*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ  (Αναγνώστηκε 21675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:26:29 μμ »
Εν κατακλείδι,προσωπικά εμπιστεύομαι ασυζητητί, τόσο τη δημόσια παιδεία όσο και τη δημόσια υγεία.-

Εγώ πάλι κανένα από τα δύο! Όσες φορές πήγα σε γιατρό του ικα ή δημόσιο επιδεινώθηκε το οτιδήποτε είχα και κινδύνεψε σοβαρά η ευημερία μου και η ζωή μου!Φίλη μου παρα τρίχα δεν έχασε τη ζωή της γεννώντας σε δημόσιο νοσοκομείο, καθώς την είχαν στο περίμενε 8 ολόκληρες ώρες να ουρλιάζει λόγω έλλειψης προσωπικού και τελικά ξέχασαν τον πλακούντα μέσα της μετά τη γένννα... φρίκη :P
Η εμπειρία σου από το ιασω είναι κατανοητή καθώς όσες από επαρχία πηγαίνουν στο νοσοκομείο και όχι σε συγκεκριμένο γιατρό καταλήγουν στους εμπόρους του μαγαζιού!
Για τα δημόσια σχολεία δεν θα επεκταθώ διότι γνωρίζω το χάλι εκ των έσω, πολύ κρίμα γιατί οι εκπαιδευτικοί είναι καλύτεροι από των ιδιωτικών μακράν...



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:31:36 μμ »
Μήπως έχει κάποια εμπειρία από Open Plan School;
Ο διαχωρισμός σε ομάδες των παιδιών ανάλογα με τις δραστηριότητες, χωρίς να έχουν μια τάξη αλλά να κυκλοφορούν... Πώς λειτουργεί στην πράξη;
Δεν έχω διαβάσει και τόσο καλές κριτικές.Τα παιδιά αποσυντονίζονται και επικρατεί ένα ψιλοχάος....Αν υπάρχει στην Ελλάδα,δεν ξέρω ίσως τολμούν κάποιοι...Σαφώς το να εργάζονται τα παιδιά σε ομάδες είναι κάτι που αποτελεί βασικό σημείο του σημερινού αναλυτικού,αλλά το συγκεκριμένο είναι λίγο παρακινδυνευμένο......

Ναι, αν και προβάλλεται ως πρωτοποριακή μέθοδος προϋποθέτει πολύ καλή προσαρμογή στο περιβάλλον όλων των παιδιών που μάλλον είναι λάθος να θεωρείται δεδομένη... η ξένη βιβλιογραφία πάντως είναι αντιφατική για τα αποτελέσματα και υποθέτω ότι οι δασκάλες δεν έχουν εμπειρία ή σεμιναριακή έστω εκπάιδευση για να ξεπεράσουν τους σκοπέλους κατά συνέπεια μάλλον σε αποδιοργάνωση παραπέμπει το μοντέλο αυτό. Ίσως βέβαια είναι ένα καλό διαφημιστικό κόλπο για τους Αγγλομανείς γονείς...

Αποσυνδεδεμένος Sunnie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 26, 2011, 04:23:09 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Έχει ανοίξει μία πολύτιμη συζήτηση τόσο για τους  γονείς όσο και για υποψήφιους εργαζόμενους! Απλώς θέλω να επισημάνω το εξής και αν κάνω λάθος διορθώστε με: το προσωπικό των δημοτικών παιδικών σταθμών προσλαμβάνεται μέσω ΑΣΕΠ και συγκεκριμένα για συμβασιούχους μέσω αίτησης υποψηφιότητας ΣΟΧ Δ ξέρω τη διαδικασία της μονιμοποίησης αλλά σίγουρα το προσωπικό των δημοτικών παιδικών σταθμών έχει τα απαιτούμενα προσόντα (ΠΕ ή ΤΕ) ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες των παιδικών σταθμών για να προσλήφθει.
 Ακόμη για μην μπερδευόμαστε οι Μονάδες Φροντίδας, Προσχολικής Αγωγής και Διαπαιδαγώγησης όπως ονομάζονται στο Κανονισμό Λειτουργίας ιδιωτικών παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών (ΦΕΚ Β645/1997) που θα βρείτε εδώ http://www.greekschools.net/index.php?option=com_content&view=article&id=56%3A2011-02-06-18-50-33&catid=34%3A2011-01-04-20-47-06&Itemid=60&limitstart=2 διακρίνονται σε α)βρεφικούς σταθμούς για βρεφη από 2 μηνών εώς 2,5 ετών β) Παιδικούς σταθμούς με παιδιά από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στο δημοτικό σχολείο και γ) Βρεφονηπιακούς Σταθμούς που περιλαμβάνει παιδιά από 2 μηνών μέχρι ηλικία εγγραφής τους στο δημοτικό σχολείο.
 Όπως είναι προφανές οι Παιδικοί και οι Βρεφονηπιακοί Σταθμοί αφού περιλαμβάνουν και παιδιά νηπιακής ηλικίας (2,5-5,5 ετών περιπού) χρειάζονται και νηπιαγωγούς. Στο ΦΕΚ αυτά τα λέει ξεκάθαρα στο 'Αρθρο 7. Μάλιστα το ΦΕΚ ορίζει έναν νηπιαγωγό ανά 25 νήπια. Ωστόσο αν κοιτάξετε το ΦΕΚ θα δείτε ότι οι Νηπιαγωγοί μπορύν να είναι αποφοίτοί ΑΕΙ ΝΗπιαγωγών αλλά και πτυχιούχοι ΤΕΙ Βρεφονηπιοκομίας, Οικιακής Οικονομίας ή Κοινωνικής Εργασίας και ελλέιψει αυτών πτυχιούχοι ιδιωτικών σχολών βρεφονηπιοκομίας και Τεχνικών Λυκείων με κατεύθυνση βρεφονηπιοκομίας. Αυτή είναι η πραγματικότητα για το προσωπικό σε ιδιωτικούς παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς. Ανάλογα στους βρεφικούς σταθμούς το προσωπικό είναι  1 βρεφοκόμος ανά 8 βρέφη, πτυχιούχο ΤΕΙ βρεφοκομίας ή Μαιευτικής κλπ. Ο Διευθυντης ο οποίας είναι είσης πτυχιούχος ανάλογα με τον τύπο της Μονάδας είναι υπεύθυνος για την πρόσληψη του προσωπικού και υποβάλλλει βεβαιώση πρόσληψης με τα σχετικούς τίτλους σπουδών στη Νομαρχία στη Διεύθυνση Κοινωνικοής Πρόνοιας.
Επομένως ένας νόμιμος ιδιωτικός σταθμός πρέπει να έχει όλα αυτά και άλλα πολλά σχετικά με τον χώρο, τα τραπεζοκαθίσματα κλπ. που αναφέρονται στο ΦΕΚ. ΟΚ
Εγώ λοιπόν ρώτησα: είναι ο Π.Α.Σ.Ι.Π.Σ το αρμόδιο όργανο που πιστοποιεί όλα αυτά και μόνο οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί -μέλη του είναι καθ'ολα νόμιμοι; Επειδή ακόμη αυτό δεν έχω καταλάβει και επειδή έχω παραξενευέί που σε μία πολη όπως αυτή που ζώ ο Π.Α.Σ.Ι.Π.Σ έχει μόνο 5 παιδικούς σταθμούς καταχωρημένους στην ιστοσελίδα του και δε ξερω αυτό τι σημαίνει γιατι δεν εχω καταλάβει αν είναι το αρμοδιο οργανο για τη νομιμοτητα των ιδιωτικών σταθμών ή αν απλώς "εγγυαται" μία καλύτερη ας πουμε παροχη υπηρεσιων μεσω των σταθμων αυτο που θα κάνω και προτεινω και σε όσους έχουν σχετικές απορίες είναι να απευθυνθώ στη διευθυνση Κοινωνικής Πρόνοιας στην Περιφερειά μου και να ρωτήσω...

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:36:21 μμ »

Η εμπειρία σου από το ιασω είναι κατανοητή καθώς όσες από επαρχία πηγαίνουν στο νοσοκομείο και όχι σε συγκεκριμένο γιατρό καταλήγουν στους εμπόρους του μαγαζιού!


Sorry, δεν έγινα κατανοητή.Σε συγκεκριμένο γιατρό πήγαινα.Κάθε 2-3 εβδομάδες τον επισκεπτόμουν στο ιδιωτικό του ιατρείο στην Αθήνα.
Απλά αυτός συνεργαζόταν μόνο με το Ιασώ.Εκεί έκανε τις γέννες του.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 11:42:38 μμ από alexel »
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:50:25 μμ »
Να ρωτήσω κάτι και εγώ ως μαμά; Στο link που παραθέσατε βρήκα τον ιδιωτικό σταθμό που με ενδιαφέρει, γιατί σκέφτομαι να γράψω το παιδί μου, αλλά γράφει μόνο το νηπιαγωγείο. Αυτό τι σημαίνει, ότι είναι εγκεκριμένο το νηπιαγωγείο του και όχι ο βρεφονηπιακός του; ???

Το ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ. Και να προσθέσω ότι το τηλ που παρατίθεται στο link δε λειτουργεί, οπότε πώς μπορούμε να το μάθουμε;

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:42:11 πμ »
Να ρωτησω και εγω κατι: Μου ειπαν οτι στους παιδικους σταθμους της Αθηνας κυριως τα περισσοτερα παιδια ειναι αλλοδαπων επειδη κατι παιζει με προγραμμα ΟΑΕΔ και επιδοτησεις και οτι ολες σχεδον οι ενστασεις ειναι απο Ελληνες. Εγω καταλαβα οτι για καποιο λογο τα προτιμουν. Ξερει κανεις τιποτε? Επαναλαμβανω: μου το ειπαν, δεν το ακουσα η ιδια ???
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.