*

Αποστολέας Θέμα: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση  (Αναγνώστηκε 58775 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 01, 2023, 06:49:29 μμ »
Ίσως να μπορεί κατ' εξαίρεση αν είναι στις ειδικές κατηγορίες που εξαιρεί ο νόμος. Βλέπουμε τέτοιες αποσπάσεις πχ νεοδιόριστων 2022 από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Γιατί να μην επιτρέπεται και εντός ΠΥΣΔΕ από περιοχή Α σε περιοχή Β; Σε κάθε περίπτωση, αν κάνει το παραπάνω που περιγράφω, θα χρωστάει την υπηρέτηση της 2ης χρονιάς στη Β ΣΑΜΟΥ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:03:10 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 01, 2023, 07:30:36 μμ »
Δεν μας είπε ότι ανήκει στις ειδικές κατηγορίες. Το ερώτημα ήταν γενικό και η απάντηση δεν μπορεί να είναι ειδική. Κάποιος που διορίζεται στη Β Σάμου, πρέπει να υπηρετήσει δύο χρονιές στην Ικαρία. Αν ανήκει σε ειδική κατηγορία, μπορεί να πάρει απόσπαση από τον πρώτο χρόνο. Θεωρώ ότι, αν ανήκε σε ειδική κατηγορία το μέλος FOX85, δεν θα έγραφε καν ότι θα πάει να υπηρετήσει μία χρονιά στην Β Σάμου.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 01, 2023, 08:10:08 μμ »
Δεν μας είπε ότι ανήκει στις ειδικές κατηγορίες. Το ερώτημα ήταν γενικό και η απάντηση δεν μπορεί να είναι ειδική. Κάποιος που διορίζεται στη Β Σάμου, πρέπει να υπηρετήσει δύο χρονιές στην Ικαρία. Αν ανήκει σε ειδική κατηγορία, μπορεί να πάρει απόσπαση από τον πρώτο χρόνο. Θεωρώ ότι, αν ανήκε σε ειδική κατηγορία το μέλος FOX85, δεν θα έγραφε καν ότι θα πάει να υπηρετήσει μία χρονιά στην Β Σάμου.
Σωστός.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 02, 2023, 12:10:37 πμ »
Καλησπέρα συγχαρητήρια σε όσους διορίστηκαν και καλό διορισμό και στους επόμενους.
Διορίστηκα Β Σάμου και έχω μία ερώτηση.

Μπορώ να υπηρετήσω την πρώτη χρονιά στο λειτουργικό κενό, στη συνέχεια να ζητήσω απόσπαση Α ΄Σάμου και την επόμενη χρονιά μετάθεση Α Σάμου;

Σας ευχαριστώ
Ενας νεοδιοριστος εκπκος εχει υποχρεωση υπηρετησης οργανικης για ένα ετος όπως ολοι οι εκπαιδευτικοι, ειτε διοριστηκαν πριν είτε μετα το 2020. Μολις διοριζονται τοποθετουνται την πρωτη χρονια σε λειτουργικο και αυτή η υπηρέτησή τους θεωρειται (προκαταβολικο) ξεχρεωμα οργανικής. Οποτε το προβλημα που θα συναντουσες ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ότι σου δινονταν το δικαιωμα (που δε σου δινεται όμως)  να αποσπαστεις σε άλλη περιοχη (Α σαμου) δε θα ήταν ότι θα χρωσταγες την οργανικη σου και δε θα μπορουσες να αιτηθεις μεταθεση, ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΙΧΕ ΞΕΧΡΕΩΘΕΙ από την υπηρέτηση της πρωτης χρονιας σε λειτουργικο. Όμως, όπως παρατηρησε και ο Lasid, λογω του γνωστου περιορισμου της υποχρεωτικης παραμονης επι διετια  στην περιοχη διορισμου που ισχυει για τους νεοδιοριστους, ΔΕ ΣΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ((ν 4589). Το μονο δικαιωμα που σου δινεται τη δευτερη χρονια, εάν και εφοσον παρεις οργανικη στο τελειωμα της 1ης χρονιας είναι αιτηθεις και να λαβεις αποσπαση ΕΝΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ, ΠΟΥ ΣΤΙΣ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΔΔΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ «ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ ΑΠΟΣΠΑΣΗ» (βλ εγκυκλιο μεταθεσεων διευκρινηση ΙΙΙ σελ 9) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΙΤΗΣΗΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΤΟΝ 2ο χρόνο.
Αρα δεν θα μπορεσεις να αιτηθεις αποσπαση στην Α σαμου παρα μονο αιτηση μεταθεσης τον οκτωβρη 24. Καλη τοποθετηση
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2023, 12:35:47 πμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:03:10 »

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 02, 2023, 09:18:39 πμ »
Καλημέρα σας, να είστε καλά για τις αναλυτικές απαντήσεις σας! Είναι πολύ σημαντικό να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και καλή σχολική χρονιά σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 02, 2023, 11:17:24 πμ »
Ίσως να μπορεί κατ' εξαίρεση αν είναι στις ειδικές κατηγορίες που εξαιρεί ο νόμος. Βλέπουμε τέτοιες αποσπάσεις πχ νεοδιόριστων 2022 από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Γιατί να μην επιτρέπεται και εντός ΠΥΣΔΕ από περιοχή Α σε περιοχή Β; Σε κάθε περίπτωση, αν κάνει το παραπάνω που περιγράφω, θα χρωστάει την υπηρέτηση της 2ης χρονιάς στη Β ΣΑΜΟΥ.
Μια απάντηση θα μπορουσε να ειναι "Μην το συζητάτε. Η σχετικη εγκυκλιος για τις αποσπασεις των νεοδιοριστων που ανηκουν σε ειδικες κατηγοριες ειναι ξεκαθαρη
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/%CE%A8%CE%96%CE%A6246%CE%9C%CE%A4%CE%9B%CE%97-%CE%924%CE%96.pdf
δηλ αναφερεται  αποκλειστικα στη δυνατοτητα για αποσπαση μονο απο πυσδε σε πυσδε και δεν εμπλεκεται στις αποσπασεις ΕΝΤΟΣ πυσδε".

Απο την αλλη ομως και επειδη προσωπικα θεωρω οτι τα παντα πρεπει να συζητούνται, το αρ 62 του ν. 4589/2019 οπως τροποποιηθηκε με το α.42 του ν 4722/20 αναφερει

 " Οι νεοδιοριζόμενοι εκπαιδευτικοί ή μέλη Ε.Ε.Π και Ε.Β.Π που ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες μετάθεσης της παρ. 1 του άρθρου 13 του π.δ. 50/1996 (Α΄ 45) ή του άρθρου 8 του π.δ. 56/2001 (Α΄ 47), αντίστοιχα, καθώς και όσοι έχουν, οι ίδιοι ή οι σύζυγοί τους, ποσοστό αναπηρίας 75% και άνω ανεξαρτήτως παθήσεως ή έχουν τέκνα με αναπηρία 67% και άνω, ανεξαρτήτως παθήσεως, δύνανται να αποσπώνται με απόφαση του αρμόδιου οργάνου ύστερα από γνώμη των οικείων υπηρεσιακών συμβουλίων, κατόπιν προσκόμισης πιστοποιητικού Κέντρου Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) που αποδεικνύει τα ανωτέρω»,

και απο το οποιο προκυπτει οτι δεν περιοριζει η νομοθεσια τη δυνατοτητα για  όμοια αποσπαση εκπκου που εντάσσεται σε ειδικες κατηγοριες εντος πυσδε διοτι (υποογραμμισμενα σημεια)
α)  μιλαει γενικα για δυνατοτητα να αποσπωνται και δεν το περιοριζει σε αποσπαση απο πυσδε σε πυσδε
β)αναφερεται σε "αποφαση του αρμόδιου οργανου" και δεν το περιοριζει σε αποφαση του υπουργου οπως γινεται στις απο πυσδε σε πυσδε δηλ αφηνει ανοιχτο το ενδεχομενο για υπογραφη του ΔΔΕ οπως θα πρεπει να γινει στην αποσπαση εντος πυσδε
γ) μιλαει για γνωμη του οικειου ΥΣ αφηνοντας ανοιχτο το ενδεχομενο αυτο το ΥΣ να ειναι το πυσδε.
Απο το αρ 42 του 4722 κατα τη γνωμη μου, ειναι ορθανοιχτο τομ ενδεχομενο να εγκριθει απο το πυσδε μια αντιστοιχη αποσπαση ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ και νομιζω οτι δεν χρειαζεται περαιτερω διευκρινηση.

Αποσυνδεδεμένος plrose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 02, 2023, 05:13:18 μμ »
Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση. Φέτος 23-24 πήρα μετάθεση από άλλο ΠΥΣΠΕ και τοποθετήθηκα οργανικά σε ένα κενό στο οποίο βγήκα λειτουργικά υπεράριθμη. Με αυτά κ με κείνα το πυσπε με τοποθέτησε για το συμφέρον της υπηρεσίας σε ένα λειτουργικό κενό πολυυυυύ μακρυά. Επειδή είναι δύσκολο να το περνάω αυτό κάθε χρόνο σκέφτηκα να κάνω αίτηση για τα εναπομείναντα κενά διευθυντών (δεν τα δήλωσαν όσοι ήταν στον πίνακα διευθυντών και βγήκε νέα πρόσκληση που απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς). Αν δεχτώ να γίνω διευθύντρια για 4 χρόνια, θα έχω το δικαίωμα το διάστημα αυτό να κάνω αίτηση για μετάθεση εντός πυσπε ή θα πρέπει να υπηρετήσω την οργανική μου;
Αν έχετε υπόψη σας κάποιο νόμο ή άρθρο που να αναφέρεται σε αυτό το θέμα παρακαλώ να το αναφέρετε.

Αποσυνδεδεμένος mpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 02, 2023, 05:35:25 μμ »
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω η προσωρινή τοποθέτηση σε σχολείο που μας βάζει η δευτεροβάθμια υπολογίζεται ως έναν χρόνο οργανικής υπηρετησης έτσι? Δηλαδή από τα 2 χρόνια που πρέπει να μείνουμε σε μία περιοχή,η πρώτη χρονιά - κ ας είναι προσωρινή τοποθέτηση -υπολογιζεται ως οργανική?

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 02, 2023, 05:40:37 μμ »
Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση. Φέτος 23-24 πήρα μετάθεση από άλλο ΠΥΣΠΕ και τοποθετήθηκα οργανικά σε ένα κενό στο οποίο βγήκα λειτουργικά υπεράριθμη. Με αυτά κ με κείνα το πυσπε με τοποθέτησε για το συμφέρον της υπηρεσίας σε ένα λειτουργικό κενό πολυυυυύ μακρυά. Επειδή είναι δύσκολο να το περνάω αυτό κάθε χρόνο σκέφτηκα να κάνω αίτηση για τα εναπομείναντα κενά διευθυντών (δεν τα δήλωσαν όσοι ήταν στον πίνακα διευθυντών και βγήκε νέα πρόσκληση που απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς). Αν δεχτώ να γίνω διευθύντρια για 4 χρόνια, θα έχω το δικαίωμα το διάστημα αυτό να κάνω αίτηση για μετάθεση εντός πυσπε αν αναρωτιεσαι μηπως και υπαρχει κωλυμα στο να υποβαλλεις αιτηση μεταθεσης/βελτιωσης κατα τη διαρκεια της θητειας , συμφωνα με το αρ 45 παρ 1 του 4823 δεν υπαρχει τετοιο κωλυμα. Απλα στην περίπτωση αυτή το στελεχος εκπαιδευσης αναλαμβανει υπηρεσία στη νέα του θέση, ύστερα από τη λήξη της θητείας.ή θα πρέπει να υπηρετήσω την οργανική μου ΝΑΙ θα πρεπει πρωτα να υπηρετηθει η οργανικη, οπως ισχυει για ολους τους εκπκους  και οριζεται στο πδ 50/96 (βλ επισης και εγκυκλιο μεταθεσεων)
 Εαν ομως υπηρετουσες στο μακρινο σχολειο θεωρουνταν οτι ειχες υπηρετήσει οργανικη γιατι διατεθηκες για τις αναγκες υπηρεσιας
. ;
Αν έχετε υπόψη σας κάποιο νόμο ή άρθρο που να αναφέρεται σε αυτό το θέμα παρακαλώ να το αναφέρετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2023, 05:43:19 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 02, 2023, 05:46:02 μμ »
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω η προσωρινή τοποθέτηση σε σχολείο που μας βάζει η δευτεροβάθμια υπολογίζεται ως έναν χρόνο οργανικής υπηρετησης έτσι? Δηλαδή από τα 2 χρόνια που πρέπει να μείνουμε σε μία περιοχή,η πρώτη χρονιά - κ ας είναι προσωρινή τοποθέτηση -υπολογιζεται ως οργανική?
σωστα. Εαν διοριστηκες φετος τοτε μπορεις να υποβαλεις αιτηση μεταθεσης τον οκτωβρη 24 καθως και να αποσπαστεις εντος περιοχης διορισμου το διδακτ ετος 2024-25

Αποσυνδεδεμένος plrose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος mpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 03, 2023, 08:21:56 πμ »
Ευχαριστώ πολύ g.t!!

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 15, 2023, 04:19:17 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω.Ειμαι νεοδιοριστος του 2022.Περυσι υπηρέτησα κανονικά την οργανική μου την πρώτη χρόνια.Φετος τη 2η χρονιά δεν πήρα οργανική αλλά είμαι στη διάθεσή.Τοποθετηθηκα σε κάποιο σχολειο.Αν κάνω αίτηση για απόσπαση εντός πυσδε, θα μπορώ να κάνω αίτηση για μεταθεση; Δηλαδή θα έχω ξεχρεωσει τα 2 χρόνια υπηρετησης της οργανικης;

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 15, 2023, 04:24:53 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω.Ειμαι νεοδιοριστος του 2022.Περυσι υπηρέτησα κανονικά την οργανική μου την πρώτη χρόνια.Φετος τη 2η χρονιά δεν πήρα οργανική αλλά είμαι στη διάθεσή.Τοποθετηθηκα σε κάποιο σχολειο.Αν κάνω αίτηση για απόσπαση εντός πυσδε, θα μπορώ να κάνω αίτηση για μεταθεση; Δηλαδή θα έχω ξεχρεωσει τα 2 χρόνια υπηρετησης της οργανικης;
Πέρσι πρώτη χρονιά υπηρέτησες σε κάποιο λειτουργικό κενό μιας και δεν γίνεται ένας νεοδιόριστος αμέσως να αποκτήσει οργανική. Όπως και να έχει και για να μην το μπερδέψω καθόλου με ορισμούς και τέτοια.
Άπαξ και έμεινες στην περιοχή διορισμού σου (μετάθεσης λέγεται σωστά) τα δύο πρώτα χρόνια, μπορείς να αιτηθείς κανονικότατα για μετάθεση. Είτε σε λειτουργικό, είτε στη διάθεση, είτε με απόσπαση εντός, είτε, είτε, είτε. Μπορείς.
Καλή απόσπαση προς το παρόν και καλή μετάθεση εντός της χρονιάς.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.