*

Αποστολέας Θέμα: Καλώ όλους τους γεωλόγους  (Αναγνώστηκε 70394 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 10, 2016, 10:58:46 πμ »
markosath εγω μιλησα για τον κλαδο που ανηκω! οσοι τελειωσαν το γεωλογικο ιδιως της Αθηνας καταλαβαινουν τι λεω και ξερουν τι γινεται μεσα στο τμημα! αλλος κλαδος θετικων επιστημων που να θιγεται τοσο σε καθε περιβαλλον εργασιας δεν υπαρχει!!απλα ειμαστε ενα μηδενικο σας κλαδος.
   εδω στο μαστερ που εκανα στο εμπ αντιμετωπισα παρα πολυ ρατσισμο μεχρι που καθηγητης απο τη ΣΕΜΦΕ σε ενα εργαστηριο μου ειπε οτι ειμαστε οι <<φιλολογοι των θετικων επιστημων>>!!ή οτι οι γεωλογοι που ειναι μπακαληδες μετρανε τη σκληροτητα με mohs ενω εμεις οι μηχανικοι με vickers, rockwell. αυτα το ειπε μεταλλειολογος καθηγητης. στο διδακτορικο μου εκει εφτιαξαν πλεον τα πραγματα. κ καταφερα να βγαλω τη ρετσινια του γεωλογου απο πανω μου.....
και μου λενε για το συλλογο γεωλογων ο οποιος πραγματικα λαμπει δια της απουσιας του?θελουν εγγραφες απλα για να παρουν συνδρομες.
θελω να μου πουν οι συναδελφοι γεωλογοι τι εκανε ο συλλογος, ποσο πιεσε για να μη καταντησουμε ετσι!α και τι εκανε κ ο Λεκκας που ειναι ενας συλλογος μονος του!!τα θελω με bullets αναλυτικα!σας φιλολογος υστερω λιγο, καταλαβαινετε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:14 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 10, 2016, 11:26:28 πμ »
Εγω Θα έλεγα ότι χρειάζονται ανθρώπους να γίνουν ο σύλλογός σας.
Να τρέξουν πράγματα. Να αντισταθείτε στο ρατσισμό (ρετσινιές και τέτοια), να προωθήσετε την επιστήμη σας, να αποζημιωθείτε για την βλάβη που σας προξένησαν, και να αποκατασταθεί η προοπτική των πτυχιούχων σας.
Δεν θα γίνουν αυτόματα αυτά, ούτε υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θέλουννατα κάνουν για τους άλλους.
Οποιος νιώθει θιγμένος πρέπει να αγωνιστεί.

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 10, 2016, 11:30:38 μμ »
Για πες μου φιλε μια μαχη που εχει δωσει ο συλλογος;η ελληνικη γεωλογικη εταιρια που τα ξυνει συνεχως;οι καθηγητες μας που τα παιρνουν απι παντου.μη τρελαθουμε κιολσς. Στα σχολεια μας πηδανε οι φυσικοι, στο γεωτεε οι γεωπονοι,στα τεχνικα εργα οι πολιτικοι μηχανικοι. Αξιοι της μοιρας μας ειμαδτε. 4 χρονια αναπληρωτης μια φορα πηρα γεωγραφια γιατι τις ηθελαν οι μαθουσαλες  φυσικοι κ χημικοι. Κ την βιολογια της α γυμνασιου ηθελαν.της γ τους δυσκολευει μη παθουν ανακοπη.

και μου λενε για το συλλογο γεωλογων ο οποιος πραγματικα λαμπει δια της απουσιας του?θελουν εγγραφες απλα για να παρουν συνδρομες.
θελω να μου πουν οι συναδελφοι γεωλογοι τι εκανε ο συλλογος, ποσο πιεσε για να μη καταντησουμε ετσι!α και τι εκανε κ ο Λεκκας που ειναι ενας συλλογος μονος του!!τα θελω με bullets αναλυτικα!σας φιλολογος υστερω λιγο, καταλαβαινετε

Συνάδελφε καταλαβαίνω την πικρία σου, τα επαγγελματικά δικαιώματα των γεωλόγων καταστρατηγούνται δυστυχώς παντού και όχι μόνο στην εκπαίδευση.
Αυτό ωστόσο δεν πρέπει να μας τυφλώνει, να απελπιζόμαστε και να κουνάμε το δάχτυλο κάνοντας ισοπεδωτική κριτική (τουλάχιστον όχι με κακή διάθεση παρά εποικοδομητικά και όχι πριν κάνουμε την αυτοκριτική μας).

Καλώς ή κακώς ο ΣΕΓ δεν αποτελείται από επαγγελματίες συνδικαλιστές , αετονύχηδες του συναφιού που ξημεροβραδιάζονται στο υπουργείο προπαγανδίζοντας αισχρά τα συμφέροντα του κλάδου, θάβοντας την ίδια στιγμή το μέλλον άλλων, αλλά από ανθρώπους πρόθυμους να αφουγκραστούν τον κάθε γεωλόγο, να ενημερωθούν για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει και να σταθούν συνοδοιπόροι δίπλα του βοηθώντας τον σε κάθε του προσπάθεια.

Πιθανόν το πρώτο παράδειγμα να αποδεικνυόταν στην πράξη αποτελεσματικότερο από το δεύτερο αλλά ξαναλέω-καλώς ή κακώς-αυτό δεν συμβαίνει.

Επομένως το μόνο που μένει είναι να μην περιμένουμε παθητικά από άλλους να δώσουν αυτοί τους αγώνες μας αλλά οι ίδιοι μας να συσπειρωθούμε, να δραστηριοποιηθούμε και μαζί με τις ενώσεις μας (ΣΕΓ, ΕΓΕ, ΓΕΩΤΕΕ, Πανεπιστημιακά τμήματα κ.α.) να προασπίσουμε την επιστήμη μας και τα δικαιώματά μας!Άλλη λύση δεν υπάρχει..

Όσον αφορά το τι έκανε-κυρίως- ο σύλλογος και σε δεύτερο επίπεδο η ΕΓΕ και το ΓΕΩΤΕΕ, σου απάντησα για ευνόητους λόγους σε πμ

Εσύ αλήθεια που ήσουν το Δεκέμβρη του '14, όταν στην παράσταση διαμαρτυρίας στο Υπ. Παιδείας οι γεωλόγοι μελετητές και οι λοιποί ΣΕΓΙΤΕΣ ξεπερνούσαν σε αριθμό τους ΑΜΕΣΑ ενδιαφερόμενους γεωλόγους αναπληρωτές;

Για το ότι στις τοποθετήσεις σου σε σχολικές μονάδες ως αναπληρωτή σου παίρναν τις ώρες γεωλογίας-γεωγραφίας άλλοι ή για τον ρατσισμό που δέχθηκες στο μάστερ, συμπάθαμε αλλά δεν σου φταίει κανένας ΣΕΓ και κανένας Λέκκας..Σε αυτές τις περιπτώσεις θα έπρεπε να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου και να υπερασπίσεις την επιστημονική σου αξιοπρέπειά πρώτα ο ίδιος κι όχι να περιμένεις από άλλους!

Για αυτό λοιπόν εγώ θα πληρώσω το γιγαντιαίο ποσό των 10 ευρώ για δυο χρόνια..όχι τόσο γιατί "με κάλυψαν" οι ενέργειες του ΣΕΓ αυτά τα χρόνια, αλλά γιατί αν θέλω να έχω απαιτήσεις από το σύλλογό μου, πρέπει πρώτα να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου απέναντί του!

Αν παρόλα αυτά δεν θέλεις να συμμετέχεις στο σύλλογο ελλήνων γεωλόγων αλλά όντως προβληματίζεσαι για το μέλλον των γεωλόγων στην εκπαίδευση και ενδιαφέρεσαι να μάθεις και να συμμετέχεις σε σχετικές δράσεις, υπάρχει το group του facebook: Ομάδα Αναπληρωτών Γεωλόγων, emai: geogroupedu@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 20, 2016, 11:26:57 πμ »
Συνάδελφοι

Την Παρασκευή 27/05 στις 5 το απόγευμα, στο ΚΕΔΕΑ (κόκκινο κτίριο ΑΠΘ, έναντι Πανεπιστημίου Μακεδονίας) μετά το Πρόγραμμα της Ειδικής Συνεδρίας (Earth Science Teaching) θα ακολουθήσει ανοιχτή συζήτηση στην οποία θα θιχτούν και θέματα, ζητήματα, προβληματισμοί για τη θέση των Γεωλόγων στην Δ.Ε. Θα παρευρίσκονται: ο Περιφερειακός Δ/ντης Δ.Ε.,η Επιτροπή της διδακτικής γεωεπιστημών της ΕΓΕ, η Ένωση Εκπαιδευτικών Γεωλογίας, ο Σύλλογος Ελλήνων Γεωλόγων. Ας δώσουμε όλοι το παρόν σε αυτή τη συνάντηση, να ενημερωθούμε και να συζητήσουμε για το μέλλον μας στην εκπαίδευση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:14 »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 15, 2016, 02:25:09 μμ »
Ανακοίνωση της Ε.Γ.Ε για τη μείωση των διδακτικών ωρών "Γεωλογίας-Γεωγραφίας"

http://www.geosociety.gr/index.php/ege-gr/10-news/248-psifisma-2016-b-bathmia

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 15, 2016, 02:35:38 μμ »
 Ωπ ενιαίο μάθημα ε? ???

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 15, 2016, 03:03:30 μμ »
Υπάρχει σαν σκέψη και έχω την εντύπωση ότι η πατρότητα ανήκει στην ΕΕΧ...βέβαια το υπουργείο έχει δείξει πολλές φορές ότι δεν κινείται βάσει εισηγήσεων παιδαγωγικών-επιστημονικών φορέων.

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 11:02:09 πμ »
Καλημέρες

Μετά από ακόμα μια κατραπακιά της συνομοταξίας των Μέτερνιχ του υπουργείου αυτή τη φορά με τις Γ' αναθέσεις  ας θυμηθούμε τι έγινε τις προηγούμενες χρονιές στις προσλήψεις της Α΄ φάσης.

Α' Φάση   ΠΕ04.01   ΠΕ04.02   ΠΕ04.04   ΠΕ04.05
2010      110               76             99            38
2011      142               57           112            30
2012      177               87           144            22
2013        15                 0               0              0
2014        67               33           100              0
2015        92               57           188            10

Αν επαληθευτούν οι φήμες για περίπου 200 ΠΕ04 στην πρώτη φάση τότε θα πρόκειται για την 3η  χειρότερη χρονιά!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:02:08 μμ από gagarin_3 »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:11:42 μμ »
Επιβεβαιώθηκε τελικά η μικρότερη Α' φάση σε σχέση με πέρσι, παρά τις φανφάρες του υπουργείου περί κάλυψης του κυρίου όγκου κενών κατά 80%.
Οι μειώσεις ωρών  διδασκαλίας στο ωρολόγιο πρόγραμμα και η κατάργηση της μείωσης του υπεύθυνου εργαστηρίου Φ.Ε. πιθανότατα ελαχιστοποίησαν τα κενά σε σχέση με πέρσι.

Για την Α φάση του 2016 λοιπόν είχαμε:        65 ΠΕ04.01, 46 ΠΕ04.02, 142 ΠΕ04.04  και   12 ΠΕ04.05

Από το υπουργείο λένε ότι κάλυψαν περίπου το 40% των -αρχικών- κενών. Φυσικά κάτι τέτοιο σπάνια ισχύει για την ειδικότητά μας, άλλοι έχουν τέτοια τύχη.


Σε πείσμα των κασσάνδρων συνεχίζουμε..

Υ.Γ. Όσοι συνάδελφοι είχαν πέρσι την τύχη να βγάλουν θέματα για το μάθημα "Γεωλογία-Γεωγραφία" θα έχουν να το θυμούνται και να το λένε.

http://www.minedu.gov.gr/eidiseis/23279-08-09-16-allages-sto-gymnasio

Εξεταζόμενα στο γυμνάσιο πλέον μόνο μαθηματικά, φυσική, ιστορία και νέα (γλώσσα, κείμενα)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:25:43 μμ από gagarin_3 »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 07:54:38 μμ »
δ (?) φάση σήμερα με 21 φυσικούς, 19 χημικούς, 34 βιολόγους και 1 γεωλόγο (στο μοναδικό κενό που ανακοίνωσε ο Πεππές..)

Σύνολο μέχρι στιγμής 148-111-286-19 (σύνολο περσινής χρονιάς 279-178-417-38), γεια σου Φίλη με τις παιδαγωγικού χαρακτήρα αλλαγές!! Η εκπαίδευση γίνεται όλο και πιο αφιλόξενο μέρος για τους γεωλόγους...


Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:54:46 πμ »
Μετά και από τις χθεσινές (03/03/17) προσλήψεις β/θμιας, οι συνολικές κλήσεις αναπληρωτών ΠΕ04 έχουν φτάσει τις 626 και έχουν διαμορφωθεί ως εξής: 177 φυσικοί,124 χημικοί,305 βιολόγοι, 20 γεωλόγοι.

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 06:06:54 μμ »
Καλησπέρα

Μετά την περιβόητη Β φάση γενικής, στις 09/10/17, τα νούμερα όσον αφορά τους αναπληρωτές ΠΕ04 έχουν διαμορφωθεί ως εξής: 143-101-246-11 και 166-46-35-22 στην ειδική.

Αν οι 11 προσλήψεις αυτές πραγματοποιούνταν 1 μήνα νωρίτερα (με την πρώτη φάση) θα μπορούσαμε να μιλάμε για θετικό ξεκίνημα. Δυστυχώς όμως το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τα δεδομένα από τις προηγούμενες επαφές  (επανειλημμένες δηλώσεις για μηδενικά κενά από επίσημα χείλη) δείχνουν ότι συνεχίζονται χειρότερα η υποβάθμιση και η περιθωριοποίησή μας.

Σύμφωνα με το ιντερνετ αναμένονται ακόμα 400 περίπου προσλήψεις ειδικής για τη β/θμια.

Η κάθε μορφής πίεση και αντίδραση στις σκοταδιστικές, μεροληπτικές πρακτικές του παρακράτους των διοικητικών υπαλλήλων του Υπ. Παιδείας πρέπει να συνεχιστούν μαζικά και δυναμικά! Όσοι συνάδελφοι ΠΕ04.05 ενδιαφέρονται μπορούν να ενημερώνονται ενδελεχώς από το group του facebook Ομάδα αναπληρωτών γεωλόγων και μέσω mail στο geogroupedu@gmail.com


Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 07:30:50 μμ »
Συγχαρητήρια στους νέους προσληφθέντες αναπληρωτές ΠΕ04.05 της Γ φάσης! Μόλις 3...
Γ' φάση : 39-17-37-3
Σύνολο: 182-118-283-14



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.