*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 633492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 21, 2007, 03:02:58 μμ »
παιδια εγω σαν καινοθργια στο επαγγελμα επεσα με τα μοθτρα στο φροντιστηριο. πηγα σε μεγαο φροντιστηριο θεσνικης και την πατησα ασχημα. καθηγητες που δεν ηξεραν τι τους γινεται. παραπλανηση στην ειδικη.να μην πς για την αλλαγη της υλης στην ιστορια. ακομη μας περιοριζαν σε σχολικα βοηθηματα αν και εγω διαβαζα τα δικα μου απο τι σχολη.γενικα αποτυχια. δεν αξιζει και τα λεφτα, αλλα κυριως τον χρονο. αν διαβαζαμε ολη αυτην την ωρα αλλα βιβλια θα ειμασταν σε καλυτερη θεση. και πανω απ ολα η κουραση. απο τον απριλη μεχρι οκτωβρη 4 με 8 ωρες στο φροντιστηριο. που κουραγιο για διαβασμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:18 »

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 21, 2007, 03:48:08 μμ »
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ (ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΑΡΧΑΙΩΝ -ΝΕΩΝ ,ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ).ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟΙ Ή ΔΙΟΡΘΩΤΕΣ ΑΣΕΠ ΟΠΟΤΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ  ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΟΥΤΟΥΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ.ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΠΑΔΑΓΩΓΙΚΑ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ CDS.ΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΔΥΣΝΟΗΤΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ.ΑΝ Η ΥΛΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΣΟ ΑΧΑΝΗΣ ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΤΕ ΜΕ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙΤΕ ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΜΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ.

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 21, 2007, 05:55:59 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νέα σ' αυτό το forum, αλλά έχω ενθουσιαστεί με την ιδέα να ανταλλάσσουμε τις απόψεις και τις σκέψεις μας πάνω στο αντικείμενό μας! :D Ανήκω στον κλάδο ΠΕ02 και ευτυχώς στους ευτυχισμένους αυτού του διαγωνισμού που κατάφεραν να περάσουν πάνω από την μπάρα του 841 που ήταν το όριο για τους διοριστέους! Έδωσα δεύτερη φορά και ομολογώ ότι το διάβασμα ήταν αρκετό από τον Αύγουστο και μετά μαζί με δουλειά στο φροντιστήριο και τα ιδιαίτερα! Από τη μικρή μου εμπειρία θεωρώ ότι αυτός ο διαγωνισμός θέλει αρκετές υποχωρήσεις, να αφήσεις κάποιες συνήθειές σου κατά μέρος και να το θες πάρα πολύ να περάσεις στην αντίπερα όχθη.. Όσο για τα φροντιστήρια, επειδή το είχα ψάξει το θέμα, κατάλαβα ότι το προσωπικό διάβασμα είναι ό,τι πολυτιμότερο! Παρ' όλα αυτά πήρα κάποιες σημειώσεις, μερικές και με το αζημίωτο, και βοηθήθηκα σε κανα δυο ερωτήσεις. Αξίζει όμως να σημειώσω ότι δεν ξέρω κανέναν από το φροντιστήριο που να πέρασε.. Άλλωστε νομίζω ότι τα βιβλία που υπάρχουν στο εμπόριο μαζι με τα σχολικά και κυρίως τα βιβλία του καθηγητή (ιδιαίτερα για την ειδική διδακτική) είναι υπέρ αρκετά! Καλή συνέχεια σε όλους σας ! ! !

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 21, 2007, 09:18:04 μμ »
Επειδή δεν έχω τελειώσει το κλασικό, στα αρχαία κ ιδιαίτερα στο άγνωστο έχω πρόβλημα....
Τα φροντιστήρια εμβαθύνουν καθόλου σε άγνωστα κειμενα; Γενικά απο που διαβάσατε για άγνωστο κ πως;
Φετος, που πρωτη φορά έδωσα ΑΣΕΠ, δεν έβαλαν γραμματικη κ συντκτικό στα αρχαία σε σχέση με άλλες χρονιες, αυτο θα ισχυει κ για τους επόμενους;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:18 »

Αποσυνδεδεμένος NASOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 21, 2007, 10:23:25 μμ »

    EVA, η γνὠμη μου εἰναι πως τα φροντιστἠρια δε βοηθἀνε καθόλου. Σκἐψου, πασίγνωστο φροντιστήριο είχε προσλάβει έναν υποψήφιο του ΑΣΕΠ, για να διδάξει άλλους υποψήφιους! ?( όχι στο δικό μας κλάδο). Όσον αφορά το άγνωστο μπορείς μόνη σου να κάνεις εξάσκηση με κάποιες θεματογραφίες. Τώρα γιαγραμματική και συντακτικό θα σε γελάσω.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 21, 2007, 10:29:16 μμ »

    EVA, η γνὠμη μου εἰναι πως τα φροντιστἠρια δε βοηθἀνε καθόλου. Σκἐψου, πασίγνωστο φροντιστήριο είχε προσλάβει έναν υποψήφιο του ΑΣΕΠ, για να διδάξει άλλους υποψήφιους! ?( όχι στο δικό μας κλάδο). Όσον αφορά το άγνωστο μπορείς μόνη σου να κάνεις εξάσκηση με κάποιες θεματογραφίες. Τώρα γιαγραμματική και συντακτικό θα σε γελάσω.
Σοβαρά; Όσο πάω κ απομακρύνομαι απο την ιδέα του φροντιστηρίου...
Θα ψάξω για θεματογραφίες,αν έχει κανεις να προτείνει κάτι καλό ας το κάνει....είμαι άσχετη!

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 22, 2007, 02:06:45 πμ »
EVA, και γω συμφωνώ ότι το φροντιστήριο δεν είναι λύση!! Να φανταστείς πολύ μεγάλο φροντιστήριο πρότεινε σε φίλη μου να διδάξει Ιστορία, ενώ η ίδια έχει παρατήσει τελείως τον κλάδο μας και μάλιστα το σκεφτόταν να δεχθεί... Επείδη ήμουν περίεργη και ευτυχώς είχα γνωριμίες πήγα δοκιμαστικά να παρακολουθήσω δυο - τρεις ώρες για κάθε μάθημα και είχα απογοητευτεί που σπατάλησα τον χρόνο μου! Απορούσα που όλοι εκείνοι οι συνάδελφοι δεν έβλεπαν ότι όλες εκείνες οι ώρες ήταν ανούσιες και μάλιστα τις πλήρωναν αδρά... Έπρεπε να ετοιμάζουν εργασίες που κανένας δε διόρθωνε, έγραφαν διαγωνίσματα με ερωτήσεις που ήταν τελείως απομακρυσμένες από την όλη φιλοσοφία του διαγωνισμού! Γνώμη μου είναι να διαβάσεις μόνη σου (η βιβλιογραφία που προτείνεται και από τους υπόλοιπους συναδέλφους πιο πάνω είναι αρκετά καλή) και αν γνωρίζεις κάποιον που να κάνει φροντιστήριο να πάρεις κάποιες σημειώσεις, αλλά και αυτό χωρίς να είναι απαραίτητο... Κάθε αρχή και δύσκολη! Διαβάζοντας σιγα-σιγά μπαίνεις στην όλη φιλοσοφία και από μόνη σου θα καταλάβεις που θα υπάρχουν τυχόν κενά που θα χρειαστεί να καλύψεις ! !

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 22, 2007, 11:00:39 πμ »
Σε φροντιστήριο έχουν προτείνει και σε εμένα να διδάξω αρχαία!!Δεν έχω μεταπτυχιακό-διδακτορικό,ένα πτυχίο μόνο της κλασικής κατεύθυνσης.Δεν ξέρω αν βοηθούν,αλλά ακόμα κι αν αποφασίσεις να πας σε φροντιστήριο, πρέπει να το ψάξεις πολύ, γιατί πολλά είναι αρπαχτές. Όσον αφορά τα αρχαία,ξεκίνα αυτό που έκανες στο Λύκειο:επεξεργάσου κείμενα από θεματογραφίες.Σχετικά με τη γραμματική και το συντακτικό,είτε τα ζητήσουν στον επόμενο είτε όχι, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να τα ξέρεις.Άλλωστε, όταν διδάξεις, αναγκαστικά θα τασ κάνεις επανάληψη.Δε χάνεις τίποτα να τα κάνεις από τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 22, 2007, 11:26:47 πμ »
Καλημέρα....
Ευχαριστώ για τις συμβουλές...
Απο οτι κοιτούσα χθες στην ιστοσελιδα του Μπόνια είναι τρελά τα λεφτά....τρελά όμως...
Πάντως ανέφερε τα όνοματα τον επιτυχόντων φιλολόγων που ήταν απο το φροντιστήριο του κ ήταν 144 άτομα!!!
Τέραστιος αριθμός....είναι άραγε αλήθεια ή είναι όπως πηγαίναμε φροντιστήριο στις πανελλήνιες κ όταν βγαίναν τα αποτελεσματα μας θυμόταν φροντιστήρια στα οποία ημασταν μαθητες στην  Α λυκείου;

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 22, 2007, 01:00:34 μμ »
καλημερα,θα αου προτεινα να δεις τη θεματογραφια του κωνσταντινιδη.δεν ειναι πολυ ευκολη αλλα ουτε και πολυ δυσκολη.μαλιστα κατοπιν εορτης ανακαλυψα εκει και το αγνωστο του φετινου ασεπ.μου φαινεται καλη και ξεπερνα λιγο το σχολικο επιπεδο αγνωστου

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 22, 2007, 03:40:21 μμ »
xarakara, μήπως μπορείς να μας πεις εκδόσεις για τη συγκεκριμένη θεματογραφία, υπάρχουν απαντήσεις και περαιτέρω ασκήσεις; είσαι η τυχερή του φετινού Ασέπ;
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 22, 2007, 04:15:04 μμ »
 Γεια σας. Εδωσα κι εγώ στον ασεπ χωρίς να διαβάσω καθόλου. Σκεφτομαι όμως να προσπαθήσω για τον επόμενο διαγωνισμό. Διάβασα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τις συμβουλές σας και πιστεύω ότι με βοήθησαν πολύ γιατί ήμουν στα χαμένα! Θέλω να σας ρψτήσω για το βιβλίο του καθηγητή, από πού μπορώ να το πάρω; Μου είπαν ότι δεν το δίνουν στα σχολεία. Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε;
   

Αποσυνδεδεμένος marika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 22, 2007, 04:52:52 μμ »
ariadni,μπορείς να τα βρείς είτε από κάποιον γνωστό σου που δουλεύει σε σχολείο(αφού τα μοιράζουν στους καθηγητές των σχολείων) είτε μπορείς να τα βρείς σε φωτοτυπεία.Εγώ τα βρήκα σ'ένα φωτοτυπείο στην Ακαδημίας.
''Nobody expects the Spanish Inquisition''

Αποσυνδεδεμένος NASOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 22, 2007, 05:01:45 μμ »


   Κι εγώ είδα σε ιστοσελίδα γνωστού φροντιστηρίου ότι από τους 88 διοριστέους θεολόγους οι 24 παρακολούθησαν μαθήματα στο φροντιστήριο αυτό! Μάλλον μας δουλεύουν!   Γι'αυτό μην εμπιστεύεστε τα φροντιστήρια. Εξάλλου, είμαστε καθηγητές. Τι παραπάνω γνωρίζουν όσοι διδάσκουν εκεί? Δείτε το και λίγο εγωιστικά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.