*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 640260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2492 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 09:03:04 μμ »
Βλεπω τους δασκαλους που πανε αναπληρωτες με μηδενικα μορια και βγαζω φλυκταινες...Και φανταζομαι οτι πολλοι απ αυτους μολις θα εχουν τελειωσει τη σχολη.Τι το θελα το ιστορικο,με μεταπτυχιακο και με επιτυχια στον ΑΣΕΠ στα 23 μου?Και αντε γω τωρα  να περιμενω μπας και γινει κανενα θαυμα στη γ φαση η με παρουν ωρομισθιο για ΠΔΣ.
Τελοσπαντων...Αναγκαστικα προετοιμαζομαστε παλι για τον επομενο διαγωνισμο.Ειχα αρχισει να διαβαζω γραμματολογιες αλλα με αυτα που ακουγονται το χω ριξει στα παιδαγωγικα και στη διδακτικη.Ειδικα αν βαλουν οπως λενε 2 διδακτικες στον επομενο διαγωνισμο θα γυρισουμε το βιντεο κλιπ απο το γαμο του....κουτρουλη  :P
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος viviantz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2493 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 09:17:08 μμ »
kostas 7 δύο διδακτικές σημαίνει και δύο γνωστικά σε άριστο επίπεδο, άρα πιστεύω ότι πρέπει εκτός από τα παιδαγωγικά να διαβάσουμε και γνωστικό.
Επομένως, ακόμη κι αν ισχύσει η υποβάθμιση του γνωστικού (όπως ακούγεται), πρακτικά δεν αλλάζουν και πάρα πολλά ως προς το διάβασμα.
Απλώς το γνωστικό θα πρέπει να το μελετάμε περισσότερο σε συνδυασμό με σχέδια διδασκαλίας και όλα τα σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2494 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 09:24:43 μμ »
Πολυ σωστη παρατηρηση.Νομιζω πως η προσεκτικη και ουσιαστικη μελετη των σχολικων βιβλιων,παραλληλα με το εγχειριδιο του καθηγητη θα μας βοηθησει πολυ στη διδακτικη.Δε νομιζω να χρειαζεται διεξοδικη μελετη του γνωστικου με ημερομηνιες ,που ουτε ενας εμπειρος πανεπιστημιακος δε θυμαται και  διαφορα αλλα..περιεργα.Τουλαχιστον αν ισχυσουν οι 2 διδακτικες θα γλιτωσουμε απ αυτο, αλλα θα παιζει μεγαλο ρολο ο διορθωτης που θα πεσουμε.Θελει και τυχη...
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

Αποσυνδεδεμένος viviantz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2495 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 11:53:22 μμ »
Εννοείται πως δεν χρειάζονται ημερομηνίες και τέτοιου είδους λεπτομέρειες.  Και πραγματικά τα βιβλία καθηγητή συμπληρώνουν με τον καλύτερο τρόπο το διάβασμα.
Αν και στον τελευταίο διαγωνισμό, στη διδακτική αρχαίων, το κείμενο του Πλάτωνα που έβαλαν στο δεύτερο ερώτημα δεν ήταν από αυτά που περιλαμβάνονται στο σχολικό βιβλίο.
Εγώ λόγω έλλειψης χρόνου δεν είχα διαβάσει καθόλου τις ενότητες του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη που ήταν εκτός.
Εντούτοις, επειδή έγραψα καλό σχέδιο διδασκαλίας στο πρώτο ερώτημα (Ιλιάδα) και επειδή είχα μελετήσει γενικά την Πολιτεία του Πλάτωνα (κεντρική και επιμέρους ιδέες και τα συναφή) γράφοντας ένα δοκίμιο χωρίς συγκεκριμένες λεπτομέρειες πήρα ένα ωραιότατο 90άρι ως βαθμό.
Δυστυχώς και με αυτό το 90άρι είμαι στους επιλαχόντες και όχι στους διοριστέους.
Αλλά δεν το βάζω κάτω.
Και λάβε υπόψη σου ότι δεν είμαι και μικρούλα (34 και με παιδί 11 ετών). Και με δουλειά σε φαρμακευτική εταιρεία και όχι σε φροντιστήριο ή σχολείο γιατί ποτέ δεν με κάλεσαν ούτε ωρομίσθια (επιτυχούσα και τον ΑΣΕΠ του 2007 αλλά σε όχι τόσο καλή θέση όσο είμαι αυτή τη φορά).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2496 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 12:34:36 πμ »
Μαλιστα..Κουραγιο περνω ακουγωντας αυτα απο μια συναδελφο 10 χρονια μεγαλυτερη απο μενα και με πολυ περισσοτερες υποχρεωσεις.Συνειδητοποιω για μια ακομη φορα πως υπαρχουν και χειροτερα..
Η επισημασνη πριν για τη διδακτικη εγινε διοτι  η εμπειρια μου απο τον προηγουμενο διαγωνισμο δεν ηταν και η καλυτερη.Ηταν το μοναδικο αντικειμενο που πηγα φροντιστηριο και γενικα δουλεψα πολυ.Λιγες μερες αφοτου δωσαμε,συναντηθηκα στο φροντηστηριο με την καθηγητρια που μου εκανε μαθημα(ειδικη διδακτικη ιστοριας) και της εγραψα αυτα που ειχα γραψει και στην εξεταση.Μου ειπε με απολυτη σιγουρια πως στη χειροτερη των περιπτωσεων θα εχω παρει 80...Τελικα οταν βγηκαν τα αποτελεσματα πηρα ενα ουρανοκατεβατο 55!!Οταν της ειπα το τελικο αποτελεσμα μου ειπε να κανω ενσταση κλπ αλλα ημουν τοσο απογοητευμενος που δεν ηθελα να μπω σ αυτη τη διαδικασια...Στο γνωστικο πηγα πολυ καλα με το ατομικο μου διαβασμα και εχασα το διορισμο απο τη διδακτικη που πηγα φροντηστηριο(τυχαιο?). ;)
Παρακολουθοντας πολλες συζητησεις που γινονται εδω στο pde για τη διδακτικη μεταξυ πολλων συναδελφων που εχουν δωσει και 2 και 3 φορες, δεν εχω καταλαβει ακομα ποια ειναι τα κλειδια για την επιτυχια στη διδακτικη...Αλλοι μου ειπαν πως εκαναν πολυ απλα σχεδια και εγραφαν ο,τι τους κατεβαινε και πηραν 80 και 90!Αλλοι ακολουθοντας σχεδια προτεινομενα απο φροντηστηρια κλπ ειδαν τη βαθμολογια τους να κυμαινεται σε χαμηλα επιπεδα...Με φοβιζει πολυ το γεγονος οτι θα αρχισω παλι να διαβαζω και να προετοιμαζομαι πυρετωδως και θα εχω στο πισω μερος του μυαλου μου πως ισως εχω παρει λαθος δρομο οπως την πρωτη φορα...  :-\
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

Αποσυνδεδεμένος mafaldopapo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2497 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 03:08:46 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα!  :)
Πήρα την απόφαση να δώσω κι εγώ (για 1η φορά) στον επόμενο (λέμε τώρα!) ασεπ και μάλιστα σκέφτομαι να μην πάω φροντιστήριο... ???

Σιγά σιγά λέω να ξεκινήσω με Γραμματολογία αρχαίων και Ιστορία νεοελληνικής λογοτεχνίας από τα σχολικά βιβλία.
Επίσης, να κάνω αρχικά μια καλή επανάληψη γραμματική-συντακτικό (γιατί όσο να' ναι έχω ψιλοξεχάσει αρκετά πράγματα) και να αρχίσω να κοιτάω μερικά άγνωστα θέματα για να ξαναμπώ λίγο στο νόημα..
Κατόπιν (ή παράλληλα) να αρχίσω τα παιδαγωγικά (τα cd με τις ερωτήσεις και 1-2 βιβλία που θα επιλέξω από την πλούσια βιβλιογραφία που βρήκα εδώ στο φόρουμ).
Καλά τα έχω σκεφτεί ως τώρα, για πείτε εσείς οι πιο παλιοί και έμπειροι!  ;D

Και τώρα, μια κρίσιμη ερώτηση όσον αφορά την ειδική διδακτική, γιατί δεν το' χω πιάσει ακριβώς: εγώ σκέφτομαι να επιλέξω διδακτική Ιστορίας (έχω τελειώσει ιστορία-αρχαιολογία, με ειδίκευση ιστορία. χωρίς αυτό βεβαίως να σημαίνει πως την παίζω και στα δάκτυλα την ιστορία, αλλά τελοσπάντων). Από τα βιβλία του καθηγητή, τα φεκ με τους στόχους, τις οδηγίες του ΠΙ, κλπ, εγώ θα πρέπει να διαβάσω μ ό ν ο τα σχετικά με την ιστορία, ή όλα?? (οεο?)
Και επίσης, ένα βιβλίο του Μπόνια που λέγεται "Εφαρμοσμένη διδακτική της ιστορίας" είναι άραγε καλό και χρήσιμο?  
Ευχαριστώ προκαταβολικά!  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2010, 03:11:41 μμ από mafaldopapo »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2498 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 03:20:59 μμ »
καλα το πας....εισαι σε καλο δρομο....Κουραγιο και καλη δυναμη  ;)

το βιβλιο του Μπονια ειναι του Γατζωτή ?

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2010, 03:24:21 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2499 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 03:33:50 μμ »
Έχω αρχίσει να διαβάζω ιστορία της λογοτεχνίας και διαπίστωσα δυο αντιφάσεις στα βιβλία: α) ότι το αρχαιότερο είδος δημοτικού τραγουδιού είναι οι παραλογές και τα ακριτικά και β) ότι τα ακριτικά έχουν την αρχή τους στον 9ο αιώνα ή στον 10ο. Τι ισχύει τελικά απ΄αυτά;

1) παραλογες το αρχαιοτερο ειδος δημοτικου τραγουδιου.
2) τα ακριτικα εχουν την αρχη τους τον 9ο αι.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mafaldopapo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2500 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 05:01:33 μμ »
το βιβλιο του Μπονια ειναι του Γατζωτή ?

ναι...
εχεις ακούσει κάτι σχετικά?

και όσον αφορά το άλλο μου ερώτημα για τη διδακτική? τελικά, μόνο τα σχετικά με την ιστορία πρέπει να κοιτάξω?

εν τω μεταξύ, αληθεύει πως δεν υπάρχουν βιβλία καθηγητή για ιστορία? ή απλώς φήμες?

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2501 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 05:16:03 μμ »
Συμπληρωνοντας τις παραπανω ερωτησεις,ΜΑΡΚΟ, πιστευεις οτι καποιος ο οποιος θα διαβασει αυτο το εγχειριδιο του Μπονια και τα βιβλια του καθηγητη μπορει να τα καταφερει στη διδακτικη?
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2502 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 06:21:46 μμ »
λοιπον, εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο. και οχι μονο αυτο αλλα διοριστηκαν παιδια που ειχαν διαβασει αυτο το βιβλιο και εδωσαν διδακτικη ιστοριας. Προσεξτε, δεν σημαινει οτι αυτο ειναι το κλειδι για να γραψει καποιος 90+ διδακτικη Ιστοριας. αυτο ειναι ξεκαθαρο πιστευω,
και ο καθηγητης  διδασκει εκει. ειναι πολυ καλος.

για το λυκειο νομιζω πως οχι (δεν υπαρχει βιβλιο καθηγητη), αλλα ας μας πει αλλος συναδελφος αν κανω λαθος.

πρεπει να τα κοιταξεις ολα και φυσικα να μην προετοιμαστεις για μία μονο διδακτικη.Αυτονοητο αυτο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος viviantz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2503 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 06:48:44 μμ »
MARKOS, θα συμφωνήσω μαζί σου.
Εϊναι παγίδα να προετοιμαστείς μόνο για μία διδακτική.
Στον ΑΣΕΠ του 2007 είχα προετοιμαστεί μόνο για ιστορία και την πάτησα κανονικότατα.
Στον ΑΣΕΠ του 2009 διάβασα και για τις τρεις (εμβαθύνοντας λίγο περισσότερο στα αρχαία, τα οποία και επέλεξα τελικά) και δεν διεψεύσθην.  90 ο βαθμός μου.
Πράγματι για τις ιστορίες του λυκείου δεν υπάρχουν βιβλία καθηγητή κι αυτό είναι μεγάλη παγίδα για όποιον επιλέξει τη συγκεκριμένη διδακτική.  Τα βιβλία καθηγητή εχουν πολλά στοιχεία που βοηθούν στο να ανέβει η βαθμολογία.  Αν υπάρχουν, όμως.
Το βιβλίο του Μπόνια για την ιστορία εγώ το ανακάλυψα μετά το διαγωνισμό αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2504 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 07:25:55 μμ »
Για το βιβλίο ιστορίας της Γ' λυκείου γενικής παιδείας υπάρχει βιβλίο καθηγητή.
http://www.pi-schools.gr/content/index.php?lesson_id=8&ep=172&c_id=698

Αποσυνδεδεμένος mafaldopapo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2505 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 01:19:58 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις απαντήσεις!

βασικά, αναρωτιέμαι που πάω να μπλέξω  ???  δεν έχω καμία διδακτική εμπειρία, οπότε η διδακτική με τρομάζει ελαφρώς (καλά, και το γνωστικό με τρομάζει, γιατί εδώ και δυο χρόνια που τέλειωσα τη σχολή δεν έχω καμία επαφή με τα αντικέιμενα και νομίζω πως έχω ξεχάσει τα πάντα...)

προς το παρόν, κοιτάω βιβλιογραφία, προγραμματίζω επισκέψεις σε βιβλιοπωλεία κλπ

ιδωμεν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.