*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 224392 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10832
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 25, 2012, 03:30:00 μμ »
Οι πίνακες Α Β Γ και Δ είναι των ατόμων που ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες.
Δε διορίζονται όλοι, αλλά μόνο εκείνοι που ορίζει η προκήρυξη.

Κανείς δεν κάνει αίτηση αναπληρωτή επειδή βρίσκεται στον πίνακα των αναπληρωτών.
Αίτηση για μόνιμο διορισμό κάνουν μόνο όσοι είναι στον ενιαίο πίνακα διορισμού, αλλά για τους ΠΕ02, 03 και 04 δεν έχει συνταχθεί τέτοιος πίνακας επειδή έχουν διοριστεί όλοι αυτοί που ανήκαν σε αυτή την κατηγορία διορισμού (το 40% όπως αλλιώς το λέμε) και φέτος θα διοριστούν μόνο οι δύο ασεπίτες.

Αν οι θέσεις του ΑΣΕΠ μείνουν κενές θα βγει νέα εγκύκλιος που θα καλεί για μόνιμο διορισμό εκείνοι που ήταν πίσω από τον τελευταίο διοριστέο του ΑΣΕΠ και δεν μπόρεσαν για λίγο να πάρουν ονομαστικό ΦΕΚ. Αυτούς τους ονομάζουμε επιλαχόντες, μιας και αντικαθιστούν εκείνους που είχαν ΦΕΚ και διορίστηκαν από άλλη κατηγορία διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:30:31 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 29, 2012, 09:25:22 μμ »
Όπως έχω ξαναγράψει συγχαιρω τις διευθυνσεις η τα πυσδε που δημοσιεύουν τα λειτουργικά κενά τους, ενώ κατηγορώ αυτούς που τα κρύβουν, ως διαπλεκόμενους και διεφθαρμένους, που πρέπει να απομακρυνθούν από το δημόσιο. Η δημοσιοποίηση μπορεί να επιτρέψει ένα πρώτο έλεγχο.
Βλέπωντας λοιπόν τα κενά της Γ Αθήνας, http://www.live-pro.gr/sites/default/files/attachments/leitoyrgikaKena_pysdeGathinas_2012.xls και ως προς τον κλάδο μας,
Στο 5ο Γυμνάσιο περιστερίου υπάρχει ένα 21ωρο κενό για χημικό εκ των οποίων οι 16 ώρες είναι Βιολογία
και στο 4ο Γυμνάσιο Αγ. Αναργύρων ενα 24ωρο για χημικό, εκ των οποίων πάλι οι 16 είναι Βιολογία. :o :o :o
Πως μπορεί να εξηγηθεί αυτό?
Και τι μπορεί να γίνει όσο είναι ακόμα καιρός από επίσημα όργανα?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2012, 09:32:17 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 29, 2012, 11:56:33 μμ »
Όπως έχω ξαναγράψει συγχαιρω τις διευθυνσεις η τα πυσδε που δημοσιεύουν τα λειτουργικά κενά τους, ενώ κατηγορώ αυτούς που τα κρύβουν, ως διαπλεκόμενους και διεφθαρμένους, που πρέπει να απομακρυνθούν από το δημόσιο. Η δημοσιοποίηση μπορεί να επιτρέψει ένα πρώτο έλεγχο.
Βλέπωντας λοιπόν τα κενά της Γ Αθήνας, http://www.live-pro.gr/sites/default/files/attachments/leitoyrgikaKena_pysdeGathinas_2012.xls και ως προς τον κλάδο μας,
Στο 5ο Γυμνάσιο περιστερίου υπάρχει ένα 21ωρο κενό για χημικό εκ των οποίων οι 16 ώρες είναι Βιολογία
και στο 4ο Γυμνάσιο Αγ. Αναργύρων ενα 24ωρο για χημικό, εκ των οποίων πάλι οι 16 είναι Βιολογία. :o :o :o
Πως μπορεί να εξηγηθεί αυτό?
Και τι μπορεί να γίνει όσο είναι ακόμα καιρός από επίσημα όργανα?

Και στο 2ο γυμανσιο Χαϊδαριου βγαζουν κενο για Χημικο, παρολο που υπαρχουν μονο 7 ωρες Χημειας εναντι 8 Γεωγραφιας. Αλλά βεβαια αφορα τους Γεωλογους, οχι εμας - απλά με κανει να υποπτευομαι οτι υπαρχει "καποιος" που εχει λογο να βγαλει πολλα κενα Χημικων στη Γ'Αθηνας... ή ισως στην Αθηνα γενικοτερα. (αλλά το δευτερο πρεπει να ελεγχθει και μ'αλλες διευθυνσεις)

Ειναι 2 ξεκαθαρα κενα Βιολογου! Πρεπει να κανουμε αμεσα ενσταση στη Γ'Αθηνας με κοινοποιηση στο Υπουργειο! (μπορει να γινει με φαξ, αλλά θελει αριθμο πρωτοκολλου) Και λεω άμεσα διοτι σε δυο μερες αυτα τα πλασματικα κενα θ'αποσταλουν στο Υπουργειο που θα βγαλει Α' φαση αναπληρωτων σε μια βδομαδα! Βεβαια, το μπαλακι μεταξυ Διευθυνσεων και Υπουργειου το ξερω καλα ("το Υπουργειο δε μας στελνει" οι μεν, "οι Διευθυνσεις ολο ζητανε" το δε) αλλά οχι και να μας κοροϊδευουν κατω απο τη μυτη μας οι Διευθυνσεις ευθυς εξαρχης!

Παραλληλα, ενημερωση της ΠΕΒ, μπας και προλαβει να κανει τιποτα...

Ξαναλεω, ομως: ΕΝΣΤΑΣΗ. Μην περιμενετε απο την ΠΕΒ να σας σωσει. Αν περιμενετε να διοριστειτε αναπληρωτες στην Αθηνα, γραψτε μια χειρογραφη αιτηση και στειλτε τη με fax! (ο καθενας μας μπορει να κανει απο μια, για να εχουν και πολλες...)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2012, 11:58:15 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 30, 2012, 12:50:12 πμ »
Η Γ Αθηνας εβγαλε ολα αυτα τα κενα,σωστα? Υπαρχει περιπτωση αυτα τα κενα να ειναι για αναπληρωτες? Φανταζομαι οχι γιατι ειδικα η Γ Αθηνας δε μας συνηθιζει να δινει θεσεις σε αναπληρωτες (ειδικα ΠΕ04.01). Δεν εχει και καλα ατομα να τοποθατησει πρωτα που ειναι μινιμοι (διαθεση αποσπασμενοι κλπ). Το λεω γιατι αν ειναι για αναπληρωτες μιλαμε για ενα ικανο αριθμο αναπληρωτων για τη Γ Αθηνας, πραγμα που δεν το πολυ νομιζω να ισχυει. Οποιος ξερει ας πει ρε παιδια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:30:31 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 30, 2012, 12:58:50 πμ »
Η Γ Αθηνας εβγαλε ολα αυτα τα κενα,σωστα? Υπαρχει περιπτωση αυτα τα κενα να ειναι για αναπληρωτες? Φανταζομαι οχι γιατι ειδικα η Γ Αθηνας δε μας συνηθιζει να δινει θεσεις σε αναπληρωτες (ειδικα ΠΕ04.01). Δεν εχει και καλα ατομα να τοποθατησει πρωτα που ειναι μινιμοι (διαθεση αποσπασμενοι κλπ). Το λεω γιατι αν ειναι για αναπληρωτες μιλαμε για ενα ικανο αριθμο αναπληρωτων για τη Γ Αθηνας, πραγμα που δεν το πολυ νομιζω να ισχυει. Οποιος ξερει ας πει ρε παιδια.
Δεν έχω καμιά επαφή με Αθήνα, αλλά είτε είναι είτε δεν είναι για αναπληρωτές (Που από ότι καταλαβαίνω είναι για μόνιμους), φαίνονται τα κενά να δίνονται παράτυπα. Ισως να υπάρχει κάποια εξήγηση αλλά καλύτερα να μας έλεγε κάποιος που ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 30, 2012, 02:06:02 πμ »
Όπως έχω ξαναγράψει συγχαιρω τις διευθυνσεις η τα πυσδε που δημοσιεύουν τα λειτουργικά κενά τους, ενώ κατηγορώ αυτούς που τα κρύβουν, ως διαπλεκόμενους και διεφθαρμένους, που πρέπει να απομακρυνθούν από το δημόσιο. Η δημοσιοποίηση μπορεί να επιτρέψει ένα πρώτο έλεγχο.
Βλέπωντας λοιπόν τα κενά της Γ Αθήνας, http://www.live-pro.gr/sites/default/files/attachments/leitoyrgikaKena_pysdeGathinas_2012.xls και ως προς τον κλάδο μας,
Στο 5ο Γυμνάσιο περιστερίου υπάρχει ένα 21ωρο κενό για χημικό εκ των οποίων οι 16 ώρες είναι Βιολογία
και στο 4ο Γυμνάσιο Αγ. Αναργύρων ενα 24ωρο για χημικό, εκ των οποίων πάλι οι 16 είναι Βιολογία. :o :o :o
Πως μπορεί να εξηγηθεί αυτό?
Και τι μπορεί να γίνει όσο είναι ακόμα καιρός από επίσημα όργανα?
Οι θέσεις στα γυμνάσια μιας διεύθυνσης μοιράζονται σε χημικούς βιολογους γεωλόγους με ποσόστοση νομίζω
δεν έχει να κάνει με τις ώρες

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:11:31 πμ »
Νομίζω ότι αυτό που ισχύει είναι ότι το κενό δινεται στην ίδια ειδκότητα με αυτόν που συνταξιοδοτήθηκε , ανεξαρτητα των μαθημάτων που αυτός έκανε. Υπάρχει διάταξη γι αυτό νομίζω. Ποσόστωση δεν υπάρχει. Αλλά και αυτό που λέω δεν έχει λογική πλέον, κάποτε ο κλάδος ήταν ενιαίος και τώρα έχει διασπαστεί. Τα κενά θα πρέπει να δίνονται με βάση τις ώρες Α΄Ανάθεσης. Από την ΠΕΒ μην περιμένετε τίποτα (στο site έχουν μείνει στο συγχαρητήριο τηλεγράφημα του προέδρου της Δημοκρατίας, στις 21 Ιουλίου)! Οι ενδιαφερόμενοι στείλτε ενστάσεις με fax. Ίσως το κάνω και γω' αν και δεν είμαι άμεσα ενδιαφερόμενος.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 30, 2012, 08:11:33 μμ »
GILDA, ποσοστωση δεν υπαρχει - τα κενα βγαινουν βασει ωρων Α'αναθεσης και τα συγκεκριμενα ειναι ξεκαθαρα κενα Βιολογων.

Gvasilis, τα κενα δεν ειναι μονο γι'αναπληρωτες - ειναι τα συνολικα κενα, τμημα των οποιων θα καλυφθει απο μονιμους που βρισκονται σε διαθεση ΠΥΣΔΕ και απο αποσπασμενους, ενω τα υπολοιπα θα καλυφθουν με αναπληρωτες. Σε ενημερωνω, παντως, οτι πριν απο μερικα χρονια η συγκεκριμενη ΔΔΕ ειχε στειλει 7 κενα αναπληρωτων Βιολογων στο Υπουργειο κι εκεινο ειχε διορισει μονο... εναν αναπληρωτη! Ενω, αντιθετα, ειχε διορισει στην ιδια ΔΔΕ πολλους αναπληρωτες Γερμανικης Φιλολογιας οταν δεν ειχαν ζητησει κανεναν, και μετα δεν ηξεραν τι να τους κανουν. (γι'αυτο ειπα οτι το παιχνιδι μεταξυ ΔΔΕ και Υπουργειου - ο ενας πεταει το μπαλακι στον αλλο - το ξερω καλα... Εχω κι αλλα τετοια περιστατικα υποψιν μου.)

Ισως καποιοι μονιμοι Χημικοι να προτιμουν τα συγκεκριμενα σχολεια και να εχουν δοντι, οπότε η παρανομια εγινε για να τους βολεψουν εκει, αντι να πανε σε άλλα σχολεια ή παραμεινουν σε διαθεση ΠΥΣΔΕ. Αν ειναι ετσι, τοτε ντροπη τους που ενδιαφερονται μονο για να βολεψουν τον εαυτουλη τους στο συγκεκριμενο σχολειο που επιθυμουν και καθολου για τους μαθητες - ντροπη και σ'οσους τους "εξυπηρετησαν" εις βαρος των υπολοιπων συναδελφων και των μαθητων.

Σε καθε περιπτωση, παραμενουν 2 λιγοτερα κενα που μπορουν να δοθουν σε αναπληρωτες, οπότε χρειαζεται να κανουμε ενσταση (εγω πηρα σημερα τηλ. στην ΠΕΒ αλλά δεν το σηκωναν) με κοινοποιηση στο Υπουργειο, για να δουν οτι δεν μπορουν να κανουν ο,τι τους καπνισει, ακομη και σημερα που η χωρα βρισκεται σε τετοια χαλια επειδη ο καθενας κοιταγε να βολεψει τον εαυτουλη του και τον γνωστο του!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 08:13:43 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:51:41 μμ »
Μεταφερω τι εμαθα μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με το συγκεκριμενο ΠΥΣΔΕ.

Ηταν οπως τα ειχα πει: τα συγκεκριμενα κενα αλλαξαν σε Χημικων επειδη δεν εχουν κανενα Βιολογο "σε διαθεση", αρα δεν υπαρχει άμεσα θιγομενος για να κανει ενσταση.
Χημικους εχουν ενα σωρο κι εξαλλου το εκαναν μονο στα Γυμνασια, οχι στα Λυκεια. (τι δικαιολογια, Θεε μου!)
Βιολογους δεν εχουν καθολου, ουτε με αποσπαση τους στελνουν απο αλλες περιοχες γιατι κι εκει τους χρειαζονται και δεν μπορουν να φυγουν, ουτε απο το Υπουργειο τους στελνουν αρκετους αναπληρωτες Βιολογους - η κατασταση περυσι ηταν χαοτικη, εφτασε καλοκαιρι και καποιοι δεν εκαναν κατευθυνση. Αναπληρωτες Βιολογους θα ζητησουν τουλαχιστον 7-8 την επομενη βδομαδα, αλλά δεν ξερουν ποσους θα τους στειλει το Υπουργειο.

Συναδελφοι, τα τελευταια χρονια οι νεοδιοριζομενοι στην ειδικοτητα μας πρακτικα εξαφανιστηκαν, με αποτελεσμα τα κενα μας να καλυπτονται παρανομα απο τους αλλους νεοδιοριζομενους που περισσευουν! Θυμιζω επισης οτι η ειδικοτητα μας δεν αντιπροσωπευεται στο τμημα που ασχολειται με τους διορισμους αναπληρωτων στο Υπουργειο (αποσπασμενους Φυσικους εχουν καθε μα καθε χρονο), αρα οταν οι ΔΔΕ ζητανε τεραστιους αριθμους αναπληρωτων Βιολογων (γιατι τους εχουν αναγκη στα ΣΧΟΛΕΙΑ, οχι για να τους βαλουν στα γραφεια) δεν υπαρχει καποιος που να βοηθησει στην ικανοποιηση επαρκη αριθμου αιτηματων. Περυσι ικανοποιηθηκαν μονο 160 αιτηματα. Παρολο που οι μαθητες και τα σχολεια χρειαζονται Βιολογους, πρακτικα δεν υπαρχουμε πουθενα! Εχουμε καταντησει οι αλλοι να βολευονται σ'ενα σχολειο διδασκοντας το δικο μας μαθημα (οπως τα προηγουμενα παραδειγματα με τους 2 Χημικους στη Γ'Αθηνας που θα κανουν 16 ωρες Βιολογια ο καθενας, ενω ο σκοπος της Β'αναθεσης ειναι μονο για συμπληρωση ωραριου!!!), ενω εμεις να μοιραζομαστε σε πολλα σχολεια για να καλυψουμε ωραριο μονο με Α'αναθεση. Θεωρητικα, τα πραγματα δεν πρεπει να ειναι ετσι, αλλά δυστυχως απο τη ρυθμιση του 24μηνου και μετα, πρακτικα ετσι ειναι!

Κι επειδη μας ενδιαφερει το πρακτικο, πρεπει να διαμαρτυρομαστε εντονα σε καθε τετοια περιπτωση - το δικιο μας δε θα πεσει απο μονο του ως μαννα εξ'ουρανου. Εγω διαμαρτυρηθηκα στο ΠΥΣΔΕ Γ'Αθηνας. Διαμαρτυρηθηκε καποιος αλλος στο Υπουργειο; Αφου το συλλογικο οργανο κοιμαται (ή μαλλον... ειναι διακοπες!), ας διαμαρτυρηθουμε μονοι μας.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 31, 2012, 01:07:37 μμ »
τα κενα δεν βγαινουν με βαση Α αναθεση!!! αλλα με το αν υπαρχει καθηγητης οποιασδηποτε ειδικοτητας να το διδαξει!!!

εγω ειμαι γεωλογος κ ως γνωστιον αυτοι της οικιακης παιρνουν γεωγραφιες που εχουν (απο που κ ως που Β αναθεση)!!! για να να μη τρεχουν σε 2 -3 σχολεια παιρνουν ολο γεωγραφιες!!!!
συζητωντας με 2 διευθυντες μου ειπαν οτι στο τελος της χρονιας τους ζηταει το πυσδε τα κενα με βαση το αν υπαρχει καθηγητης να διδαξει!!! κ του λεω γεωγραφια υπαρχει 20 ωρες κ μου λεει οχι ειναι 4 ωρες το κενο γιατι το κανει η ταδε......
καταλαβατε????

εγω διδαξα 4 ωρες βιολογια αναγκαστηκα κ τους ελεγα να στειλουν βιολογο γιατι δεν την κατεχω καθολου τη βιολογια κ δεν καλεσαν!!!ετσι διδαξασ,ο θεος να το κανει!!!
παντως απο την εμπειρια μου ισως επειδη οι βιολογοι ειναι λιγοι τους βαζουν κ διδασκουν κυριως βιολογια!!!αν υπαρχει βεβαια βιολογος...εγω προτιμω χημειες κ φυσικες γιατι εχω κανει μαστερ στην επιστημη υλικων κ τωρα διδακτορικο στους χημ.μηχανικους.

υπομονη κ ευχομαι τα καλυτερα σε ολουε-ες!!!!!1

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 31, 2012, 04:46:11 μμ »
συζητωντας με 2 διευθυντες μου ειπαν οτι στο τελος της χρονιας τους ζηταει το πυσδε τα κενα με βαση το αν υπαρχει καθηγητης να διδαξει!!! κ του λεω γεωγραφια υπαρχει 20 ωρες κ μου λεει οχι ειναι 4 ωρες το κενο γιατι το κανει η ταδε......
καταλαβατε????

Δε μιλαμε για τετοια περιπτωση - μιλαμε για σχολεια οπου οι μονιμοι με οργανικη ΕΧΟΥΝ καλυψει το ωραριο τους και ακομη περισσευουν 21 και 24 ωρες για να τοποθετηθει κι αλλος καθηγητης. Στη Γ' Αθηνας συνταξιοδοτηθηκαν φετος 4 Βιολογοι κι αυτα τα οργανικα κενα βγαινουν πρωτα ως "λειτουργικα". Θα καλυφθουν απο: αποσπασμενους, σε διαθεση ΠΥΣΔΕ, αναπληρωτες.

Δεν ξερω τι θα κανουν με τους Χημικους που τους περισσευουν. Αλλά ειναι παρανομο να βγαλουν το κενο γι'αλλη ειδικοτητα, οπως δεν μπορουν να εχουν 16 ωρες Ιστοριας και αντι να το βγαλουν ως κενο "Φιλολογου" να το βγαλουν ως κενο "Θεολογου".


Παρεπιμπτοντως, οποιοι κοιταξατε τον πινακα των αποσπασεων, παρατηρησατε οτι η Αθηνα γεμισε μ'αποσπασμενους Φυσικους (και λιγοτερο Χημικους); Αυτο σημαινει οτι δε θα χρειαστουν αναπληρωτες απο αυτες τις ειδικοτητες στην Αθηνα, ενω θα τους χρειαστουν στα μερη απ'οπου πηραν αποσπαση. Στους Βιολογους που δεν υπηρχε κανενας αποσπασμενος στην Αθηνα, οι αναπληρωτες θα πρεπει να ειναι πολλοι στην πρωτευουσα - αν δεν μας φανε τις θεσεις με φαινομενα οπως το παραπανω!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 31, 2012, 10:24:10 μμ »
συζητωντας με 2 διευθυντες μου ειπαν οτι στο τελος της χρονιας τους ζηταει το πυσδε τα κενα με βαση το αν υπαρχει καθηγητης να διδαξει!!! κ του λεω γεωγραφια υπαρχει 20 ωρες κ μου λεει οχι ειναι 4 ωρες το κενο γιατι το κανει η ταδε......
καταλαβατε????

Δε μιλαμε για τετοια περιπτωση - μιλαμε για σχολεια οπου οι μονιμοι με οργανικη ΕΧΟΥΝ καλυψει το ωραριο τους και ακομη περισσευουν 21 και 24 ωρες για να τοποθετηθει κι αλλος καθηγητης. Στη Γ' Αθηνας συνταξιοδοτηθηκαν φετος 4 Βιολογοι κι αυτα τα οργανικα κενα βγαινουν πρωτα ως "λειτουργικα". Θα καλυφθουν απο: αποσπασμενους, σε διαθεση ΠΥΣΔΕ, αναπληρωτες.

Δεν ξερω τι θα κανουν με τους Χημικους που τους περισσευουν. Αλλά ειναι παρανομο να βγαλουν το κενο γι'αλλη ειδικοτητα, οπως δεν μπορουν να εχουν 16 ωρες Ιστοριας και αντι να το βγαλουν ως κενο "Φιλολογου" να το βγαλουν ως κενο "Θεολογου".


Παρεπιμπτοντως, οποιοι κοιταξατε τον πινακα των αποσπασεων, παρατηρησατε οτι η Αθηνα γεμισε μ'αποσπασμενους Φυσικους (και λιγοτερο Χημικους); Αυτο σημαινει οτι δε θα χρειαστουν αναπληρωτες απο αυτες τις ειδικοτητες στην Αθηνα, ενω θα τους χρειαστουν στα μερη απ'οπου πηραν αποσπαση. Στους Βιολογους που δεν υπηρχε κανενας αποσπασμενος στην Αθηνα, οι αναπληρωτες θα πρεπει να ειναι πολλοι στην πρωτευουσα - αν δεν μας φανε τις θεσεις με φαινομενα οπως το παραπανω!
Με την αύξηση του ωραρίου θα μας εξαφανήσουν. Εννοείται ότι θα μοιράσουν τις Βιολογίες στους Φυσικοχημικούς. Οι μόνες βιολογίες που θα μας αφήσουν είναι 2 ώρες κατεύθυνσης. Θα πηγαίνουμε σε 5-6 σχολεία. Και που να διαμαρτηρηθείς στο υπουργείο? Να κάνουν τί, τέτοιους καιρούς? Να στέλνουν τους χημικούς σε 3 σχολεία, ή σε άλλη περιοχή? Αυτά είναι για τους δούλους τους αναπληρωτές.
Τουλάχιστον σε όλες αυτές τις περιπτώσεις που έστω για φέτος τελευταία φορά περισσέψουν, και δεν πάει μόνιμος Φυσικο-Χημικός, τότε να καλέσουν αναπληρωτή με βάση την Α ανάθεση και όχι την βολευτική ανάθεση.
Θα ήθελα να διαμαρτυρηθώ κάπως αλλά είμαι διστακτικός. Δεν ξέρω και που να πάρω τηλ. στο Υπουργείο, και τι να τους πώ! Θα μου πουν ότι είμαι και γραφικός "εδώ ο κόσμος χάνεται και εσύ κοιτάς τη πάρτη σου". ΚΑΙ στο υπουργείο  αλλά και οι περισσότεροι συνάδελφοι το θεωρούν φυσικό και κανόνα πιά ότι στα γυμνάσια τις βιολογίες πρέπει να τις κάνει ο Φυσικοχημικός. Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η μόνη βιολογία που δικαιούμαστε είναι της κατεύθυνσης. Αυτοί δεν νομίζουν ότι κοιτάνε "το πάρτυ τους". Το θεωρούν απόλυτα λογικό. Αν τολμήσουμε και πούμε εμείς κάτι, τότε είμαστε και πλεονέκτες. Χάρη μας κάνουν που διδάσκεται η βιολογία.
Πως όμως έγινε αυτό? Οι ευθύνες δεν είναι των συναδέλφων. Είναι της διοικησης δηλαδή των συνδικαλιστών, διευθυντών εκπαίδευσης, και διοικητικών υπαλλήλων στις διευθύνσεις και στα υπουργεία. Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να διωχθούν συστηματικά και ενοχλητικά θα έλεγα. Θα μας βοηθούσαν εκείνα τα surveys, αν ήταν αληθινά, να καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει. Μάλλον όμως είναι άχρηστα και εκείνα. Γιατί αν δεν είναι άχρηστα, και αυτοί που τα χειρίζονται βλέπουν την κατάσταση, αλλά δεν επιχειρούν να την διορθώσουν, αρα μάλλον την καλύπτουν και την επιδεινώνουν, τότε είναι και αυτοί συνένοχοι, διαπλεκόμενοι, και πρέπει να υποστούν και αυτοί ανάλογες συνέπειες με τους προηγούμενους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2012, 11:42:39 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 11:16:36 πμ »
Πρόβλεψη για Α΄φάση: Πάνω από 100 (γύρω στους 120;, ίσως και παραπάνω). Όχι , δεν έχω καμμία πληροφόρηση εκ των έσω , είναι απλά πρόβλεψη. Έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα κενά που καλύπτουμε ως κλάδος μάλλον πάγια παρά προσωρινά είναι, άρα δεν εμφανίζονται στην πορεία , αλλά συνήθως από την αρχή (κατευθύνσεις, πανελλάδικώς εξεταζόμενα). Γι αυτό και στις δύο πρώτες φάσεις ο αριθμός μας πλησιάζει αυτόν των φυσικών , ενώ στο τέλος καταλήγουν οι φυσικοί  να είναι διπλάσιοι! (142 φυσικοί και 112 βιολόγοι στην Α΄φάση πέρυσι και 339  με 176 στο σύνολο αντίστοιχα). Στις δύο πρώτες φάσεις πέρυσι πήραν 112+35=147 από τους 176 στο σύνολο!
Αναπληρωτές βιολόγοι Α΄φάση: 2010: 100
                                                   2011: 112
                                                   2012:   ;

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 12:29:45 μμ »
Να και το φετινό αλεξίπτωτο από τα ιδιωτικά στο Νο 8 του πίνακα των αναπληρωτών! Μετά τη  χθεσινή ανανέωση παρακαλώ, πριν νομίζω δεν υπήρχε! Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που είχε αποθηκεύσει τον αρχικό πίνακα , εγώ είχα δει μόνο ότι ήμουν στην ίδια θέση με τον περσινό , και από τη σύγκριση που έκανα μετά  την αλλαγή που προέκυψε χθες, η διαφορά με τον περσινό είναι το Νο 8! Και φυσικά με τα μόρια προϋπηρεσίας της μέχρι το 2012 φαντάζομαι,όπως όλοι οι ιδιωτικοί!
Μόλις είδα ότι είναι ΙΔΑΧ , και εκεί δεν υπήρχε νομίζω!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2012, 12:43:25 μμ από vasbio »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.