*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 637695 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 11:39:52 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον.Εμένα η καταγωγή μου από τη μητέρα μου είναι από την καμμένη Ηλεία και ο μπαμπάς μου είναι από Πύργο Δυρού Λακωνίας.Και γω είμαι πολύ περήφανη για την καταγωγή μου .Εσύ δίνεις πρώτη φορά ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:35 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 12:12:25 πμ »
Δυο φορες αποτυχουσα( και τις 2 στη Α θεματικη)! Μετα απο 15 χρονια στην εκπαιδευση με δυο πτυχια και ενα μεταπτυχιακο καποιοι θεωρουν οτι ειμαι εντελως άχρηστη και προσπαθουν να με κανουν το πιστεψω αλλα εγω αντιστεκομαι ηρωικα. :'( Ενεκα η καταγωγη βλεπεις.  :)

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 04:04:15 μμ »
Λιγα τα λογια για τους Μαυρομιχαλαιους   :D :D :D Γιατι θα με πιασει το Μανιατικο!!! ;D ;D ;D ;D

Μήπως είσαι από Μάνη;Πώς τέτοιαυποστήριξη στους Μαυρομιχαλαίους;Εγώ ζω Αθήνα αλλά κατάγομαι από Μάνη .Είμαι δύο φορές επιτυχούσα μή διοριστέα .Κάτι άλλο γιατί έφυγα από το θέμα .Έχει κυκλοφορήσει στο εμπόριο το βιβλίο Ιστορία της Αρχαίας ελληνικής Γραμματείας; :-*

Το ψάχνω κι εγώ εναγωνίως γιατί θέλω να ξεκινήσω από εκεί διάβασμα για τη γραμματολογία. Μέχρι και τη Δευτέρα δεν υπήρχε στην Αθήνα, ούτε στον Πατάκη ούτε στον Παπασωτηρίου και φαντάζομαι αφού δεν το είχαν αυτοί δε θα το είχαν και οι υπόλοιποι. Εγώ πάντως λέω να μην περιμένω άλλο και να το εκτυπώσω μόνη μου, αφού το έχω κατεβάσει από το ΠΙ. Έχω πει και σε ένα βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου να μου τηλεφωνήσει όταν το φέρει αλλά ακόμα τίποτα.
Μιας και το ανέφερες, να πω ότι από μια ματιά που του έριξα όταν το κατέβασα μου φάνηκε αρκετά καλό. Έχω σκοπό βέβαια να διαβάσω μετά συμπληρωματικά και Romillly. Επίσης η απάντηση για τη μέθοδο του Ηροδότου που είχε πέσει ως πολλαπλής επιλογής (ερ.10) στον ΑΣΕΠ απαντιέται καθαρά από το βιβλίο αυτό. Το πιο πιθανόν είναι να είναι τυχαίο βέβαια, αλλά γιατί να μην το πούμε;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 04:19:00 μμ »
Και στον Πειραια που το ψαχνω εγω παλι δεν το βρίσκω. το κατέβασα απο το Π.Ι. και αρχισα να το διαβάζω απο κει. ειναι παρα πολυ καλό αλλα εχει και καποια κενά. Προτείνω να διαβάσουμε και τις εισαγωγές απο τα επιμέρους σχολικα βιβλία.ειναι πιο αναλυτικές και εχουν βαλει και απο εκει.μια ερωτηση για τη γλωσσα του Ομήρου ηταν απο το σχολικο της Ιλιάδας (στην εισαγωγή).
παντως εγω θα αρκεστώ α) στο σχολικο "ιστορια της αρχαιας ελληνικής γραμματείας", β) στις εισαγωγές ολων των σχολικών γυν-λυκείου ,γ)στο γλωσσαρι ή λεξικο εννοιων που εχουν μεσα τα σχολικά-στο τελος του βιβλίου π.χ στην αντιγονη και δ) στο λεξικο αρχαιων ελληνικών όρων του Κακριδη. Αυτά! καλη δύναμη σε όλους μας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:35 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 04:31:05 μμ »
Η δέκατη ερώτηση πολλαπλών αρχαίων απαντιέται ξεκάθαρα και στον Κακριδή 'Αρχαία Ελλ. Γραμματολογία': "Πάνω απ' όλα όμως, το υλικό της συγγραφής, τόσο οι εθνογραφικές και οι ιστορικές πληροφορίες όσο και οι ποικίλες διηγήσεις (νουβέλες, θαύματα, όνειρα, ανέκδοτα) που ο Ηρόποτος χαιρόταν να παρεμβάλλει στην Ιστορία του, προέρχονταν από τα όσα άκουσε ρωτώντας τον έναν και τον άλλον- λόγια που δεν ήταν πάντα εύκολο ή δυνατό να επιβεβαιωθούν. Έτσι, το έργο περιέχειε και ανεξακρίβωτες κι αβάσιμες καμιά φορά πληροφορίες..."

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 06:03:39 μμ »
Πάντως, σχετικά με την 10η ερώτηση του διαγωνισμού στ' αρχαία, αν κάποιος βασιζόταν σε αυτά που γράφει ο Γεωργοπαπαδάκος στην ελληνική γραμματολογία του θα μπερδευόταν, καθώς στη σελ. 187 του εγχειριδίου του αναφέρονται πασιφανώς τα εξής:

"Ο Ηρόδοτος χρησιμοποίησε πηγές γραπτές και προφορικές . Οι γραπτές του πηγές είναι......." 

και πιο κάτω: "Προπάντων όμως χρησιμοποίησε πηγές προφορικές.  Παντού , όπου πέρασε , μάζεψε τις παραδόσεις που κυκλοφορούσαν και τις κατέγραφε με επιμέλεια κτλ κτλ..."

Δηλ. αυτό που αποκομίζει κανείς διαβάζοντας το συγκεκριμένο κεφ. είναι ότι η έμφαση δίδεται στις πηγές γραπτές και προφορικές ως υλικό που χρησιμοποιούσε ο Ηρόδοτος . Άρα ήταν λίγο συγκεχυμένο...

Αλλά και η άλλη ερώτηση που είχε να κάνει αν θυμάμαι καλά με το κύκλιο έπος Αιθιοπίς δεν απαντιέται στο βιβλίο του Γεωργοπαπαδάκου καθώς η μοναδική αναφορά για το εν λόγω έπος γίνεται στη σελ. 52 , όπου αναφέρεται το εξής: "2) Αιθιοπίς, συνέχεια της Ιλιάδος, έργο πιθανόν του Αρκτίνου του Μιλήσιου".

Θεωρώ πιο αναλυτική και κατατοπιστική τη γραμματολογία του Κακριδή και σίγουρα το νέο βιβλίο (σχολικό) που σύντομα θα κυκλοφορήσειι. Γνώμη μου: μην αναλωθείτε στο να διαβάσετε τη γραμματολογία του Γεωργοπαπαδάκου - χίλιες φορές LESKY.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος elenik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 12:54:36 πμ »
"Το ψάχνω κι εγώ εναγωνίως γιατί θέλω να ξεκινήσω από εκεί διάβασμα για τη γραμματολογία. Μέχρι και τη Δευτέρα δεν υπήρχε στην Αθήνα, ούτε στον Πατάκη ούτε στον Παπασωτηρίου και φαντάζομαι αφού δεν το είχαν αυτοί δε θα το είχαν και οι υπόλοιποι. Εγώ πάντως λέω να μην περιμένω άλλο και να το εκτυπώσω μόνη μου, αφού το έχω κατεβάσει από το ΠΙ. Έχω πει και σε ένα βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου να μου τηλεφωνήσει όταν το φέρει αλλά ακόμα τίποτα."

Καλημέρα. Να ενημερώσω οτι στη συντριπτική πλειοψηφία των σχολείων που φοιτούν οι μαθητές μου (μένω στα δυτικά προάστια) τα βιβλία ΔΕΝ έχουν διανεμηθεί ακόμη. Μάλιστα, ειδικά στη Γ΄ λυκείου, οι καθηγητές προκειμένου να ξεκινήσουν τα μαθήματα (στην περιοχή των Αχαρνών) βγάζουν φωτοτυπίες τα βιβλία λογοτεχνίας κατεύθυνσης  και γνωστό αρχαίων. Οπότε το να τα βρούμε εμείς στο εμπόριο οποιοδήποτε βιβλίο είναι μάλλον όνειρο θερινής νυκτός. Όλα αυτά με τις ευλογίες των βουλευτών και υπουργών που προεκλογικά δήλωναν με περισσό θράσσος πως "προτεραιότητα στο εθνικό τυπογραφείο έχουν τα προγράμματα των κομμάτων και τα ψηφοδέλτια". Και μή χειρότερα !!!!
αιεν αριστεύειν

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 12:09:13 μμ »
Καλημέρα!

Σκέφτομαι να δωσω διδακτικη στα νεα και εχω την εξης απορια: πρεπει να διαβασουμε ολα οσα εχουν ολα τα βιβλια λογοτεχνιας και εκθεσης η μονο αυτα που ειναι μεσα στην ύλη?

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:16:17 μμ »
Αγαπητή Sirina,

Η συμβουλή μου είναι τα σχολικά γενικότερα και όχι μόνο στα νέα να τα κάνεις φύλλο και φτερό. Βέβαια για το μάθημα της διδακτικής σε οποιοδήποτε μάθημα θα πρέπει απαραιτήτως να διαβάσεις τις σχετικές οδηγίες του Π.Ι. (θα τις βρεις στο αντίστοιχο site) και τα αντίστοιχα βιβλία του καθηγητή. Οπωσδήποτε να γνωρίζεις το γενικό σκοπό διδασκαλίας των ΚΝΛ και Έκφρασης - Έκθεσης καθώς και τους ειδικότερους στόχους που έχουν τεθεί για τα εν λόγω μαθήματα, έτσι όπως δίδονται από το υπουργείο.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:25:33 μμ »
Μαριον,

αυτα που λες σκοπευα να κανω αλλα δεν εχω καταλαβει αν πρεπει να διαβασω πχ απο την λογοτεχνια μονο τα 20 συγκεκριμενα ποιηματα της υλης να διαβασω η ολο το βιβλιο απο την αρχη ως το τελος.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:35:29 μμ »
Sirina,

θεωρώ πως την προσοχή σου ασφαλώς θα την δώσεις στα εντός ύλης κείμενα αλλά καλόν είναι κατά την άποψή μου να ρίξεις έστω μια ματιά και στα υπόλοιπα. Εξάλλου κάποια απ'αυτά ίσως χρειαστούν για το γνωστικό, όπου ως συνήθως βάζουν τη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας - όπου βλέπεις σημείωση ή υποσημείωση μην προσπερνάς αλλά ρίξε τους μια ματιά. Καλόν είναι να μην κάνεις αποσπασματικό διάβασμα αλλά αφού έχεις αποφασίσει ήδη για διδακτική συνδύασε το διαβασμά σου, ώστε γνωστικό και διδακτική να συνδέονται όπως και θα πρέπει και όχι να είναι αποκομμένα το ένα απ'το άλλο. Βέβαια αυτή είναι η δική μου άποψη. Ελπίζω να βοήθησα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:48:47 μμ »
Παιδιά, για ποια ύλη των νεων μιλάτε? εχει βγει η ύλη για τον επόμενο ασεπ?
Εγω παντως στην περσινή υλη διαβασα,οσο αφορα τα νεα, για μεν την ιστορια ν/ελλ.λογοτεχνιας τις εισαγωγες των σχολικων και την ιστορια της νεας ελλ.λογοτεχνιας του γυμνασιου, για δε την ειδικη διδακτικη ολα τα κειμενα με τις σημειώσεις τους που αναφέροναταν στα συγκεκριμένα εργα και στους συγκεκριμένους συγγραφεις που ειχαμε στην ύλη και που περιέχονταν στα σχολικα γυμν-λυκειου καθως και τα αντίστοιχα απο το βιβλιο του καθηγητή. εγραψα 73.50 γνωστικο και 65.50 διδακτικη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 03:40:08 μμ »
Μάρκο,

διευκρινίζω ότι όταν λέω εντός ύλης εννοώ βάσει της τελευταίας ύλης που αφορά στο διαγωνισμό του 2006. Εννοείται σαφώς πως η συγκεκριμένη ύλη δεν αποτελεί πανάκεια και ενδεχομένως να τροποποιηθεί εν μέρει τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στους πεζογράφους - ποιητές που θα περιλαμβάνονται στον επόμενο διαγωνισμό. Ωστόσο, για κάποιον που έχει ξεκινήσει ήδη να διαβάζει, η περσινή ύλη αποτελεί ένα σημείο αναφοράς.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #335 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 04:25:07 μμ »
Ναι marion,συμφωνώ αλλα γιατι να διαβάζει κανεις πραγματα που δεν ξερει αν θα ειναι σίγουρα στην υλη ενω θα μπορούσε να διαβάζει τα "στανταρ" ιστορια νεοελλ.λογοτ. ή αρχαια ελλ. γραμματεια κλπ. Ολοι μας απο τα σίγουρα ξεκινάμε και μεχρι να τα τελειώσουμε θα εχει βγει και επισημα η υλη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.