*

Αποστολέας Θέμα: Μπορεί κάποιος να αλλάξει θέση και να διοριστεί με τη δεύτερη φουρνιά;  (Αναγνώστηκε 3883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλοι μου, θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία: Μπορεί κάποιος που είναι στους διοριστέους της πρώτης "φουρνιάς" να αλλάξει θέση με κάποιον άλλον και να διοριστεί τη δεύτερη χρονιά λόγω σοβαρών οικογενειακών λόγων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Νομίζω (ή μάλλον: είμαι σίγουρος -με βάση όμως όσα μου έχουν πει άλλοι) ότι δεν χρειάζεται να "αλλάξεις θέση" με κάποιον. Απλά δεν κάνεις τα χαρτιά σου για διορισμό την πρώτη χρονιά αλλά κατευθείαν τη δεύτερη. Νομίζω ότι το είχε ψάξει αυτό και η Ρίκα.

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Βέβαια, αύριο πρωί θα πάω και στη δευτεροβάθμια να ρωτήσω, αλλά η οποιαδήποτε επιπλέον δική σας πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη. Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Ξέρω περιπτώσεις που, λόγω του ότι ήταν στους "τελευταίους" της πρώτης φουρνιάς διοριστέων, δεν κατέθεσαν χαρτιά διορισμού τον πρώτο χρόνο με σκοπό ν' ανέβουν στην κατάταξη και να έχουν καλύτερη τοποθέτηση. Το μόνο που πρέπει να κάνεις την επόμενη χρονιά είναι να δηλώσεις τα πάντα για να είσαι σίγουρα μέσα, γιατί μετά χάνεται το δικαίωμα διορσιμού. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Διατηρείς όμως την προτεραιότητά σου της σειράς επιτυχίας;
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Ναι, απλά και μόνο λόγω υψηλότερης βαθμολογίας. Αν υποθέσουμε ότι διοριστούν οι 123 που είναι μπροστά από εσένα φέτος, την ερχόμενη χρονιά θα είσαι πρώτη στην κατάταξη διοριστέων του ΑΣΕΠ. Στην τοποθέτηση θα προηγούνται μόνο οι του 40%. :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλοι μου, είμαι διοριστέα με σειρά κατάταξης στους 20 πρώτους. Σήμερα πρωί πρωί πήγα στη δευτεροβάθμια ανατολικής Θεσσαλονίκης για να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που θέλω να διοριστώ με τη δεύτερη φουρνιά λόγω οικογενειακού προβλήματος, το οποίο θα λυθεί το Φλεβάρη. Μου λέει μια κυρία: "Έχετε κάνει αίτηση για αναπληρώτρια;" - "Όχι, της λέω, διότι δεν ήθελα να πάω πουθενά ως αναπληρώτρια, παρά μόνο ως μόνιμη λόγω κάποιων προσωπικών ζητημάτων". "Α, τότε έχετε χάσει ακόμα και το δικαίωμά σας να κάνετε τα χαρτιά σας. Απαραίτητη προϋπόθεση για να διοριστείτε είναι να είστε στον πίνακα των αναπληρωτών."
Και φυσικά κουφάθηκα.  ???
Συγγνώμη, φίλοι μου, με ποια λογική ένας άνθρωπος που είναι διοριστέος μέσω ΑΣΕΠ χάνει το δικάιωμά του αν δεν είναι στους αναπληρωτές;  Ξέρετε κάτι για αυτό;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Μα τι σχέση έχει ο πίνακας αναπληρωτών με τον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ; Αυτό που σου είπαν αφορά μόνο αυτούς που διορίζονται με το 40%: αν δεν κάνει κάποιος αίτηση για αναπληρωτής, δεν μπαίνει στον πίνακα του 40%.
Μάλλον η κυρία στη Β/θμια δεν ήξερε τι της γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ioanna, σε ευχαριστώ πολύ. Και εγώ την ίδια αίσθηση είχα, ότι η κυρία δεν ήξερε τι της γινόταν. Ευτυχώς με καθησύχασες. Να είσαι καλά! :D

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Φίλοι μου, είμαι διοριστέα με σειρά κατάταξης στους 20 πρώτους. Σήμερα πρωί πρωί πήγα στη δευτεροβάθμια ανατολικής Θεσσαλονίκης για να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που θέλω να διοριστώ με τη δεύτερη φουρνιά λόγω οικογενειακού προβλήματος, το οποίο θα λυθεί το Φλεβάρη. Μου λέει μια κυρία: "Έχετε κάνει αίτηση για αναπληρώτρια;" - "Όχι, της λέω, διότι δεν ήθελα να πάω πουθενά ως αναπληρώτρια, παρά μόνο ως μόνιμη λόγω κάποιων προσωπικών ζητημάτων". "Α, τότε έχετε χάσει ακόμα και το δικαίωμά σας να κάνετε τα χαρτιά σας. Απαραίτητη προϋπόθεση για να διοριστείτε είναι να είστε στον πίνακα των αναπληρωτών."
Και φυσικά κουφάθηκα.  ???
Συγγνώμη, φίλοι μου, με ποια λογική ένας άνθρωπος που είναι διοριστέος μέσω ΑΣΕΠ χάνει το δικάιωμά του αν δεν είναι στους αναπληρωτές;  Ξέρετε κάτι για αυτό;
Diotima, σίγουρα η Ιωάννα ξερει πολύ καλά και της έχω εμπιστοσύνη σε αυτά που γράφει, αλλά θα σου παραθέσω μόνο αυτό που είχα γράψει και παλιότερα σχετικά με αυτό το θέμα: γνωστή μου θεολογος που διοριζόταν με τη δεύτερη φουρνιά, όταν βγήκαν οι αιτήσεις για τους αναπληρωτές (τη δεύτερη χρονιά, γιατί την πρώτη τα είχε κάνει για αναπληρώτρια, αλλά θεολόγος πού να περύχεις αναπλήρωση) δεν ήθελε να πάει να κάνει τα χαρτιά της, καθώς το θεωρούσε περιττό. Πήγε για άλλο λογο στη δευτεροβάθμια Θεσ/νίκης (λες να είχε συνάντηση με την ίδια κυρία;) την παραμονή που εξέπνεε η προθεσμία και της είπαν ότι χωρίς αίτηση για αναπληρώτρια χάνει το διορισμό! Φυσικά, τα έκανε εκείνη την ώρα και μετά που βγήκε η εγκύκλιος των διοριστέων έκανε και τα χαρτιά της για το μόνιμο διορισμό και πήγε στην Κρήτη.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Διοτίμα εγώ πάντως που έκανα χαρτιά για αναπλήρωση(γιατί με τρόμαξαν κάποιοι) και είμαι της πρώτης φουρνιάς,ντράπηκα πάρα πολύ,γιατί στη δευτεροβάθμια με κοίταζαν οι υπάλληλοι σαν να ήμουν χαζή!!
Και μου το είπαν καθαρά πως κακώς ταλαιπωρήθηκα,δεν υπήρχε κανένας λόγος.
Αν όμως σου φέρουν αντιρρήσεις,μπορείς να κατέβεις Αθήνα που δεν έχουμε κανένα πρόβλημα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2007, 01:36:09 πμ από magda »

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Ειλικρινά ησύχασα ;) Εδώ και πέντε χρόνια από την κτήση του πτυχίου μου πηγαίνω κάθε χρόνο και κάνω τα χαρτιά μου. Φέτος όμως καλώς ή κακώς δεν πήγα.  Στη χαρούμενη φάση που είμαι το  μόνο που δεν αντέχω είναι να με τρομοκρατούν οι γραφειοκράτες. Σας ευχαριστώ και πάλι :-*

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Τελικά αν κάποιος θέλει να είναι (ή να παραμείνει) στη δεύτερη φουρνιά πρέπει να κάνει κάτι; Υπάρχει πιθανότητα να κληθεί αν δεν πάνε οι προηγούμενοι, χωρίς να έχει κάνει αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Οχι, δε θα κληθει εφοσον δεν εχει κανει αιτηση. Απλα την επομενη χρονια, περα απο το οτι θα εχει καλη σειρα, καλο ειναι να βαλει και ολες τις περιοχες, μη γινει καμια θεοστραβη και μεινει απεξω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.