*

Αποστολέας Θέμα: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 19915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 23, 2011, 05:49:03 μμ »
Αντιγόνηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη σε θέλω υπουργό!!!!!!!!!!!!!! ΤΩΡΑ!!!!!!!! :D
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:30 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 23, 2011, 05:49:08 μμ »
Ας βελτιώσουμε το σκεπτικό:συμπληρωματικοί διορισμοί τουλάχιστον 3500 εκπαιδευτικών το Σεπτέμβρη, κι έπειτα πρόσληψη 21000 αναπληρωτών, ώστε λιγάκι να βελτιωθεί η εικόνα των κενών από τις συνταξιοδοτήσεις που προέκυψαν από Ιανουάριο έως Ιούλιο του 2011
Too good to be true... :(
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 23, 2011, 05:49:25 μμ »
Ας βελτιώσουμε το σκεπτικό:συμπληρωματικοί διορισμοί τουλάχιστον 3500 εκπαιδευτικών το Σεπτέμβρη, κι έπειτα πρόσληψη 21000 αναπληρωτών, ώστε λιγάκι να βελτιωθεί η εικόνα των κενών από τις συνταξιοδοτήσεις που προέκυψαν από Ιανουάριο έως Ιούλιο του 2011

Μου ακούγεται απλά ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Berlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 23, 2011, 05:50:55 μμ »
Πλέον τα ψέματα του Υπουργείου Παιδείας δεν αντέχουν ούτε εβδομάδα! Μετά το show και τις διακηρύξεις στα κανάλια για 6000-7000 αναπληρωτές και μείωσή τους κατά 50%, με σκοπό τον εντυπωσιασμό όσων δεν ξέρουν τα πράγματα εκ των έσω (αυτοί -φυσικά- είναι οι περισσότεροι), έρχονται οι αποφάσεις να δείξουν την αλήθεια για προσλήψεις και κενά!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:30 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 23, 2011, 05:53:28 μμ »
οκ, ανακαλώ....αλλά, δεν μπορείς να καταλάβεις τί περνάμε οι δια....βίου αναπληρωτές αν είσαι μόνιμος....

Οι οργανικές θέσεις βαφτίζονται λειτουργικές και η αναπλήρωση νομιμοποιείται όσο:
- η αγωνία της εργασίας για τον αναπληρωτή μετατρέπεται σε ικανοποίηση τη στιγμή της πρόσληψης με προσωρινή εργασία... Και η πρόσληψη μετριάζει την αγανάκτηση... ενίοτε την εκμηδενίζει..
- η διάσπαση των εκπαιδευτικών γίνεται πράξη με σχόλια αλληλοκατηγοριών και υποτιμήσεων, πολλές φορές ακραίων, προσβλητικών και άδικων
- η αγωνιστική διάθεση εξαντλείται στα φόρουμ, αρκετές φορές λόγω απογοήτευσης, ματαίωσης, κόπωσης κτλ.
- η συνδικαλιστική ηγεσία της ΟΛΜΕ είναι ανύπαρκτη....
κτλ.
(Την ευθύνη μου για όλα τα παραπάνω την αποδέχομαι... Τον εαυτό μου δεν τον εξαιρώ....)

Εξαιρώ τον εαυτό μου από την παραπάνω πρόταση γιατί απλά έχω κάνει πολλές προσπάθειες που δε φαίνονται....Μπορεί να μας βλέπεις να χαζολογάμε ενίοτε, αλλά δεν είμαστε τόοοοοοοοοοοοοοοοσο αφελείς ούτε καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια....Έστειλες καμία επιστολή-διαμαρτυρία σε κάποιον φορέα, παράταξη, βουλευτή;Το έχω κάνει πολλαπλώς και αδιαλείπτως....Εδώ ανταλλάσσουμε προτάσεις, ενημερωνόμαστε και κάπου κάπου χαλαρώνουμε από το στρες.....

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 23, 2011, 05:54:02 μμ »
Πλέον τα ψέματα του Υπουργείου Παιδείας δεν αντέχουν ούτε εβδομάδα! Μετά το show και τις διακηρύξεις στα κανάλια για 6000-7000 αναπληρωτές και μείωσή τους κατά 50%, με σκοπό τον εντυπωσιασμό όσων δεν ξέρουν τα πράγματα εκ των έσω (αυτοί -φυσικά- είναι οι περισσότεροι), έρχονται οι αποφάσεις να δείξουν την αλήθεια για προσλήψεις και κενά!!!

υπηρξε καποιος που ειλικρινα πιστεψε οτι θα μπορουσαν να παρουν μονο 6000 αναπληρωτες? με τους διορισμους που εκανε?  :o
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 23, 2011, 05:56:46 μμ »
dinateacher και mohitto, μην ενθουσιάζεστε τόσο! Όνειρα θερινής νυκτός...Δεν πρόκειται να γίνει! H αναπλήρωση ποτέ δε θα πεθάνει. Υπουργός δυστυχώς είναι ακόμη η αννούλα και όχι η adigoni. Μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας! :'(
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 23, 2011, 05:58:49 μμ »
Πλέον τα ψέματα του Υπουργείου Παιδείας δεν αντέχουν ούτε εβδομάδα! Μετά το show και τις διακηρύξεις στα κανάλια για 6000-7000 αναπληρωτές και μείωσή τους κατά 50%, με σκοπό τον εντυπωσιασμό όσων δεν ξέρουν τα πράγματα εκ των έσω (αυτοί -φυσικά- είναι οι περισσότεροι), έρχονται οι αποφάσεις να δείξουν την αλήθεια για προσλήψεις και κενά!!!

υπηρξε καποιος που ειλικρινα πιστεψε οτι θα μπορουσαν να παρουν μονο 6000 αναπληρωτες? με τους διορισμους που εκανε?  :o

Επικοινωνιακά το παιχνίδι της το έπαιξε επιτυχώς. Είναι καλή καπετάνισσα και τα καταφέρνει... ε τώρα ποιος θα το μάθει ότι πήρε τριπλάσιους από αυτούς που ανακοίνωσε? αυτή βγήκε αγωνίστρια στα μάτια της ελληνικής κοινωνίας!!!

Εμείς βέβαια βλέπαμε ότι δεν δουλεύουνε τα σχολεία με 6000 αναπληρωτές με τίποτα!!! και αν δεν υπήρχαν και οι συγχωνεύσεις σχολείων κτλ ούτε και οι 20000 θα έφταναν.
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 23, 2011, 05:59:56 μμ »
Το ξέρω ότι με την Άννα αυτά ΔΕΝ γίνονται!!! >:( Γι'αυτό είπα ότι θέλω υπουργό την γλυκιά Αντιγόνη!!!!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 23, 2011, 06:03:30 μμ »
Αντιγόνηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη σε θέλω υπουργό!!!!!!!!!!!!!! ΤΩΡΑ!!!!!!!! :D

Παίρνω το κατάλληλο ύφος, δανείζομαι την υπουργική και πρωθυπουργική σύνταξη (την επίσημη, πλην όχι φιλολογική)

"Ελληνίδες, Έλληνες....Μπροστά στις ιστορικές στιγμές του παρελθόντος...το παρόν της Ελλάδας κλίνει το γόνυ της αισιόδοξης προοπτικής , της αλλαγής, της ανάπτυξης....Το Υπουργείο Παιδείας απογυμνώνει τη στείρα γνώση και στρέφει προς την ουσιαστική διατροφική αξία της αυτομόρφωσης ολοκληρωτικά και ουσιωδώς μέσω του διαδικτύου...Όλοι μαζί κατανοούμε τη χρησιμότητα της πολυγνωσίας...Εμπρος στο δρόμο για μια Νέα Παιδεία!!!!

Δεν έχω τάχα μου "υπουργικό λόγο";;;Λέω μπούρδες ωραιότροπα....Και θα με χειροκροτάει κι ο μέσος Έλλην Πολίτης που δε μορφώθηκε ικανοποιητικά και σωστά επειδή τα 15000 οργανικά κενά βαφτίζονται λειτουργικά κι ο αναπληρωτής καθηγητής ξεκινά την εργασία του ενίοτε από τα Χριστούγεννα....Πέρσι ανέλαβα υπηρεσία 26 Νοέμβρη....

Αποσυνδεδεμένος setherial

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 23, 2011, 06:06:48 μμ »
Αντιγόνη έγραψες κυριολεκτικά και μεταφορικά βεβαίως βεβαίως!!

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 23, 2011, 06:06:48 μμ »
οκ, ανακαλώ....αλλά, δεν μπορείς να καταλάβεις τί περνάμε οι δια....βίου αναπληρωτές αν είσαι μόνιμος....

Οι οργανικές θέσεις βαφτίζονται λειτουργικές και η αναπλήρωση νομιμοποιείται όσο:
- η αγωνία της εργασίας για τον αναπληρωτή μετατρέπεται σε ικανοποίηση τη στιγμή της πρόσληψης με προσωρινή εργασία... Και η πρόσληψη μετριάζει την αγανάκτηση... ενίοτε την εκμηδενίζει..
- η διάσπαση των εκπαιδευτικών γίνεται πράξη με σχόλια αλληλοκατηγοριών και υποτιμήσεων, πολλές φορές ακραίων, προσβλητικών και άδικων
- η αγωνιστική διάθεση εξαντλείται στα φόρουμ, αρκετές φορές λόγω απογοήτευσης, ματαίωσης, κόπωσης κτλ.
- η συνδικαλιστική ηγεσία της ΟΛΜΕ είναι ανύπαρκτη....
κτλ.
(Την ευθύνη μου για όλα τα παραπάνω την αποδέχομαι... Τον εαυτό μου δεν τον εξαιρώ....)

Εξαιρώ τον εαυτό μου από την παραπάνω πρόταση γιατί απλά έχω κάνει πολλές προσπάθειες που δε φαίνονται....Μπορεί να μας βλέπεις να χαζολογάμε ενίοτε, αλλά δεν είμαστε τόοοοοοοοοοοοοοοοσο αφελείς ούτε καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια....Έστειλες καμία επιστολή-διαμαρτυρία σε κάποιον φορέα, παράταξη, βουλευτή;Το έχω κάνει πολλαπλώς και αδιαλείπτως....Εδώ ανταλλάσσουμε προτάσεις, ενημερωνόμαστε και κάπου κάπου χαλαρώνουμε από το στρες.....


Αυτό είναι το δράμα... Οι ατομικές, κυρίως, προσπάθειες που δε φαίνονται...
Η αποτελεσματική συλλογική δράση;;;; Πού φαίνεται;;;; Γι' αυτήν μιλάω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 23, 2011, 06:09:09 μμ »
Παίρνω το κατάλληλο ύφος, δανείζομαι την υπουργική και πρωθυπουργική σύνταξη (την επίσημη, πλην όχι φιλολογική)

"Ελληνίδες, Έλληνες....Μπροστά στις ιστορικές στιγμές του παρελθόντος...το παρόν της Ελλάδας κλίνει το γόνυ της αισιόδοξης προοπτικής , της αλλαγής, της ανάπτυξης....Το Υπουργείο Παιδείας απογυμνώνει τη στείρα γνώση και στρέφει προς την ουσιαστική διατροφική αξία της αυτομόρφωσης ολοκληρωτικά και ουσιωδώς μέσω του διαδικτύου...Όλοι μαζί κατανοούμε τη χρησιμότητα της πολυγνωσίας...Εμπρος στο δρόμο για μια Νέα Παιδεία!!!!

Δεν έχω τάχα μου "υπουργικό λόγο";;;Λέω μπούρδες ωραιότροπα....Και θα με χειροκροτάει κι ο μέσος Έλλην Πολίτης που δε μορφώθηκε ικανοποιητικά και σωστά επειδή τα 15000 οργανικά κενά βαφτίζονται λειτουργικά κι ο αναπληρωτής καθηγητής ξεκινά την εργασία του ενίοτε από τα Χριστούγεννα....Πέρσι ανέλαβα υπηρεσία 26 Νοέμβρη....
Υπουργέ μου!!!!
Ή μήπως Πρωθυπουργέ μου που θα είσαι και υπουργός παιδείας;;;
Τι; Καλύτερα τα κατάφερε ως εξωτερικών ο Γιωργάκης;;; :P
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Berlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: 24.000 προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 23, 2011, 06:14:41 μμ »
Πλέον τα ψέματα του Υπουργείου Παιδείας δεν αντέχουν ούτε εβδομάδα! Μετά το show και τις διακηρύξεις στα κανάλια για 6000-7000 αναπληρωτές και μείωσή τους κατά 50%, με σκοπό τον εντυπωσιασμό όσων δεν ξέρουν τα πράγματα εκ των έσω (αυτοί -φυσικά- είναι οι περισσότεροι), έρχονται οι αποφάσεις να δείξουν την αλήθεια για προσλήψεις και κενά!!!

υπηρξε καποιος που ειλικρινα πιστεψε οτι θα μπορουσαν να παρουν μονο 6000 αναπληρωτες? με τους διορισμους που εκανε?  :o

Επικοινωνιακά το παιχνίδι της το έπαιξε επιτυχώς. Είναι καλή καπετάνισσα και τα καταφέρνει... ε τώρα ποιος θα το μάθει ότι πήρε τριπλάσιους από αυτούς που ανακοίνωσε? αυτή βγήκε αγωνίστρια στα μάτια της ελληνικής κοινωνίας!!!

Εμείς βέβαια βλέπαμε ότι δεν δουλεύουνε τα σχολεία με 6000 αναπληρωτές με τίποτα!!! και αν δεν υπήρχαν και οι συγχωνεύσεις σχολείων κτλ ούτε και οι 20000 θα έφταναν.
Έτσι ακριβώς ΠΕ01. Εγώ πάντως ενημερώνω για τα κατορθώματά της και στο F/B, το κατά δύναμιν (ντροπήηηηη μου!). Το προτείνω και σε σας  :P 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.