*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Οικονομολόγων 2011  (Αναγνώστηκε 6745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διορισμοί Οικονομολόγων 2011
« στις: Ιούλιος 29, 2011, 09:09:59 μμ »
Τι λέτε συνάδελφοι θα δούμε διορισμούς στην ειδικότητά μας φέτος?Βέβαια λίγο δύκολα τα βλέπω τα πράγματα........
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2011, 07:13:40 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:55:23 »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2011, 10:08:25 μμ »
Συνάδελφος και εσύ; Άντε να μαζευόμαστε σιγά-σιγά :)

Ε όχι και καθόλου.Υπερβάλεις!

Οι πληροφορίες από την πηγή μου(εμ εγώ δε θα είχα πηγή, αφού όλοι έχουν ;D :D ;D) λενε για
"δειγματοληπτικούς διορισμούς". Θα πάρουν ένα δείγμα λοιπόν να δουν μήπως χάλασε η παρτίδα τόσο
καιρό στην αποθήκη και πρέπει να τη στείλουν πίσω.

Άκουσα που λες ότι θα παρει 3 από το 60-40 μόνο: 2 ΑΣΕΠίτες και 1 από τον πίνακα(τόσο δεν είπε
και ο pasok;).
Το οποίο βέβαια αποτελεί σκανδαλώδη εύνοια για μας τους ΑΣΕΠίτες καθώς στην πραγματικότητα
είναι 66,7-33,3. Άρα για να έρθουμε στα ίσια του χρόνου πρέπει να το δώσουμε πίσω στον πίνακα
αυτό το 6,7%, οπότε με ένα μικρό τόκο(γιατί είμαστε και κιμπάριδες εμείς οι οικονομολόγοι ΑΣΕΠίτες,
μην κοιτάς τους άλλους κλάδους που σκούζουν ;D)  θα πάμε για διορισμούς 50-50 του χρόνου. Το
τελευταίο ως τίτλος επιτυχημένου σίριαλ, δένει άριστα και με το σίριαλ των διορισμών, το οποίο
όπως φαίνεται στο τέλος θα περάσει σε πλοκή, θεαματικότητα αλλά κυρίως σε αριθμό επεισοδίων
τη Λάμψη του μεγάλου Νίκου Φώσκολου... :o

Ρε τι πάθαμε με αυτούς που μπλέξαμε!

ΥΓ. Θέλω διακοπές μου φαίνεται επειγόντως...


Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2011, 10:15:42 μμ »
Oταν λες 1 από τον πίνακα εννοείς το 24μηνο?

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2011, 10:18:02 μμ »
ΑΝ καταλαβα εννοείς συνολικα 3 (2ασεπ και 1 απο 60-40)?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:55:23 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 29, 2011, 10:20:10 μμ »
Ή 3ΑΣΕΠ,2 60-40,1 απο 24μηνο?Εγώ να δεις διακοπές που χρειάζομαι!

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 29, 2011, 10:27:57 μμ »
ΑΝ καταλαβα εννοείς συνολικα 3 (2ασεπ και 1 απο 60-40)?

Ακριβώς.

Εντάξει μη το δέσεις σκοινί-κορδόνι. Μου το είπε ένας, που του το είπε κάποιος από το υπουργείο και εγώ το μεταφέρω εδώ(τρέχα γύρευε δλδ). Αλλά ακούγεται λογικό σα σενάριο. 5 διορισμούς είχαμε στο 3χίλιαρο
τώρα στους 600, πάνω από 3 δεν το βλέπω. Για λιγότερους ίσως, αλλά έχω την αίσθηση ότι από όλους τους κλάδους
"τσιμπάνε" 2-3, έτσι μόνο και μόνο για να μην απελπίζονται οι υπόλοιποι, οπότε μάλλον ούτε το 0 παίζει.

Καταλήξαμε λοιπόν στο 1<=Χ<=3

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 29, 2011, 10:30:53 μμ »
Συνάδελφος και εσύ; Άντε να μαζευόμαστε σιγά-σιγά :)

Ε όχι και καθόλου.Υπερβάλεις!

Οι πληροφορίες από την πηγή μου(εμ εγώ δε θα είχα πηγή, αφού όλοι έχουν ;D :D ;D) λενε για
"δειγματοληπτικούς διορισμούς". Θα πάρουν ένα δείγμα λοιπόν να δουν μήπως χάλασε η παρτίδα τόσο
καιρό στην αποθήκη και πρέπει να τη στείλουν πίσω.

Άκουσα που λες ότι θα παρει 3 από το 60-40 μόνο: 2 ΑΣΕΠίτες και 1 από τον πίνακα(τόσο δεν είπε
και ο pasok;).
Το οποίο βέβαια αποτελεί σκανδαλώδη εύνοια για μας τους ΑΣΕΠίτες καθώς στην πραγματικότητα
είναι 66,7-33,3. Άρα για να έρθουμε στα ίσια του χρόνου πρέπει να το δώσουμε πίσω στον πίνακα
αυτό το 6,7%, οπότε με ένα μικρό τόκο(γιατί είμαστε και κιμπάριδες εμείς οι οικονομολόγοι ΑΣΕΠίτες,
μην κοιτάς τους άλλους κλάδους που σκούζουν ;D)  θα πάμε για διορισμούς 50-50 του χρόνου. Το
τελευταίο ως τίτλος επιτυχημένου σίριαλ, δένει άριστα και με το σίριαλ των διορισμών, το οποίο
όπως φαίνεται στο τέλος θα περάσει σε πλοκή, θεαματικότητα αλλά κυρίως σε αριθμό επεισοδίων
τη Λάμψη του μεγάλου Νίκου Φώσκολου... :o

Ρε τι πάθαμε με αυτούς που μπλέξαμε!

ΥΓ. Θέλω διακοπές μου φαίνεται επειγόντως...



οφειλω να ομολογησω οτι η διαπιστωση σου με τα ποσοστα ηταν σουπερ  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2011, 10:56:23 μμ »
Ή 3ΑΣΕΠ,2 60-40,1 απο 24μηνο?Εγώ να δεις διακοπές που χρειάζομαι!

24μηνο! είσαι τρελή;

Το δικό μας το 24μηνο δεν το αγαπάει, όπως τα άλλα. Μάλλον επειδή είναι ψηλά και
στο 40%, οπότε σου λέει κούτσα-κούτσα θα τους πάρω απο εκεί να γλιτώσω κανένα
διορισμό.

Καταλαβαίνεις τι σουρεάλ κλάδος είμαστε,όταν πέρισυ που όλοι σκοτώνονταν γιατί πήρε
24μηνίτες, χωρίς να εξαντλήσει το 60-40 πρώτα, σε εμάς πήρε ένα 30μηνίτη! Ο οποίος
από ότι έχω πληροφορηθεί δεν πήγε κιόλας! Νομίζω ότι κάπως έτσι χάσαμε πέρισυ 1 διορισμό
σαν κλάδος στα μουλωχτά...

Θεωρώ ότι θα μας πάει κούτσα-κούτσα τα επόμενα 1-2 χρόνια μέχρι να αυξηθούν οι ώρες μας με το Νέο Λύκειο και να πάρουν κάποια μεγαλύτερη φουρνιά(που θα έχει μπαγιατέψει τελείως βέβαια). Αυτό βέβαια που αυξάνουν τις ώρες των οικονομικών μου φαίνεται λίγο αυτοκτονικό με τις μαλακίες που κάνουν στην οικονομία. Θα τους πάρουν χαμπάρι μέχρι και τα παιδάκια(που τους έχουν πάρει δλδ). Εκτός και αν μας κάνουν όχημα της προπαγάνδας του ΔΝΤ για να διαφθείρουμε τις νέες γενιές, οπότε εγώ εκεί τα παρατάω, παραιτούμε και βγαίνω στο βουνο να κάνω
αντάρτικο. Όποιος θέλει ακολουθεί >:(

Η μεγάλη η πλάκα όμως προβλέπω να γίνεται με τον πίνακα του ΑΣΕΠ. 7 εκ των 36 του τελευταίου
διαγωνισμού διορίστηκαν με το 40%. Και σα να μη φτάνει αυτό επειδή είμαστε και διαβαστερά παιδιά
οι οικονομολόγοι 4 απο τους διοριστέους έχουν κριθεί διοριστέοι και στο διαγωνισμό του υπουργείου Οικονομικών
(και παραμένουν αδιόριστοι και από εκεί. Τους γ**ας μετά κύριε Πρόεδρε ή δεν τους γ**άς) και το ίδιο συμβαίνει
με αρκετούς επιλαχόντες(πέσαν κοντά οι διαγωνισμοί, με πολλά κοινά στην ύλη). Άρα όταν με το καλό θα πάρουν επιλαχόντες(είναι υποχρεωμένοι μέχρι να κλείσουν 36 διορισμοί από τον ΑΣΕΠ) θα τους ψάχνουν και δε θα τους βρίσκουν(υποθέτω ότι της εφορίας θα έχουν απορροφηθεί πριν από εμάς που θα μείνουμε οι τελευταίοι των μοϊκανών). Ο άλλος που ήταν θέση 50 στους 36 σιγά μην έκατσε να ψάξει ποιοι φύγαν με το 40% και ποιοι
περάσαν εφορία(εγώ αυτούς που ήταν πάνω μου τους βρήκα πάντως :D).

ΥΓ. Αυτά! Πάω για μπύρα 8)


Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2011, 12:06:23 πμ »
Aυτός ο 30μηνιτης που δεν πήγε πέρυσι θα είναι φέτος και στο 24μηνο.Μάλλον δεν πήγε,επειδή δεν του άρεσαν οι περιοχές διορισμού,είναι βλέπεις και δημόσιος υπάλληλος (από ότι είδα στον πίνακα).
Ερώτηση:Αν οι διοριστέοι ασεπ διοριστουν στο υπ.οικονομικών ειναι υποχρεωμένη να πάρει απο τους επιλαχόντες ή να πάρει από τον πίνακα αναπληρωτών?Ετσι δεν έγινε πέρυσι με τους δασκάλους?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2011, 12:23:12 πμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2011, 02:30:39 μμ »
Aυτός ο 30μηνιτης που δεν πήγε πέρυσι θα είναι φέτος και στο 24μηνο.Μάλλον δεν πήγε,επειδή δεν του άρεσαν οι περιοχές διορισμού,είναι βλέπεις και δημόσιος υπάλληλος (από ότι είδα στον πίνακα).
Ερώτηση:Αν οι διοριστέοι ασεπ διοριστουν στο υπ.οικονομικών ειναι υποχρεωμένη να πάρει απο τους επιλαχόντες ή να πάρει από τον πίνακα αναπληρωτών?Ετσι δεν έγινε πέρυσι με τους δασκάλους?

Μην μπερδεύεσαι. Επιλαχόντες είναι οι επιτυχόντες με πάνω από 55 μόρια στο διαγωνισμό, αλλά μη διοριστέοι.Στους δασκάλους δεν είχε τέτοιους. Επιλαχόντες πρέπει να πάρει και μάλιστα αρκετούς-τουλάχιστον 11 αν στο μεταξύ έχουν διοριστεί τα παιδιά στην εφορία. Ουσιαστικά θα καλέσει τους Χ αρίθμό από τον πινακα διοριστέων να υποβάλλουν αίτηση. Αυτοί δε θα είναι αρκετοί και έτσι θα βγάλει εγκυκλιο συμπληρωματικών διορισμών και θα πάρει επιλαχόντες.

Σε όλο αυτό βέβαια έχουμε κάνει την υπόθεση ότι αυτός που έχει να επιλέξει ανάμεσα σε εφορία και εκπαίδευση επιλέγει
εφορία. Συνήθως έτσι γίνεται γιατί τα λεφτά είναι περισσότερα, οι μεταθέσεις λιγότερες, κλπ. Μπορεί όμως να βρεθεί κάποιος
που θα προτιμήσει εκπαίδευση-εγώ τουλ αυτό θα έκανα.

Η δική μου η απορία είναι άλλη. Έστω ότι οι δικοί μας διορισμοί "ξεπαγώνουν" πρώτα και κάποιος διπλοδιοριστέος(το κατοχυρώνω και αυτό ;D) προσληφθεί στην εκπαίδευση, μετά μπορεί να παραιτηθεί και να πάει εφορία; Και στην περίπτωση αυτή τι γίνεται; Διορίζει άλλον; Παίρνει αναπληρωτή; Κάτσε μη χάσουμε πάλι κανένα διορισμό τζάμπα!

Δε γράφει και ο knaison πια που μας διαφώτιζε σε αυτά...
Κανείς άλλος;

Αποσυνδεδεμένος GKARA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 03, 2011, 04:25:15 μμ »
3????Καλά εκείνοι οι παλιοί δεν θα βγούν σε σύνταξη ποτέ;Αντε να μπούν και νέα παιδάκια να δουλέψουν..Θα τους κόψουν τα εφάπαξ λέει αν δεν φύγουν.

Αποσυνδεδεμένος radom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 03, 2011, 05:35:29 μμ »
Aυτός ο 30μηνιτης που δεν πήγε πέρυσι θα είναι φέτος και στο 24μηνο.Μάλλον δεν πήγε,επειδή δεν του άρεσαν οι περιοχές διορισμού,είναι βλέπεις και δημόσιος υπάλληλος (από ότι είδα στον πίνακα).
Ερώτηση:Αν οι διοριστέοι ασεπ διοριστουν στο υπ.οικονομικών ειναι υποχρεωμένη να πάρει απο τους επιλαχόντες ή να πάρει από τον πίνακα αναπληρωτών?Ετσι δεν έγινε πέρυσι με τους δασκάλους?

Μην μπερδεύεσαι. Επιλαχόντες είναι οι επιτυχόντες με πάνω από 55 μόρια στο διαγωνισμό, αλλά μη διοριστέοι.Στους δασκάλους δεν είχε τέτοιους. Επιλαχόντες πρέπει να πάρει και μάλιστα αρκετούς-τουλάχιστον 11 αν στο μεταξύ έχουν διοριστεί τα παιδιά στην εφορία. Ουσιαστικά θα καλέσει τους Χ αρίθμό από τον πινακα διοριστέων να υποβάλλουν αίτηση. Αυτοί δε θα είναι αρκετοί και έτσι θα βγάλει εγκυκλιο συμπληρωματικών διορισμών και θα πάρει επιλαχόντες.

Σε όλο αυτό βέβαια έχουμε κάνει την υπόθεση ότι αυτός που έχει να επιλέξει ανάμεσα σε εφορία και εκπαίδευση επιλέγει
εφορία. Συνήθως έτσι γίνεται γιατί τα λεφτά είναι περισσότερα, οι μεταθέσεις λιγότερες, κλπ. Μπορεί όμως να βρεθεί κάποιος
που θα προτιμήσει εκπαίδευση-εγώ τουλ αυτό θα έκανα.

Η δική μου η απορία είναι άλλη. Έστω ότι οι δικοί μας διορισμοί "ξεπαγώνουν" πρώτα και κάποιος διπλοδιοριστέος(το κατοχυρώνω και αυτό ;D) προσληφθεί στην εκπαίδευση, μετά μπορεί να παραιτηθεί και να πάει εφορία; Και στην περίπτωση αυτή τι γίνεται; Διορίζει άλλον; Παίρνει αναπληρωτή; Κάτσε μη χάσουμε πάλι κανένα διορισμό τζάμπα!

Δε γράφει και ο knaison πια που μας διαφώτιζε σε αυτά...
Κανείς άλλος;
Μπορεί διοριστέος ΑΣΕΠ που δεν απεδέχθει διορισμό να ενταχθεί στο 24μηνο;
Νομίζω πως όχι!

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 03, 2011, 06:39:08 μμ »
Οσο κιαν σας φαινεται περιεργο θα διορισει ολους τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ Θελει να εξαντλησει οσο το δυνατον περισσοτερους ΑΣΕΠΙΤΕΣ Ολυς δεν μπορει αλλα οσο περισσοτερους μπορει

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ 2011
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 03, 2011, 06:47:12 μμ »
Αν διορίσει ασεπιτες δεν πρέπει να διορίσει και το αντίστοιχο 40%?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.