*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775482 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1876 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 04:31:17 μμ »
Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο κείμενο μας εκφράζει όλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:25:58 »

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1877 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 04:34:12 μμ »
το εχω στειλει μεχρι τωρα στο ethnos,real, zougla...

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1878 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 04:35:32 μμ »
Παραθέτω την άμεση ομολογουμένως απάντηση της ΕΠΕ:

Αγαπητή συναδέλφισσα,

Οι στιγμές είναι πραγματικά κρισιμότατες και το εργασιακό μέλλον όλων αβέβαιο και επισφαλές και στην εκπαίδευση και γενικότερα.
Το πρόσφατο κείμενό μας για τις πλασματικές υπεραριθμίες των Πληροφορικών εξηγεί τα αίτια για την κατάσταση που περιγράφεις.
Εμείς αγωνιζόμαστε χρόνια, με αντίξοες συνθήκες, να αφυπνίσουμε τους συναδέλφους. Στην κοινωνία κυριαρχεί ο ατομισμός. Και ιδού που φτάσαμε...
Δεν ξέρω τι έχεις ακούσει για την ΕΠΕ. Ξέρω ότι κυκλοφορούν διάφορα από κύκλους οι οποίοι θίγονται με τα όσα λέμε και τα όσα κάνουμε αυτά τα χρόνια.
Σε αυτή την κοινωνία υπάρχουν πολλοί λύκοι ντυμένοι με προβιά προβάτου...
Αν διστάζεις να συστρατευθείς μαζί μας, τουλάχιστον βρες άλλους τρόπους να αγωνιστείς. Μην κάθεσαι αδρανής. Ενεργοποιήσου και ενεργοποίησε κι άλλες/άλλους.

Νεκτάριος Μουμουτζής
Γενικός Γραμματέας ΔΣ ΕΠΕ

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Βακτήρια εστί παιδεία βίου. - Μένανδρος
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1879 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 04:36:53 μμ »
Μπράβο παιδιά, άντε να ξυπνάμε!!! Επιτέλους!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:25:58 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1880 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 04:44:01 μμ »
Συνεχίζω τον διάλογο με τον κο Νεκτάριο Μουμουτζή. Τον ρωτώ αν σκοπέυει η ΕΠΕ να πάρει ξεκάθαρη θέση και να ασκήσει πιέσεις απο τη μεριά της (και όσο είναι δυνατό) για τα ζητήματα που αφορούν τους αναπληρωτές. Θα ενημερώσω αν λάβω κάποια απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1881 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 04:44:48 μμ »
καλά παιδιά οι άνθρωποι είναι εντελώς  μ@#$@ς .Κατεβάσανε όλο τον κόσμο στην πρωτοβάθμια νομίζοντας ότι έτσι θα καλύψουνε όλα τα κενά στα δημοτικά.Και τώρα βγήκαν κενά στην βθμια(κάποιος συνάφελφος γράφει για 4-5 κενά στη Λέσβο).Αντε πάλι τους γυρνάνε πάλι πίσω τώρα.Ετσι μπορώ να φάω και εγώ ένα 3μηνο στο χαλαρό,παίζοντας δηλαδή ''φύγε εσύ έλα εσύ''.Ε όχι ρε διαμαντοπούλου δεν μπορείς να καλύψεις όλα τα κενά με τους μόνιμους.αν γουστάρεις κάνε 500 διορισμούς στα δημοτικά.Η υπομονή έχει τελειώσει.Αύριο θα φάνε πολλά μπινελίκια.Αι σι χτιρ , 8 χρόνια ωρομίσθιοι-αναπληρωτές και είμαστε άνεργοι.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1882 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 04:55:59 μμ »
Και εγώ έχω ακούσει για κενά στη Βθμια. Τουλάχιστον αν αύριο βγεί η Β φάση της Βθμιας να είναι και η Πληροφορική μέσα, έστω και αν πάρει ελάχιστους.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1883 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 05:12:52 μμ »
Παράθεση
Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου! Κι επίσης με το ότι η ΕΠΕ -αν και καθυστερημένα....- έδωσε σημεία ζωής! Θα ήθελα όμως κι εγώ να σημειώσω κάτι....στη λίστα με τα τμήματα που εδωσε η  ΕΠΕ στο τέλος της επιστολής της δεν είδα πουθενά να αναφέρονται τα τμήματα π.χ. Αυτοματισμού, Εφαρμ. Πληροφορικής & Πολυμέσων, Εφαρμ. Πληροφορικής στη Διοίκηση & Οικονομία, Επιχηρηματικού Σχεδιασμού & Πληροφοριακών Συστημάτων, ίσως και άλλα που μου διαφεύγουν τώρα!! Το ξέρω ότι είναι χιλιοειπωμένο αλλά σε τέτοιες ώρες που υποτίθεται... πρέπει να είμαστε ενωμένοι και να αλληλουποστηριζόμαστε, εμείς κάνουμε διαχωρισμούς!! Καλώς ή κακώς, είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι, απόφοιτοι όλων αυτών των τμημάτων είναι εδώ και χρόνια στην ίδια μοίρα με όλους τους υπόλοιπους-μέλη της ΕΠΕ και στελεχώνουν κάθε χρόνο τα ελληνικά σχολεία.
Συγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα αλλά πιστεύω ότι η ΕΠΕ ξύπνησε και αργά και λάθος.

Καλησπέρα Συνάδελφοι
είμαι και εγω καινούργια στην ομαδα του pde και θα ήθελα να πω και εγω την αποψη για το μελλον μας!!! και θα ξεκινησω απο την παραθεση του συναδελφου v_pan που συμφωνω απολυτως με την αποψη του!!
Γιατί η ΕΠΕ παρόλο που ξυπνησε... ξυπνησε ΛΑΘΟΣ. Γιατί εδω και χρόνια παρόλο που είμαστε στην εκπαιδευση οι πτυχιούχοι ορισμένων ΤΕΙ συνεχίζει να μας αγνοεί..... Πως είναι δυνατον να εισακουστούμε στην (κ.) Υπουργό όταν δεν υπάρχει ενότητα μεταξύ μας.
Δεν ξερω πως να συνεχίσω και απο που όταν το κυριο μελημα της (κ.) Υπουργού είναι να τοποθετήσει τουλάχιστον 1000 θεατρολόγους, καλιτεχνικούς κτλ. ενω καλα καλα δεν ειχε δασκάλους (δεν θελω να θίξω κανένα συναφελφο) αλλά δεν νομίζω να ήταν τόσο επείγον!!! απλα η γυναίκα δεν ξερει τι της γίνεται!!!!!!!!!!!
και εμας συνεχιζει να μας υποβαθμίζει ....
Και επειδή ξέφυγα απο το θέμα εγω πιστεύω οτι φέτος θα παρει ελαχιστους απο εμάς!! γιατί? υπαρχουν τόσοι πολλοί μόνιμοι αλλων ειδικοτήτων που δεν συμπληρωνουν ωράριο (π.χ. μαθηματικοί) που μια χαρα θα βολευτούν!!!!
Ευχαριστώ πολυ!!!


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2011, 05:34:05 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος tikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
    • qbCube - web design & developement
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1884 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 05:31:06 μμ »
Παράθεση
Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου! Κι επίσης με το ότι η ΕΠΕ -αν και καθυστερημένα....- έδωσε σημεία ζωής! Θα ήθελα όμως κι εγώ να σημειώσω κάτι....στη λίστα με τα τμήματα που εδωσε η  ΕΠΕ στο τέλος της επιστολής της δεν είδα πουθενά να αναφέρονται τα τμήματα π.χ. Αυτοματισμού, Εφαρμ. Πληροφορικής & Πολυμέσων, Εφαρμ. Πληροφορικής στη Διοίκηση & Οικονομία, Επιχηρηματικού Σχεδιασμού & Πληροφοριακών Συστημάτων, ίσως και άλλα που μου διαφεύγουν τώρα!! Το ξέρω ότι είναι χιλιοειπωμένο αλλά σε τέτοιες ώρες που υποτίθεται... πρέπει να είμαστε ενωμένοι και να αλληλουποστηριζόμαστε, εμείς κάνουμε διαχωρισμούς!! Καλώς ή κακώς, είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι, απόφοιτοι όλων αυτών των τμημάτων είναι εδώ και χρόνια στην ίδια μοίρα με όλους τους υπόλοιπους-μέλη της ΕΠΕ και στελεχώνουν κάθε χρόνο τα ελληνικά σχολεία.
Συγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα αλλά πιστεύω ότι η ΕΠΕ ξύπνησε και αργά και λάθος.

Καλησπέρα Συνάδελφοι
είμαι και εγω καινούργια στην ομαδα του pde και θα ήθελα να πω και εγω την αποψη για το μελλον μας!!! και θα ξεκινησω απο την παραθεση του συναδελφου v_pan που συμφωνω απολυτως με την αποψη του!!
Γιατί η ΕΠΕ παρόλο που ξυπνησε... ξυπνησε ΛΑΘΟΣ. Γιατί εδω και χρόνια παρόλο που είμαστε στην εκπαιδευση οι πτυχιούχοι ορισμένων ΤΕΙ συνεχίζει να μας αγνοεί..... Πως είναι δυνατον να εισακουστούμε στην (κ.) Υπουργό όταν δεν υπάρχει ενότητα μεταξύ μας.
Δεν ξερω πως να συνεχίσω και απο που όταν το κυριο μελημα της (κ.) Υπουργού είναι να τοποθετήσει τουλάχιστον 1000 θεατρολόγους, καλιτεχνικούς κτλ. ενω καλα καλα δεν ειχε δασκάλους (δεν θελω να θίξω κανένα συναφελφο) αλλά δεν νομίζω να ήταν τόσο επείγον!!! απλα η γυναίκα δεν ξερει τι της γίνεται!!!!!!!!!!!
και εμας συνεχιζει να μας υποβαθμίζει ....
Και επειδή ξέφυγα απο το θέμα εγω πιστεύω οτι φέτος θα παρει ελαχιστους απο εμάς!! γιατί? υπαρχουν τόσοι πολλοί μόνιμοι αλλων ειδικοτήτων που δεν συμπληρωνουν ωράριο (π.χ. μαθηματικοί) που μια χαρα θα βολευτούν!!!!
Ευχαριστώ πολυ!!!

Δυστυχώς, είμαστε σε δεινή θέση!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2011, 05:35:20 μμ από Χριστίνα »
qb Cube | web design & developement | http://www.qbcube.gr

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1885 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 05:44:50 μμ »
Και εγώ έχω ακούσει για κενά στη Βθμια. Τουλάχιστον αν αύριο βγεί η Β φάση της Βθμιας να είναι και η Πληροφορική μέσα, έστω και αν πάρει ελάχιστους.

Πάντως εγώ που τηλεφώνησα χτες στην Βθμια μου είπαν ότι θα βγούνε για αναπληρωτές, αλλά όχι για πληροφορικούς.....

Αποσυνδεδεμένος melkor54248

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Ξεσηκωθείτε!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1886 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 06:17:55 μμ »
Αχχχ κάποιοι φωνάζαν απτο καλοκαιρι αλλα...
Πόσο προφητική ήταν τελικα αυτή η ανακοίνωση..
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank21_6_10_1411.php

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1887 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 07:42:55 μμ »
Σύμφωνα με τον Μπράτη σήμερα δεν θα πάρουν ούτε καν αυτούς που είχαν πει ότι θα πάρουν (αναπληρωτές μουσικής, αγγλικών και γερμανικών). Μάλλον αύριο. Μέσα στην εβδομάδα θα πάρουν αναπληρωτές διαφόρων ειδικοτήτων δευτεροβάθμιας και Β' φάση ειδικής αγωγής δασκάλων και νηπιαγωγών.

Η μόνη πληροφόρηση που έχουμε για τους ΠΕ19-20 είναι ότι θα πάρουν αναπληρωτές μόλις ολοκληρωθούν οι μετακινήσεις από την Δευτεροβάθμια. Ακριβώς δηλαδή ότι μας είχαν πει πριν 20 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1888 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 08:20:29 μμ »
Μάλλον θα καλέσουν το Νοέμβρη.
Μαζί με το νέο μισθολόγιο. Μαζί με τα χαράτσια.
Για να μη στεναχωρηθούμε πολύ μωρέ!
Λέτε να κάνουν προσλήψεις 17 Νοέμβρη; Θα ήταν πολύ επαναστατικό!
Αν πάλι καλέσουν το Δεκέμβρη; Θα φανούν σαν άγιοι Βασίληδες!
Καλά, σκεφτείτε να ανακοινωθούν το Γενάρη, σαν το Πρωτοχρονιάτικο λαχείο!
Πιο μετά δε νομίζω να γίνει κάτι. Βασικά δε νομίζω ότι θα βρίσκονται καν στις θέσεις τους. Ή μήπως δε θα υπάρχουμε εμείς; ;D ;D
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1889 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 08:24:31 μμ »
θεωρω οτι σιγα σιγα πρεπει να εγγραφουμε ολοι στην επε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.