*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775656 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geper

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2772 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 10:45:27 μμ »
Ο ΑΚΩ παίρνει 25 ένσημα ανα μήνα, τώρα ο ΑΜΩ ανάλογα με πόσες ημέρες δουλεύει.
πχ αν δουλεύει για 3 ημέρες την εβδομάδα παίρνει 3 ένσημα, αν 4 ημέρες τέσσερα ένσημα κ.ο.κ
Για Νοέμβριο με 3 ημερες την εβδομάδα θα πάρει 15 ένσημα, για 5 ημέρες θα πάρει 22 ένσημα.
Για να πάρει κάποιος το επίδομα θέλει
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:(http://www.oaed.gr/Repository/FI_2459.file)
Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
•   Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
•   Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. 
Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.
Διευκρίνιση και με το παραπάνω! Σ'ευχαριστώ πολύ.  :)
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:15:02 »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2773 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 11:42:58 μμ »
1. Ωράριο: 8-2 τα ΕΑΕΠ, 12.35-16.15 τα κλασικά ολοήμερα.

Τα περισσότερα ομως ΕΑΕΠ είναι και ολοήμερα άρα δουλεύουν μέχρι 16.15. Αυτό σημαινει ότι κάποιος μπορεί να έχει ώρες στην πρωινή ζωνη κ στην απογευματινή. Βέβαια μεταξύ μας δεν νομίζω οτι θα αφηναν οι δάσκαλοι κάποιον να κάνει μάθημα πριν τις 12.30 και να εχουν κενό. Κάνουν τις ώρες τους κ φευγουν

Έχεις δίκιο. Αλλά πρέπει να καταλάβουμε οτι δεν είμαστε β κατηγορίας και να απαιτούμε και εμείς πράγματα. Δεν μπορεί πχ εσύ να έχεις 200 κενά μέσα στην εβδομάδα και οι υπόλοιποι 1 - 2. Έστω και τώρα που πηγαίνεις και έχει διαμορφωθεί το πρόγραμμα. Ας ξαναφτιαχτεί απο την αρχή. Ας μη "φοβόμαστε" και εμείς να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας. Ότι μπορούν να απαιτήσουν οι άλλοι μπορούμε και εμείς.
ακριβώς.ας ξαναφτιαχτει και για σας μια φορά.στο σχολείο της κόρης μου ήρθε σήμερα μουσικός και μας αλλάζει όλο το πρόγραμμα(και τα 7ωρα και όλα--άσχετα με το αν έμεις είχαμε κανονισμένα εξωσχολικά μαθήματα).
να το απαιτήσετε και εσείς.το λέω γιατί και γω μέχρι πέρσι που δούλευα,εβρισκα τα προγράμματα έτοιμα και δεν άλλαζαν "με τίποτα"΄.

εγω περισυ που με πηραν αμω και δουλευα παραλληλα και σε ενα ιεκ και φυσικα δεν ηθελα να αφησω το ιεκ για να βγαζω τα προς το ζην, ζητησα λοιπον μικρες αλλαγες στο προγραμμα και μου λενε: ακου να σου πω κοριτσακι μου το υπουργειο παιδειας σε καλεσε για να δουλεψεις αυτες τις ωρες αν εσυ δεν μπορεις προβλημα σου.
απαραδεκτοι

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2774 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 11:58:01 μμ »
Εντάξει για να είμαι ειλικρινής δεν το πήγαινα ακριβώς εκεί το θέμα. Στο να μπορούμε να κάνουμε εξωσχολικές δραστηριότητες και μαθήματα. Καλώς ή κακώς το ωράριο είναι 8-2 ή 10- 16:15, άσχετο που δεν τηρείται απο κανέναν. Εννούσα να μην μας αδικούν και μας βάζουν πχ απο τις 8:00 το πρωί και μας πάνε μέχρι ολοήμερο, να μην μας βάζουν πολλά κενά για να βολευτούνε οι άλλοι, να μην τηρούν  το ωράριο για το οποίο μας έχει στείλει η διεύθυνση και να καλύπτουμε ώρες πχ στο ολοήμερο (πέρα απο αυτές που πρέπει) επειδή δεν έχουν έρθει άλλες ειδικότητες κλπ κλπ ! Όλα αυτά γίνονται.....δεν είναι εξωπραγματικά.  Και καλό είναι να ξέρουμε τι δικαιούμαστε και τί οχι και ιδίως όσοι τοποθετούνται τώρα.

Επειδή όμως έχουμε βγει τελείως εκτός θέματος και κάποιοι συνάδερφοι περιμένουν ακόμα την κλήση τους ως αναπληρωτές....ας ξεκινήσουμε ένα καινούργιο θέμα για να το συζητήσουμε αν υπάρχει διάθεση!

Αποσυνδεδεμένος goj

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2775 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 01:21:17 πμ »
Καλημέρα παιδιά είμαι θέση 428 και ο τελευταίος ΑΚΩ που πήραν Δευτεροβάθμια ήταν ο 427. ΑΜΩ δεν έχω δηλώσει. Θέλω να ρωτήσω αν πιστέυετε ότι θα υπάρξει 2η φάση ΑΚΩ. Έχω τσεκάρει και το κουτάκι. Σας ευχαριστώ..
Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντες της Παιδείας - Προεκλογική εκστρατεία ΠΑΣΟΚ 1981

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:15:02 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2776 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 01:26:26 πμ »
Καλημέρα παιδιά είμαι θέση 428 και ο τελευταίος ΑΚΩ που πήραν Δευτεροβάθμια ήταν ο 427. ΑΜΩ δεν έχω δηλώσει. Θέλω να ρωτήσω αν πιστέυετε ότι θα υπάρξει 2η φάση ΑΚΩ. Έχω τσεκάρει και το κουτάκι. Σας ευχαριστώ..
Εφόσον έχει αρχίσει να καλεί ΑΜΩ λογικά θα συνεχίσει με ΑΜΩ...

Αποσυνδεδεμένος goj

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2777 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 01:37:37 πμ »
Καλημέρα παιδιά είμαι θέση 428 και ο τελευταίος ΑΚΩ που πήραν Δευτεροβάθμια ήταν ο 427. ΑΜΩ δεν έχω δηλώσει. Θέλω να ρωτήσω αν πιστέυετε ότι θα υπάρξει 2η φάση ΑΚΩ. Έχω τσεκάρει και το κουτάκι. Σας ευχαριστώ..
Εφόσον έχει αρχίσει να καλεί ΑΜΩ λογικά θα συνεχίσει με ΑΜΩ...
Πέρισυ όμως είχε καλέσει τα χριστούγεννα ΑΚΩ μετά απο την κλήση ΑΜΩ (τέλη Οκτώβρη)...
Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντες της Παιδείας - Προεκλογική εκστρατεία ΠΑΣΟΚ 1981

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2778 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 01:51:20 πμ »
Καλημέρα παιδιά είμαι θέση 428 και ο τελευταίος ΑΚΩ που πήραν Δευτεροβάθμια ήταν ο 427. ΑΜΩ δεν έχω δηλώσει. Θέλω να ρωτήσω αν πιστέυετε ότι θα υπάρξει 2η φάση ΑΚΩ. Έχω τσεκάρει και το κουτάκι. Σας ευχαριστώ..
Εφόσον έχει αρχίσει να καλεί ΑΜΩ λογικά θα συνεχίσει με ΑΜΩ...
Πέρισυ όμως είχε καλέσει τα χριστούγεννα ΑΚΩ μετά απο την κλήση ΑΜΩ (τέλη Οκτώβρη)...
Ειλικρινά δεν το θυμάμαι. Μου κάνει πάντως εντύπωση, γιατί είναι τρομερά άδικο για όσους είχαν κληθεί ΑΜΩ. Πρωτοβάθμια πάντως δεν πρέπει να είχαν καλέσει ΑΚΩ μετά τους ΑΜΩ. Ήταν στη δευτεροβάθμια ή σε κάποια άλλη βαθμίδα;

Αποσυνδεδεμένος hellen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2779 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 09:05:45 πμ »
Την προηγουμενη χρονια με καλεσαν ΑΜΩ στην πρωτοβαθμια, μετα καλεσανε παρα πολλους ΑΚΩ στην δευτεροβαθμια και χωρις προυπηρεσια.Πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο και μου ειπανε οτι ειμαι ατυχη αλλα δεν αλλαζει τιποτα ετσι ειναι το συστημα.Δεν μπορουν να πιασουνε ολα τα ονοματα απο την αρχη θα επικρατησει ενα χαος.Πραγματικα παντως ηταν αδικο να τρεχεις 5 χρονια και να βλεπεις αλλους να δουλευουν με πληρες ωραριο.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2780 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 09:25:59 πμ »
Την προηγουμενη χρονια με καλεσαν ΑΜΩ στην πρωτοβαθμια, μετα καλεσανε παρα πολλους ΑΚΩ στην δευτεροβαθμια και χωρις προυπηρεσια.Πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο και μου ειπανε οτι ειμαι ατυχη αλλα δεν αλλαζει τιποτα ετσι ειναι το συστημα.Δεν μπορουν να πιασουνε ολα τα ονοματα απο την αρχη θα επικρατησει ενα χαος.Πραγματικα παντως ηταν αδικο να τρεχεις 5 χρονια και να βλεπεις αλλους να δουλευουν με πληρες ωραριο.

Ναι σε διαφορετική βαθμίδα δυστυχώς γίνεται και πράγματι είναι μεγάλη αδικία.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2781 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:55:10 πμ »
Καλημέρα παιδιά είμαι θέση 428 και ο τελευταίος ΑΚΩ που πήραν Δευτεροβάθμια ήταν ο 427. ΑΜΩ δεν έχω δηλώσει. Θέλω να ρωτήσω αν πιστέυετε ότι θα υπάρξει 2η φάση ΑΚΩ. Έχω τσεκάρει και το κουτάκι. Σας ευχαριστώ..
Εφόσον έχει αρχίσει να καλεί ΑΜΩ λογικά θα συνεχίσει με ΑΜΩ...
Πέρισυ όμως είχε καλέσει τα χριστούγεννα ΑΚΩ μετά απο την κλήση ΑΜΩ (τέλη Οκτώβρη)...

goj ας είμαστε αισιόδοξοι! :) Κ εγώ αυτή τη κλίση ΑΚΩ περιμένω ;) , βεβαια είμαι αρκετά χαμηλότερα στον πίνακα απο εσένα, αλλά ευελπιστώ μέχρι τον Φλεβάρη κάτι να γίνει!  ;) ;) ;) ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος goj

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2782 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 12:26:04 μμ »
Καλημέρα παιδιά είμαι θέση 428 και ο τελευταίος ΑΚΩ που πήραν Δευτεροβάθμια ήταν ο 427. ΑΜΩ δεν έχω δηλώσει. Θέλω να ρωτήσω αν πιστέυετε ότι θα υπάρξει 2η φάση ΑΚΩ. Έχω τσεκάρει και το κουτάκι. Σας ευχαριστώ..
Εφόσον έχει αρχίσει να καλεί ΑΜΩ λογικά θα συνεχίσει με ΑΜΩ...
Πέρισυ όμως είχε καλέσει τα χριστούγεννα ΑΚΩ μετά απο την κλήση ΑΜΩ (τέλη Οκτώβρη)...

goj ας είμαστε αισιόδοξοι! :) Κ εγώ αυτή τη κλίση ΑΚΩ περιμένω ;) , βεβαια είμαι αρκετά χαμηλότερα στον πίνακα απο εσένα, αλλά ευελπιστώ μέχρι τον Φλεβάρη κάτι να γίνει!  ;) ;) ;) ;)
ναι σωστά σε ευχαριστώ anneta καλή επιτυχία.
Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντες της Παιδείας - Προεκλογική εκστρατεία ΠΑΣΟΚ 1981

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος evivasil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2784 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 01:23:52 μμ »
Για πρωτοβάθμια χλωμό το βλέπω για δευτεροβάθμια ίσως έχει λίγους ΑΚΩ....

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2785 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 01:25:00 μμ »

Για να πάρει κάποιος το επίδομα θέλει


Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. 
Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Διάβασα κάπου ότι πλέον είναι 150 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.247 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.