*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1782510 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4536 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 02:02:29 μμ »
Εγώ  πέρυσι έκανα τις πρωινές ώρες και συμπλήρωνα και 6 ώρες ολοήμερο.
Σε κλασικό ολοήμερο όμως ή ΕΑΕΠ; Είσαι αναπληρώτρια ή μόνιμη; Γιατί εμένα π.χ. μου είχαν πει ότι δεν μπορώ να δουλέψω σε κλασικό ολοήμερο επειδή είχα προσληφθεί μέσω ΕΣΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:26:55 »

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4537 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 02:03:47 μμ »
Ναι έχεις δίκιο ήταν ΕΑΕΠ... 

Αποσυνδεδεμένος pixel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4538 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 03:11:47 μμ »
Το θέμα δεν είναι αν είμαστε από ΕΣΠΑ ή από κρατικό, ούτε αν πρόκειται για κλασσικό ή ΕΑΕΠ ολοήμερο. Η λογική λέει ότι όπως παίρνει δασκάλους ΕΣΠΑ στα ολοήμερα, έτσι μπορεί να πάρει και ειδικότητες. Το θέμα είναι ότι του Λοβέρδου μάλλον δεν του αρέσει και πολύ η ύπαρξη κάποιων ειδικοτήτων στην α/θμια..
 
"...Ο στόχος είναι αυτός, από την υπέρ πληροφόρηση που δεν αφήνει τίποτα στο τέλος, από τα πολλά μαθήματα που κάνουνε για να βρίσκουν δουλειά πολλές συγκεκριμένες εκπαιδευτικές ειδικότητες , που δεν θα τη χάσουν τη δουλειά τους σε καμία περίπτωση , αλλά θα πρέπει να κάνουν και κάτι γενικότερο από αυτό που έχουν ειδικευτεί σε ένα σχολείο με λιγότερα μαθήματα από πλευράς ειδικοτήτων και περισσότερη παιδεία. Αυτό είναι που λείπει , αυτό θα το ξεκινήσουμε στις 20 Σεπτεμβρίου , συγκαλώντας σε διάλογο όλα τα συμβούλια που έχουν ιδρυθεί από το Υπουργείο Παιδείας και σκοπεύουμε να καταλήξουμε το Φεβρουάριο."

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4539 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 03:47:50 μμ »
"Λιγότερα μαθήματα από πλευράς ειδικοτήτων και περισσότερη παιδεία..." Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω τι έχει στο μυαλό του σαν "παιδεία"... Περισσότερα μαθηματικά; Περισσότερη γλώσσα; Ή αν κάνει το μάθημα της πληροφορικής ο δάσκαλος αντί για τον πληροφορικό θα παρέχεται περισσότερη "παιδεία"; Μου αρέσει που ρίχνει και το δόλωμα στους μονίμους ότι "δεν θα χάσουν τη δουλειά τους σε καμία περίπτωση", ενώ αποφεύγει να πει το αυτονόητο, ότι μια τέτοια κατάσταση θα διώξει πόσες χιλιάδες κόσμο που δουλεύουμε 8-9 χρόνια κάτω από αυτό το καθεστώς, για να βολέψει άλλους κλάδους που προφανώς έχουν μεγαλύτερη επιρροή στα κέντρα αποφάσεων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:26:55 »

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4540 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 07:45:56 μμ »
"Λιγότερα μαθήματα από πλευράς ειδικοτήτων και περισσότερη παιδεία..." Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω τι έχει στο μυαλό του σαν "παιδεία"... Περισσότερα μαθηματικά; Περισσότερη γλώσσα; Ή αν κάνει το μάθημα της πληροφορικής ο δάσκαλος αντί για τον πληροφορικό θα παρέχεται περισσότερη "παιδεία"; Μου αρέσει που ρίχνει και το δόλωμα στους μονίμους ότι "δεν θα χάσουν τη δουλειά τους σε καμία περίπτωση", ενώ αποφεύγει να πει το αυτονόητο, ότι μια τέτοια κατάσταση θα διώξει πόσες χιλιάδες κόσμο που δουλεύουμε 8-9 χρόνια κάτω από αυτό το καθεστώς, για να βολέψει άλλους κλάδους που προφανώς έχουν μεγαλύτερη επιρροή στα κέντρα αποφάσεων...

ΣΥΝΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ gpapage( είμαι άλλη ειδικότητα)
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4541 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 08:17:43 μμ »
ΣΥΝΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ gpapage( είμαι άλλη ειδικότητα)
Συναδελφοι... ο υπουργος θα μας τρελλανει...Πριν δυο μερες μας ειπε ...με δικη μου παρεμβαση το μαθημα πληροφορικης επαναρχετε στα εξεταστεα..Σημερα με τα λεγομενα του τερμα η πληροφορικη απο το δημοτικο τερμα απο το γυμνασιο τερμα απο το λυκειο...Αλλα εξεταζομενο για τριτοβαθμια..

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4542 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 02:12:21 μμ »
Συναδελφοι... ο υπουργος θα μας τρελλανει...Πριν δυο μερες μας ειπε ...με δικη μου παρεμβαση το μαθημα πληροφορικης επαναρχετε στα εξεταστεα..Σημερα με τα λεγομενα του τερμα η πληροφορικη απο το δημοτικο τερμα απο το γυμνασιο τερμα απο το λυκειο...Αλλα εξεταζομενο για τριτοβαθμια..
1. Από που προκύπτει το συμπέρασμα ότι λιγότερες ειδικότητες σημαίνει πως θα κόψει την πληροφορική;
2. Αυτή τη στιγμή χρειάζεται χιλιάδες δασκάλους για να καλύψει τα δικά τους κενά. Επομένως, δεν θα είναι οικονομικό το όφελος της κατάργησης των ειδικοτήτων γιατί στη θέση τους θα χρειάζεται δασκάλους που αυτή τη στιγμή δεν περισσεύουν. Οι μόνοι που θα βγουν κερδισμένοι θα είναι οι δάσκαλοι...

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4543 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 03:12:05 μμ »
Και κάτι ίσως αισιόδοξο. Το ΠΥΣΔΕ Πειραιά δίνει περίπου 180 ώρες έλλειμμα στους ΠΕ19-20. Αν πραγματικά ισχύει, λογικά δεν θα μπορέσει να διαθέσει κόσμο στην πρωτοβάθμια για τα ΕΑΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4544 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 03:47:22 μμ »
Υπάρχουν Πολλά κενά στη νησιωτική Ελλάδα.Ενδεικτικά έχουν δοθεί για αναπληρωτές 18 κενά στα Δωδεκάνησα και 9 κενά στο Νομό Λασιθίου..Αναφέρομαι στη Δευτεροβαθμια και όχι στα Δημοτικά.Πιστεύω ότι θα έχουμε σίγουρα αυξημένες προσλήψεις στη δευτεροβάθμια από πέρυσι.Οσοι συνάδελφοι έχουν βρει στοιχεία καλό είναι να ενημερώνουν.Παραθέτω τους πίνακες παρακάτω.
http://www.alfavita.gr/arthron/54-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CE%AC-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B8%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B8%CE%AF%CE%BF%CF%85

http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CE%AC-%CE%B4%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CF%89%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%BF

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4545 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 08:56:09 μμ »
Είδα σήμερα στο site της Πρωτοβάθμιας Δυτ. Θεσσαλονίκης τις προσωρινές τοποθετήσεις των αποσπαρμένων, και με μια πρόχειρη ματιά παρατήρησα ότι τα σχολεία που δώθηκαν πέρισυ σε αναπληρωτές, έχουν δωθεί ΟΛΑ σε μόνιμους. Επίσης, δεν βλέπω να έχουν δωθεί κλασικά ολοήμερα (σε αντίθεση με πέρισυ όπου υπήρχαν αρκετά πακετάκια 4-5 σχολείων). Αυτό σημαίνει για μένα 1) δεν τους ενδιαφέρει να καλύψουν όλα τα σχολεία με πληροφορικούς (εννοώ και τα κλασικά) και 2) ΔΕΝ θα καλέσουν στην Θεσσαλονίκη εφέτος αναπληρωτές.
Όσοι εργάζονταν εκεί πέρισυ βλέπω να εργάζονται φέτος στους όμορους νομούς (αν τους δήλωσαν) όπου προβλέπω να υπάρχουν περισσότερες θέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2014, 12:30:26 πμ από peris_PE19 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4546 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 09:01:51 μμ »
Δυστυχώς η γραμμή του υπουργείου είναι προς το παρόν να μην υπάρχει πληροφορική στα ολοήμερα. Στις περισσότερες διευθύνσεις δεν δόθηκαν στις τοποθετήσεις καθόλου ή σχεδόν καθόλου ώρες στα ολοήμερα για ΠΕ19-20. Φρόντισαν με κάθε κόστος τα κατά τόπους ΠΥΣΠΕ να καλυφθούν τα ΕΑΕΠ. Στα ολοήμερα θα στείλει μόνο ειδικότητες που έχουν "περίσσευμα".  ΑΝ αργότερα έχουν τη δυνατότητα να πάρουν και ειδικότητες στην πρωτοβάθμια, τότε θα δώσουν ώρες και στα ολοήμερα.

Δυστυχώς υπάρχουν κάποιες "σιωπηλές" αποφάσεις που θίγουν εκατοντάδες ή και χιλιάδες αναπληρωτές όχι μόνο ΠΕ19-20, αλλά και άλλων κλάδων, οι οποίες περνάνε απαρατήρητες και γίνονται αντιληπτές μόνο όταν πλέον είναι αργά.

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4547 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 09:07:53 μμ »
Δυστυχώς η γραμμή του υπουργείου είναι προς το παρόν να μην υπάρχει πληροφορική στα ολοήμερα. Στις περισσότερες διευθύνσεις δεν δόθηκαν στις τοποθετήσεις καθόλου ή σχεδόν καθόλου ώρες στα ολοήμερα για ΠΕ19-20. Φρόντισαν με κάθε κόστος τα κατά τόπους ΠΥΣΠΕ να καλυφθούν τα ΕΑΕΠ. Στα ολοήμερα θα στείλει μόνο ειδικότητες που έχουν "περίσσευμα".  ΑΝ αργότερα έχουν τη δυνατότητα να πάρουν και ειδικότητες στην πρωτοβάθμια, τότε θα δώσουν ώρες και στα ολοήμερα.

Δυστυχώς υπάρχουν κάποιες "σιωπηλές" αποφάσεις που θίγουν εκατοντάδες ή και χιλιάδες αναπληρωτές όχι μόνο ΠΕ19-20, αλλά και άλλων κλάδων, οι οποίες περνάνε απαρατήρητες και γίνονται αντιληπτές μόνο όταν πλέον είναι αργά.
Αυτό που γάφεις είναι τραγικό, πραγματικά τώρα το αντιλαμβάνομαι. Δεν υπάρχει κανείς που έχει άκρες με ΠΕΚΑΠ, ΔΟΕ, εκπαιδευτικά site να το διαδώσει;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4548 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 09:19:40 μμ »
Στην ΠΕΚΑΠ δεν χρειάζεται άκρες δεν είναι και καμιά κλειστή ομάδα στελεχών. Αν μας διαβάζουν ενδιαφερόμενοι ας στείλουν κανένα μήνυμα. Πάντως επειδή υπηρετώ στην πρωτοβάθμια, στην περιοχή που υπηρετώ γνωρίζω ότι ο τοπικός σύλλογος των δασκάλων ενοχλεί καθημερινά για τις ελλείψεις και σε δασκάλους και σε ειδικότητες και έχουν ακούσει κάποιες υποσχέσεις, οι οποίες μένει να δούμε αν θα βγούνε αληθινές. Προς το παρόν κάποια σχολεία λειτουργούν πλήρως λόγω της αυτοθυσίας και της εθελοντικής προσφοράς των συναδέλφων, αλλά αυτή δεν νομίζω να κρατήσει περισσότερο από 1-2 εβδομάδες. Το υπουργείο θέλει δε θέλει θα βρεθεί αντιμέτωπο με την πραγματικότητα.

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4549 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 09:28:19 μμ »
Ευχαριστώ για την ενημέρωση, εγώ είμαι έτσι και αλλιώς ψηλά στον πίνακα και έχω δηλώσει όλη την Ελλάδα. Να τα διαβάζουν αυτά και οι συνάδελφοι που θα βρίσκονται οριακά στον διορισμό.
Πάντως αν και δεν γνωρίζω από την μεριά μου κανέναν από κάποιο σύλλογο, θα προσπαθήσω να στείλω mail στους "γνωστούς" αιρετούς της πρωτοβάθμιας καθώς και στην ΠΕΚΑΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.