*

Αποστολέας Θέμα: Καλώ όλους τους γεωλόγους  (Αναγνώστηκε 70871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 12:30:23 μμ »
Φίλε μου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να διδάσκει ο καθένας το μάθημά του και να δουλεύουν όσοι πραγματικά πρέπει να δουλέψουν.Εγώ αν ήμουν υπουργός θα έβαζα τους φυσικούς να διδάσκουν μόνο φυσική ,χημικούς μόνο χημεία ,βιολόγους μόνο βιολογία και γεωλόγους μόνο γεωγραφία.Λένε ότι δεν έχουν λεφτά για την παιδεία και πρέπει να διδάσκουν όσο το δυνατόν περισσότερα μαθήματα κάποιες ειδικότητες.Υπό αυτές τις συνθήκες είπα την γνώμη μου και δικαιολόγησα τον αριθμό των αναπληρωτών που παίρνουν.Εδώ βάζουν καθηγητές αγγλικών να διδάσκουν ιστορία και οι φιλόλογοι διαμαρτύρονται και με το δίκιο τους.Καλά κάνεις και αγωνίζεσαι για τον κλάδο σου απλά εγώ δεν θέλω να πάρει γεωλόγους και να κάνουν φυσική ή χημεία ή βιολογία γιατί δεν είναι δίκαιο από παιδαγωγικής άποψης.Η γεωγραφία είναι απλά μια παπαγαλία στο γυμνάσιο όπως την κατάντησαν και γιαυτό μπορεί να την διδάξει ο οποιοσδήποτε.Κακώς βέβαια απλά έτσι είναι.Αν πάρει γεωλόγους μόνο για γεωγραφία εγώ συμφωνώ μαζί σου!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:18 »

Αποσυνδεδεμένος quartz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 12:56:33 μμ »
.Εδώ βάζουν καθηγητές αγγλικών να διδάσκουν ιστορία και οι φιλόλογοι διαμαρτύρονται και με το δίκιο τους.

Οι γεωλόγοι κακώς διαμαρτύρονται όμως ε?

Αποσυνδεδεμένος quartz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 01:00:02 μμ »

Φίλε quartz, και μένα με ρωτάνε τι είναι το cern, τι είναι η μαύρη η τρύπα, πως γεννιούνται τα άστρα κ.α. κι εγώ γουστάρω (!!!) αλλά δεν το κάνω και θέμα όμως..


Κακώς δεν το κάνεις θέμα! Εκεί είναι η μαγεία της διδασκαλίας και η ανάγκη να κάνεις εσύ το μάθημά σου και εγώ το δικό μου...

Αποσυνδεδεμένος quartz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 01:03:41 μμ »
.Καλά κάνεις και αγωνίζεσαι για τον κλάδο σου απλά εγώ δεν θέλω να πάρει γεωλόγους και να κάνουν φυσική ή χημεία ή βιολογία γιατί δεν είναι δίκαιο από παιδαγωγικής άποψης

συμφωνώ αλλά το ίδιο ισχύει για όλους για το φυσικό που κάνει βιολογία χωρίς να μπορεί κλπ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:18 »

Αποσυνδεδεμένος quartz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 01:05:41 μμ »

Όσον αφορά το φυσικές επιστήμες, δεν έχουμε κάνει όλοι φυσική-χημεία ή βιολογία, μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας!!!
Αν ήθελες,γιατί το γούσταρες, έκανες εσύ από μόνος σου.

...ούτε γεωλογία...

Αποσυνδεδεμένος quartz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 01:20:05 μμ »

Ζητείται γεωλόγος από φροντιστήριο για φυσική κατεύθυνσης , χημεία κατεύθυνσης και βιολογία κατεύθυνσης.Δεκτός και καθηγητής οικιακής οικονομίας-Μουσικής,καλλιτεχνικών, θεατρολογίας.Πληροφορίες στα τηλ: 210....

κολλάς στο φροντιστήριο... το θέμα όμως είναι το δημόσιο σχολείο...και τι θέλει να δώσει στα παιδιά κι αυτό δεν πρέπει να είναι ασκησιολογία και γνώσεις που μετά τις εξετάσεις ξεχνιούνται. είναι οι μαύρες τρύπες, τα θαύματα και οι κίνδυνοι της χημείας, το ανθρώπινο γονιδίωμα , η θεωρία της εξέλιξης, η κατανόηση του ότι ο πλανήτης είναι "ζωντανός"κλπ. γνώσεις ζωντανές από όλο το φάσμα των φυσικών επιστημών (μην κολλάς μόνο στην εισαγωγή στο πανεπιστήμιο) και στην τελική δεν είμαι εγώ που ζητάω το μάθημά σου αλλά οι υπόλοιποι που ζητάνε το δικό μου ( και το έχουν φέρει στα μέτρα τους για να μπορούν να το κάνουν..)
και για να απαντήσω στην ειρωνία σου στο νέο σχολείο λόγω μνημονίων ας μας ξεκαθαρίσουν ότι χρειάζονται μόνο φυσικοί, μαθηματικοί( αν και οι φυσικοί ξέρουν καλύτερα μαθηματικά όπως είπε κάποιος συνάδελφος παλαιότερα..), φιλόλογοι  και τέλος!

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 01:32:38 μμ »
ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΝΤΡΟΠΗ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΝΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΑ ΘΑ ΔΙΔΑΞΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ; ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΤΗΝ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ.

Αποσυνδεδεμένος quartz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 02:52:10 μμ »
ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΝΤΡΟΠΗ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΝΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΑ ΘΑ ΔΙΔΑΞΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ; ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΤΗΝ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ.


έχεις δίκιο η διαμάχη αυτή είναι παλιά και δυστυχώς συνεχίζεται. εντάξει όμως δεν πιαστήκαμε στα χέρια, ούτε έβρισε ο ένας τον άλλο, και τελικά το να διεκδικείς το δίκιο σου και να μη δέχεσαι το άδικο δεν νομίζω ότι είναι κακό..

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 03:43:33 μμ »
Είδες τι έκανες ; Μια γυναικά μας παρακολουθούσε και την διώξαμε και αυτήν. Το μόνο που έχω να δηλώσω είναι: Επιτέλους μόνοι!!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 04:10:39 μμ »
ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΝΤΡΟΠΗ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΝΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΑ ΘΑ ΔΙΔΑΞΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ; ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΤΗΝ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ.
Και πως αλλιώς θα διεκδικήσουν το δίκιο τους αν δεν παρουσιάσουν στοιχεία. Εδώ εχουμε δράστες και θύματα. Δεν μπορούμε να ζητάμε από τα θύματα να μην αντιδρούν (εκτός και αν είμαστε οι δράστες).
ΝΑ προσθέσω και εγώ τα δικά μου:
Η ΑΠΑΤΗ εις βάρος των γεωλόγων είναι διαχρονική. Ακόμα και από το 2007 όπου το οργανικό πλεόνασμα των Φυσικών ήταν περίπου +2000, οι Γεωλόγοι ήταν στο -200. Αλλά τότε διόριζαν ότι να ναι και όχι στις πραγματικές ανάγκες. Χωσε Χώσε να τρουπώσουν τα καλά τα παιδιά. Που τώρα έχουν και θέσεις και καθορίζουν αυτοί το δίκαιο και την πολιτική.
Αυτοί οι υποψήφιοι αναπληρωτές Γεωλόγοι έπρεπε να ήταν διορισμένοι εδώ και 10 χρόνια. Και έρχονται τώρα διοικητικοί με κοινωνικές και επιστημονικές προκαταλήψεις, συνδικαλιστές με συντεχνιακά στηρίγματα, και προκλητικοί συνάδελφοι με άγνοια να τους πούνε ότι δεν πρέπει να είναι ούτε αναπληρωτές. Επρεπε να εχουν διοριστεί προ δεκαετίας και ΔΕΝ τους παίρνουν αναπληρωτές εδώ και 5-6 χρόνια. Τα γράμματα δεν μπορούν να αποδώσουν ούτε την οργή μου ούτε την ένταση της φωνής μου.
Οσοι ξέρετε ότι πηγαίνετε σε γυμνάσια με 20 ώρες Γεωλογία και δεν έχουν γεωλόγο θα έπρεπε τουλάχιστον να ντρέπεστε. Τους τρώνε την δουλειά συμφεροντολογικά και ύστερα κοιτάνε και να το δικαιολογήσουν και ηθικά. και μας λένε εδώ ότι δεν χρειάζονται οι γεωλόγοι. 
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΘΙΚΟ ΕΡΕΙΣΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΛΟΠΗ. και αν δεν σας αρέσει ο όρος κλοπή από τα εργασιακά δικαιώματα των Γεωλόγων,........ είναι ΚΛΟΠΗ από τους μαθητές. Σε αυτούς να απολογηθείτε

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 04:45:55 μμ »
Και πως αλλιώς θα διεκδικήσουν το δίκιο τους αν δεν παρουσιάσουν στοιχεία. Εδώ εχουμε δράστες και θύματα. Δεν μπορούμε να ζητάμε από τα θύματα να μην αντιδρούν (εκτός και αν είμαστε οι δράστες).
ΝΑ προσθέσω και εγώ τα δικά μου:
Η ΑΠΑΤΗ εις βάρος των γεωλόγων είναι διαχρονική. Ακόμα και από το 2007 όπου το οργανικό πλεόνασμα των Φυσικών ήταν περίπου +2000, οι Γεωλόγοι ήταν στο -200. Αλλά τότε διόριζαν ότι να ναι και όχι στις πραγματικές ανάγκες. Χωσε Χώσε να τρουπώσουν τα καλά τα παιδιά. Που τώρα έχουν και θέσεις και καθορίζουν αυτοί το δίκαιο και την πολιτική.
Αυτοί οι υποψήφιοι αναπληρωτές Γεωλόγοι έπρεπε να ήταν διορισμένοι εδώ και 10 χρόνια. Και έρχονται τώρα διοικητικοί με κοινωνικές και επιστημονικές προκαταλήψεις, συνδικαλιστές με συντεχνιακά στηρίγματα, και προκλητικοί συνάδελφοι με άγνοια να τους πούνε ότι δεν πρέπει να είναι ούτε αναπληρωτές. Επρεπε να εχουν διοριστεί προ δεκαετίας και ΔΕΝ τους παίρνουν αναπληρωτές εδώ και 5-6 χρόνια. Τα γράμματα δεν μπορούν να αποδώσουν ούτε την οργή μου ούτε την ένταση της φωνής μου.
Οσοι ξέρετε ότι πηγαίνετε σε γυμνάσια με 20 ώρες Γεωλογία και δεν έχουν γεωλόγο θα έπρεπε τουλάχιστον να ντρέπεστε. Τους τρώνε την δουλειά συμφεροντολογικά και ύστερα κοιτάνε και να το δικαιολογήσουν και ηθικά. και μας λένε εδώ ότι δεν χρειάζονται οι γεωλόγοι. 
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΘΙΚΟ ΕΡΕΙΣΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΛΟΠΗ. και αν δεν σας αρέσει ο όρος κλοπή από τα εργασιακά δικαιώματα των Γεωλόγων,........ είναι ΚΛΟΠΗ από τους μαθητές. Σε αυτούς να απολογηθείτε

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Είναι τουλάχιστον ντροπή σας να σκεφτείτε επιχειρήματα του στυλ "οι Γεωλόγοι δεν είναι Θετικοί επιστήμονες αλλά κάτι άλλο". Και ότι επειδή η Γεωλογία-Γεωγραφία είναι "εύκολη" είναι περιττός ο Γεωλόγος. Με αυτή τη λογική να συμπτύξουμε το Δημοτικό με το Γυμνάσιο (και το Λύκειο) και να διδάσκουν τα παιδιά Δάσκαλοι. Γραφή, Ανάγνωση και απλή Αριθμητική. ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ!!!


Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 05:37:45 μμ »
Οι μόνιμοι γεωλόγοι κάνουν μόνο γεωγραφία στα σχολεία τους ; ή κλέβουν και από την χημεία , την φυσική και την βιολογία ώρες για να συμπληρώνουν σε ένα σχολείο ώρες και να μην τρέχουν και σε άλλα; Στην περίπτωση αυτή νιώθουν βαθιά το αίσθημα της παιδαγωγικής τους αποστολής, όπως και κάποιοι που φωνάζουν σαν αναπληρωτές και όταν γίνουν μόνιμοι θα λένε φέρε ώρες από άλλα μαθήματα να συμπληρώσω σε ένα σχολείο , σιγά μην τρέχω σε 2-3 για να κάνω το μάθημά μου μόνο.Τότε το παιδαγωγικό λειτούργημα και οι μαθητές πάνε περίπατο.Τα πόδια πάνω στο γραφείο και ο μήνας έχει 9.Ας αποφασίζουν λοιπόν οι μαθητές με ποια ειδικότητα και με ποιους καθηγητές θέλουν να κάνουν τα μαθήματά τους. Γιατί δεν τους ρωτάτε ;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 07:48:44 μμ »
Τα ίδια και τα ίδια ψέμματα. Δεν μιλάμε αγαπητέ για περιπτώσεις που κάποιος συμπληρώνει με β ανάθεση μέσα στα όρια του νόμου 5 ώρες παλιότερα, μετά 7 τώρα 10. Αλλά για πάνω από 12 ώρες Β ανάθεση. Και τέλος πάντων όταν ένα σχολείο έχει 20 ώρες Γεωγραφία, 20 Βιολογία και 25 ώρες Φυσική, δεν μπορεί να δικαιολογηθεί να έχει 3 ή και 2 ακόμα θα έλεγε κανείς Φυσικούς, (αλλά ας πούμε τρεις εδώ που είναι πιο χτυπητό) ότι μπούρδες και να λέω εγώ και εσύ. Δεν βγαίνει φίλε μου. Δεν βγαίνει.
Και μην ακούσω ότι αυτά έγιναν παλιά. Μόνο φέτος ξέρω  καμιά 20αριά τέτοιες φετινές οργανικές τοποθετήσεις φυσικών σε χαρακτηρισμένα κενά άλλης ειδικότητες με το όνομα του σχολείου (δεν μιλώ για χαρακτηρισμένους υπεράριθμους). Κάθε χρόνο η ίδια κομπίνα. Εεεεε σιχάθηκα.
ΚΑΙ ΟΧΙ δεν μοιράζομαι τις αμαρτίες κανενός, εχω τις δικές μου δεν χρειάζομαι και άλλες, οποτε μη μου φορτώνεις τις συμπεριφορές που περιέγραψες.
ΑΜΗΝ και πότε να ρωτήσουμε τους πάντες. ΝΑ μάθουμε ΟΛΟΙ τα ΠΑΝΤΑ. Να ξέρουμε τι έχουμε να διαχειριστούμε, τα οικογενειακά που λέτε εσείς, τα εργασιακά και παιδαγωγικά που λέμε εμείς (εμείς φυτρώσαμε και πετάμε σπόρια από τις γεννητικά μας όργανα). Να πούμε όλοι τα επιχειρήματα τους, και οι γεωλόγοι και οι Φ και οι Χ και οι Β και ΦΥ-ΡΗ και οι ΧΗ-ΜΕ, και οι γαλλικών και οι γερμανικών. ΟΛΟΙ. Οχι αποκλεισμούς με προκαταλήψεις του ποιός είναι ποιό σημαντικός επιστήμονας! Και τους γονείς να ρωτήσουμε και τα παιδιά να ρωτήσουμε και το κουαρτέτο αν μας χωθεί. ΚΑι στο τέλος την απόφαση να μην την πάρουν οι Κουράκηδες οι Περάκηδες, οι Κουλαΐδηδες, οι Καρδαμίτσαινες, συνταξιούχοι άγνωστα φαντάσματα στο ΙΕΠ, και 5-6 Ενώσεις. Να τραβήξουμε και μια ψηφοφορία για να το κατοχυρώσουμε στο τέλος. Χωρίς μυστικά, χωρίς τετελεσμένα, χωρις εκφοβισμούς, χωρίς προκαταλήψεις και ρατσισμό.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλώ όλους τους γεωλόγους
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 08:54:44 μμ »
Οι μόνιμοι γεωλόγοι αφήνουν ώρες γεωγραφίας στα άλλα σχολεία και συμπληρώνουν το ωράριο τους με φυσική-χημεία-βιολογία και τελικά εσύ μετράς όλες τις ώρες που αφήνουν αυτοί σαν κενές ώρες και φυσικά τις διαιρείς με το ωράριο του αναπληρωτή και βγάζεις ότι πρέπει να πάρει τόσους αναπληρωτές γεωλόγους.Μια χαρά δικαιοσύνη !!! Ειδικά στα μικρά σχολεία της επαρχίας για να συμπληρώσει ωράριο ένας Γεωλόγος πρέπει να γυρνάει 10 χωριά....Αν εσένα σε πάρουν αναπληρωτή επαρχία θα πας σε 5 Σχολεία να κάνεις μόνο Γεωγραφία ; Αν πας εγώ θα το βουλώσω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.