*

Αποστολέας Θέμα: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση  (Αναγνώστηκε 58839 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 04, 2023, 02:44:16 μμ »
Φυσικά. Δεν σχετίζεται το ένα με το άλλο. Όσο είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ μπαίνεις (είτε το θέλεις, είτε ότι όχι) στη διαδικασία της οριστικής τοποθέτησης.
Παιδιά, καλησπέρα. Για οποιον γνωρίζει... Έστω ότι πηρε κάποιος μετάθεση από πυσδε σε πυσδε και είναι στη διάθεση, χωρίς οργανική την 1η χρονιά. Αν ζητήσει απόσπαση σε άλλο Πυσδε, θα μπορεί να διεκδικήσει οργανικό κενό στο πυσδε μετάθεσης του τη 2η χρονιά?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:10 »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 04, 2023, 03:12:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 08, 2023, 08:24:04 μμ »
Χαίρεται! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και με συγχωρείτε αν είναι χαζή ερώτηση αλλά παίζει ρόλο στο τι θα δηλώσω τώρα στους διορισμούς. Έχω σύζυγο αστυνομικό οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων μπορώ να πάρω απόσπαση μετά από 2 έτη υπηρέτησης της οργανικής. Και προφανώς θα είμαι αποσπασμένη μέχρι να συγκεντρώσω τα μόρια για να πάρω μετάθεση, σωστά; Υπολογίζοντας με βάση τα φετινά μόρια των μεταθέσεων αν υπηρετήσω σε ένα εξολοκλήρου δυσπρόσιτο  συγκεντρώνω τα μόρια για μετάθεση στα 2 χρόνια. Το ερώτημα μου είναι με συμφέρει; Σαν αποσπασμένη χάνω κάτι; Δε ξέρω πως αλλιώς να το ρωτήσω. Έχω λιγότερα δικαιώματα;

Αποσυνδεδεμένος MariaGrahm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 09, 2023, 01:02:14 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και συναδέλφισσες. Θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλάβω το ζήτημα με τις μεταθέσεις και τις αποσπάσεις γιατί παίζει βασικό ρόλο στη δήλωση διορισμού μου. Ο σύντροφός μου δεν είναι ένστολος, δεν έχω δεδομένο δηλαδή το δικαίωμα απόσπασης σε 2 έτη. Η περιοχή που λογικά περνάω είναι η Φθιώτιδα ή η Αιτωλοακαρνανία που δεν δίνουν πολλά μόρια. Μετά τα 2 έτη υπηρέτησης οργανικής, όταν ζητήσω απόσπαση είναι δεδομένο ότι θα μου δοθεί; Για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για Χαλκιδική που πάντα έχει κενά στον κλάδο μου. Αφού θα προηγούμαι από τους αναπληρωτές, σημαίνει ότι θα πάρω και την απόσπαση; Μπορεί να πάρει αναπληρωτές κάπου εάν αρνηθεί απόσπαση στους μόνιμους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:10 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 09, 2023, 03:01:06 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και συναδέλφισσες. Θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλάβω το ζήτημα με τις μεταθέσεις και τις αποσπάσεις γιατί παίζει βασικό ρόλο στη δήλωση διορισμού μου. Ο σύντροφός μου δεν είναι ένστολος, δεν έχω δεδομένο δηλαδή το δικαίωμα απόσπασης σε 2 έτη. Η περιοχή που λογικά περνάω είναι η Φθιώτιδα ή η Αιτωλοακαρνανία που δεν δίνουν πολλά μόρια. Μετά τα 2 έτη υπηρέτησης οργανικής, όταν ζητήσω απόσπαση είναι δεδομένο ότι θα μου δοθεί; Για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για Χαλκιδική που πάντα έχει κενά στον κλάδο μου. Αφού θα προηγούμαι από τους αναπληρωτές, σημαίνει ότι θα πάρω και την απόσπαση; Μπορεί να πάρει αναπληρωτές κάπου εάν αρνηθεί απόσπαση στους μόνιμους;
Όχι, η αποσπαση δεν είναι σίγουρη γιατί γίνεται βάσει μοριοδότησης και μπορεί να έχει κάποιος περισσότερα μόρια από εσένα (ή και να μην πάρει κανένας).
 Ναι, μπορεί να πάρει αναπληρωτή σε μέρος που δεν έχει δώσει αποσπάσεις

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 09, 2023, 03:04:54 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και συναδέλφισσες. Θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλάβω το ζήτημα με τις μεταθέσεις και τις αποσπάσεις γιατί παίζει βασικό ρόλο στη δήλωση διορισμού μου. Ο σύντροφός μου δεν είναι ένστολος, δεν έχω δεδομένο δηλαδή το δικαίωμα απόσπασης σε 2 έτη. 

Καλησπέρα, MariaGrahm. Το δικαίωμα της απόσπασης θα το έχεις σε 2 χρόνια, είτε ο σύζυγος είναι ένστολος είτε όχι, ακόμα κι αν δεν υπάρχει. Τη βεβαιότητα ότι θα πάρεις απόσπαση δεν θα έχεις.  Απλά οι σύζυγοι ενστόλων αποσπώνται κατά προτεραιότητα στον τόπο υπηρέτησης των συζύγων τους,οπότε η απόσπασή τους είναι δεδομένη.

Η περιοχή που λογικά περνάω είναι η Φθιώτιδα ή η Αιτωλοακαρνανία που δεν δίνουν πολλά μόρια. Μετά τα 2 έτη υπηρέτησης οργανικής, όταν ζητήσω απόσπαση είναι δεδομένο ότι θα μου δοθεί; 


 Δυστυχώς δεν είναι δεδομένο ότι  αν ζητήσεις απόσπαση θα σου δοθεί κιόλας.

Για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για Χαλκιδική που πάντα έχει κενά στον κλάδο μου. Αφού θα προηγούμαι από τους αναπληρωτές, σημαίνει ότι θα πάρω και την απόσπαση; Μπορεί να πάρει αναπληρωτές κάπου εάν αρνηθεί απόσπαση στους μόνιμους;


Όχι, το γεγονός ότι υπάρχουν κενά στην περιοχή που σε ενδιαφέρει δεν σημαίνει ότι θα πάρεις σίγουρα απόσπαση. Και ναι, μπορεί να πάρει αναπληρωτές ενώ έχει "αρνηθεί" απόσπαση στους μόνιμους. Έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν (παθούσα).

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 09, 2023, 03:12:05 μμ »
Για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για Χαλκιδική που πάντα έχει κενά στον κλάδο μου.


Μια ένδειξη για να δεις τις πιθανότητές σου για απόσπαση, είναι να δεις τις περσινές αποσπάσεις και να δεις αν έχουν γίνει αποσπάσεις στη Χαλκιδική, πόσες έγιναν και  πόσα μόρια είχαν οι αποσπασθέντες. Βέβαια και αυτό μια ένδειξη είναι γιατί έχει συμβεί τη μια χρονιά να κάνει 20 αποσπάσεις και την άλλη να μην κάνει καμία και να πάρει 20 αναπληρωτές . Όχι στη Χαλκιδική, μην σε  τρομάξω , γενικά μιλάω.

Αποσυνδεδεμένος MariaGrahm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 09, 2023, 03:12:40 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και την βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος Xanna13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 09, 2023, 05:11:02 μμ »
Μέτα από 2 χρόνια δεν έχει δικαίωμα μετάθεσης η συνάδελφος?είχα την ίδια συζήτηση σήμερα για αυτό ρωτάω.. για απόσπαση έχει από το 1ο έτος υπηρέτησης της οργανικής κ μέτα..έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 09, 2023, 05:18:19 μμ »
Μέτα από 2 χρόνια δεν έχει δικαίωμα μετάθεσης η συνάδελφος?είχα την ίδια συζήτηση σήμερα για αυτό ρωτάω.. για απόσπαση έχει από το 1ο έτος υπηρέτησης της οργανικής κ μέτα..έτσι δεν είναι?
Δικαίωμα έχει, όπως έχει και δικαίωμα απόσπασης. Το θέμα είναι ποσα χρόνια θα περάσουν μέχρι να την παρει όντως, γι’ αυτό ψάχνει για τις αποσπασεις

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 09, 2023, 06:19:08 μμ »
για απόσπαση έχει από το 1ο έτος υπηρέτησης της οργανικής κ μετά..έτσι δεν είναι?
Ο νεοδιόριστος πρέπει να υπηρετήσει 2 χρόνια στην περιοχή του διορισμού. Μετά τον 1ο χρόνο μπορεί να κάνει αίτηση απόσπασης εντός της περιοχής του διορισμού του. Δεν μπορεί να ζητήσει απόσπαση π.χ. από την Φθιώτιδα στην Χαλκιδική.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 09, 2023, 06:26:21 μμ »
Μετά από 2 χρόνια δεν έχει δικαίωμα μετάθεσης η συνάδελφος?
Γνωρίζω περίπτωση συναδέλφου που νόμιζε ότι θα κάνει αίτηση για μετάθεση μόλις περάσουν τα δύο χρόνια στην περιοχή διορισμού. Αυτό είναι λάθος. Την αίτηση για μετάθεση την κάνουμε μόλις αρχίσει ο 2ος χρόνος (Οκτώβριο-Νοέμβριο) και οι μεταθέσεις συνήθως ανακοινώνονται τέλη Μαρτίου πριν τελειώσει το 2ο έτος. Οι μετατιθέμενοι οφείλουν να παρουσιαστούν στην περιοχή μετάθεσης 21/6 ή 30/6, αν είναι στην πρωτοβάθμια ή στη δευτεροβάθμια αντίστοιχα.

Αποσυνδεδεμένος AmElIe25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 09, 2023, 06:54:13 μμ »
ξέρει κάποιος για τον πε06...οι μεταθέσεις για αττικη/βοιωτία

Αποσυνδεδεμένος Xanna13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 09, 2023, 09:17:20 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.