*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223373 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #630 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 12:55:55 μμ »
Πειραιώτισσα και εγώ Thrileonta. Μήπως αντί να γράφουμε στα φόρα να πάμε για κανένα καφέ να καταλάβουμε τι λέμε; lol

Η άποψή μου είναι να ζητήσετε η Χημεία να γίνει δίωρο και να βρείτε την ησυχία σας! Δηλ. ποιος αποφάσισε ότι η Χημεία είναι λιγότερο σπουδαίο μάθημα από τη Γεωγραφία; (είπα ένα παράδειγμα μην πέσετε να με φάτε ΠΕ04.05 :().

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:15 »

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #631 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 01:00:01 μμ »
Όταν ήμουν Νο 49 στους πίνακες των βιολόγων δούλεψα ωρομίσθιος στο κανονικό πρόγραμμα από τον πίνακα, ενώ οι φυσικοί και οι χημικοί δούλευαν αναπληρωτές και μετά το Νο 100! Το σύνολο των μορίων που πήρα εκείνη τη χρονιά ήταν 3 και κάτι. Αυτό δεν ήταν ΠΔΣ και ήταν μετά από 2 επιτυχίες ΑΣΕΠ. Έχω να συναγωνιστώ στους πίνακες μόνο βιολόγους, για τοποθετήσεις σε ένα μικρό αριθμό κενών βιολόγων , γιατί τα υπόλοιπα καταλαμβάνονται από φυσικοχημικούς, είτε μόνιμους , και αυτό μπορώ ίσως να το δεχθώ ως προσωρινή λύση αν προηγουμένως έχουν καλύψει τα δικά τους λειτουργικά κενά, είτε αναπληρωτές, και αυτό δεν μπορώ να το δεχθώ γιατί...απλά έτσι είθισται!
Και στους δασκάλους και της οικιακής οικονομίας προσλαμβάνονται από το μηδενικό πίνακα, είτε με πειράζει είτε όχι δε με αφορά γιατί πρόκειται για διαφορετικούς πίνακες!
Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που γράφω τα ίδια, στο δικό σας topic ειδες ότι σβήστηκαν τα μηνύματά μου λόγω αναφοράς, εδώ δε θα γίνει αναφορά κανενός μηνύματος, τουλάχιστον από μένα, σταματάω εδώ...
Ελπίζω να μη σβηστεί κι αυτό...

Φυσικά τα έχουμε ξαναπεί και θα τα ξαναλέγαμε στο μέλλον αλλά πολύ φοβάμαι ότι εγώ τουλάχιστον θα εξαφανιστώ   :)

Αναφέρθηκα σε συγκεκριμένη χρονιά 12-13 και όχι όταν εσύ ήσουν νο49 (δε ξέρω πότε ήσουν και δεν έχω καμιά δουλειά να το ψάξω, βαριέμαι κιόλας :) )
Επαναλαμβάνω αυτό που εσείς που δουλεύετε στα σχολεία το ξέρετε καλύτερα, δε κάνετε μόνο βιολογία, αν πιστεύει ή ξέρει κανείς το αντίθετο ας με διαψεύσει.

Δεν είμαι δάσκαλος και όλοι το ξέρουμε επειδή αυτοί δικαιολογημένα σε μεγάλο βαθμό δεν έχουν ΑΣΕΠ επηρεάζουν το γενικό κλίμα που επικρατεί. Το θεωρώ άτοπο να με συγκρίνουν με τους δασκάλους. Το θεωρώ άτοπο να με συγκρίνουν με τους καθηγητές οικιακής οικονομίας (Άσχετο αλλά ήταν το πιο χρήσιμο μάθημα που έκανα στο γυμνάσιο, έχω άπειρο σεβασμό στη καθηγήτριά μου και ότι έμαθα τότε με σημάδεψε ανεξίτηλα και τα εφαρμόζω μέχρι τώρα  :) . Δε ξέρω την ύλη τους στον ΑΣΕΠ μακάρι όταν τα παιδιά μου φτάσουν στο γυμνάσιο να κάνουν οικιακή οικονομία με το κατάλληλο καθηγητή. Από το να κάνουν με το Θεολόγο ας έχουν και κάποιο από το πίνακα μηδενικής.

Δυστυχώς στο δικό μας topic σβήστηκε και το δικό μου μήνυμα όπου διαμαρτυρόμουν για τα σβησμένα μηνύματα, εγώ τα ήθελα όλα να τα βλέπουμε. Αλήθεια γιατί αυτά που γράφουμε σήμερα να είναι άξια αναφοράς;

Πιστεύω ακόμη στη ουσία του αρχικού μου μηνύματος .

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #632 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 01:08:19 μμ »

Και kerry εγω το 9-10 εκανα ωρομισθιος με 3 μορια. Τα λιγα μορια δεν σημαινουν πδς. Δεν φαινεται αυτό!

Αν αυτό είναι το λάθος μου να το διορθώσω  :)

Η ουσία  του δικού μου μηνύνατος λοιπον είναι:  Όταν λοιπόν έφυγε αναπληρωτής με 2,2 μόρια και δεν είναι ένας, η φράση ότι Βιολόγοι πάνε αναπληρωτές με 3 και 4 μόρια ΠΔΣ ή/και ωρομισθίας είναι αληθής.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #633 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 01:29:20 μμ »
p75 ,από το ΄΄στα φόρα΄΄ που έγραψες , επιβεβαιώθηκες :D και συμφωνώ και στα δύο που έγραψες ( καφέ και το δίωρο στο γυμνάσιο).έχουμε και την ε.ε.χ. που κοιμάται σε όλα μας τα ζητήματα βλέπεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:15 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #634 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 01:37:27 μμ »
Thrileonta ολες οι ενεργειες μου στο υπουργειο ( που ειναι μια) ειναι με επισημο ερωτημα με αριθμό πρωτοκολλου. Φιλους στο υπουργειο δεν εχω! Το λεω ειλικρινά. Οτι κανω το κανω για να παρετε και οι χημικοί τα κενά σας. Δεν κλεβω στοιχεία. Αν προσεξεις οτι βγαινει ειναι δημοσιευμενο από αλλους.
Ολοι εχουμε δικαιωμα β ανάθεσης. Δεν μπορουν οι αναπληρωτές ή οι πδς να καλουνται μονο για β αναθεση ομως. Αυτό πρεπει να σταματήσει. Δεν με νοίαζει αν ειναι καποιοι βιολογοι. Να κανουν ολοι πρωτα το μαθημα που σπουδασαν.
Οτι και να λετε τα νουμερα ειναι συγκεκριμενα. Ειναι του υπουργείου. Δεν εχω δυνατοτητα καμιάς παρεμβασης. Ζηταω ανοιχτα στοιχεια και διαφανεια από όλους και για όλους! Παλευω για αυτό!
Περσι που λες εκανα μια προσπαθεια να δω στοιχεία στο survey. Δεν τα κατάφερα. Τελικά δεν ειδα τιποτα. Ουτε ομως και χρειαστηκε γιατι οι αιρετοι αρχισαν να ανακοινωνουν μονοι τους τα κενά. Επισης ολα τα πυσδε εχουν ανακοινωσει τα οργανικά τους κενά στις σελιδες τους. Θαηταν πολύ πιο ευκολο να δω στο syrvey την απατη αλλά οπως σου λεω δεν εχω προσβαση. Παρόλα αυτά ήδη εχουν πεσει στην αντιληψη μου ( απο τα στοιχεια που ανακοινωνουν τα πυσδε ε!) συγκεκριμενες περιπτωσεις που τα κενά που ανακοινωνουν τα πυσδε στα συγκεκριμενα σχολεία βαπτιζονται ´αλλη ειδικότητα από τις ώρες. Αλλά χωρίς επισημα στοιχεία δεν μπορω να κανω κατι. Επειδη thrileonta δεν εχω προσβαση στο myschool.
Αλλα ρε παιδιά ειναι δυνατόν να βλεπετε και εσεις οτι οι μονιμοι βιολογοι δεν μπορουν να καλύψουν ολες τις βιολογίες( αφου βλεπετε τις ωρες! Ειναι πιο πάνω) και να λετε οτι συμβαινει το ανάποδο? κατι δεν παει καλά!
Ειστε 2100 χημικοί, και με 5% ´αδειες τα λειτουργικά σας κενά μπορει να ειναι 100+ και υπαρχουν και αλλα 90 απο τα ανακοινωμενα λειτουργικά του υπουργειου. Θα επρεπε να περιμενετε καμια διακοσαρια αναπληρωτές. Νομιζετε οτι θα σας τα κλεψουν οι βιολογοι που εχουν 550 κενά? Ή οι γεωλογοι? ειναι δυνατόν να στεκεται αυτό?

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #635 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 01:44:28 μμ »
p75 ,από το ΄΄στα φόρα΄΄ που έγραψες , επιβεβαιώθηκες :D και συμφωνώ και στα δύο που έγραψες ( καφέ και το δίωρο στο γυμνάσιο).έχουμε και την ε.ε.χ. που κοιμάται σε όλα μας τα ζητήματα βλέπεις...

Εμ είδες που στο ίδιο καζάνι βράζουμε Χημικοί-Βιολόγοι; Η ΕΕΧ θα έπρεπε να έχει παρέμβει. Λογικά κάτι θα κάνουν δεν μπορεί.... Κυνηγήστε τους!!!

Αποσυνδεδεμένος ellin81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #636 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 01:53:19 μμ »
Κάθεστε και μαλώνετε για ανούσια ζητήματα. Σε άλλο μήνυμα είχε γράψει κάποιος ότι παίρνουμε ότι μας αξίζει σαν λαός. Και τέτοιοι που είμαστε ξένες κατοχικές δυνάμεις μας άξιζαν σε όλους τους τομείς. Αν δεν κάνουμε από μόνοι μας τα αυτονόητα, τότε να μη θιγόμαστε μετά που έρχεται η Τρόικα και ζητάει απολύσεις ή διαθεσιμότητα. Και μην παραξενευτείτε αν στην πορεία η τρόικα ζητήσει και οριστικό κλείσιμο τον πίνακα των αναπληρωτών ή μετάταξη υπαλλήλων (π.χ Φυσικός που διορίστηκε σε ένα γραφείο Υπουργείου ως Π.Ε Διοικητικός). Τα πάντα εξαρτώνται από το ΧΡΗΜΑ και όχι μόνον από λειτουργικά-οργανικά κενά. Πόσες φορές πρέπει να το γράψω;;; Και δυστυχώς, το καρπούζι, το πεπόνι και τα μαχαίρια τα έχουν άλλοι.

Από το να υπάρχουν αντεγκλήσεις, καλύτερα είναι να ανοίξει ένα τόπικ προς πίεση στο Υπουργείο, ώστε να δημιουργηθεί απογευματινό σχολείο. Μαλάκα Έλληνα η παραπαιδεία μόνο είναι περίπου 4 δις ευρώ. Τα πληρώνεις το ...κέρατό μου "μαύρα" Ε δώστε τα "λευκά" με τη μορφή χαρατσιού (σίγα, τόσα χαράτσια φάγαμε). Όλα φαύλος κύκλος είναι.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #637 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 01:57:54 μμ »
Σε ολο το δημοσιο θελω διαφανεια. Για να μην λεεει και κανει ο καθενας τα δικά του. Όλα στη φορα ακομα και αν δεν συμφερει σε κλαδους. Το οφελος ειναι συλλογικό και μακροχρονιο. Πρωτα τα στοιχεια εξω. Πρωτα μαθαινουμε ολοι τι γινεται και μετα να ζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #638 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 02:11:33 μμ »
Από το να υπάρχουν αντεγκλήσεις, καλύτερα είναι να ανοίξει ένα τόπικ προς πίεση στο Υπουργείο, ώστε να δημιουργηθεί απογευματινό σχολείο. Μαλάκα Έλληνα η παραπαιδεία μόνο είναι περίπου 4 δις ευρώ. Τα πληρώνεις το ...κέρατό μου "μαύρα" Ε δώστε τα "λευκά" με τη μορφή χαρατσιού (σίγα, τόσα χαράτσια φάγαμε). Όλα φαύλος κύκλος είναι.

Να δημιουργηθεί απογευματινό σχολείο που να διορίζει το Υπ. Παιδείας, αλλά με οικονομική συμμετοχή των γονέων (γιατί το Δημόσιο δεν έχει πόρους). Αλλά και οι γονείς αν τους πεις να πληρώσουν σε κάτι τέτοιο θα αντιδράσουν γιατί θα έπρεπε το κράτος να παρέχει δωρεάν παιδεία. Το να πληρώνουν όμως τα Ιδιωτικά φροντιστήρια επειδή είναι ιδιωτικά δεν υπάρχει πρόβλημα... Δεν θα βρεθεί άκρη με κάτι τέτοιο ellin81 αν και είναι πολύ ωραία ιδέα!

Αποσυνδεδεμένος ellin81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #639 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 02:32:35 μμ »
Να δημιουργηθεί απογευματινό σχολείο που να διορίζει το Υπ. Παιδείας, αλλά με οικονομική συμμετοχή των γονέων (γιατί το Δημόσιο δεν έχει πόρους). Αλλά και οι γονείς αν τους πεις να πληρώσουν σε κάτι τέτοιο θα αντιδράσουν γιατί θα έπρεπε το κράτος να παρέχει δωρεάν παιδεία. Το να πληρώνουν όμως τα Ιδιωτικά φροντιστήρια επειδή είναι ιδιωτικά δεν υπάρχει πρόβλημα... Δεν θα βρεθεί άκρη με κάτι τέτοιο ellin81 αν και είναι πολύ ωραία ιδέα!

Έτσι είναι. Τον/την Έλληνα/ιδα αν δεν βγάλεις το λουρί, μυαλό δεν βάζει. Σκέτη ανωμαλία. Αφού τα δίνει ούτως ή άλλως. Και το "λουρί" για μένα πλέον είναι να ζήσουμε σε απόλυτη φτώχεια, μπας και βάλουμε μυαλό και γίνει αναδιοργάνωση.  Γιατί τα μνημόνια δεν μας έβαλαν μυαλό και δεν ξέρουμε που έχουμε μπλέξει πραγματικά.  Και όλα αυτά από έναν αντιμνημονιακό (για τους καλούς Έλληνες μόνο)  :-*

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #640 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 02:40:47 μμ »
Ορθώς! Γιατί για τον Έλληνα το δημόσιο πρέπει να σημαίνει και τζαμπέ! Δεν καταλαβαίνει την έννοια "ανταπόδοση" ότι δηλ. πληρώνεις φόρους για να πάρεις κάτι από κοινού με άλλους και ότι το Δημόσιο δεν είναι Τράπεζα ούτε η μαμά μας ούτε ο μπαμπάς μας να του ζητάμε συνέχεια χρήματα, αλλά και ότι το Δημόσιο θα έπρεπε τα χρήματα που παίρνει να τα αξιοποιεί για να βελτιώνει την ποιότητα ζωής μας και όχι για να θρέφει ψηφοφόρους και πολιτικούς!!!

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #641 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 05:30:44 μμ »
Όταν λοιπόν έφυγε αναπληρωτής με 2,2 μόρια και δεν είναι ένας, η φράση ότι Βιολόγοι πάνε αναπληρωτές με 3 και 4 μόρια ΠΔΣ ή/και ωρομισθίας είναι αληθής.

Και γιατι να μην πανε;;;;; Οι Οικιακης Οικονομιας πανε με 0 μορια και κανουν Γεωγραφια κατα προτεραιοτητα απο τους Χ-Φ-Β!!!!

Οποια ειδικοτητα εχει πολλα κενα λογω μειωμενων διορισμων (ενω οι Φ-Χ διοριζονταν με μεγαλυτερο ποσοστο απο το κανονικο λογω λανθασμενης ποσοστωσης - το υπενθυμιζω, αν το ξεχασατε επειδη ετσι σας βολευει!!!!!!), ειναι αναμενομενο να εχει λιγοτερα μορια. Αυτο μας ελειπε, να το κανουμε να φαινεται και κακο, το οτι εχουμε λιγοτερα μορια λογω μεγαλης ελλειψης βιολογων, επειδη οι αλλες ειδικοτητες διοριζοντουσαν ως υπεραριθμοι στα δικα μας κενα!!!!

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #642 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 05:48:22 μμ »
Οι βιολογοι ειναι γνωστο οτι πηγαιναν ωρομισθιοι γιατι δεν τους αφηναν και καμια βιολογία οι φ-χ που επρεπε να συμπληρώσουν. Τώρα ξερετε τα νουμερα.

Μονο να συμπληρωσουν, συναδελφε;;;; Μονο να συμπληρωσουν;;;; Ωρομισθιος Φ σ'ενα σχολειο που δουλευα εκανε μονο Γεωγραφια και Βιολογια! Περυσι τα ιδια με αναπληρωτρια Χημικο! Αλλα οι μεμονωμενες μας εμπειριες δεν μετρανε... τα πανελλαδικα στατιστικα ομως μετραν!

thrileontas, καταλαβαινω τι θελεις να πεις με τα κενα και τις ωρες Β, αλλα σου απαντω οτι αν μετρησουμε τα κενα βασει ωρων τοτε δεν ειναι 550 αλλα >700!!! Να ηρεμησετε, συναδελφοι, αφενος διοτι του χρονου τα κενα μας δε θα αυξηθουν, ενω τα δικα σας θ'αυξηθουν (τη φετινη χρονια υπαρχουν πλασματικα 2 ωρες Β επιπλεον (1 στο γυμν+1 στο λυκ), ενω δεν υπαρχει η Χ Κατ) κι αφετερου διοτι οι Φ ειναι αυτοι που θα σας φανε τελικα τις θεσεις κι οχι οι Β, οι οποιοι δεν μπορουμε να φαμε τιποτα αφου δεν φτανουμε να καλυψουμε τα δικα μας κενα!!!

Οσοι εχετε εμπαθεια με τους βιολογους, αντι να συνεργαστειτε μαζι μας, κακο στον εαυτο σας κανετε, αφου η μπαλα θα σας ερθει απο αλλου!!! Υπενθυμιζω τις 5 ωρες του μαθηματος Αρχες ΦΕ... και καθιστε εσεις ν'ασχοληθειτε με την 1 ωρα Χ στο γυμνασιο, που ουτως η αλλως και να υπηρχε δε θα εβγαζε κενο Χημικου αλλα Γεωλογου!!! Κοιταξτε το δασος, αντι για το δεντρο!

Αποσυνδεδεμένος airam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #643 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 05:55:39 μμ »
Καλησπέρα σ όλους τους συναδέλφους, εύχομαι αναλογικές προσλήψεις,πολλές και καλές τοποθετήσεις (κυρίως για  τους χημικούς  ;),για τους υπόλοιπους με τα τωρινά δεδομένα αρκεί το καλές! Εύχομαι τουλάχιστον να διδάξουν φυσική στο γυμνάσιο οι 04.01 γιατί προβλέπω απο το 2016-2017(μελλοντικοί μαθητές β λυκείου) να χάνουμε όλοι ώρες και να τις κερδίζουν οι φιλόλογοι(δεν έχετε ανάγκη εσείς, τα αναλυτικά προγράμματα πάντα σάς ευννοούν)!Για την χημεία δεν σχολιάζω το μονόωρο τα λέει όλα. Προσωπική εκτίμηση: οι επιδόσεις των μαθητών στα μαθηματικά και στη φυσική επηρεάζουν κυρίως την επιλογή κατεύθυνσης πέρα απο την αγορά εργασίας. Ας υποθέσουμε οτι εξασφαλίστηκαν οι πιστώσεις για τους φετινούς αναπληρωτές, του χρόνου θα ισχύει το ίδιο; (κ ας είναι περισσότερα τα κενά). Μήπως ξαναγίνουμε εμείς φροντιστές; Θα μας σώσουν τότε οι ώρες στα μαθήματα γενικής παιδείας ή στα μαθήματα του γυμνασίου; Πολύ φοβάμαι οτι η κακιά συνήθεια που έχουμε να μας απασχολεί μόνο το παρόν(οχι οτι δε φταίει η χώρα που ζούμε) δεν μας αφήνει να σκεφτόμαστε "θετικά" όπως οφείλουμε ή τουλάχιστον πρακτικά. Σχετικά με την διαμάχη μεταξύ υποψήφιων αναπληρωτών βιολόγων- χημικών προβλέπω δυστυχώς σύντομα την ίδια διαμάχη μεταξύ μονίμων φυσικών και χημικών για τις ώρες βιολογίας. Χαλαρώστε λίγο... για αναλογία μιλάμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.