*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 640078 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1036 στις: Απρίλιος 08, 2008, 02:23:18 μμ »
 Αυτό προτίθεμαι να κάνω να διαβάσω αυτά που έχω.Πραγματικά μου φαίνονται βουνό.Πρώτη φορά θα δώσω και ιδιαίτερα τα παιδαγωγικά και η διδακτικη είναι αντικείμενα που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.Ο Θεός Βοηθός!
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:00:14 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1037 στις: Απρίλιος 08, 2008, 02:54:41 μμ »
Μην αγχώνεσαι.Κατά τη γνώμη μου δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με παιδαγωγικά-διδακτική.Στατιστικά οι περισσότεροι φιλόλογοι πετυχαίνουν υψηλές βαθμολογίες εκεί.Με μία καλή ανάγνωση και μια ιδέα από παλαιότερα θέματα νομίζω ότι θα είσαι εντάξει..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1038 στις: Απρίλιος 09, 2008, 06:54:50 μμ »
Συνάδελφοι, υπάρχει βιβλίο του καθηγητή στην Αντιγόνη;
Έψαξα στη σελίδα του Π. Ι., αλλά δεν αναφέρεται πουθενά, σα να μην υπάρχει!
Υπάρχει;
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1039 στις: Απρίλιος 09, 2008, 06:59:10 μμ »
ελενη καλησπερα!!!
για αντιγονη δεν υπαρχει!! το ψαχνα και γω παλιοτερα....
καλη συνεχεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:00:14 »

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1040 στις: Απρίλιος 09, 2008, 07:29:54 μμ »
 Παιδιά μήπως έχετε να μου προτείνετε μια καλή νεοελληνική γραμματικη?
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1041 στις: Απρίλιος 09, 2008, 09:48:57 μμ »
Συνάδελφοι, υπάρχει βιβλίο του καθηγητή στην Αντιγόνη;
Έψαξα στη σελίδα του Π. Ι., αλλά δεν αναφέρεται πουθενά, σα να μην υπάρχει!
Υπάρχει;
δεν υπαρχει δυστυχως..
μηπως εχει βρει κανεις μεσω ιντερνετ τα βιβλια καθηγητη για τη λογοτεχνια α, β , γ λυκειου. το παιδαγικο  ινστιτουτο δεν εχει τιποτα

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1042 στις: Απρίλιος 09, 2008, 11:44:08 μμ »
Καλησπέρα!Τα βιβλία καθηγητή λογοτεχνίας Λυκείου δεν υπάρχουν στο Π.Ι. και ξέρω ότι τα έχει και τα φωτοτυπεί όποτε θέλει κανείς ένα φωτοτυπείο στην οδό Ακαδημίας πολύ κοντά  στην πλ.Κάνιγγος(δεξιά κατεβαίνοντας).Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τη VICA,η οποία μας είχε δώσει πολύτιμες συμβουλές παλαιότερα,σχετικά με βιβλιογραφία αρχαίων και νέων κειμένων. Δηλαδή ποιές αναλύσεις διάβασες για όμηρο,Αντιγόνη,Αριστοτέλη,Θουκυδίση;Και αντίστοιχα για τα νεοελληνικά:για Σολώμό,Καβάφη,Σεφέρη,Βιζυηνό;Αν μπαίνεις ακόμη στο forum καλή μου VICA ......θα σου ήμουν ευγνώμων...και πιστεύω ότι θα βοηθηθούν και πολλοί άλλοι...Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1043 στις: Απρίλιος 10, 2008, 01:03:44 πμ »
Σε όλους όσους προετοιμαζονται ,κυρίως ψυχολογικά, για τον επομενο ασεπ έχω να συστήσω ψυχραιμία και να μην χάνουν τις ελπίδες τους γιατί...υπαρχουν και χειρότερα!!! Πάρτε εμένα για παράδειγμα: αφού είμαι πλέον βετεράνος του ασεπ, έδωσα σε όλους τους προηγούμενους (10 χρόνια τώρα) - εντάξει μόνο τους 2 τελευταίους με αξιώσεις - στον τελευταίο του 07 επιτέλους πέρασα στους διοριστέους. Σημειωτέον οτι με 2 μικρά παιδιά και  συγχρόνως πλήρες ωράριο σε φροντιστήριο για μένα δεν ήταν εύκολο να διαβάσω. Σαφώς θεωρώ ότι μεγάλο ρόλο έπαιξε η πείρα διδασκαλίας τόσο στο γνωστικό όσο και στη διδακτική. Παιδαγωγικά διάβασα σημειώσεις από φίλους και από προηγούμενα θέματα αλλων ειδικοτήτων , αυτά με βοήθησαν πολύ.
Και τώρα το κερασάκι στην τούρτα !!! :)Λίγο πριν βγουν τα αποτελέσματα , ο άνδρας μου αποδεχθηκε μία πολύ καλή θέση στο εξωτερικό για δουλειά και βρίσκομαι τώρα εκτός Ελλάδος και πρέπει να μαι η μόνη(?) που διορίσθηκε στο δημόσιο και θα χρειαστεί να παραιτηθεί !!!!!
Έχει κανείς να προσθέσει τίποτε;;;;;;

Καληνύχτα !!

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1044 στις: Απρίλιος 10, 2008, 01:38:21 πμ »
Δε νομιζω οτι μπορω να προσθεσω κατι!Εμεινα λιγο αφωνη!Τελικα η ζωη ειναι γεματη εκπληξεις!Να εισαι ευτυχισμενη με την οικογενεια σου!Αυτο ειναι και το πιο σημαντικο!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1045 στις: Απρίλιος 10, 2008, 09:08:38 πμ »
Καλημέρα!  :)
elsa 02, αυτά είναι τα τυχερά ή τα άτυχα, ανάλογα με το σε ποια όχθη του ποταμού βρίσκεται ο καθένας!
Πάντως, πιστεύω ότι τώρα θέλει πολλά περισσότερα αποθέματα ψυχής και δύναμης να απορρίψεις το διορισμό σου μετά από τόση προσπάθεια και τόσο διάβασμα! Μπράβο σου, όμως, αφού η θέση του άντρα σου είναι πλέον στο εξωτερικό...
Φιλάκια και... καλή προσαρμογή!  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1046 στις: Απρίλιος 10, 2008, 09:26:35 πμ »
elsa 02, και γω δεν εχω να προσθεσω κατι. σοκαριστικα λιγο με αυτα που ειπες!
ομως, ρωτησε στο υπουργειο παιδειας μηπως μπορεις να διοριστεις "κατ εξαιρεση" σε ελληνικο σχολειο του τοπου κατοικιας σου (δεν ξερω αν υπαρχει και ποσο κοντα ειναι, δε λες και το μερος). εγω θα εστελνα επιστολη στον υπ.παιδειας και θα του ελεγα την κατασταση πως εχει και να υπαρχει τροπος διορισμου εκει που εισαι.
δεν ξερει ποτε κανεις πως ερχονται τα πραγματα! κι αν σε 5-7χρονια ερθει για οποιοδηποτε λογο στην ελλαδα? τοτε? ρωτα το και κανε αν μπορεις κατι,μη το αφησεις ειναι κριμα.
καλημερα και σε ολους.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1047 στις: Απρίλιος 10, 2008, 09:58:26 πμ »
elsa 02, και γω δεν εχω να προσθεσω κατι. σοκαριστικα λιγο με αυτα που ειπες!
ομως, ρωτησε στο υπουργειο παιδειας μηπως μπορεις να διοριστεις "κατ εξαιρεση" σε ελληνικο σχολειο του τοπου κατοικιας σου (δεν ξερω αν υπαρχει και ποσο κοντα ειναι, δε λες και το μερος). εγω θα εστελνα επιστολη στον υπ.παιδειας και θα του ελεγα την κατασταση πως εχει και να υπαρχει τροπος διορισμου εκει που εισαι.
δεν ξερει ποτε κανεις πως ερχονται τα πραγματα! κι αν σε 5-7χρονια ερθει για οποιοδηποτε λογο στην ελλαδα? τοτε? ρωτα το και κανε αν μπορεις κατι,μη το αφησεις ειναι κριμα.
καλημερα και σε ολους.
θα συμφωνησω με το μαρκο.. ψαξτο μην το αφηνεις...
electra μου σχετικα με την βιβλιογραφια για τα νεα και τα αρχαια ειναι ολα λιγο σχετικα. για τον αριστοτελη τα πραγματα ειναι απλα. το βιβλιο του λυπουρλη.
για τον θουκ. εχει πολυ μεγαλη βιβλιογραφια και ειναι δυσκολο να επιλεξεις. απ οτι απεδειξαν και οι οδηγιες βαθμολογητων χρειαζεται κακριδη.επισης πολυ καλο ειναι του φραγκουλη και του καλοκαιρινου καθως και του κουρτεσιδη.αλλα ισως ειναι υπερβολη να τα δεις ολα. εγω τα ειχα στη βιβλιοθηκη μου αλλα ηταν υπερβολη.  για ανατιγονη που δεν υπαρχει και βιβλιο καθηγητη αστα. εμενα μου αρεσε αρκετα ενα βιβλιο του μπαρμπα που βρηκα στο σπουδαστηριο. επισης καλο θα ηταν να δεις και τον bowra. υπαρχει και ενα βιβλιο του φραγκουλη νομιζω πολυ καλο αλλα δεν μπορεσα να το βρω πουθενα.οσο για ομηρο ειμαιστε πολυ τυχεροι γιατι το βιβλιο του καθηγητη ειναια υπερπληρες. εχει αποσπασματα απο πολλα και πολυ καλα βιβλια για τον ομηρο και μελετες απο μεγαλα ονοματα της κλασικης φιλολογιας πχ schadewaldt ktl. επισης πολυ καλο για ομηρο ειναι και το ''αναζητηση και νοστος του οδυσσεα'' που ειχε προτεινει η pariel και την ευχαριστω πολυ. παντως οτι και να κανεις να βασιζεσαι κυριως στο βιβλιο καθηγητη.
νεα τωρα ξεκινησα απο καβαφη. οποτε μπορω να σου πω οτι θα ηταν καλο να εχεις την εκδοση του σαββιδη με τα σχολια απο πισω. δεν ειναι πολλα αλλα αρκουν. υπαρχουν πολλες μελετες που ερχονται σε πολυ βαθος αλλα παλι πστευω οτι ειναι υπερβολη για το διαγωνισμο. μπορεις να δεις και το ''εισαγωγη στην ποιηση του καβαφη'' του πιερη νομιζω αλλα εμενα μου αρεσε περισσοτερο η μελετη του σεφερη στις δοκιμες. δινει πολλα κλειδια για την ποιηση του καβαφη. τα υπολοιπα δεν τα ξεκινησα και δεν μπορω να σου πω.
ομως και παλι θα επαναλαβω οτι ως ενα σημειο ειναι καπως γενικα και υπερβολικα ολα αυτα. ειναι καλο να διαβαστουν . αλλα η εμφαση πρπει να δωθει στα βιβλια καθηγητη και στα σχολικα.
αυτη ηταν η δικη μου προταση. ελπιζουμε να μπει η vica και να μας προτεινει και αυτη
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2008, 10:05:44 πμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος sdancer75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα προτού γίνουν εύκολα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1048 στις: Απρίλιος 10, 2008, 12:36:23 μμ »
Ένα καλό CD για το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών με θέματα, παιδαγωγικά και σχέδια μαθημάτων, μπορείτε να δείτε στο προϊόν ePedagogics2006 στη διεύθυνση http://www.paradoxinteractive.gr. Είναι για όλες τις ειδικότητες και είναι φθηνό.
ἐπισταμένους πρὸς εἰδότας ὅτι δίκαια μὲν ἐν τῷ ἀνθρωπείῳ λόγῳ ἀπὸ τῆς ἴσης ἀνάγκης κρίνεται, δυνατὰ δὲ οἱ προύχοντες πράσσουσι καὶ οἱ ἀσθενεῖς ξυγχωροῦσιν.

Αποσυνδεδεμένος cynthia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1049 στις: Απρίλιος 10, 2008, 12:59:00 μμ »
Παιδιά μήπως έχετε να μου προτείνετε μια καλή νεοελληνική γραμματικη?

Holton-Mackridge-Φιλιππάκη, νομίζω εκδ. Ελληνικά Γράμματα και του Μπαμπινιώτη (σε 2 τόμους), πάλι από τα Ελληνικά Γράμματα. Είναι ό,τι πιο σύγχρονο κυκλοφορεί και σε αυτές έχουν στηριχθεί τα νέα βιβλία του Γυμνασίου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.157 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.