*

Ψηφοφορία

Θα ζητήσετε μετάταξη στην Πρωτοβάθμια;

Ναι
22 (33.8%)
Όχι
12 (18.5%)
Μάλλον ναι
18 (27.7%)
Μάλλον όχι
13 (20%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 65

Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 09, 2012, 11:18:28 μμ

Αποστολέας Θέμα: Ίδρυση κλάδου εκπαιδευτικών πληροφορικής (ΠΕ19) στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 24687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
αυτό το κάνει για να "ξεφορτώσει" στην Πρωτοβάθμια τους μόνιμους ΠΕ-19 που πλεονάζουν από την  Δευτεροβάθμια.
Ως αναπληρωτές δεν μας συμφέρει διότι μειώνονται οι θέσεις αναπλήρωσης .

Θα συμφωνήσω ότι δεν πρέπει να καλλιεργηθούν υπέρμετρες προσδοκίες, ιδίως σε εποχή περικοπών
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Σίγουρα πρόκειται για θετικό βήμα αλλά είναι πιθανόν τα θετικά αποτελέσματα να αργήσουν να φανούν. Σε πρώτη φάση πιστεύω ότι θα απορροφηθούν στην πρωτοβάθμια οι πλεονάζοντες της δευτεροβάθμιας καθώς και οι υπόλοιποι διοριστέοι του ΑΣΕΠ. Οι υπόλοιπες θέσεις θα συνεχίσουν να καλύπτονται με αναπληρωτές. Όταν και εφόσον βελτιωθεί η οικονομική κατάσταση της χώρας και σταματήσουν οι αναλογίες 1:5, 1:10 κτλ. θα πραγματοποιηθεί ένας σημαντικός αριθμός προσλήψεων...

Αν γίνουν πολλές μετατάξεις συναδέλφων από τη δευτεροβάθμια που θέλουν να επιστρέψουν στο σπίτι τους τότε θα ανοίξουν τρύπες στην δευτεροβάθμια οι οποίες κι αυτές θα καλυφθούν με αναπληρωτές.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2011, 06:40:03 μμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Πάντως λογικά θα επεκταθεί σε όλα τα δημοτικά σχολεία της χώρας απο την επόμενη χρονιά.

αυτό το κάνει για να "ξεφορτώσει" στην Πρωτοβάθμια τους μόνιμους ΠΕ-19 που πλεονάζουν από την  Δευτεροβάθμια.
Ως αναπληρωτές δεν μας συμφέρει διότι μειώνονται οι θέσεις αναπλήρωσης .

Θα συμφωνήσω ότι δεν πρέπει να καλλιεργηθούν υπέρμετρες προσδοκίες, ιδίως σε εποχή περικοπών

Σίγουρα πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι. Όμως είναι βασικό το ότι επιτεύχθηκε αυτό αν κοιτάξουμε και λίγο μακροπρόθεσμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τα περί ... μικρού καλαθιού! Θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον αν τις νέες οργανικές της Πρωτοβάθμιας μπορούν να τις διεκδικήσουν μονο οι πληροφορικοί της οικείας Δευτεροβάθμιας ή από όλη την Ελλάδα. Έχω την εντύπωση - ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει - ότι στην περίπτωση μετάταξης δίνεται η δυνατότητα να ζητήσει ο υπάλληλος την τοποθέτησή του και εκτός νομού που βρίσκεται. Ο μισθός μετά από μετάταξη νομίζω πως γίνεται μισθός νεοδιοριστου.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Συμφωνώ με τα περί ... μικρού καλαθιού! Θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον αν τις νέες οργανικές της Πρωτοβάθμιας μπορούν να τις διεκδικήσουν μονο οι πληροφορικοί της οικείας Δευτεροβάθμιας ή από όλη την Ελλάδα. Έχω την εντύπωση - ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει - ότι στην περίπτωση μετάταξης δίνεται η δυνατότητα να ζητήσει ο υπάλληλος την τοποθέτησή του και εκτός νομού που βρίσκεται. Ο μισθός μετά από μετάταξη νομίζω πως γίνεται μισθός νεοδιοριστου.

Δεν ισχύει
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για να είμαι ειλικρινής δε πιστεύω ότι θα γίνουν και άλματα και ότι θα αλλάξει κάτι σε τεράστιο βαθμό. Το θετικό είναι, ότι ίσως με τον τρόπο αυτό επιτέλους θα πάψουν κάποιοι να διεκδικούν το να διδάξουν το μάθημα της πληροφορικής στα δημοτικά σχολεία. Κρατάω μικρό καλάθι και περιμένω.....
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τα περί ... μικρού καλαθιού! Θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον αν τις νέες οργανικές της Πρωτοβάθμιας μπορούν να τις διεκδικήσουν μονο οι πληροφορικοί της οικείας Δευτεροβάθμιας ή από όλη την Ελλάδα. Έχω την εντύπωση - ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει - ότι στην περίπτωση μετάταξης δίνεται η δυνατότητα να ζητήσει ο υπάλληλος την τοποθέτησή του και εκτός νομού που βρίσκεται. Ο μισθός μετά από μετάταξη νομίζω πως γίνεται μισθός νεοδιοριστου.

Όσον αφορά το πρώτο;
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Για να είμαι ειλικρινής δε πιστεύω ότι θα γίνουν και άλματα και ότι θα αλλάξει κάτι σε τεράστιο βαθμό. Το θετικό είναι, ότι ίσως με τον τρόπο αυτό επιτέλους θα πάψουν κάποιοι να διεκδικούν το να διδάξουν το μάθημα της πληροφορικής στα δημοτικά σχολεία. Κρατάω μικρό καλάθι και περιμένω.....

+++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τα περί ... μικρού καλαθιού! Θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον αν τις νέες οργανικές της Πρωτοβάθμιας μπορούν να τις διεκδικήσουν μονο οι πληροφορικοί της οικείας Δευτεροβάθμιας ή από όλη την Ελλάδα. Έχω την εντύπωση - ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει - ότι στην περίπτωση μετάταξης δίνεται η δυνατότητα να ζητήσει ο υπάλληλος την τοποθέτησή του και εκτός νομού που βρίσκεται. Ο μισθός μετά από μετάταξη νομίζω πως γίνεται μισθός νεοδιοριστου.

Όσον αφορά το πρώτο;
Ναι δίνεται η δυνατότητα να ζητήσει ο υπάλληλος την τοποθέτησή του και εκτός νομού που βρίσκεται αρκεί να υπάρχει κενή οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
αυτό το κάνει για να "ξεφορτώσει" στην Πρωτοβάθμια τους μόνιμους ΠΕ-19 που πλεονάζουν από την  Δευτεροβάθμια.
Ως αναπληρωτές δεν μας συμφέρει διότι μειώνονται οι θέσεις αναπλήρωσης .
Εσένα η μόνη προσδοκία σου είναι να είσαι αναπληρωτής? Εγώ βλέπω κάτι καλό για τον κλάδο επιτέλους!

Τα θετικά που βλέπω:
1. Θα συνεχίσουν να υπάρχουν θέσεις για αναπληρωτές
2. Θα τους καλούν πιο γρήγορα αφού δε θα περιμένουν μετατάξεις
3. Υπάρχει μικρή ελπίδα ότι θα διορίσει εναπομείναντες ΑΣΕΠ, 40%, 24μηνο, ώστε να γίνει ΑΣΕΠ κάποτε.
4. Μάλλον δε θα μας πάρουν τις θέσεις οι Δάσκαλοι

Ερωτήματα:
1. Η ΔΟΕ συμφωνεί? Θα μας υπονομεύσει ή θα μας υποστηρίξει?
2. Ποιο θα είναι το πλαίσιο των μετατάξεων αν γίνουν (πολύ πιθανόν να γίνουν)
3. Θα υπάρχει και υπεύθυνος εργαστηρίου?
4. Πότε θα συσταθεί? Από 1/7/2012 θα έχουμε οργανικές?



Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
αυτό το κάνει για να "ξεφορτώσει" στην Πρωτοβάθμια τους μόνιμους ΠΕ-19 που πλεονάζουν από την  Δευτεροβάθμια.
Ως αναπληρωτές δεν μας συμφέρει διότι μειώνονται οι θέσεις αναπλήρωσης .
Εσένα η μόνη προσδοκία σου είναι να είσαι αναπληρωτής? Εγώ βλέπω κάτι καλό για τον κλάδο επιτέλους!
Γιατί βλέπεις καμιά ρεαλιστικότερη προσδοκία σ'αυτήν την συγκυρία πέραν της αναπλήρωσης??

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έμαθα το εξής και το λέω με κάθε επιφύλαξη :η Α/θμια και η Β/θμια Εκπαίδευση ίσως ενσωματωθεί και γίνει μια Βαθμίδα στην Εκπαιδευση.Αυτό συνεπάγεται με αύξηση ωρών.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Με προλάβατε στο άνοιγμα του θέματος :)
Εγώ σκεφτόμουν να ανοίξω ένα θέμα για συζήτηση, μαζί με ψηφοφορία. rozy4 μιας και είσαι ο συγγραφέας, θα έχεις την καλοσύνη να προσθέσεις και μία ψηφοφορία; Εγώ σκεφτόμουν να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το αν οι συνάδελφοι θα ήθελαν ή όχι να μεταταχτούν στην Αθμια (στην περίπτωση που οι δημιουργούμενες οργανικές καλυφθούν με μετατάξεις και όχι με καινούριο ΑΣΕΠ).

Εγώ πάντως για να απαντήσω στην ερώτησή μου, και επειδή πιστεύω ότι οι οργανικές θα είναι λίγες, κλίνω περισσότερο στο να κρατηθώ και να μην κάνω αντίστοιχη αίτηση, παρόλο που έτσι μπορεί να έχω την πιθανότητα να πάρω οργανική στην πόλη μου. Μιας και ο διορισμός μου δεν είναι πολύ μακριά από τον τόπο κατοικίας μου, ευελπιστώ ότι άμα αφήσω άλλους συναδέλφους να μεταταχθούν (που μάλλον θα έχουν και περισσότερα χρόνια υπηρεσίας) θα "αραιώσει" η δικιά μου περιοχή έτσι ώστε να έχω ευχέρεια στην επιλογή της υπηρέτησής μου ή ακόμα και να πάρω οργανική στην περιοχή διορισμού. Γενικά, επειδή φέτος είδα την "γλύκα" και στο δημοτικό, θα ήθελα να αποφύγω να δεσμευτώ για μια ζωή σε αυτή την βαθμίδα. Απ' την άλλη βέβαια, έτσι όπως εξελίσεται η οικονομική και εργασιακή κατάσταση στην Ελλάδα, μπορεί να "πάρω" Αθμια και να πω κι ευχαριστώ  :-\

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Μιλ μερσί rozy4 !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 239
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.163 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.