*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223344 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 28, 2012, 04:54:32 μμ »
Συνάδελφοι, βιολόγοι, συντεχνίτες μου, Έτσι όπως τα είπε σήμερα ο Μπάμπι και η Εφη, η Βιολογία δεν φεύγει του χρόνου από την Β' λυκείου.
Αυτό μπορεί να σημαίνει, λέω εγώ, ότι θα διατηρηθούν οι ίδιες ανάγκες για αναπληρωτές βιολόγους το 12-13, με δεδομένο ότι θα διοριστούν μόνιμοι μόνο 2-3 επιλαχόντες ΑΣΕΠ, και κανα 2 πρώην ιδιωτικοί που δεν πρόλαβαν πέρσι.
Αλήθεια, μήπως έχει κάνει κανείς το άθροισμα για φέτος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:14:08 »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΟΙ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 31, 2012, 09:39:58 μμ »
Τι  είπε ο Μπάμπι  και  η  Έφη  σήμερα; Βάλε το link ή  παράθεσε  το  κείμενο! Εγώ θα το βρω , αλλά για τη  ροή της  συζήτησης! Όσο για τους διορισμούς , κανείς δεν μπορεί να ξέρει από τώρα τι θα γίνει το καλοκαίρι αν δεν ανακοινωθεί πρώτα κάτι. Δεν είναι καλό να τρέφουμε φλούδες ::) ελπίδες, αλλά επειδή νομίζω ότι ακόμη δεν ξέρουν τι θα κάνουν , δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τίποτε.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:20:40 πμ »
176  Αναπληρωτές (1 ΑΜΩ) στα  Γενικής Παιδείας ,  19(από τους οποίους 4 ΑΜΩ)  στην ειδική αγωγή. Πέρισυ είχαμε  161  γενικής αγωγής (δεν έχω ιδέα  για  ειδικής). Αύξηση 10%.Άρα δεν υπάρχουν ανάγκες , μηδενικοί  διορισμοί! :o

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:58:04 μμ »
Τι παραπονιέσαι! Πάλι ευχαριστώ να λες που δεν βγάλαν ολότελα την Βιολογία και φέτος. Δίκιο έχουν, το μάθημα δεν τους αφορά όλους.Άλλωστε δεν είναι όλοι ζωντανοί. Μια ώρα πάλι και πολύ είναι. Οι πιέσεις μου έπιασαν τόπο. Η συντεχνία μας έχει κανονίσει να βολευτούμε αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:14:08 »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 03, 2012, 08:43:08 μμ »
ΟΚ , τώρα  είναι  όλα  καλά. Του  χρόνου 3 μονόωρα στις 3 τάξεις του Λυκείου , δεν  μας  παίρνει  κανείς  την  πρωτοκαθεδρία σε  αυτό! Άσε τους άλλους να παιδεύονται με 2ωρα και 3ωρα μαθήματα , να κάνουν μάθημα στους ίδιους  και  τους ίδιους  μαθητές , να  μαθαίνουν τα ονόματά  τους μέχρι το μέσο της χρονιάς , να  έχουν μόνο 150-200 μαθητές κ.λπ. Εμείς θα έχουμε 350 μαθητές , αντίστοιχα διαγωνίσματα , θα μαθαίνουμε με το ζόρι τους μισούς κάθε χρόνο , θα είμαστε τυχεροί αν μπορούμε να προσδιορίσουμε  το Λύκειο που πηγαίνουν όταν τους συναντάμε έξω (γιατί ασφαλώς δε θα καλύπτουμε το ωράριό  μας σε ένα) ...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 03, 2012, 09:33:04 μμ »
Vasbio  χαιρομαι που το ανέφερες και εσύ, αυτό με το ότι δεν προλαβαίνω να μάθω όλους τους μαθητές εγκαίρως από 3 σχολεία, νόμιζα πως γινόμουν υπερευαίσθητος. Κάθε χρονιά το ίδιο πρόβλημα. Φέτος επιχείρησα να φτιάξω μια πιο ενημερωμένη βάση δεδομένων των μαθητών κρατώντας σημειώσεις με περιγραφή των μαθητών (αφού οι φωτογραφίες μάλλον είναι ύποπτες). Ωστόσο πάλι υπήρχαν περιστατικά σαν και αυτό που περιγράφεις που δεν μπορούσα να ανακαλέσω ονόματα στη τάξη ή στο δρόμο ακόμα και μέχρι σήμερα. Και δυστυχώς είναι παιδιά που φαίνεται ότι τα πειράζει.
και κάτι άλλο, δεν προλαβαίνεις να οργανώσεις 3 εργαστήρια, τουλάχιστο όχι όπως θα ήθελες. Φαινόμαστε σαν αδιάφοροι τουρίστες.
Σε άλλα νέα, πολλοί πιστεύουν ότι να ζητάμε πάνω από μια ώρα για την βιολογία (όσο και τα θρησκευτικά 2), είναι για να πιάσει δουλειά η συντεχνία μας σε βάρος άλλων, και η μόνη εναλλακτική είναι από 1 σε 0.
Επίσης εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα με την εξέλιξη στα ελληνικά σχολεία σε βαθμό που δεν περίμενα. Αυτά δεν είναι τυχαία.
χρωστάω και ένα link
http://lyk-peir-mytil.les.sch.gr/images/stories/news/Orologio%20Programma%20B%27%20Lykeioy%202012-2013.pdf
Θέλω να προσθέσω και κάτι ακόμα. Φέτος ήρθαν 2-3 φορές να ενημερώσουν στα σχολεία για θέματα υγείας, νοσοκόμες, κοινωνικοί λειτουργοι και κανας γιατρός. Θέματα που παλεύουμε να τα αντιμετωπίσουμε και στο μάθημα. (Ευτυχώς που τα κάνουν και στα θρησκευτικά ή στην οικιακή οικονομία !!!!!!!!)
Φαντάζομαι ΜΚΟ.
Βαριέμαι να εξηγήσω τους συνειρμούς μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2012, 09:52:01 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 03, 2012, 11:25:55 μμ »
Παράθεση
Επίσης εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα με την εξέλιξη στα ελληνικά σχολεία σε βαθμό που δεν περίμενα. Αυτά δεν είναι τυχαία.


Θέλω να προσθέσω και κάτι ακόμα. Φέτος ήρθαν 2-3 φορές να ενημερώσουν στα σχολεία για θέματα υγείας, νοσοκόμες, κοινωνικοί λειτουργοι και κανας γιατρός. Θέματα που παλεύουμε να τα αντιμετωπίσουμε και στο μάθημα. (Ευτυχώς που τα κάνουν και στα θρησκευτικά ή στην οικιακή οικονομία !!!!!!!!)
Φαντάζομαι ΜΚΟ.

Tι προβλημα με την εξελιξη υπαρχει στα ελληνικα σχολεια και δεν εχω καταλαβει??

Κανε μονη σου την ενημερωση οποτε βρεις αφορμη με την υλη του μαθηματος πχ ανθεκτικοτητα μικροβιων που μεταλλασσονται σε αλλα στελεχη απο την αλογιστη χρηση των αντιβιοτικων

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 11, 2012, 05:29:29 μμ »
Η συζήτηση για τη Βιολογία Γυμνασίου μεταφέρθηκε με ομώνυμο τίτλο στα σχολικά μαθήματα γυμνασίου

http://www.pde.gr/index.php?topic=25767.0

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 25, 2012, 09:03:58 μμ »
Παράθεση
Επίσης εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα με την εξέλιξη στα ελληνικά σχολεία σε βαθμό που δεν περίμενα. Αυτά δεν είναι τυχαία.


Θέλω να προσθέσω και κάτι ακόμα. Φέτος ήρθαν 2-3 φορές να ενημερώσουν στα σχολεία για θέματα υγείας, νοσοκόμες, κοινωνικοί λειτουργοι και κανας γιατρός. Θέματα που παλεύουμε να τα αντιμετωπίσουμε και στο μάθημα. (Ευτυχώς που τα κάνουν και στα θρησκευτικά ή στην οικιακή οικονομία !!!!!!!!)
Φαντάζομαι ΜΚΟ.

Tι προβλημα με την εξελιξη υπαρχει στα ελληνικα σχολεια και δεν εχω καταλαβει??

Κανε μονη σου την ενημερωση οποτε βρεις αφορμη με την υλη του μαθηματος πχ ανθεκτικοτητα μικροβιων που μεταλλασσονται σε αλλα στελεχη απο την αλογιστη χρηση των αντιβιοτικων


Δε μεταλάσσονται από την αλόγιστη χρήση αντιβιοτικών. Απλά κάποια στελέχη επιβιώνουν γιατί έχουν ανθεκτικότητα στο-α συγκεκριμένα αντιβιοτικό-ά και ως εκ τούτου το ευνοϊκό αυτό χαρακτηριστικό τους περνάει στις επόμενες γενιές.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 18, 2012, 09:39:02 μμ »
176  Αναπληρωτές (1 ΑΜΩ) στα  Γενικής Παιδείας ,  19(από τους οποίους 4 ΑΜΩ)  στην ειδική αγωγή. Πέρισυ είχαμε  161  γενικής αγωγής (δεν έχω ιδέα  για  ειδικής). Αύξηση 10%.Άρα δεν υπάρχουν ανάγκες , μηδενικοί  διορισμοί! :o
16 άτομα ή δεν ανέλαβαν υπηρεσία ή παραιτήθηκαν στη μέση της χρονιάς. Έτσι δε θα έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση για την ένταξη στους πίνακες φέτος , ή αν κάνουν πάλι δε θα μπουν. Τα ονόματα στο e-aitisi.sch.gr

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 24, 2012, 02:57:29 μμ »
Νεοι πινακες διορισμου φτιαχνονται στο Υπουργειο, οπως μου ειπε ο υπαλληλος που σηκωσε το τηλεφωνο, οπότε να ευχομαστε ο αριθμος των μηνων προϋπηρεσιας που θα θεσουν ως οριο για να μπορει καποιος να κανει αιτηση διορισμου να ειναι διαφορετικος για καθε ειδικοτητα του κλαδου κι οχι ενιαιος για τους μαθηματικους-χημικους-βιολογους κλπ. Εφοσον οι αναγκες ειναι διαφορετικες σε καθε ειδικοτητα, δεν εχει νοημα ο αριθμος να ειναι ενιαιος και να επαναληφθει το λαθος με το 24μηνο του Στυλιανιδη.

Αν με 116 συνταξιοδοτησεις (72 βιολογοι + 44 φυσιογνωστες) απαιτουνται 23 διορισμοι, πιστευω οτι οι 18 μηνες προϋπηρεσιας θα ηταν ενα σωστο νουμερο. Για να δουμε αν θα τηρησουν το 5:1 ή αν θα μας ριξουν για πολλοστη χρονιά με απειροελαχιστους διορισμους κι εκατονταδες αναπληρωσεις... Η ΠΕΒ κοιμαται ακομη;;; Επιτρεπεται σε χωρα που κερδιζει το χαλκινο μεταλλιο στην Ολυμπιαδα Βιολογιας να μη διοριζει Βιολογους στα σχολεια αλλά να δινει το μαθημα σε αλλες ειδικοτητες για συμπληρωση ωραριου;;;

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 24, 2012, 03:38:18 μμ »
Η  ΠΕΒ είναι μόνο για τα παραιατρικά και ερευνητικά ζητήματα , δεν ασχολείται ιδιαίτερα με τη Δευτεροβάθμια. Έχει περίπου την εικόνα που είχαμε και εμείς όταν μπήκαμε (και όταν βγήκαμε) από τη σχολή , ότι θα γίνουμε μεγάλοι επιστήμονες-ερευνητές , και αν δεν μας βγει αυτό , στη  χειρότερη περίπτωση θα γίνουμε καθηγητές! !Μόνο που τα υποσύνολα της Έρευνας και της Ελλάδας  έχουν τομή μηδέν! Αυτό δεν το υπολογίσαμε όσο έπρεπε! Και φυσικά οι  περισσότεροι γίναμε  καθηγητές! Αυτό για τους νέους πίνακες ακούγεται πολύ ενθαρρυντικό , αν και δυσκολεύομαι να το πιστέψω (έχω τους λόγους μου ως γνωστό!). Όσο για τον αριθμό των μηνών , μπορεί να είναι ο ίδιος αλλά δε σημαίνει ότι θα φτάσει στο ίδιο σημείο για όλες τις ειδικότητες , όπως έγινε και με το 24μηνο.

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 24, 2012, 04:27:55 μμ »
Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν συνάδελφοι εντός πραγματικότητας, όπως οι προλαλήσαντες και είναι άκρως ενθαρρυντικό. Δυστυχώς χρόνια τώρα οι Βιολόγοι σνομπάρουν την Εκπαίδευση λες και δεν αποτελεί αξιοπρεπή επαγγελματική διέξοδο. Μας εμφυσούν στα πανεπιστημία την ατομικότητα, τον ανταγωνισμό και μας πορώνουν εν ονόματι της έρευνας και της επιστήμης χωρίς υποδομές και προαπαιτούμενα. Κάποτε ξυπνάμε και ξεκινάμε μεταπτυχιακά και διδακτορικά πλέον στις επιστήμες της αγωγής (που μπορούμε εκ των πραγμάτων να ανταπεξέλθουμε ευκολότερα) έτσι ώστε καθένας να κατακτήσει με μεγαλύτερες πιθανότητες αυτό που απαξίωνε ή του απαξίωναν.

Από την άλλη θεωρώ ότι η πλειοψηφία των νέων Βιολόγων διαθέτει πλούσια γνωστικά εφόδια και μπορεί να αναδείξει στο έπακρο το μάθημα της Βιολογίας σε κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης.

'Οσον αφορά τους διορισμούς και πάλι είμαστε οι αδικημένοι και οι ρηγμένοι, το θέμα είναι από εδω και πέρα τι κάνουμε και πως διεκδικούμε τα αυτονοήτα. Για μένα η δημιουργία νέων πινάκων παραπινάκων με αυθαίρετα όρια και κριτήρια  δε μου λέει τίποτα.

Με την ευχή μου να διοριστούν όσο το δυνατόν πρισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 14, 2012, 12:22:33 πμ »
Αν δε διορισουν (με νεα προκυρηξη?) τους 2 επιλαχοντες ΑΣΕΠ που υπολειπονται, τοτε φετος θα διορισουν μονο μια βιολογο (το νουμερο 3), ΑΝ εχει κανει αιτηση διορισμου. :(
Δε σημαινει ομως οτι οι μηδενικοι διορισμοι θα οδηγησουν σε αυξηση των αναπληρωτων Βιολογων, διοτι οι ΠΕ04.01 συνεχιζουν να διοριζονται απο 24μηνο/30μηνο, αρα μπορουν να συμπληρωνουν ωραριο με Β'αναθεση βιολογια. Απο την αλλη, παλι συνταξιοδοτηθηκαν αρκετοι Βιολογοι και Φυσιογνωστες, αρα χωρις νεοδιοριστους να τους αντικαταστησουν, θα πρεπει να υπαρχουν επιπλεον κενα.

Λιγοτερους αναπληρωτες απο περυσι αποκλειεται να παρει, γιατι ειναι αδυνατον απο πρακτικης πλευρας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.