*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ  (Αναγνώστηκε 21708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:11:36 πμ »
Δηλαδή για να καταλάβω (πέρα από τα εργασιακά των νηπιαγωγών που είναι απόλυτα σεβαστά βεβαίως) εαν ο παιδικός σταθμός είναι στην πασιπς με εξασφαλίζει ότι δεν θα είναι το παιδί σε ένα τμήμα με μια κοπέλα εντελώς ανειδίκευτη ή απόφοιτη ιεκ!;;; Θα είναι είτε βρεφονηπιοκόμος τει ή αει;;;

Στους δημοτικούς φαντάζομαι ότι έχουν σίγουρα κάποιο δίπλωμα αν και συχνά είναι πρωτάρες που κάνουν την πτυχιακή τους... Βέβαια εκεί είναι πλέον από πέρυσι 30-40 παιδιά ανά τμήμα :P

Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;

Ειλικρινά πάντως έχω απηυδύσει από τις δωρεάν παροχές του Ελληνικού κράτους στους πολίτες που φορολογούνται και πληρώνουν απίστευτες εισφορές και κρατήσεις για δωρεάν παιδεία, υγεία... Όταν προκύπτει σοβαρό πρόβλημα υγείας είναι εντελώς αστείο να διανοηθείς ότι θα απευθυνθείς σε γιατρό του ικα ή του δημοσίου, εκτός κι αν έχεις περίσσευμα χρόνου και ψυχικής δύναμής :P Όταν πρέπει να στείλεις το παιδί στο σχολείο (εκτός από την απίθανη περίπτωση να μένεις δίπλα σε κάποιο στοιχειωδώς αποδεκτό δημόσιο) πάλι πρέπει να ψάξεις για ιδιωτικό!!!!!! Έλεος πια :P Με τόσες κρατήσεις τόσα χρόνια θα πρεπε να έχω δωρεάν περίθαλψη και παιδεία στα ακριβότερα ιδιωτικά στο διηνεκές....
Sec,οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί είναι μακράν καλύτεροι από κάποιους ιδιωτικούς.Και με προσωπικό εξειδικευμένο.Υπάρχουν βέβαια και ιδιωτικοί πολύ χλιδάτοι,με φανταστικές εγκαταστάσεις που ντρέπεσαι να πατήσεις...αλλά εκεί το κόστος φτάνει στο θεό!Δωρεάν παροχές;;;Χαχαχαχ..Καλό!
Να προσθέσω βέβαια ότι φέτος ειδικά-με την αγαπημένη υπουργό και την εκλεκτή κυβέρνηση που μας έχει κόψει τα πάντα-πάρα πολλά παιδάκια θα μείνουν εκτός δημοτικών παιδικών,λόγω έλλειψης προσωπικού.....και οι γονείς στην απελπισία.....ειδικά όσοι δεν έχουν παππού-γιαγιά κοντά.
Γνώμη μου:Ψάξε πρώτα δημοτικούς παιδικούς σταθμούς.Μπορεί να έχουν 30+παιδάκια,αλλά έχουν βοηθό(ιεκ)στις τάξεις.Και παρέχουν όσα πρέπει.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:51:27 πμ »
Lila συμφωνώ ότι κάποιοι δημοτικοί είναι καλύτεροι από πολλούς ιδιωτικούς, παρόλα αυτά 30-40 παιδιά ανά τμήμα παραπέμπει σε φύλαξη και τπτ περισσότερο! Κι επειδή παππούς+γιαγιά υπάρχουν προτιμώ να παρκάρω σε αυτούς το παιδί παρά σε έναν χώρο που δεν έχουν αρκετά χρήματα ούτε για το φαγητό των παιδιών με μια τρελαμένη κοπέλα που ενώ κάνει πρακτική της έχουν φορτώσει να προσέχει 40 παιδιά!!!!! :P Ο ιδιωτικός βέβαια είναι ιδανική λύση αν γίνεται σωστή δουλειά δηλ. κατ' εμε:
αν έχει μέχρι 15 παιδιά ανά τμημα το πολύ
αν αποδεδειγμένα κάνουν δραστηριότητες που μπορώ να επιβεβαιώσω
αν ενημερώνουν γραπτά για το πόσο έφαγε κάθε μέρα
αν ενημερώνουν γενικά για το παιδί σε τακτική βάση
αν έρχεται στο σπίτι με χαμόγελο και κάνει φιλίες

Οι χλιδάτες εγκαταστάσεις δεν με χαλάνε αν και δεν αποτελούν πρωταρχικό κριτήριο. Όμως η αθλιότητα που επικρατεί κατά κόρον σε πολλούς δημοτικούς και αρκετούς ιδιωτικούς (1 σαραβαλιασμένη τσουλήθρα και 1 άθλιο σκάμμα μέσα σε 1 αποψιλωμένο χώρο χωρίς ίχνος πράσινου ή μια άθλια πράσινη μοκέτα σε όλη την αυλή) με καταθλίβει :P

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 25, 2011, 01:04:54 πμ »
Lila συμφωνώ ότι κάποιοι δημοτικοί είναι καλύτεροι από πολλούς ιδιωτικούς, παρόλα αυτά 30-40 παιδιά ανά τμήμα παραπέμπει σε φύλαξη και τπτ περισσότερο! Κι επειδή παππούς+γιαγιά υπάρχουν προτιμώ να παρκάρω σε αυτούς το παιδί παρά σε έναν χώρο που δεν έχουν αρκετά χρήματα ούτε για το φαγητό των παιδιών με μια τρελαμένη κοπέλα που ενώ κάνει πρακτική της έχουν φορτώσει να προσέχει 40 παιδιά!!!!! :P Ο ιδιωτικός βέβαια είναι ιδανική λύση αν γίνεται σωστή δουλειά δηλ. κατ' εμε:
αν έχει μέχρι 15 παιδιά ανά τμημα το πολύ
αν αποδεδειγμένα κάνουν δραστηριότητες που μπορώ να επιβεβαιώσω
αν ενημερώνουν γραπτά για το πόσο έφαγε κάθε μέρα
αν ενημερώνουν γενικά για το παιδί σε τακτική βάση
αν έρχεται στο σπίτι με χαμόγελο και κάνει φιλίες

Οι χλιδάτες εγκαταστάσεις δεν με χαλάνε αν και δεν αποτελούν πρωταρχικό κριτήριο. Όμως η αθλιότητα που επικρατεί κατά κόρον σε πολλούς δημοτικούς και αρκετούς ιδιωτικούς (1 σαραβαλιασμένη τσουλήθρα και 1 άθλιο σκάμμα μέσα σε 1 αποψιλωμένο χώρο χωρίς ίχνος πράσινου ή μια άθλια πράσινη μοκέτα σε όλη την αυλή) με καταθλίβει :P
Να προσθέσω και το τσεκάρισμα σε όλους τους χώρους,γιατί σε μερικούς ιδιωτικούς έτσι και τους πας το υγειονομικό......τους έκλεισαν μέσα για τα καλά!Δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο που περιγράφεις σε δημοτικό παιδικό.Ήμουν 3 χρόνια συμβασιούχος σε δημ.παιδικό και είχα 17 παιδάκια σε ένα περιβάλλον εξαιρετικό.(ναι πέρασα και από 'κει).Στον ιδιωτικό πάλι,όλα ήταν χάλια....Εξαρτάται όμως.Αυτές οι 4 προϋποθέσεις είναι βασικές,συν αυτή που σου είπα....Σε κάθε περίπτωση,βοηθάει πολύ που είσαι εκπαιδευτικός και μητέρα και κατανοείς κάποια πράγματα και κατά συνέπεια να τα απαιτείς...Αν έκαναν όλες έτσι οι μαμάδες,θα είχαμε πολλές θέσεις εργασίας κερδισμένες και πολλούς ιδιοκτήτες παιδικών στο αυτόφωρο!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 25, 2011, 01:22:38 πμ »
Να προσθέσω και το τσεκάρισμα σε όλους τους χώρους,γιατί σε μερικούς ιδιωτικούς έτσι και τους πας το υγειονομικό......τους έκλεισαν μέσα για τα καλά!

Εννοείς ότι στην 1η επίσκεψη ζητάς να δεις όλους τους χώρους σπιθαμή προς σπιθαμή... και το απαιτείς! Λίγο δύσκολο γιατί μπορέι να προφασιστούν κάτι για να σε αποτρέψουν αλλά μπορεί να το προσπαθήσει κανείς... σε ευχαριστώ για τη συμβουλή ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 25, 2011, 01:31:50 πμ »
Να προσθέσω και το τσεκάρισμα σε όλους τους χώρους,γιατί σε μερικούς ιδιωτικούς έτσι και τους πας το υγειονομικό......τους έκλεισαν μέσα για τα καλά!

Εννοείς ότι στην 1η επίσκεψη ζητάς να δεις όλους τους χώρους σπιθαμή προς σπιθαμή... και το απαιτείς! Λίγο δύσκολο γιατί μπορέι να προφασιστούν κάτι για να σε αποτρέψουν αλλά μπορεί να το προσπαθήσει κανείς... σε ευχαριστώ για τη συμβουλή ;)
Ναι εννοείται πως το κάνεις....Δεν μπορούν να σου απαγορεύσουν να δεις πού θα πηγαίνει το παιδί σου,πού θα τρώει,πού θα παίζει,πού κοιμάται.Στον ιδιωτικό που ήμουν,όταν ερχόταν κάποιος για εγγραφή το κάναμε πάντα.Και ερχόταν η ιδιοκτήτρια με το γονιό μέσα στην τάξη.Αλλά γενικά πρέπει να σε αφήσουν να δεις τους χώρους.Ευγενικά και με τρόπο το ζητάς,άλλοι το προτείνουν κι από μόνοι τους.(αν είναι σωστοί επαγγελματίες και δεν έχουν κάτι να κρύψουν)
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 25, 2011, 01:45:57 πμ »
Να ρωτήσω κάτι και εγώ ως μαμά; Στο link που παραθέσατε βρήκα τον ιδιωτικό σταθμό που με ενδιαφέρει, γιατί σκέφτομαι να γράψω το παιδί μου, αλλά γράφει μόνο το νηπιαγωγείο. Αυτό τι σημαίνει, ότι είναι εγκεκριμένο το νηπιαγωγείο του και όχι ο βρεφονηπιακός του; ???

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 25, 2011, 01:58:50 πμ »
Μήπως έχει κάποια εμπειρία από Open Plan School;
Ο διαχωρισμός σε ομάδες των παιδιών ανάλογα με τις δραστηριότητες, χωρίς να έχουν μια τάξη αλλά να κυκλοφορούν... Πώς λειτουργεί στην πράξη;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 25, 2011, 02:39:09 μμ »
Συγνώμη που θα διαφωνίσω μαζί σου, αλλά μάλλον κάτι σας κρύβει η οικογενειακή σας φίλη. Σου το λέω γιατί φίλη μου σε πόλη της Θράκης δουλεύει σε παιδικό σταθμό (η ιδιοκτήτρια απόφοιτη Λυκείου) και ο παιδικός λειτουργεί με άδεια όπου το πτυχίο της φίλης μου είναι δηλωμένο για να λειτουργεί ο σταθμός. Δουλεύει 6 χρόνια και μόλις πέρισυ έμαθε τι συμβαίνει!!!!!Άλλο ιδιοκτήτης παιδικού σταθμού και άλλο άδεια λειτουργίας παιδικού σταθμού. Ο συγκεκριμένος σταθμός είναι αναγνωρισμένος και δουλεύει μάλιστα και με προγράμματα του ΟΑΕΔ επιδοτούμενα από την ΕΕ. Αν δεν είχε στην άδειά του πτυχίο νηπιαγωγού δεν θα μπορούσε να δουλέψει με τον τρόπο που δουλεύει.
Συγνώμη και πάλι που διαφωνώ, αλλά έχω άλλη άποψη για το θέμα, γιατί το έχω δει.
Λυπάμαι, αλλά όπως το λεω είναι, χωρίς να έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης ;) :).
Στις διαδικασίες ήμουν μαζί της, το σταθμό τον έχει στο όνομα της, με άδεια λειτουργίας κανονικότατη...Δεν έχει Νηπιαγωγείο ούτε έχει προσλάβει και νηπιαγωγό φυσικά! Και λογικά να το δούμε γιατί μια μονάδα φροντίδας που ΔΕΝ ανήκει στο ΥΠΕΠΘ να πρέπει να έχει άδεια δηλωμένη σε εκπαιδευτικό;
Για την περίπτωση της φίλης σου λογικά ο σταθμός έχει και Νηπιαγωγείο, οπότε ναι εκεί θέλει άλλη άδεια.. μπορεί ακόμη και επειδή είναι επαρχία να θέλει να "πουλήσει" όνομα στην περιοχή... πότέ δεν ξέρεις
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 02:59:37 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 25, 2011, 03:00:13 μμ »
Μήπως έχει κάποια εμπειρία από Open Plan School;
Ο διαχωρισμός σε ομάδες των παιδιών ανάλογα με τις δραστηριότητες, χωρίς να έχουν μια τάξη αλλά να κυκλοφορούν... Πώς λειτουργεί στην πράξη;
Δεν έχω διαβάσει και τόσο καλές κριτικές.Τα παιδιά αποσυντονίζονται και επικρατεί ένα ψιλοχάος....Αν υπάρχει στην Ελλάδα,δεν ξέρω ίσως τολμούν κάποιοι...Σαφώς το να εργάζονται τα παιδιά σε ομάδες είναι κάτι που αποτελεί βασικό σημείο του σημερινού αναλυτικού,αλλά το συγκεκριμένο είναι λίγο παρακινδυνευμένο......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 25, 2011, 03:29:00 μμ »
Συγνώμη που θα διαφωνίσω μαζί σου, αλλά μάλλον κάτι σας κρύβει η οικογενειακή σας φίλη. Σου το λέω γιατί φίλη μου σε πόλη της Θράκης δουλεύει σε παιδικό σταθμό (η ιδιοκτήτρια απόφοιτη Λυκείου) και ο παιδικός λειτουργεί με άδεια όπου το πτυχίο της φίλης μου είναι δηλωμένο για να λειτουργεί ο σταθμός. Δουλεύει 6 χρόνια και μόλις πέρισυ έμαθε τι συμβαίνει!!!!!Άλλο ιδιοκτήτης παιδικού σταθμού και άλλο άδεια λειτουργίας παιδικού σταθμού. Ο συγκεκριμένος σταθμός είναι αναγνωρισμένος και δουλεύει μάλιστα και με προγράμματα του ΟΑΕΔ επιδοτούμενα από την ΕΕ. Αν δεν είχε στην άδειά του πτυχίο νηπιαγωγού δεν θα μπορούσε να δουλέψει με τον τρόπο που δουλεύει.
Συγνώμη και πάλι που διαφωνώ, αλλά έχω άλλη άποψη για το θέμα, γιατί το έχω δει.
Λυπάμαι, αλλά όπως το λεω είναι, χωρίς να έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης ;) :).
Στις διαδικασίες ήμουν μαζί της, το σταθμό τον έχει στο όνομα της, με άδεια λειτουργίας κανονικότατη...Δεν έχει Νηπιαγωγείο ούτε έχει προσλάβει και νηπιαγωγό φυσικά! Και λογικά να το δούμε γιατί μια μονάδα φροντίδας που ΔΕΝ ανήκει στο ΥΠΕΠΘ να πρέπει να έχει άδεια δηλωμένη σε εκπαιδευτικό;


Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα, όπως τα λέει η vasp.
Όταν ένας παιδικός έχει εγγεγραμμένα παιδιά από 2,5 έως 5 πρέπει να απασχολεί βρεφοκόμο και να φαίνεται αυτό στην Πρόνοια, που ελέγχει τους παιδικούς σταθμούς.
Όταν έχει παιδιά 5-6 χρονών πρέπει να απασχολεί νηπιαγωγό.
Από 0-2,5 έχω την εντύπωση, χωρίς να το λέω με σιγουριά 100%, ότι δεν απαιτείται κάποιο πτυχίο.
Έχω δουλέψει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό,που η ιδιοκτήτρια ήταν απόφοιτος λυκείου και στα επίσημα χαρτιά φαινόταν ως καθαρίστρια.Ειρήσθω εν παρόδω, ο παιδικός ήταν στη Θεσσαλονίκη.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 25, 2011, 03:42:18 μμ »
μπορεί ακόμη και επειδή είναι επαρχία να θέλει να "πουλήσει" όνομα στην περιοχή... πότέ δεν ξέρεις

Και πάλι θα συμφωνήσω.
Κάποια στιγμή ενδιαφέρθηκα να πάω την κόρη μου σε παιδικό σταθμό.
Ο σταθμός αυτός ήταν ένας από τους εγκεκριμένους σταθμούς του ΠΑΣΙΠΣ.
Δεν το ήξερα αυτό, δεν το είχα ψάξει, δε μ΄ενδιέφερε κιόλας.
Μιλώντας με την ιδιοκτήτρια- υπεύθυνη για τις εγγραφές μου έλεγε ότι όλες οι κοπέλες που εργάζονται εκεί είναι νηπιαγωγοί.Ισχυριζόταν το ίδιο και για την κοπέλα που πρόσεχε τα βρέφη.
Ήξερα ότι αυτό είναι ψέμα.Δεν καταλάβαινα το λόγο που το έκανε.
Υπάρχουν όμως άνθρωποι που ψαρώνουν.
Μία συνάδελφος-πληροφορικός που πάει τα παιδιά της εκεί μου έλεγε ότι είναι πολύ ευχαριστημένη και ότι τα παιδιά της τα απασχολούν νηπιαγωγοί, καθώς μόνο αυτή την ειδικότητα προσλαμβάνει.
Πέφτει μεγάλη κοροϊδία και πρέπει να ξέρει ο άλλος, για να καταλάβει.
Και τώρα που είπα κοροϊδία θυμήθηκα ότι στον παιδικό σταθμό που δούλευα είχε κρατήσει τα κουτιά από τα διαλυμένα παζλ και έδειχνε αυτά στους γονείς.Κουτιά χωρίς περιεχόμενο.

-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 25, 2011, 04:31:13 μμ »

Σου το λέω γιατί φίλη μου σε πόλη της Θράκης δουλεύει σε παιδικό σταθμό (η ιδιοκτήτρια απόφοιτη Λυκείου) και ο παιδικός λειτουργεί με άδεια όπου το πτυχίο της φίλης μου είναι δηλωμένο για να λειτουργεί ο σταθμός. Δουλεύει 6 χρόνια και μόλις πέρισυ έμαθε τι συμβαίνει!!!!!Άλλο ιδιοκτήτης παιδικού σταθμού και άλλο άδεια λειτουργίας παιδικού σταθμού. Ο συγκεκριμένος σταθμός είναι αναγνωρισμένος και δουλεύει μάλιστα και με προγράμματα του ΟΑΕΔ επιδοτούμενα από την ΕΕ. Αν δεν είχε στην άδειά του πτυχίο νηπιαγωγού δεν θα μπορούσε να δουλέψει με τον τρόπο που δουλεύει.
Συγνώμη και πάλι που διαφωνώ, αλλά έχω άλλη άποψη για το θέμα, γιατί το έχω δει.

Ο συγκεκριμένος παιδικός σταθμός έχει ένα τμήμα, με διάφορες ηλικίες μέσα?
Αν ναι τότε είναι υποχρεωμένη να προσλάβει νηπιαγωγό ή βρεφονηπιοκόμο για να το λειτουργήσει ή έστω να "νοικιάσει" το πτυχίο τους.Αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ ότι συμβαίνει.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 25, 2011, 04:36:01 μμ »

Μιλώντας με την ιδιοκτήτρια- υπεύθυνη για τις εγγραφές μου έλεγε ότι όλες οι κοπέλες που εργάζονται εκεί είναι νηπιαγωγοί.Ισχυριζόταν το ίδιο και για την κοπέλα που πρόσεχε τα βρέφη.
Ήξερα ότι αυτό είναι ψέμα.Δεν καταλάβαινα το λόγο που το έκανε.


Ξέχασα να πώ ότι η κοπέλα που είχε το βρεφικό τμήμα, δεν ήταν νηπιαγωγός-δε χρειαζόταν άλλωστε- ήταν όμως εξαιρετική στη δουλειά της, σε κέρδιζε αμέσως και ευχαρίστως θα της εμπιστευόμουν την κόρη μου.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:01:47 μμ »


Ειλικρινά πάντως έχω απηυδύσει από τις δωρεάν παροχές του Ελληνικού κράτους στους πολίτες που φορολογούνται και πληρώνουν απίστευτες εισφορές και κρατήσεις για δωρεάν παιδεία, υγεία... Όταν προκύπτει σοβαρό πρόβλημα υγείας είναι εντελώς αστείο να διανοηθείς ότι θα απευθυνθείς σε γιατρό του ικα ή του δημοσίου, εκτός κι αν έχεις περίσσευμα χρόνου και ψυχικής δύναμής :P Όταν πρέπει να στείλεις το παιδί στο σχολείο (εκτός από την απίθανη περίπτωση να μένεις δίπλα σε κάποιο στοιχειωδώς αποδεκτό δημόσιο) πάλι πρέπει να ψάξεις για ιδιωτικό!!!!!! Έλεος πια :P Με τόσες κρατήσεις τόσα χρόνια θα πρεπε να έχω δωρεάν περίθαλψη και παιδεία στα ακριβότερα ιδιωτικά στο διηνεκές....

Κι όμως οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί στην πλειοψηφία τους είναι σαφώς καλύτεροι από τους ιδιωτικούς, σε σημείο που να μην τίθεται θέμα σύγκρισης.
Για τους δημοτικούς π.σταθμούς έχει μιλήσει η Lila76.Όπως τα λέει είναι.
Να πώ ότι στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς πολύ συχνά τα παιδιά τα απασχολούν  κοπέλες από ιδιωτικά ΙΕΚ που κάνουν πρακτική εκεί.Αυτές κάνουν συνήθως κάποιο πρόγραμμα.Εκεί τα παιδιά είναι 30+
Στον τομέα της υγείας δε μου έχει συμβεί κάτι σοβαρό, όμως θα σου πω το εξής.
Το 2008 γέννησα την κόρη μου.Ζω σε επαρχιακή πόλη με νοσοκομείο.
Όταν έμεινα έγγυος πήγαινα Αθήνα-για καλύτερα :P- και θα γεννούσα στο Ιασώ.Όταν μπήκα στον 8ο μήνα ανακάλυψα ότι με κορόϊδευε και με πήγαινε σούμπιτι για καισαρική.Άλλαξα γιατρό στον 8ο μήνα.Γέννησα τελικά στο νοσοκομείο, φυσιολογικά και μου έμειναν και τα 7000 ευρώ που μου ζητούσε.
Εν κατακλείδι,προσωπικά εμπιστεύομαι ασυζητητί, τόσο τη δημόσια παιδεία όσο και τη δημόσια υγεία.-
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159421
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 263
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.