιά 2012 - 2013 θα γίνουν πολλές ανακατατάξεις στους πίνακες....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 10:04:10 πμ »
Ας όψεται ο Σπηλιωτόπουλος που τους αναγνώρισε προϋπηρεσία από το πουθενά!Το ότι δούλευαν με το ίδιο πρόγραμμα σπουδών όπως το παιδείας,ως επιχείρημα της αναγνώρισης,εμένα δεν μου λέει τίποτα.Κάτι εκατοντάδες του ΟΑΕΔ(οι περισσότεροι βύσματα με προϋπηρεσία 10 μήνες το χρόνο,την ώρα που η προϋπηρεσία της ΠΔΣ ήταν το ανώτερο 3) διορίστηκαν στο παιδείας,κλέβοντας τις θέσεις συναδέλφων μας.Την ΠΔς την ανέφερα εσκεμμένα γιατί λένε ότι ήταν βυσματική(έδινε όμως μόνο το ανώτερο 3 όχι 10 μόρια που έπαιρναν οι βυσματούχοι του ΟΑΕΔ)
Και πάλι ξαναγράφω:ΔΕΝ ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΝΕΝΟΣ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΥΤΕ ΜΠΗΚΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ αφού τους αναγνώρισε την προυπηρεσία στο ήμισυ (είναι δίκαιο αυτό πάλι?) και καταργήθηκαν τα επαλ,γίναν επας και βρεθήκαν χωρίς αντικείμενο.Άτομα με μεταπτυχιακό ,παιδαγωγικό κλπ.Ο Σπηλιωτόπουλος τους δικαίωσε και μπράβο του!Μην λέμε και γράφουμε ότι θέλουμε έτσι?Το ότι μέναν τόσα χρόνια στον οαεδ δεν ήταν επιλογή τους ,παρέμεναν εγκλωβισμένοι καλύπτοντας πάγιες και διαρκείς ανάγκες του οργανισμού ο οποίος δυστυχώς δεν έκανε κάτι γι'αυτούς.Το έγραψα και παραπάνω .ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΣΥΓΧΩΝΕΥΤΟΥΜΕ αλλά αν καταργηθούμε φυσικά και θα βρεθούμε κι εμείς στους πίνακες μαζί με σας όπως έγινε και με άλλους εκπαιδευτικούς άλλων οργανισμών που καταργήθηκαν πχ ΟΤΕΚ κλπ.Εσείς τι νομίζατε ?Ότι θα πάρουν τα σχολεία το υπουργείο παιδείας και οι εκπαιδευτικοί ας πεταχτούν έξω για να μπείτε εσείς?????
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 10:25:31 πμ από alexlion »

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 10:33:54 πμ »
Ποιος νόμος ορίζει Lasid οτι οι έχοντες 23,5 μήνες και όχι ΑΣΕΠ μπορούν να εργάζονται στο υπ. παιδείας???
Σε όσα αναγιγνώσκω παραπάνω θέλω να πω ότι όσοι προσλαμβάνονται στο παιδειας είτε με το 40% των πινάκων, είτε με ΑΣΕΠ, είτε 24 μηνες+παιδαγωγική επάρκεια+ΑΣΕΠ, είτε 30 μήνες και παιδαγωγική επάρκεια είχαν ή έχουν κατοχυρωμένο δικαίωμα μονιμοποίησης βάσει της νομοθεσίας. Το ότι κάποιος εργάζεται σε ένα χώρο αν νομοθετικά δε καλύπτεται πέρνει ρίσκο στο να μη διοριστεί ποτέ αν δεν έχει κάποια σημεία αναφοράς (νόμους). Η προυπηρεσία όσων εργάζονται στον ΟΑΕΔ είναι απόλυτα σεβαστή, αλλά με ποια νομοθεσία ήλπιζαν να διοριστούν οι ωρομίσθιοι? Αφού εν υπήρχε πλαίσιο συγκεκριμένο. Κι εγώ ξεκίνησα να δουλεύω στον ΟΑΕΔ αλλά δεν έβλεπα κάποιο ορίζοντα μονιμοποίησης οπότε θεωρώ χρήσιμη τη προυπηρεσία που απέκτησα για μισθολογικούς λόγους και ένσημα. Από κεί και πέρα δε δημιουργείται κανόνας για απαραίτητο διορισμό υπό αυτές τις συνθήκες. Να σημειώσω δε ότι η έννοια της παιδαγωγικής επάρκειας δεν είναι ευρεία στα ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ως απαραίτητο προσόν ρίχνονατς κάποιος μια ματιά σε μια προκήρυξη πρόσληψης ωρομισθίων....Μιλάμε περισσότερο για εκαπιδευτές σε αυτή τη περίπτωση του ΟΑΕΔ παρά για παιδαγωγούς απαράιτητα.Δηλαδή οι άνθρωποι που λόγω του 3848/2010 έχασαν το διορισμό τους, οι πίνακες κλείδωσαν και δεν έχουν σαφή ορίζοντα πια τι πρέπει να κάνουν???? Κακώς που τόσα χρόνια υπήρχε τεχνική εκπάιδευση και σε άλλα υπουργεία πέραν του παιδείας...Θα μπορούσαν τα υπουργεία όπως το Εργασίας ή το Τουρισμού να συνεισφέρουν επαγγελματική αποκατάσταση και κατεύθυνση αλλά όχι παιδαγωγική κατάρτιση - καθοδήγηση.
Εσύ θεωρείς το εαυτό σου παιδαγωγό με το εξάμηνο της ασπαίτε?Αφού δουλεύεις στον οαεδ θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι τα σχολεία δίνουν επαγγελματική αποκατάσταση σε σχέση με τα επαλ-επας υπουργείου παιδείας τα οποία δεν προτιμούν οι μαθητές λόγω του οτι έχουν εκεί μαθαίνουν περισσότερο θεωρητικά πράγματα(γι' αυτό και η ΟΛΜΕ πάντα τα ήθελε).Αφού δουλεύεις στον Οαεδ ποιο είναι το πρόβλημα σου στην αναγνώριση της προυπηρεσίας?Μήπως το ότι δουλεύεις και στο υπουργείο παιδείας και θέλεις να πιάσει μόνο και μόνο αυτή σαν προυπηρεσία?Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας έτσι?Όσον αφορά γιατί μέναν τόσα χρόνια εγκλωβισμένοι εκεί είναι γιατί περίμεναν με αξιοκρατικές διαδικασίες να μονιμοποιηθούν πράγμα που δεν συνέβη ποτέ .....

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 10:36:47 πμ »
Αγαπήτέ συνάδελφε,μήπως θα μπορούσες να μας πεις πως προσλαμβανόσασταν όλα αυτά τα χρόνια?Τί είδους αξιοκρατικές διαδικασίες έχετε περάσει?
Έχεις δίκιο να το ρωτάς αυτό, αλλά αν το δεις από τη μεριά που το θέτει ο alexlion θα καταλάβεις ότι έχει δίκιο.
Δε λέει ότι θα ήθελε τη θέση κάποιου συναδέλφου στο υπουργείο παιδείας, λέει κάτι βαθύτερο.
Όσοι είχαν 16μηνο ή 30μηνο στο υπ. παιδείας διορίζονταν μόνιμοι τα προηγούμενα χρόνια στο υπ. παιδείας.
Οι καθηγητές στον ΟΑΕΔ είχαν όχι 16 ή 30 μήνες μόνο, αλλά 80 και 100 μήνες και εξακολουθούσαν να είναι ωρομίσθιοι. Δεν υπήρχε καμιά εκπαιδευτική ρύθμιση για αυτούς για να διοριστούν στο υπ. εργασίας κάποτε.
Μάλιστα ακόμα και με τόσους μήνες προϋπηρεσίας, υπάρχουν χρονιές όπως η φετινή που δεν πήραν ούτε μια ώρα και έμειναν άνεργοι. Μάλλον για αυτή την αδικία μιλάει ο alexlion.
Lasid δεν διαφωνώ,να διοριστούν οι συνάδελφοι γιατί παλεύουν τόσα χρόνια όπως και μεις,αλλά να διοριστούν στο υπ.εργασίας.Ξέρουμε όλοι πολύ καλά πως δούλευαν ορισμένοι δίπλα στο σπίτι τους....Βέβαια θα μου πεις και στο παιδείας γίνοταν αυτό,αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό.Επίσης όλοι οι αναπληρωτές έχουν τρέξει στις εσχατιές της Ελλάδας έχουν δώσει Ασεπ έχουν παιδαγωγική κατάρτιση,τι από όλα αυτά έχουν κάνει οι συνάδελφοι του ΟΑΕΔ?Αφού δούλευαν κάποια στιγμή στο υπ.εργασίας να διοριστούν εκεί.
Νομίζεις δεν το θέλαμε να διοριστούμε εκεί?Είμασταν εγκλωβισμένοι εκεί -χάσαμε δουλειές που αν το γνωρίζαμε πως ήταν το σύστημα ποτέ δεν θα τις αφήναμε ώσπου ήρθε η μέρα να κλείσουν τα σχολεία και να πεταχτούμε στον δρόμο........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 10:43:22 πμ »
Ας όψεται ο Σπηλιωτόπουλος που τους αναγνώρισε προϋπηρεσία από το πουθενά!Το ότι δούλευαν με το ίδιο πρόγραμμα σπουδών όπως το παιδείας,ως επιχείρημα της αναγνώρισης,εμένα δεν μου λέει τίποτα.Κάτι εκατοντάδες του ΟΑΕΔ(οι περισσότεροι βύσματα με προϋπηρεσία 10 μήνες το χρόνο,την ώρα που η προϋπηρεσία της ΠΔΣ ήταν το ανώτερο 3) διορίστηκαν στο παιδείας,κλέβοντας τις θέσεις συναδέλφων μας.Την ΠΔς την ανέφερα εσκεμμένα γιατί λένε ότι ήταν βυσματική(έδινε όμως μόνο το ανώτερο 3 όχι 10 μόρια που έπαιρναν οι βυσματούχοι του ΟΑΕΔ)
Στο υπουργείο εργασίας δεν αντιστοιχεί τα 10 μόρια και 3 που γράφεις.Ισχύουν οι ώρες που έχεις ως σύνολο δτην δευτεροβάθμια και μόνο.Ακόμα και οι δικές σου από το υπουργείο παιδείας πράγμα που δεν συμβαίνει στο υπουργείο παιδείας .Ένας άνθρωπος που δουλεύει στον οαεδ και μόνο πχ για 15 χρόνια  φαίνεται στους πίνακες να έχει μηδενική προυπηρεσία.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΥΣΜΑΤΑ!!!!ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΟΝΙΜΟΙ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 12:54:45 μμ »
Παρακαλούμε να γυρίσετε στο θέμα. Τα εκτός θέματος μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση από εδώ και στο εξής.

Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 03:52:07 μμ »
Alexlion επειδή έχω δουλέψει τόσο σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ όσο και ΕΠΑΛ - ΕΠΑΣ Υπ. Παιδείας, επέτρεψέ μου να έχω μια τεκμηριωμένη άποψη από την εμπειρία μου. Η εμπειρία μου λοιπόν αναφέρει ότι Δ/ντης έχει αρνηθεί να μου δώσει ώρες γιατί "είχε ένα καλό παιδί ντόπιο" σε σχέση με μένα που δεν έμενα στην ίδια πόλη. Επίσης φέτος μου χει συμβεί να τεμαχιστούν οι ώρες σε 3 άτομα τη στιγμή που ήμουν πρώτος στα μόρια. Άρα δε δέχομαι να βρεθούν μπροστά μου με μόρια τέτοιοι συνάδελφοι. Επίσης το πρόσχημα ότι προτιμούνται τα ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ σε σχέση με του παιδείας έχω να σου πω ότι η προτίμηση έγκειται στο γεγονός ότι δίνουν επιδότηση ενοικίου και μαθητεία με ένσημα και χρήματα. Άρα είναι ένα δέλεαρ. Επίσης έχω αντιμετωπίσει το επίπεδο της κατάρτισης με ανύπαρκτα εργαστήρια που κατά τα άλλα δημιουργούν δυνατούς αποφοίτους!!!!
Επίσης θεωρώ παιδαγωγό κάθε άνθρωπο που αγαπά την εκπαίδευση και δίνεται σε αυτή με σθένος.
Θεωρώ επίσης παιδαγωγό κάθε άνθρωπο που βαδίζει με την ισχύουσα νομοθεσία (καλή ή κακή κάθε φορά) και γνωρίζει τι προοπτική έχει.
Θεωρώ παιδαγωγό αυτόν που δεν οφθαλμαπατά ότι είναι εγκλωβισμένος σε ένα μοτίβο εργασίας που δε του εξασφαλίζει προοπτική αλλά ελπίζει ότι ίσως μονιμοποιηθεί κάποια στιγμή και αυτός.
Θεωρώ παιδαγωγό αυτόν που έχει αξιολογηθεί να μπει στην ασπαιτε 12μηνης διάρκειας και όχι 6μηνης, όπως λανθασμένα επισημαίνεις και έκανε εργασίες μεταπτυχιακού επιπέδου.
Θεωρώ παιδαγωγό εκείνον που δίνοντας ΑΣΕΠ προσπάθησε με το διάβασμα να αποδείξει ότι αξίζει μια θέση στον ήλιο της εκπαίδευσης.
θεωρώ παιδαγωγό αυτόν που σε κεντρικούς πίνακες πανελλαδικής δυναμικής (υπ. παιδείας) κρινόταν κάθε φορά για να πάει αναπληρωτής ή ωρομίσθιος.
Θεωρώ τέλος παιδαγωγό αυτόν που μπορεί να βλέπει ρεαλιστικά και όχι να εκλογικεύει κατά περίπτωση....

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 04:18:38 μμ »
Είναι γεγονός ότι στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ τόσο οι προσλήψεις όσο και οι ώρες που θα έπαιρνε ο κάθε ωρομίσθιος συχνά κόβονταν και ράβονταν από τον Διευθυντή της σχολής, ανάλογα με τις γνωριμίες και τις προσωπικές συμπάθειες, κάτι που δεν είχε καμία δυνατότητα να κάνει ο διευθυντής ενός ΕΠΑΛ με τους αναπληρωτές που του έστελνε το Υπουργείο Παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 05:42:03 μμ »
Είναι γεγονός ότι στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ τόσο οι προσλήψεις όσο και οι ώρες που θα έπαιρνε ο κάθε ωρομίσθιος συχνά κόβονταν και ράβονταν από τον Διευθυντή της σχολής, ανάλογα με τις γνωριμίες και τις προσωπικές συμπάθειες, κάτι που δεν είχε καμία δυνατότητα να κάνει ο διευθυντής ενός ΕΠΑΛ με τους αναπληρωτές που του έστελνε το Υπουργείο Παιδείας.
έτσι ακριβώς ο κάθε διευθυντής στα επας είναι και ένας μικρός υπουργός, δηλαδή κάνει ότι του αρέσει

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 08:51:01 μμ »
Υστερα από όλα αυτά ακούμε ότι οι συνάδελφοι του ΟΑΕΔ δεν ήταν βύσματα.Ενδεχομένως να υπήρχαν και κάποιοι που δεν ήταν,οι περισσότεροι όμως ακολουθούσαν το "βυσματικό δρόμο".Όλοι μας έχουμε ακούσει από μια ιστορία για τους εκάστοτε διευθυντές.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 09:18:55 μμ »
Για να είμαστε δίκαιοι βύσματα υπάρχουν παντού και όπου βρουν τρύπα μπαίνουν... Όλο το δημόσιο είναι έτσι!
Ούτε όλοι οι συνάδελφοι στο υπουργείο παιδείας είναι βύσματα, αλλά κάποιοι απέκτησαν μεγάλη προϋπηρεσία και μονιμοποιήθηκαν μάλιστα μέσω ΠΔΣ, Σιβιτανιδείου κλπ (απλά στο παιδείας έχουν το τάκτ να μην το βροντοφωνάζουν... ενώ στον ΟΑΕΔ δεν κρατάνε μυστικά).

Όπως, λοιπόν, στο υπ. παιδείας όποιον δεν έχει γνωστό μπορούσε να μένει πολλά χρόνια συμβασιούχος
(αλλά τελικά οι περισσότεροι και χωρίς γνωστούς μέσω κάποιον ρυθμίσεων τελικά κέρδιζαν τη μονιμότητα)
έτσι στον ΟΑΕΔ πολλοί που δεν ήταν βύσματα παρέμειναν για πάντα συμβασιούχοι. (Για να είμαστε ειλικρινείς στον ΟΑΕΔ δεν κατάφεραν να διορίσουν και όλα τους τα βύσματα και ψάχνουν ακόμα νόμιμο τρόπο να γίνει.)
Αντιλαμβάνεσαι επομένως ότι στον ΟΑΕΔ δεν ποτίζεται κοντά στον βασιλικό και η γλάστρα...  >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:54:14 πμ »
Παρακαλούμε να γυρίσετε στο θέμα. Τα εκτός θέματος μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση από εδώ και στο εξής.

Ευχαριστούμε.
Κυρία Χριστίνα ποιο είναι το μήνυμα εκτός θέματος?Για τους ωρομισθίους επας οαεδ αναφερόμαστε.Ευχαριστώ....

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 11:18:07 πμ »
Alexlion επειδή έχω δουλέψει τόσο σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ όσο και ΕΠΑΛ - ΕΠΑΣ Υπ. Παιδείας, επέτρεψέ μου να έχω μια τεκμηριωμένη άποψη από την εμπειρία μου. Η εμπειρία μου λοιπόν αναφέρει ότι Δ/ντης έχει αρνηθεί να μου δώσει ώρες γιατί "είχε ένα καλό παιδί ντόπιο" σε σχέση με μένα που δεν έμενα στην ίδια πόλη. Επίσης φέτος μου χει συμβεί να τεμαχιστούν οι ώρες σε 3 άτομα τη στιγμή που ήμουν πρώτος στα μόρια. Άρα δε δέχομαι να βρεθούν μπροστά μου με μόρια τέτοιοι συνάδελφοι. Επίσης το πρόσχημα ότι προτιμούνται τα ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ σε σχέση με του παιδείας έχω να σου πω ότι η προτίμηση έγκειται στο γεγονός ότι δίνουν επιδότηση ενοικίου και μαθητεία με ένσημα και χρήματα. Άρα είναι ένα δέλεαρ. Επίσης έχω αντιμετωπίσει το επίπεδο της κατάρτισης με ανύπαρκτα εργαστήρια που κατά τα άλλα δημιουργούν δυνατούς αποφοίτους!!!!
Επίσης θεωρώ παιδαγωγό κάθε άνθρωπο που αγαπά την εκπαίδευση και δίνεται σε αυτή με σθένος.
Θεωρώ επίσης παιδαγωγό κάθε άνθρωπο που βαδίζει με την ισχύουσα νομοθεσία (καλή ή κακή κάθε φορά) και γνωρίζει τι προοπτική έχει.
Θεωρώ παιδαγωγό αυτόν που δεν οφθαλμαπατά ότι είναι εγκλωβισμένος σε ένα μοτίβο εργασίας που δε του εξασφαλίζει προοπτική αλλά ελπίζει ότι ίσως μονιμοποιηθεί κάποια στιγμή και αυτός.
Θεωρώ παιδαγωγό αυτόν που έχει αξιολογηθεί να μπει στην ασπαιτε 12μηνης διάρκειας και όχι 6μηνης, όπως λανθασμένα επισημαίνεις και έκανε εργασίες μεταπτυχιακού επιπέδου.
Θεωρώ παιδαγωγό εκείνον που δίνοντας ΑΣΕΠ προσπάθησε με το διάβασμα να αποδείξει ότι αξίζει μια θέση στον ήλιο της εκπαίδευσης.
θεωρώ παιδαγωγό αυτόν που σε κεντρικούς πίνακες πανελλαδικής δυναμικής (υπ. παιδείας) κρινόταν κάθε φορά για να πάει αναπληρωτής ή ωρομίσθιος.
Θεωρώ τέλος παιδαγωγό αυτόν που μπορεί να βλέπει ρεαλιστικά και όχι να εκλογικεύει κατά περίπτωση....
Πάνο επέτρεψε με να σου πώ οτι έκανες χαζομάρα με τις ώρες.Εφόσον ήσουν ο πρώτος έπρεπε να τις πάρεις όλες εσύ.Υπάρχει και σχετική εγκύκλιος γι αυτό και να μην αφήσεις τον διευθυντή να κάνει κουμάντο σε ποιόν θα τις δώσει.Εκτός και αν υπήρχε πρόβλημα με το να μην μπορείς να τις κάνεις τις συγκεκριμένες ώρες.Με μια απλή ένσταση στην διοίκηση θα είχες όλες τις ώρες δικές σου.Από όλα τα παραπάνω που έγραψες για τον ποιόν θεωρείς παιδαγωγό σέβομαι την άποψη σου εκτός από ένα πράγμα :αυτό που γράφεις για τον εγκλωβισμό και την οφθαλμαπάτη.Ίσως έχεις λίγα χρόνια στην εκπαίδευση γι'αυτό το γράφεις.Αν ήσουν κι εσύ 15 χρόνια στην εκπαίδευση ως ωρομίσθιος θα ένιωθες τον εγκλωβισμό χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν αγαπάμε και την δουλειά που κάνουμε.Αν δεν την αγαπούσαμε δεν θα την κάναμε τόσα χρόνια.Τον εγκλωβισμό τον νιώθεις για τον εαυτό σου,οτι προσκολλάσαι στην ιδιότητα του ωρομίσθιου εκπαιδευτικού χωρίς να εξελίσσεσαι.Όσον αφορά την λέξη παιδαγωγός σημαίνει ο άνθρωπος που φροντίζει για την αγωγή (ανατροφή -εκπαίδευση) των παιδιών.Όσα μεταπτυχιακά λοιπόν και να κάνεις και όσα παιδαγωγικά αν δεν καθήσεις με τα ίδια τα παιδιά δεν πρόκειται να μάθεις ποτέ την έννοια του παιδαγωγού.Από την εμπειρία σου με αυτά θα μάθεις τι εστί παιδαγωγική...

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 05:37:52 μμ »
Παρακαλούμε να γυρίσετε στο θέμα. Τα εκτός θέματος μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση από εδώ και στο εξής.

Ευχαριστούμε.
Κυρία Χριστίνα ποιο είναι το μήνυμα εκτός θέματος?Για τους ωρομισθίους επας οαεδ αναφερόμαστε.Ευχαριστώ....

Κύριε alexlion  εκτός θέματος είναι πχ το ποιός θεωρείται παιδαγωγός και ποιος όχι, καθώς και η συζήτηση περί βυσμάτων. Παρακαλώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159551
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 272
Σύνολο: 286

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.