*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 633129 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:36:47 μμ »
Καλησπέρα...
Συγχαρητηρια σε όλους!
Αν κ καταλαβαίνω την χαρά των διοριστεων κ τον πόνο των μή.... κ οτι είναι νωρίς ακόμη να συζητάμε για τον επόμενο ΑΣΕΠ, όμως επείδη με ενδιαφέρει άμεσα κ για προσωπικούς λόγους θα ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση...
Τελικά τα φροντιστήρια βοηθάν ή όχι;
Γιατί η οικονομική μου κατάσταση δε ειναι καθόλου καλή αλλά αν είναι να με βοηθήσουν θα πάω...τι να κάνω;
Οπότε όλες οι πληροφορίες δεκτές....κ αν εχετε κ καμία πρόταση ακόμη καλύτερα
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2007, 01:50:24 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:57 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:53:23 μμ »
Καλησπέρα Eύα. Γενικά, εγώ ήμουν και είμαι πάντα υπέρμαχος του διαβάσματος. Για τα φροντιστήρια έχω αρντηική άποψη, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ξέρω κανέναν που να έχει περάσει κάνοντας μαθήματα εκεί. Όμως θα έπρεπε ίσως να σου απαντήσει κάποιος - επιτυχών ή αποτυχών- που πήγαινε και τις εμπειρίες που αποκόμισε. Η πρόταση που σου κάνω είναι να διαβάζεις από τώρα γραμματολογία και παιδαγωγικά. Δεν είναι καθόλου νωρίς για τον επόμενο ΑΣΕΠ. Όταν θα βγει η ύλη, τουλάχιστον θα έχεις να διαβάζεις τους συγκεκριμένους συγγραφείς που θα προτείνουν.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2007, 12:12:03 πμ »
Έχω δύο γνωστές που πήγαν φροντιστήριο κ τα πήγαν καλά...κ ξέρω κ άτομα που πήγαν φροντιστήριο κ δεν έγραψαν.
Απο ότι σκέφτομαι μάλλον ειναι κ υποκειμενικό το θέμα.Αλλα σίγουρα κάνεις ότι μπορείς για να τα πας καλύτερα.
Αξίζει άραγε ο κόπος κ το χρήμα;
Συγγνώμη για τις σκόρπιες σκέψεις μου,απλά είμαι λίγο μπερδεμένη...γιατί σκέφτομαι κ για κατατακτήριες στο παιδαγωγικό τμήμα, αν κ θέλω να ασχολήθω με το αντικειμενο μου....

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2007, 12:21:35 πμ »
Συγγνώμη για τις σκόρπιες σκέψεις μου,απλά είμαι λίγο μπερδεμένη...γιατί σκέφτομαι κ για κατατακτήριες στο παιδαγωγικό τμήμα, αν κ θέλω να ασχολήθω με το αντικειμενο μου....

Ειδικά για το θέμα των κατατακτήριων εξετάσεων έχει υπάρξει εδώ συζήτηση. Αν ενδιαφέρεσαι δια΄βασε τα μηνύματα στο:http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2298.msg20864#msg20864

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:57 »

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2007, 12:37:43 πμ »
Ευχαριστώ pariel, την έχω διαβάσει κ ακόμη δεν έχω καταλήξει κάπου.
Μάλλον λέω να κάνω μια καλή προσπάθεια για ΑΣΕΠ, αφού τώρα λόγω δουλειάς κ μεταπτυχιακού πήγα εντελώς αδιάβαστη κ έγραψα 51.Ίσως αν οργανωθώ να πάω καλύτερα...
Οι κατατακτήριες είναι μια διέξοδος αλλά ποιος αντέχει αλλα τρια χρόνια.....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: ’ντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2007, 09:32:53 πμ »
Καλημέρα και απο μένα. EVA θα συμφωνήσω και γω με την pariel.εγω λέω να ξεκινήσω απο τώρα με παιδαγωγικα και ιστορια νεοελληνικης λογοτεχνιας,αρχαια ελλην.γραμματολογια.εγω δεν έκανα φροντιστήριο,διαβαζα μόνος μου (μη φανταστεις τρελό διαβασμα)και ειμαι στους επιτυχόντες με 67,00.ειναι η δεύτερη φορα που εδινα.την προηγούμενη ημουν στους αποτυχόντες με 50,50 αλλα δεν ειχα διαβάσει τιποτα.τωρα ομως σκοπεύω να ριχτώ στο διαβασμα και να ακολουθήσω τη συμβουλη της φίλης μας pariel.
Γενικά μιλώντας,ούτε κι εγω πιστεύω στα φροντιστήρια. μονο τα λεφτα να παίρνουν. και ποιοι διδασκουν; και γιατι μετα το πέρας του διαγωνισμού εδωσαν απαντήσεις που δημοσιεύθηκαν σε εφημερίδες και ειχαν πολλά λάθη.εκει θα στηριχθούμε;Αυτά.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 19, 2007, 09:51:08 πμ »
Αυτή τη χρονιά οι φροντιστηριάρχες έβγαλαν τρελά λεφτά λόγω του ΑΣΕΠ. Γνωρίζω καλά όμως ότι οι περισσότεροι βάδιζαν στα τυφλά.
Μεγάλο φροντιστήριο της Θεσ/νίκης είχε συγκροτήσει τμήματα από το προηγούμενο καλοκαίρι. Εκεί πήγαινε και μια φίλη μου η οποία ερχόταν από τη Λάρισα με το λεωφορείο κάθε Παρασκευή-Κυριακή για μαθήματα. Και απ' ό,τι μου είπε δεν ήταν η μόνη που έκανε ολόκληρο ταξίδι. Όλο εκείνο το διάστημα διδάσκονταν την παλιά ύλη με αποτέλεσμα να χάσουν ζωτικές δυνάμεις, πολύ χρήμα και χρόνο αδίκως. Όταν βγήκε η προκήρυξη και μετά τους έκαναν επιπλέον μαθήματα χωρίς χρήματα. Αλλά ποιος από αυτούς είχε το κουράγιο;

’λλη φίλη μου πήγε σε άλλα 2 φροντιστήρια. Το ένα που είναι και πολυδιαφημισμένο ήταν απάτη, το άλλο ήταν καλό, σχετικά οικονομικό και με καθηγητές ενημερωμένους. Το πιστεύω, διότι αυτή η φίλη μου είχε παρατήσει το αντικέιμενό της για 10 χρόνια και το φροντιστήριο σε συνδυασμό με το διάβασμά της τη βοήθησε τουλάχιστον να επιτύχει.

Προσωπικά δεν πήγα σε φροντιστήριο. Είπα στον εαυτό μου: "Έχεις λεφτά να ξοδέψεις σε φροντιστήριο;" Η απάντηση ήταν αρνητική. Έπειτα αναρωτήθηκα: "Είμαι μαθήτρια ή καθηγήτρια όσον αφορά το αντικείμενό μου; Έχω αμφιβολίες για την ιδιότητά μου όταν πηγαίνω στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα;" Η απάντηση ήταν σαφής: νιώθω καθηγήτρια, που σημαίνει ότι ξέρω να οργανώνω την ύλη και το χρόνο διαβάσματος σωστά. Αυτό δεν κάνω για τους μαθητές μου; Ε, λοιπόν, θα γίνω καθηγήτρια του εαυτού μου. Έκανα ό,τι θα έλεγα και σε έναν μαθητή μου να κάνει. Και τελικά το πείραμα πέτυχε.
Επισήμανση: Είχα αγοράσει πολλά βιβλία. Κάποια από αυτά ήταν πολύτιμα. Και άλλα τόσα λεφτά να έδινα σε βιβλία δεν θα είχα πρόβλημα. Μακάρι να κυκλοφορήσουν και άλλα πιο ενημερωμένα για τον επόμενο ΑΣΕΠ. 

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2007, 10:19:40 πμ »
Eva έχουμε ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς ::). Έχω συζητήσει πολύ για το αν θα πρέπει να προχωρήσω σε καταταρκτήριες στο παιδαγωγικό ή στον ΑΣΕΠ και μάλιστα να απευθυνθώ και σε κάποιο εξειδικευμένο φροντιστήριο (χωρίς να έχω καλή οικονομική άνεση). Τα συμπεράματα ήταν τα παρακάτω..Ναι στις καταταρκτήριες στο παιδαγωγικό (που δεν αντιφάσκουν με τίποτα την ιδιότητά σου ως φιλόλογου, ίσα ίσα την εμπλουτίζουν λόγω της παιδαγωγικής κατάρτισης), τα τρία χρόνια δεν είναι τίποτα μπροστά στο υπόλοιπο της ζωής σου, αλλά όμως όντας προετοιμασμένη ότι όταν τελειώσεις ίσως να μη διορίζονται πια δάσκαλοι. Φυσικά ακόμη και τότε θα έχεις ένα δεύτερο πτυχίο παρεμφερές που σίγουρα θα σε βοηθήσει για ένα ιδιωτικό σχολείο ή και ακόμη για τον ΑΣΕΠ(για τα παιδαγωγικά)και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χρησιμέψει για το μέλλον. Για έμενα δεν είναι κάτι καθόλου εύκολο λόγω ότι δουλεύω παράλληλα και περα από το διάβασμα για τις καταταρκτήριες, δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω στην παρακολούθηση υποχρωτικών μαθημάτων,σε εξεταστικές κτλ...Εκτός και αν αποφασίσω για 3-4 χρόνια να δουλέυω ως νυχτοφύλακας!Θα έβρισκα τον τρόπο-σίγουρα με πολλές θυσίες-μόνο αν ήξερα ότι θα μου εξασφάλιζε σίγουρα μια θέση στην εκπαίδευση.Όσο για τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ ,είμαι θετική για άτομα σαν και εμένα που δεν έχουν καμιά εμπειρία με τον ΑΣΕΠ,δεν γνωρίζουν πως να οργανώσουν την ύλη τους, χρειάζονται να τους πουν τι να προσέξουν περισσότερο και φυσικά δεν έχουν καθόλου σημειώσεις!Αν και δεν έχω καθόλου την άνεση, πιστεύω ότι αν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία αξίζει η θυσία των 2000-3000 ευρώ(γιατί περίπου τόσο κοστίζει η προετοιμασία σε ένα πολύ καλό φροντιστήριο) για να πετύχεις τον στόχο σου.Συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα, σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις ;)

Αποσυνδεδεμένος suomaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 19, 2007, 10:45:05 πμ »
   Καλημέρα σας καταρχήν!
 Ενδιαφέρον το θέμα γιατί κ εμένα με απασχόλησε..
   Έδωσα πέρυσι κατατακτήριες στο παιδαγωγικό στη Θεσσαλονίκη αλλά δώσαμε 650 άτομα για 4-5 θέσεις!  ’ξιζε τόσο διάβασμα?  Φυσικά με απέρριψαν..αν κ έπιασα 20(με άριστα το 20) στα δύο από τα τρία μαθήματα που δίναμε...βέβαια για να είμαστε ρεαλιστές προωθούνται ''οι έχοντες μέσο κ γνωστούς''!
Τώρα που άλλαξε το σύστημα μετράει ο βαθμός του πτυχίου...αλλά τι πιθανότητες έχουμε τη στιγμή που οι νηπιαγωγοί με μεγάλους βαθμούς στο πτυχίο καταλαμβάνουν αυτές τις ελάχιστες θέσεις?Σε άλλες πόλεις ξέρετε τι σύστημα επικρατεί?Είναι ευκολότερα τα πράγματα?Λιγότεροι οι υποψήφιοι?Πρέπει να το ξαναψάξω το θέμα...
   Όσο για τα φροντιστήρια ως φέτος ήμουν κάθετη κ τα απέρριπτα κατευθείαν...Γιατί καθηγητές είμαστε πλέον, άσχετα αν δεν είμαστε μόνιμα διορισμένοι..Αλλά όταν φέτος είδα τα αποτελέσματα των εξετάσεων,  απογοητεύτηκα πλήρως!Θεωρώ βέβαια ότι το παν είναι το διάβασμα που θα κάνουμε..αλλά παίζουν ρόλο πάντα κ άλλοι παράγοντες που δεν ελέγχονται από εμάς...Θα ξανααρχίσω διάβασμα σε λίγο καιρό για τον επόμενο ΑΣΕΠ αλλά τον τελευταίο μήνα θα πάω κ σε κάποιο φροντιστήριο για να μου δώσουν κάποιες επιπλέον κατευθύνσεις....κ ο Θεός βοηθός!!
    Τι άλλο μπορουμε να κάνουμε?Η κατάσταση είναι απογοητευτική κ όσο κα αν είμαστε ιδεολόγοι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος....
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεπτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερολέπτων της διαδρομής του....

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 19, 2007, 11:09:40 πμ »
Δεν έχεις άδικο...και εγώ δεν συμφωνούσα στην αρχή να δώσω λεφτά σε φροντιστήριο, γιατί δεν ήθελα να ενισχύσω κάτι που θα ήθελα να μην υπάρχει καθόλου (οι λόγοι ευνόητοι)!.Ωστόσο, εφόσον υπάρχει και αποδεδειγμένα βοηθάει, τουλάχιστον όπως προείπα τους μη έχοντες εμπειρία, θα καταφύγω και εγώ σ αυτό προκειμένου να παραγματοποιήσω το όνειρό μου!

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2007, 11:16:38 πμ »
Καλημέρα!Διάβασμα για τον επόμενο ΑΣΕΠ να ξεκινήσει ο καθένας όποτε αντέχει να ξεκινήσει...Και το λέω αυτό γιατί είναι πολύ βαρύ να προετοιμάζεται κανείς μια διετία και δεν το αντέχουν όλοι...είναι θέμα χαρακτήρα...Καλή η προετοιμασία της μελέτης αλλά χρειάζονται και μεγάλα ψυχικά αποθέματα που δεν θα εξαντληθούν με το πέρασμα των 2 χρόνων...Εγώ δεν θα το άντεχα γι' αυτό άρχισα να ασχολούμαι τέλη Αυγούστου του 2006...
 Όλο τον Αύγουστο προετοίμαζα το διάβασμα ψάχνοντας, ψάχνοντας, ψάχνοντας... βιβλιογραφία...στο Ίντερνετ.Η ύλη με είχε τρομάξει, κατάλαβα ότι έκριβε παγίδα η ιστορία και όχι μόνο...Συγκέντρωσα σε λίστες ό,τι βρήκα...Κατάλαβα ότι Ιστορία, Καβάφης, Σεφέρης δε βγαίνουν...Πάω Θεσσαλονίκη, σε βιβλιοπωλείο φιλολογικό , που το ήξερα από τη σχολή...Η κυρία που με εξυπηρέτησε με έσωσε από το χάος: μου συνέστησε εκείνα τα βιβλία που προτιμούν οι πανεπιστημιακοί φιλόλογοι και ιστορικοί του ΑΠΘ κι έτσι μπόρεσα να περιορίσω τη λίστα μου επιλέγοντας αυστηρά και ποιοτικά μερικά μόνο συγγράμματα...Η κυρία επίσης μου αποκάλυψε ότι οι καθηγητές των ασεποφροντιστηρίων τη ρωτάνε τι να διαβάσουν για να...διδάξουν...όλοι σε απόλυτη άγνοια δηλαδή...Μου επιβεβαίωσε επίσης το ότι έπρεπε οπωσδήποτε να διαβάσω Ματσαγγούρα για γενική διδακτική-παιδαγωγικά...Μου είπε και άλλα πολλά...4-5 ώρες έμεινα εκεί μέσα...Αφησα 500 ευρώ (χαλάλι) κι έφυγα...
 Και μετά διάβασα:Νέα:  εισαγωγές όλων των σχολικών, όλα τα κείμενα και σχόλια από συγγράμματα(όχι λυσάρια)
                         Ιστορία: τρία συγγράμματα εξαιρετικά για τις τρεις περιόδους και μετά τα σχολικά τα οποία έσπευσα να κλείσω αμέσως    
                                     γιατί μου προκαλούσαν χάος στη σκέψη μου κι επέστρεψα στα πανεπιστημιακά με πάθος
                         Αρχαία:γραμματολογία Κακριδή εξαιρετική(ας είναι καλά η κυρία του βιβλιοπωλείου), κείμενα και σχόλια πάλι από
                                    συγγράμματα(Κακριδή, Λυπουρλή, Bowra κ.α.)
                         Γενική Διδακτική- Παιδαγωγικά: Ματσαγγούρα(Στρατηγικές διδασκαλίας, 650 σελίδες, όλες) και όλα τα CD από περιοδικό
                         Ειδική Διδακτική: Νέα και Αρχαία :όλες τις οδηγίες διδασκαλίας και τα βιβλία του καθηγητή του υπουργείου, όχι από
                                                λυσάρια, μόνο ό,τι διανέμεται στους φιλόλογους του γυμνασίων και των λυκείων για όλες τις τάξεις
Έγραψα τελικά:αρχαία 84.5,νέα 75,ιστορία79,5,παιδαγωγικά 96, διδακτική αρχαίων 70,5(2η φορά που δίνω)
Προτείνω: μην ποντάρετε στη διδακτική, δε βγαίνει άκρη για το τι θέλουν, η εφαρμογή των οδηγιών του υπουργείου με γνωστική επάρκεια εξασφαλίζει ένα αξιοπρεπές 65-70...καλά τα επιστημονικά και τα εποπτικά και τα CD και οι ομάδες ... αλλά δε σώζουν. Τίποτα από αυτά δεν έγραψα...τα ήξερα...δεν προλάβαινα...
 Προσοχή σε φροντιστήρια και λυσάρια...όσοι διδάσκουν στα πρώτα μη νομίζετε ότι ξέρουν και πολύ περισσότερα από σας...Διαβάζουν κι αυτοί όλη μέρα, όπως εσείς. Όσο για τα λυσάρια ΑΣΕΠ...αντιγράφουν και μάλιστα με κακό τρόπο από διάφορα συγγράμματα και κάνουν συρραφές...Για ψυχολογικούς λόγους και για άντληση κάποιων πληροφοριών καλά είναι...Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να πατήσω πάντως...
 Γενικά προσοχή στην παραπληροφόρηση...Εγώ τρόμαξα και από Οκτώβρη και μετά δεν άνοιγα τον υπολογιστή...ο καθένας έλεγε ό,τι του κατέβαινε(π.χ. "διαβάστε μόνο σχολικά στην ιστορία, επαρκούν πλήρως....":αν είναι δυνατόν...).Μην εμπιστεύεστε εύκολα τίποτα και κανέναν.Στοχεύστε σε μεγάλες επιδόσεις σε γνωστικό και παιδαγωγικά. Έτσι μια μέτρια διδακτική δεν μπορεί να κάνει ζημιά.
           Σας κούρασα αλλά μπορεί κάπως να βοήθησα
           Γεια χαρά
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2007, 11:37:42 πμ »
Παιδιά χθες όλο το βράδυ δε κοιμηθηκα σκεφτόμενη το τι πρέπει να κάνω....ετσι μου ήρθαν στο μυαλό η χαρά οταν μπήκα στην σχολή μου, οι δυσκολίες που αντιμετωπισα όλα αυτα τα χρόνια σε εξεταστικές κλπ.
Ετσι πήρα μια απόφαση χωρίς πισωγυρίσματα...θα δώσω ΑΣΕΠ.
Diotima σε ποιο φροντιστηριο πήγε η φιλη σου;
Παντως Suomafi μια φίλη της φιλης μου εδωσε κατατακτηριες στα Γιάννενα, εβαλε τρελο μέσο κ ομως αν κ ειχε νοικιασει σπιτι εκει λογω του οτι ηταν σίγουρη οτι θα διοριστει, τελικα ηταν πρώτη επιλαχούσα.....φαντάσου τι μέσο ειχαν οι άλλοι. Εγω επειδή κοιτούσα για παιδαγωγικό στη Φλώρινα, η υλη ειναι 3000 σελ.!!!!Κ θα πάρουν 3-4 ατομα....αξίζει;
Markos κ γω θα ξεκινήσω διαβασμα απο αυτα, φετος εδωσα ΑΣΕΠ χωρις καμια προετοιμασια λόγω δουλειας κ μεταπτυχιακου κ πήρα 51, αν κάνω σοβαρο κ οργανωμενο διαβασμα ελπιζω να τα παω καλα.
Chryssoulaki θα ψαξω για φροντιστηριο αν βρω κατι αξιολογο θα ενημερώνω, πάντως εγω ενδιαφερομαι για Θεσ.νίκη.Ξέρω μια γνωστη που πήγαινε Θεσ.νίκη κ εγραψε τέλεια, γύρω στο 80+ κ είναι κ 23 χρονων, θα προσπαθήσω να μαθω που πήγαινε.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2007, 11:41:45 πμ »
Η πιο σωστή κουβέντα που είπες, Vica, ήταν μη στηρίζονται στη διδακτική. Αυτή είναι και η δική μου γνώμη. Αν έχεις ξεσκίσει το γνωστικό (όλα αυτά τα διάβασα κι εγώ, εκτός από τον Κακριδή, αντ' αυτού διάβασα γεωργοπαπαδάκο- ο άνδρας μου έχει βιβλιοπωλείο και ευτυχώς ότι είδαμε στη δημοτική βιβλιοθήκη το παραγγείλαμε σε εκδοτικού οίκους των Αθηνών, αφού τα περισσότερα ήταν εξαντλημένα και δεν κυκλοφορούσαν στο εμπόριο), ένα αξιοπρεπές 60-70 το γράφεις στη διδακτική. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2007, 11:48:04 πμ »
Vica σημαντική η βοηθεια σου κ συγχαρητηρια!
Εγω φέτος δε διαβασα τίποτα κ διδακτική πήρα 71.Συμφωνω απολύτως για την διδακτική.
Σε ποιο βιβλιοπωλειο Θεσ.νίκη πήγες....μπας κ ξεστραβωθώ λιγάκι....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.