*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1782343 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trianta7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5628 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 12:02:14 πμ »
Παιδιά, γνωρίζω ότι θα έπρεπε να διαβάσω πρώτα όλα (402 σελίδες μέχρι τώρα!) τα προηγούμενα posts πριν ρωτήσω αλλά επειδή δεν έχω πολύ υπομονή αλλά και επειδή από χρόνο σε χρόνο αλλάζουν οι παράγοντες για πρόσληψη ΠΕ19-20, θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις που έχω.

 Υπολογίζω - χωρίς να έχω κάνει αίτηση- να είμαι στη λίστα αναπληρωτών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με μηδενική προϋπηρεσία, όπου με τα φετινά δεδομένα είμαι γύρω στη θέση ~170. Αυτό το νούμερο τι σημαίνει;

Από όλα τα προηγούμενα χρόνια, κάποιος παλιός γνωρίζει προσεγγιστικά μετά από πόσο χρόνο γίνεται πρόσληψη λαμβάνοντας υπόψη τη θέση που ανέφερα;

Γενικά, καταλαβαίνω ότι οι παράγοντες που αλλάζουν το αποτέλεσμα είναι πολλοί (πχ. μια χρονιά οι ώρες πληροφορικής να είναι διαφορετικές από άλλες χρονιές, να υπάρχει συγχώνευση σχολείων, περισσότερες αιτήσεις εκπαιδευτικών κλπ) απλά μια προσεγγιστική άποψη θα ήθελα δεδομένου του ιστορικού που υπάρχει έως τώρα.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:18 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2372
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5629 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 08:38:14 πμ »
trianta7
Αποκτάς μόρια μέσω ΣΔΕ ή Ενισχυτικής. Δύσκολο λίγο.
Αποκτάς τρία ή περισσότερα παιδιά. Εξαρτάται από σένα!
Αποκτάς παιδαγωγική επάρκεια μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ ή μεταπτυχιακού. Απαραίτητο!
Αποκτάς επάρκεια ειδικής εκπαίδευσης. Έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να προσληφθείς στην ειδική και τα μόρια θα περάσουν και στη γενική.
Κυρίως αυτά. Ίσως να μου διαφεύγει και κάτι.
Σε διαφορετική περίπτωση κατά τη γνώμη μου οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες με τα σημερινά δεδομένα για τα προσεχή χρόνια.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος trianta7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5630 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 12:37:20 μμ »
trianta7
Αποκτάς μόρια μέσω ΣΔΕ ή Ενισχυτικής. Δύσκολο λίγο.
Αποκτάς τρία ή περισσότερα παιδιά. Εξαρτάται από σένα!
Αποκτάς παιδαγωγική επάρκεια μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ ή μεταπτυχιακού. Απαραίτητο!
Αποκτάς επάρκεια ειδικής εκπαίδευσης. Έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να προσληφθείς στην ειδική και τα μόρια θα περάσουν και στη γενική.
Κυρίως αυτά. Ίσως να μου διαφεύγει και κάτι.
Σε διαφορετική περίπτωση κατά τη γνώμη μου οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες με τα σημερινά δεδομένα για τα προσεχή χρόνια.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

Για την επάρκεια ειδικής εκπαίδευσης δε γνώριζα. Θα το ψάξω πάντως.

Τη θέση που ανέφερα ότι κατατάσσομαι με τα φετινά δεδομένα (~170) είναι επειδή συμπεριλαμβάνεται η παιδαγωγική επάρκεια μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ.

Τριτεκνία προφανώς δε παίζει και ούτε θα παίξει ποτέ! Οπότε εκτίμηση με τα δεδομένα που σου έγραψα έχεις;

Ευχαριστώ πάντως, γιατί και αυτά που έγραψες είναι περισσότερα από όσα περίμενα! Ευχαριστώ και γενικά όλο το γκρουπ που το ψάχνει το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5631 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 01:05:26 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

Για την επάρκεια ειδικής εκπαίδευσης δε γνώριζα. Θα το ψάξω πάντως.

Τη θέση που ανέφερα ότι κατατάσσομαι με τα φετινά δεδομένα (~170) είναι επειδή συμπεριλαμβάνεται η παιδαγωγική επάρκεια μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ.

Τριτεκνία προφανώς δε παίζει και ούτε θα παίξει ποτέ! Οπότε εκτίμηση με τα δεδομένα που σου έγραψα έχεις;

Ευχαριστώ πάντως, γιατί και αυτά που έγραψες είναι περισσότερα από όσα περίμενα! Ευχαριστώ και γενικά όλο το γκρουπ που το ψάχνει το θέμα.


Καταρχας με βαση τα δεδομενα που εγραψες ειναι απο αδυνατο εως ακατορθωτο να δουλεψεις ποτε αν δεν ξεκολλησεις απο τον πινακα μηδενικης. Ο μονος τροπος να δουλεψεις ειναι να παρεις επάρκεια στην ειδικη (μεσω μεταπτυχιακου ή διδακτιρικου πλεον μόνο). Να καταφερεις να δουλεψεις στην ειδικη (πραγμα λιγο δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο γιατι οσο παει και εκεινος ο πινακας "μπουκωνει" σιγα σιγα). Αφου δουλεψεις στην ειδικη 3-4 χρονια σιγουρα (εννοειται απο την α' φαση προσληψεων), τοτε μπορεις να σκεφτεσε το μελλον σου στη γενικη αγωγη. Ολα αυτα βεβαια με βαση το οτι θα συνεχισουν να μετρανε τα μορια ειδικης στη γενικη. Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα και οσο παει ο κλαδος μας αδικειται ολο και περισσοτερο. Μπορει να σε απογοητευσα αλλα καλυτερα να ξερεις πως εχει η κατασταση πρωτου επενδυσεις σε σπουδες καποια χρηματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2015, 01:07:01 μμ από geokats »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:18 »

Αποσυνδεδεμένος trianta7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5632 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 01:18:48 μμ »

Καταρχας με βαση τα δεδομενα που εγραψες ειναι απο αδυνατο εως ακατορθωτο να δουλεψεις ποτε αν δεν ξεκολλησεις απο τον πινακα μηδενικης. Ο μονος τροπος να δουλεψεις ειναι να παρεις επάρκεια στην ειδικη (μεσω μεταπτυχιακου ή διδακτιρικου πλεον μόνο). Να καταφερεις να δουλεψεις στην ειδικη (πραγμα λιγο δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο γιατι οσο παει και εκεινος ο πινακας "μπουκωνει" σιγα σιγα). Αφου δουλεψεις στην ειδικη 3-4 χρονια σιγουρα (εννοειται απο την α' φαση προσληψεων), τοτε μπορεις να σκεφτεσε το μελλον σου στη γενικη αγωγη. Ολα αυτα βεβαια με βαση το οτι θα συνεχισουν να μετρανε τα μορια ειδικης στη γενικη. Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα και οσο παει ο κλαδος μας αδικειται ολο και περισσοτερο. Μπορει να σε απογοητευσα αλλα καλυτερα να ξερεις πως εχει η κατασταση πρωτου επενδυσεις σε σπουδες καποια χρηματα.

Χίλια ευχαριστώ φίλε/φίλη μου. Βοηθάτε πάρα πολύ με τις απαντήσεις σας. Όπως καταλαβαίνεις είμαι καινούριος στην αναζήτησή μου για θέση εργασίας στην εκπαίδευση και όπως είπες, πρέπει να γνωρίζω αν η επένδυση σε αυτό το τομέα (της εκπαίδευσης) είναι η καλύτερη επιλογή στη συγκεκριμένη φάση.

Αποσυνδεδεμένος aex

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5634 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 04:45:45 μμ »
Πέσαμε πλέον κάτω από ποδοσφαιρική εντεκάδα. Καλή αρχή στους συναδέλφους και καλό κουράγιο αν έχουν να διδάξουν πανελλαδικό μάθημα. Αν κάποιος από τους τυχερούς 8 διαβάζει, το υπουργείο έστειλε αναλυτικές οδηγίες για το ΑΕΠΠ, τη βγάζει την ύλη σε 46 ώρες, τουτέστιν 23 βδομάδες, τουτέστιν περίπου 5 μήνες. Με πολύ σπριντ μπορεί και να προλάβει.

ΥΓ. Ο πίνακας ανανεώθηκε

Αποσυνδεδεμένος geo_martian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5635 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 11:23:12 μμ »
Και μετά τα σημερινά...προτείνω σε όλους...(βαση πιθανοτήτων έτσι και έρευνας) να πάτε να παίξετε ΤΖ0ΚΕΡ....
ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ... και σου κάθετε και πιο εύκολα...!!!
Καλύ επιτυχία στην κλήρωση της Κυριακής!!!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5636 στις: Δεκέμβριος 11, 2015, 06:58:02 πμ »
Σε σχέση με πέρσι τέτοια εποχή, είμαστε 41 προσλήψεις κάτω. Το ξέρω ότι τα κενά παραμένουν πολλά, αλλά ξαναλέω ότι λαμβάνοντας υπόψη και τη φετινή καθυστέρηση και αφραγκιά, πιστεύω ότι κινούμαστε πάνω κάτω στους περσινούς ρυθμούς, κάτι που θεωρώ ότι είναι καλό. Σημαίνει ότι δεν είμαστε από τις ειδικότητες που αν έχουν οικονομικό πρόβλημα τη βάζουν στη γωνία για να πάρουν δασκάλους π.χ. Έχουμε γίνει άκρως απαραίτητοι.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5637 στις: Δεκέμβριος 11, 2015, 03:45:03 μμ »
Ναι χαιρω πολυ!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2016 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ!

Το καλοκαιρι να μην επαναπαυτουμε αλλα να κινητοποιηθουμε!
 Μπραβο στους συναδελφους θατρολογους που φετος "καθαρισαν" για ολους μας κ επιτελους οι ΠΕ 19 20 να κανουν την εμφανιση τους καποτε εξω απο το παιδειας! Ας μην τα περιμενουμε ολα απο τις υπολοιπες ειδικοτητες κυριως της πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Kinslayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5638 στις: Δεκέμβριος 11, 2015, 10:35:26 μμ »
Ναι χαιρω πολυ!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2016 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ!

Το καλοκαιρι να μην επαναπαυτουμε αλλα να κινητοποιηθουμε!
 Μπραβο στους συναδελφους θατρολογους που φετος "καθαρισαν" για ολους μας κ επιτελους οι ΠΕ 19 20 να κανουν την εμφανιση τους καποτε εξω απο το παιδειας! Ας μην τα περιμενουμε ολα απο τις υπολοιπες ειδικοτητες κυριως της πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης!
++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1551
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5639 στις: Δεκέμβριος 12, 2015, 10:30:52 πμ »
Σε σχέση με πέρσι τέτοια εποχή, είμαστε 41 προσλήψεις κάτω. Το ξέρω ότι τα κενά παραμένουν πολλά, αλλά ξαναλέω ότι λαμβάνοντας υπόψη και τη φετινή καθυστέρηση και αφραγκιά, πιστεύω ότι κινούμαστε πάνω κάτω στους περσινούς ρυθμούς, κάτι που θεωρώ ότι είναι καλό. Σημαίνει ότι δεν είμαστε από τις ειδικότητες που αν έχουν οικονομικό πρόβλημα τη βάζουν στη γωνία για να πάρουν δασκάλους π.χ. Έχουμε γίνει άκρως απαραίτητοι.
Μην κανουμε συγκριση με την περσινη χρονια...Περυσι τετοια εποχη ειχαν γινει 16000 προσληψεις ..και φετος εχουν γινει 21000 περιπου...δευτερο αν δεις τις προσληψεις πχ αγγλικων ...σημερα θα δεις οτι εχει 238 προσληψεις οταν περυσι ολο το 2014-2015 ειχε 186..το ιδιο συμβαινει και με αλλους κλαδους...Οσον αφορα την ΠΕ φετος ειχαμε μια σημαντικη αυξηση στις ειδικοτητες ξενων γλωσσων πχ γερμανικα-γαλλικα...Τελος παντων τα πραγματα ειναι δυσκολα για τον κλαδο...και αν δεν υπαρξει αντιδραση του χρονου θα γινουν ακομη δυσκολοτερα..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2015, 10:32:52 πμ από tolakis »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5640 στις: Δεκέμβριος 12, 2015, 10:49:33 πμ »
Μην κανουμε συγκριση με την περσινη χρονια...Περυσι τετοια εποχη ειχαν γινει 16000 προσληψεις ..και φετος εχουν γινει 21000 περιπου...δευτερο αν δεις τις προσληψεις πχ αγγλικων ...σημερα θα δεις οτι εχει 238 προσληψεις οταν περυσι ολο το 2014-2015 ειχε 186..το ιδιο συμβαινει και με αλλους κλαδους...Οσον αφορα την ΠΕ φετος ειχαμε μια σημαντικη αυξηση στις ειδικοτητες ξενων γλωσσων πχ γερμανικα-γαλλικα...Τελος παντων τα πραγματα ειναι δυσκολα για τον κλαδο...και αν δεν υπαρξει αντιδραση του χρονου θα γινουν ακομη δυσκολοτερα..

έτσι είναι, δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1551
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5641 στις: Δεκέμβριος 12, 2015, 01:21:08 μμ »
έτσι είναι, δυστυχώς.
Δυστυχως ετσι ειναι...πρεπει να ειμαστε ευχαριστημενοι κιολας που ειμαστε μονο ενα 10-15% με λιγοτερες προσληψεις....οταν αλλες ειδικοτητες ειναι στο συν 20-30%...και το ωραιο ειναι οτι χθες ειχαμε και την ανακοινωση για την εισαγωγη στη τριτοβαθμια....4 μαθηματα ειπε ο υπουργος ....τωρα αν το 60% των μαθητων κανουν πληροφορικη σε δημοτικο-γυμνασιο-λυκειο κατι ψιλα ...ουτε για προγευμα...δηλ..στα αληθεια ποιον ενδιαφερει!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159545
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 274
Σύνολο: 280

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.