*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά σχολεία  (Αναγνώστηκε 14990 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Ιδιωτικά σχολεία
« στις: Ιούλιος 23, 2011, 01:07:38 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Συγχωρέστε που ανοίγω νέο θέμα για τα ιδιωτικά σχολεία, γιατί σίγουρα θα έχετε αναφερθεί αρκετές φορές σ΄αυτά. Δε βρίσκω όμως τις αντίστοιχες αναφορές. Έχω μερικές απορίες και θέλω τα φώτα σας.
1) Σύμφωνα με το νόμο προσλαμβάνονται στα ιδιωτικά δημοτικά καθηγητές ΠΕ 01-07 με μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά. Σωστά; Αυτοί δηλώνονται στην πρωτοβάθμια; Τα μόρια της προυπηρεσίας τους υπολογίζονται κανονικά και για ποια βαθμίδα εκπαίδευσης; Π.χ. αν εγώ που είμαι καθηγητής προσληφθώ σε ιδιωτικό δημοτικό, θα πάρω μόρια από την προυπηρεσία μου και πόσα; Όσα παίρνει κι ο αναπληρωτής;
2) Τα μόρια υπολογίζονται από τον 1ο χρόνο εργασίας ή χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διλαστημα, π.χ,τα 2 χρόχια;
3) Ο μισθός από την 1η χρονιά κυμαίνεται στη μισθολογική κλίμακα του αναπληρωτή;
4) Έχει εργαστεί κανείς σε δημοτικό χωρίς μεταπτυχιακό; Αν ναι, με ποια ιδιότητα προσελήφθη και μέτρησαν τα μόρια του;
5) Επειδή, όπως καταλαβαίνεται, είμαι άσχετος με τα εργασιακά, υπάρχει κάτι διαφορετικό στο νέο νόμο του Υπουργείου για τα ιδιωτικά από, τι ίσχυε πριν;
ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ!!!!  :)  :)  :)
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:37:22 »

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 23, 2011, 04:12:39 μμ »
Πολλή συναδερφικότητα διακρίνω βρε παιδιά! Τόσοι το διαβάσατε, ένας δεν ξέρει να απαντήσει; >:( Τουλάχιστον, υποδείξτε μου σχετικό topic...
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 25, 2011, 01:04:42 πμ »
Το μόνο που ξέρω να σου πω είναι ότι αν δεν έχεις το μεταπτυχιακό και σε προσλάβουν μόρια δε θα πάρεις γιατί δε θα σε δηλώσουν στην πρωτοβάθμια. θα σου κάνουν μια σύμβαση μέχρι 15 ιουνίου και ο μισθός δε θα είναι σαν του δημοσίου εφόσον δε θα είσαι δηλωμένος. οπότε πρόσεξε το αυτό. για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω. ειμαι και διαφορετική ειδικότητα από σενα.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2011, 10:12:43 μμ »
Για να μπορεσεις να παρεις τα μορια και το μισθο του δημοσιου πρεπει νομιζω στο διοριστηριο που θα αποσταλθει στη διευθυνση να αναγραφεται η ειδικοτητα η οποια θα συμφωνει με το πτυχιο σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:37:22 »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2011, 12:05:14 πμ »
θα μεταφερω εμπειρια μιας φιλης μου φιλολογος μεν που εργαστηκε σε ιδιωτικο, δεν ξερω αν ισχυει και το ιδιο για τους θεολογους

αν εισαι εκπαιδευτικος της δευτεροβαθμιας  και σε παρουν ως δασκαλο στην πρωτοβαθμια δεν υπολογιζεται κανενα απολυτως μοριο για τον πινακα της ειδικοτητας σου.
 Για να μετρησουν τα μορια αν σε παρουν σε ιδιωτικο στην δευτεροβαθμια πρεπει να περασουν καποια χρονια και μετα να σε απολύσουν  (οχι να παραιτηθεις εσυ)
απο ενσημα ειναι ικα και μισθο εξαρταται τις ωρες που θα κανεις, δεν ειναι σιγουρο οτι θα κανεις 21 ωρες μπορει να σε παρουν πχ για 6 η 10 αναλογα με το τι τους λειπει
:)

Αποσυνδεδεμένος GEORG|OS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • .
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2011, 12:43:40 πμ »
Καλησπέρα...
Μπορείς να επικοινωνήσεις με την ΟΙΕΛΕ (είναι συνδικαλιστικός φορέας των Ιδιωτικών εκπαιδευτικών)

www.oiele.gr

Θα απαντήσουν στο ερώτημά σου

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2011, 06:08:51 μμ »
ξερει κανεις αν παιρνουν κοινωνιολογους σε ιδιωτικα σχολεια?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2011, 06:53:19 μμ »
1) Λάθος. Κανένας νόμος δεν υποχρεώνει το σχολάρχη να προσλάβει αυτόν που έχει μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά έναντι κάποιου που δεν έχει. Κοντολογίς προσλαμβάνουν όποιον γουστάρουν. Δεν γνωρίζω σχετικά με την Πρωτοβάθμια ή σχετικά με τυχόν απασχόληση εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια. Αυτό που πρέπει να ξέρεις σε κάθε περίπτωση ότι για να γραφτεί η υπηρεσία σου αυτή σε ιδιωτικό σχολείο είτε στην πρωτοβάθμια είτε στη δευτεροβάθμια, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΟΡΙΣΤΗΡΙΟ, δηλαδή έγγραφο υπογεγραμμένο από τον Διευθυντή Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας (ή Πρωτοβάθμιας ) εκπαίδευσης της περιοχής. Το Διοριστήριο δηλαδή ΘΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟΤΥΠΟ του υπουργείου Παιδείας και υπογραφή του κατά τόπου Διευθυντή εκπαίδευσης. Ελπίζω να έγινα κατανοητή. Τα χρήματα, εφόσον είσαι διορισμένος με ΠΛΗΡΕΣ ωράριο το οποίο είναι 19 ώρες αν δεν με απατά η μνήμη μου βάσει του νόμου στα ιδιωτικά σχολεία στη δευτεροβάθμια λέω πάντα, τότε θα λάβεις μισθό όπως του μόνιμου. Επίσης θα υπολογιστεί ως προυπηρεσία για μόρια όπως του αναπληρωτή εφόσον έχεις ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ. Για τα μόρια μη σε νοιάζει, τα βγάζουν κατά καθήκον οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης όταν θα έρθει ή ώρα.
2) Τα μόρια προυπηρεσίας υπολογίζονται από την πρώτη ώρα εφόσον εχεις προσληφθεί με ΔΙΟΡΙΣΤΗΡΙΟ.
3)Ο μισθός εξαρτάται από τα χρόνια υπηρεσίας σου όπως και στου μόνιμους ή τους αναπληρωτές.
4) Στο Ιδιωτικό (μεγάλο Ιδιωτικό) που δούλευα, στο Δημοτικό απόσο ήξερα 2-3 άτομα είχαν μεταπτυχιακό μια εξαετία πριν. Τί ακριβώς εννοείς με ποιά ιδιότηα προσελήφθη? Υπήρχαν δάσκαλοι, ξενόγλωσσοι, γυμναστές κτλ. οι γνωστές ειδικότητες των δημοτικών - δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου. Φαντάζομαι ότι εννοείς να είναι κάποιος π.χ. φιλόλογος και να προσληφθεί ας πούμε σα δάσκαλος. Δεν το κάτάλαβα. Να ξέρεςι ότι  ό,τι είναι παράτυπο δε θα έχει και Διοριστήριο -ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΧΑΡΤΑΚΙ και άρα ΔΕ ΜΕΤΡΑ ΩΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ, ΚΑΙ ΔΕ ΜΕΤΡΑΝΕ ΤΑ ΜΟΡΙΑ.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 01, 2011, 09:04:08 μμ »
Ευχαριστώ πολύ όλους τους συναδέρφους, που μου απάντησαν. Στην πορεία βέβαια, έβγαλα άκρη και τα νέα είναι τα εξής:
1) Όντως, αν είσαι π.χ. Φιλόλογος ή Μαθηματικός και προσληφθείς από ιδιωτικό δημοτικό σχολείο, τα μόρια δε μετράνε, ακόμη κι αν έχεις διοριστήριο στην Πρωτοβάθμια,
2) Για να έχεις διοριστήριο, πρέπει 100% να έχεις μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, αν ανήκεις στις παραπάνω ειδικότητες,
3) Χωρίς μεταπτυχιακό όντως έκαναν παλαιότερα ΠΑΡΑΤΥΠΑ προσλήψεις  τέτοιων ειδικοτήτων στα δημοτικά, χωρίς διοριστήρια,
4) Η ζήτηση πλέον φθίνει, καθώς πολλοί δάσκαλοι στρέφονται πάλι στα ιδιωτικά, καθώς το δημόσιο μπάζει από παντού και η απορρόφησή τους δε χαίρει το 100%, στο οποίο είχαν καλομάθει..και δικαίως.

Αυτά ;) παίδες!
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 09, 2011, 09:33:28 πμ »
Συγνώμη αλλά εννοείς ότι προσλαμβάνουν στα Ιδιωτικά ΔΗΜΟΤΙΚΑ Μαθηματικούς, Φιλολόγους και λοιπά??????? (το μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά είναι για μένα άσχετο)  :o
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 10, 2011, 02:05:30 πμ »
Συγνώμη αλλά εννοείς ότι προσλαμβάνουν στα Ιδιωτικά ΔΗΜΟΤΙΚΑ Μαθηματικούς, Φιλολόγους και λοιπά??????? (το μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά είναι για μένα άσχετο)  :o

Άσχετο μπορεί, αλλά νομοθετημένο.. Στην Ελλάδα ζούμε, είναι το μόνο άσχετο που βλέπεις; Βλέπε ΠΔΣ, 400ΩΡΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ, ΟΑΕΔΙΤΕΣ, ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ και όλα τα περίφημα παράθυρα ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ!!

Με την ευκαιρία, όποιος γνωρίζει μου απαντά: Τα μόρια προυπηρεσίας από ιδιωτικό σχολείο τα παίρνουμε από τον πρώτο κιόλας χρόνο πρόσληψής μας σε αυτό ή πρέπει να περάσει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, για να μοριοδοτηθούμε στον πίνακα των αναπληρωτών;
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:02:01 πμ »

Με την ευκαιρία, όποιος γνωρίζει μου απαντά: Τα μόρια προυπηρεσίας από ιδιωτικό σχολείο τα παίρνουμε από τον πρώτο κιόλας χρόνο πρόσληψής μας σε αυτό ή πρέπει να περάσει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, για να μοριοδοτηθούμε στον πίνακα των αναπληρωτών;

Για να πάρεις τα μόρια, θα πρέπει αρχικά ο ιδιοκτήτης του σχολείου να έχει δηλώσει ότι εργάζεσαι κανονικά στην ειδικότητά σου,δεύτερον να είναι το σχολείο ένα από τα "αναγνωρισμένα" του υπουργείου και τέλος εσύ μπορεί να δουλεύεις χ διάστημα στο σχολείο και κάποια στιγμή να σε καλέσουν στη δημόσια εκπαίδευση, τότε παρουσιάζεσαι στη διεύθυνση που σε κάλεσε και κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση οτι εργάζεσαι στο ψ σχολείο και λόγω συμφωνητικού που έχεις υπογράψει δεν μπορείς να φύγεις και ότι επιθυμείς να κάνεις χρήση ενός συγκεκριμένου νόμου (αυτή τη στιγμή μου διφεύγει) και από εκείνη τη στιγμή και μέχρι τις 21/06 (αν ανήκεις στην πρωτοβάθμια) αλλιώς μέχρι τις 30/06 (αν ανήκεις στη δευτεροβάθμια) θα μετρήσουν τα μόρια για τον πίνακα των αναπληρωτών....Α, ξέχασα το νέο δεδομένο  :P να γίνει και ΑΣΕΠ....
Ελπίζω να σε βοήθησα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2011, 10:04:04 πμ από AnnaB »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 10, 2011, 04:06:32 μμ »

Με την ευκαιρία, όποιος γνωρίζει μου απαντά: Τα μόρια προυπηρεσίας από ιδιωτικό σχολείο τα παίρνουμε από τον πρώτο κιόλας χρόνο πρόσληψής μας σε αυτό ή πρέπει να περάσει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, για να μοριοδοτηθούμε στον πίνακα των αναπληρωτών;

Για να πάρεις τα μόρια, θα πρέπει αρχικά ο ιδιοκτήτης του σχολείου να έχει δηλώσει ότι εργάζεσαι κανονικά στην ειδικότητά σου,δεύτερον να είναι το σχολείο ένα από τα "αναγνωρισμένα" του υπουργείου και τέλος εσύ μπορεί να δουλεύεις χ διάστημα στο σχολείο και κάποια στιγμή να σε καλέσουν στη δημόσια εκπαίδευση, τότε παρουσιάζεσαι στη διεύθυνση που σε κάλεσε και κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση οτι εργάζεσαι στο ψ σχολείο και λόγω συμφωνητικού που έχεις υπογράψει δεν μπορείς να φύγεις και ότι επιθυμείς να κάνεις χρήση ενός συγκεκριμένου νόμου (αυτή τη στιγμή μου διφεύγει) και από εκείνη τη στιγμή και μέχρι τις 21/06 (αν ανήκεις στην πρωτοβάθμια) αλλιώς μέχρι τις 30/06 (αν ανήκεις στη δευτεροβάθμια) θα μετρήσουν τα μόρια για τον πίνακα των αναπληρωτών....Α, ξέχασα το νέο δεδομένο  :P να γίνει και ΑΣΕΠ....
Ελπίζω να σε βοήθησα...

Απόλυτα. Ευχαριστώ πολύ!
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 10, 2011, 04:09:52 μμ »
Και κάτι ακόμα..Πού υπάρχει κατάλογος με τα ''αναγνωρισμένα'' ιδιωτικά σχολεία;
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.