*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1784407 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilith

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6748 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 05:48:17 μμ »
Να εμπιστευτείς τις δυνατότητές σου και δεν χρειάζεται να την ανακοινώσει κάποιος, θα την βρεις μόνος σου.

Αν εννοείς ότι δεν πρέπει να ανακοινωθεί η τιμή που έδωσε ο δικηγόρος, διαφωνώ κάθετα!

Δεν μπορούμε να ζητάμε διαφάνεια από το υπουργείο, και στις δικές μας συλλογικότητες να λειτουργούμε αδιαφανώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:38 »

Αποσυνδεδεμένος grobari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6749 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 05:49:35 μμ »
Αν εννοείς ότι δεν πρέπει να ανακοινωθεί η τιμή που έδωσε ο δικηγόρος, διαφωνώ κάθετα!

Δεν ξέρω εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο, εσύ τα λες αυτά...

Αποσυνδεδεμένος ilith

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6750 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 05:50:35 μμ »
Δεν ξέρω εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο, εσύ τα λες αυτά...

Ωραία, σε αυτή την περίπτωση σε ρωτάω ευθέως.
Πρέπει να ανακοινωθεί η τιμή που έδωσε ο δικηγόρος ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6751 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 05:53:22 μμ »
Σας παρακαλώ ανοίξτε ένα νέο θέμα για να το συζητήσετε. Βρε ilith μας έχεις ανακατεψει αδερφέ. Φτάνει. Ξεκίνα ένα νέο θέμα. Ας επανέλθουμε στο θέμα του νήματος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:38 »

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6752 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 06:04:53 μμ »
Παιδιά σόρυ για την επανάληψη του μηνύματός μου αλλά επειδή μπήκαν κατι σελίδες μετά με ακαιρες αντιπαραθέσεις το ξαναπαραθέτω γιατί η προθεσμία είναι μέχρι την Τετάρτη και αν έχετε κάποια ιδέα του τί μπορεί να γίνει παρακαλώ να τη μοιραστείτε μαζί μου! Ας πούμε είναι προφανές ότι μολονότι μιλαμε για τους ίδιους πίνακες αναπληρωτών ενώ στις εγκυκλίους ειδικής και γενικής λέει ξεκάθαρα ότι όποιος είναι μειωμένου μπορεί να προσληφθει ως πλήρους μετά (ακόμα και σε άλλο κλάδο)   αυτή τη προκύρηξη φέρνει τα πάνω κάτω!!!

Για να επανέλθω στο θέμα...

Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A8%CE%93%CE%9A64653%CE%A0%CE%A3-%CE%92%CE%A16?inline=true

γιατί ότι έχουμε να κανουμε με τις αιτήσεις αναπληρωτών αισθάνομαι λες και παίζω ζάρια;;;

Είμαι θέση κοντά στο 300... Η προκύρηξη λέει

Θα πάρουν άλλους αναπληρωτές πλήρους;;;
Θα καλυφθούν αυτά τα 200 λεγόμενα κενά;;;
Ή να δηλώσω μειωμένου στο σπίτι μου ποντάροντας ότι δε θα πάρουν άλλους και δε θα με φτάσουν αλλιώς;;;
Και αν με πάρουν μειωμένου μετά λέει απενεργοποιείται η αίτηση για πλήρους στη γενική!!!
Και με παίρνουν μειωμένου και μετά από κανα 2μηνο παίρνουν άλλους  πλήρους! Διπλάσια και τα μόρια ως πληρους!!!
Και το μειωμένου πόσο είναι;;; 9 ώρες ή 15;;;;

Από που και ως που; Με ποιο δικαίωμα;;; Γιατί τέτοια διαφορά σε αυτή την εγκύκλιο;;;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6753 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 06:13:49 μμ »
αφού.....πλέον....ποτέ ένας ΑΜΩ δεν αναβαθμίζεται σε ΑΚΩ!
Περάσαν ΚΑΙ αυτες οι καλές εποχές!!!

Οποτε σε αυτή τη φάση στο λέει ξεκάθαρα τουλάχιστον  :P

(Τι να πω, προσπαθώ να βρω κάτι "θετικό"....... μας έχουν ξετινάξει!!!)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος ilith

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6754 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 06:19:26 μμ »
Παιδιά σόρυ για την επανάληψη του μηνύματός μου αλλά επειδή μπήκαν κατι σελίδες μετά με ακαιρες αντιπαραθέσεις το ξαναπαραθέτω γιατί η προθεσμία είναι μέχρι την Τετάρτη και αν έχετε κάποια ιδέα του τί μπορεί να γίνει παρακαλώ να τη μοιραστείτε μαζί μου! Ας πούμε είναι προφανές ότι μολονότι μιλαμε για τους ίδιους πίνακες αναπληρωτών ενώ στις εγκυκλίους ειδικής και γενικής λέει ξεκάθαρα ότι όποιος είναι μειωμένου μπορεί να προσληφθει ως πλήρους μετά (ακόμα και σε άλλο κλάδο)   αυτή τη προκύρηξη φέρνει τα πάνω κάτω!!!

Την έδωσες μόνος σου την απάντηση. Πρέπει να παίξεις ζάρια.

Ή αν δεν θές να παίξεις ζάρια, τότε πρέπει να πας να βρεις αυτόν που υπόγραψε την εγκύκλιο ως Φίλης, και να του ζητήσεις να σου δώσει πληροφορίες εκ των έσω. Αυτός ξέρει το μέλλον και δεν παίζει ζάρια, γιαυτό και βάζει αυτά τα "αυτοδικαίως" για να ωθήσει τους αναπληρωτές να παίξουν ζάρια, και να πιάσει έτσι κάποια ψάρια στην απόχη του.

Ας τον βρούμε λοιπόν επιτέλους αυτόν που παίζει με το μέλλον μας και με την ζωή μας. Κάποιοι για να τον γλύψουν, κάποιοι για να διαμαρτυρηθούν σε αυτόν. Και για τις δύο  κατηγορίες, χρήσιμο είναι να μάθουμε ποιός κρύβεται πίσω από το προσωπείο του Φίλη σε αυτή την εγκύκλιο-αστραπή.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2016, 06:22:58 μμ από ilith »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6755 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 06:20:01 μμ »
Δε ξέρω κατά πόσον έχουμε νομικά το δικαίωμα να διεκδικούμε το τι θα προβλέπει μια εγκύκλιος. Λέει συγκεκριμένα πράγματα και όποιος ενδιαφέρεται, κάνει αίτηση. Το ίδιο θα μπορούσε να ισχύει από πάντα και για τους αναπληρωτές γενικής. Από κει και πέρα, σε μη νομικά διεκδικήσιμα πράγματα, κερδίζεις με κλαδικό αγώνα. Το βλέπω από δύσκολο ως αδύνατο να γίνει κάτι τέτοιο στην παρούσα φάση. Οπότε φοβάμαι πως η απάντηση στο ερώτημα σου είναι "γιατί μπορούν" και "όποιος δε θέλει, δε δηλώνει και ρισκάρει"

Αποσυνδεδεμένος ilith

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6756 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 06:25:17 μμ »
Δε ξέρω κατά πόσον έχουμε νομικά το δικαίωμα να διεκδικούμε το τι θα προβλέπει μια εγκύκλιος.

Αν υπάρχει παρανομία στην εγκύκλιο, τότε μπορούμε να διεκδικήσουμε μέχρι και ασφαλιστικά στο διοικητικό εφετείο, ή στο ΣΤΕ. Για παράδειγμα αυτό το "αυτοδικαίως καταργήται η άλλη αίτηση", χωρίς να είμαι και νομικός, μου μυρίζει παρανομία.

Παράθεση
Σε περίπτωση πρόσληψης υποψήφιου εκπαιδευτικού ως αναπληρωτή σε ΔΥΕΠ στο πλαίσιο της
παρούσας, απενεργοποιείται αυτοδικαίως η αίτηση υποψηφίου αναπληρωτή που έχει
υποβάλει για τη Γενική εκπ/ση και την Ειδική Αγωγή και Εκπ/ση και ως εκ τούτου δεν
καθίσταται εφικτή οποιαδήποτε, περαιτέρω, πρόσληψή του (με πλήρες ή μειωμένο ωράριο) στις
εν λόγω δομές.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2016, 06:31:17 μμ από ilith »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6757 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 07:01:58 μμ »
αφού.....πλέον....ποτέ ένας ΑΜΩ δεν αναβαθμίζεται σε ΑΚΩ!
Περάσαν ΚΑΙ αυτες οι καλές εποχές!!!

Οποτε σε αυτή τη φάση στο λέει ξεκάθαρα τουλάχιστον  :P

(Τι να πω, προσπαθώ να βρω κάτι "θετικό"....... μας έχουν ξετινάξει!!!)
Επιπλέον στην εγκύκλιο για τους αναπληρωτές προβλεπόταν ότι:
2.    Υποψήφιος σε δύο (2) ή περισσότερους κλάδους (ή πίνακες πρόσληψης):
Καταρχήν σημειώνεται ότι δεν παρέχεται στον υποψήφιο εκπ/κό που κατατάσσεται σε πίνακες περισσότερων του ενός κλάδων (ή σε πίνακες πρόσληψης περισσότερων του ενός, π.χ. πίνακας αναπλ. Γενικής Εκπ/σης ΠΕ60 και πίνακας αναπλ. ΕΑΕ ΠΕ60.50) η δυνατότητα εκδήλωσης προτεραιότητας για πρόσληψη στον ένα κλάδο (ή πίνακα)  έναντι του/των άλλων.
Εφόσον ο υποψήφιος προσληφθεί ως αναπληρωτής:
α. με πλήρες ωράριο, αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες των λοιπών κλάδων,
β. με μειωμένο ωράριο, παραμένει υποψήφιος για αναβάθμιση/πρόσληψη με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης στον οικείο κλάδο και για πρόσληψη με πλήρες ωράριο για το σύνολο των δηλωθεισών περιοχών προτίμησης (πλήρους ωραρίου) στους άλλους κλάδους (ή πίνακες), με την προϋπόθεση ότι έχει αναλάβει υπηρεσία με μειωμένο ωράριο απασχόλησης και δεν έχει παραιτηθεί μέχρι την ημερομηνία πρόσληψης με πλήρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2016, 07:05:31 μμ από LiK »

Αποσυνδεδεμένος dimkok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6758 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 07:19:36 μμ »
Επιπλέον στην εγκύκλιο για τους αναπληρωτές προβλεπόταν ότι:
2.    Υποψήφιος σε δύο (2) ή περισσότερους κλάδους (ή πίνακες πρόσληψης):
Καταρχήν σημειώνεται ότι δεν παρέχεται στον υποψήφιο εκπ/κό που κατατάσσεται σε πίνακες περισσότερων του ενός κλάδων (ή σε πίνακες πρόσληψης περισσότερων του ενός, π.χ. πίνακας αναπλ. Γενικής Εκπ/σης ΠΕ60 και πίνακας αναπλ. ΕΑΕ ΠΕ60.50) η δυνατότητα εκδήλωσης προτεραιότητας για πρόσληψη στον ένα κλάδο (ή πίνακα)  έναντι του/των άλλων.
Εφόσον ο υποψήφιος προσληφθεί ως αναπληρωτής:
α. με πλήρες ωράριο, αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες των λοιπών κλάδων,
β. με μειωμένο ωράριο, παραμένει υποψήφιος για αναβάθμιση/πρόσληψη με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης στον οικείο κλάδο και για πρόσληψη με πλήρες ωράριο για το σύνολο των δηλωθεισών περιοχών προτίμησης (πλήρους ωραρίου) στους άλλους κλάδους (ή πίνακες), με την προϋπόθεση ότι έχει αναλάβει υπηρεσία με μειωμένο ωράριο απασχόλησης και δεν έχει παραιτηθεί μέχρι την ημερομηνία πρόσληψης με πλήρες.

Αυτό όντως πρέπει να ξεκαθαριστεί. Τι γίνεται αν κάποιος έχει κάνει αίτηση για δύο κλάδους;

Αποσυνδεδεμένος ilith

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6759 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 12:05:49 πμ »
Επιπλέον στην εγκύκλιο για τους αναπληρωτές προβλεπόταν ότι:
2.    Υποψήφιος σε δύο (2) ή περισσότερους κλάδους (ή πίνακες πρόσληψης):
Καταρχήν σημειώνεται ότι δεν παρέχεται στον υποψήφιο εκπ/κό που κατατάσσεται σε πίνακες περισσότερων του ενός κλάδων (ή σε πίνακες πρόσληψης περισσότερων του ενός, π.χ. πίνακας αναπλ. Γενικής Εκπ/σης ΠΕ60 και πίνακας αναπλ. ΕΑΕ ΠΕ60.50) η δυνατότητα εκδήλωσης προτεραιότητας για πρόσληψη στον ένα κλάδο (ή πίνακα)  έναντι του/των άλλων.
Εφόσον ο υποψήφιος προσληφθεί ως αναπληρωτής:
α. με πλήρες ωράριο, αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες των λοιπών κλάδων,
β. με μειωμένο ωράριο, παραμένει υποψήφιος για αναβάθμιση/πρόσληψη με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης στον οικείο κλάδο και για πρόσληψη με πλήρες ωράριο για το σύνολο των δηλωθεισών περιοχών προτίμησης (πλήρους ωραρίου) στους άλλους κλάδους (ή πίνακες), με την προϋπόθεση ότι έχει αναλάβει υπηρεσία με μειωμένο ωράριο απασχόλησης και δεν έχει παραιτηθεί μέχρι την ημερομηνία πρόσληψης με πλήρες.

Ακριβώς αυτό.

Πως γίνεται και στην κανονική εγκύκλιο για αναπληρωτές προβλέπονται όλα τα παραπάνω, ενώ στην τελευταία εγκύκλιο για τα ΔΥΕΠ βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό των αναπληρωτών και μιλούν για αυτοδίκαια κατάργηση όλων των προηγούμενων αιτήσεων;

Ποιός το έβαλε αυτό το μαχαίρι στο λαιμό των αναπληρωτών, γιατί το έβαλε, και πως τον λένε αυτόν τον κύριο ή την κυρία;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2016, 12:12:12 πμ από ilith »

Αποσυνδεδεμένος pixel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6760 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 12:33:42 πμ »
Για όσους είμαστε όχι σε καλή σειρά του πίνακα και είμαστε και από τα βόρεια, είναι μια ευκαιρία να δουλέψουμε έστω ΑΜΩ στον τόπο μας. Και σίγουρα από την ανεργία, καλύτερα ΑΜΩ.
Όμως, ξέρουμε ότι ο μισθός είναι όπως και στους αναπληρωτές της Γενικής και πάει αναλογικά για τους ΑΜΩ;
Επίσης, αναφέρει ότι : "Ο χρόνος υπηρεσίας στις ΔΥΕΠ προσμετράται ως χρόνος διδακτικής προϋπηρεσίας."
Εγώ όπως το διαβάζω καταλαβαίνω ότι ΔΕΝ θα υπολογίζεται σαν προϋπηρεσία στους πίνακες των αναπληρωτών.

Μεγάλο το ρίσκο...και το χειρότερο είναι ότι σου απενεργοποιεί και την αίτηση στη γενική. Όχι ρε φίλε, να ισχύει η αίτησή μου και να επιλέξω εγώ που θέλω όταν και αν με καλέσουνε σε ένα από τα δύο.

Αποσυνδεδεμένος ilith

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6761 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 12:47:44 πμ »
Όχι ρε φίλε, να ισχύει η αίτησή μου και να επιλέξω εγώ που θέλω όταν και αν με καλέσουνε σε ένα από τα δύο.

Τελικά φίλος είναι αυτός που έγραψε την εν λόγω εγκύκλιο για τα ΔΥΕΠ; Γιατί εγώ έχω την αίσθηση ότι είναι φίλη;

Πάντως ότι και να είναι, το πρώτο στοιχείο που έχουμε για αυτόν/αυτή είναι ότι προέρχεται από την ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΤΜΗΜΑΤΑ Α΄ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ.

Εκεί λοιπόν θα πρέπει να εντοπίσουμε αυτήν/αυτόν που παίζει παιχνιδάκια εις βάρος των αναπληρωτών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.