*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση στη δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 11779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christhess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« στις: Αύγουστος 24, 2011, 11:36:57 πμ »
επιστημονική ημερίδα
ΔΥΣΛΕΞΙΑ - ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ: Αίτια –Διάγνωση - Αντιμετώπιση
24 Σεπτεμβρίου 2011  - Θεσσαλονίκη
1 Οκτωβρίου 2011 - Αθήνα
15 Οκτωβρίου 2011 - Γιάννενα


Εισαγωγή
Οι ικανότητες - δεξιότητες της Ανάγνωσης και της Γραφής αποτελούν τα θεμελιώδη μέσα πρόσκτησης γνώσης και ανθρώπινης επικοινωνίας.  Επίσης, σημαντικά καθορίζουν το βαθμό επιτυχίας στη μόρφωση και κατά συνέπεια στη ζωή και στην ευτυχία μας.
Αντιθέτως, οι μαθησιακές δυσκολίες, η δυσλεξία και δυσορθογραφία αποτελούν τροχοπέδη στην εκπαιδευτική και προσωπική μας ανάπτυξη, με καταστροφικές δευτερογενείς ψυχο-κοινωνικές επιπτώσεις, λόγω άγνοιας, έλλειψης έγκαιρης διάγνωσης και αποτελεσματικής εξατομικευμένης αντιμετώπισης. 
Η συγκεκριμένη επιστημονική ημερίδα εστιάζει πολύπλευρα στα επιστημονικά αυτά πεδία με στόχο να επιμορφώσει επαρκώς τους συμμετέχοντες. Η ημερίδα απευθύνεται σε ψυχολόγους, λογοπεδικούς, παιδαγωγούς, εκπαιδευτικούς, βρεφονηπιοκόμους, νηπιαγωγούς, επιστήμονες της αγωγής και επαγγελματίες της ειδικής αγωγής καθώς και σε γονείς και φοιτητές-σπουδαστές.
Μέσω της επιμόρφωσης, οι συμμετέχοντες πέρα από τη θεωρητική τους κατάρτιση στα επιμέρους πεδία τα οποία πραγματεύεται η ημερίδα, θα έχουν τη δυνατότητα να επιλύσουν και πλήθος αποριών-προβληματισμών τους μέσω των απαντήσεων που θα δώσει ο καθηγητής κ. Γεώργιος Θ. Παυλίδης.

Πρόγραμμα ημερίδας
09.30 - 10.30: Προσέλευση
10.30 – 10.40: Χαιρετισμοί
10.40 - 12.30: Α’ ΕΝΟΤΗΤΑ
•   Ιστορική αναδρομή.
•    Γενετικοί - Βιολογικοί – Νοητικοί - Ψυχολογικοί - Κοινωνικoί και Εκπαιδευτικοί Παράγοντες που καθορίζουν την επιτυχία ή αποτυχία στο σχολείο και στη μάθηση.
•    Συνοπτική αναφορά σε αρχές & θεωρίες μάθησης & στις πρακτικές εφαρμογές τους.
•   Ορισμοί - αίτια - συμπτώματα - συχνότητα των μαθησιακών δυσκολιών, με ιδιαίτερη έμφαση στη Δυσλεξία & Δυσορθογραφία.
•    Αναπτυξιακή και Επίκτητη Δυσλεξία: Ομοιότητες - Διαφορές.
•   Πρωτογενείς (ειδικές), Δευτερογενείς (γενικές) μαθησιακές  δυσκολίες: Ομοιότητες – Διαφορές.
•   Σχέση ευφυΐας, ανάγνωσης & ορθογραφίας.
•    Ο ρόλος της διάσπασης προσοχής (ADHD) στη μάθηση και στη συμπεριφορά.
•    Μέθοδοι και προβλήματα αξιολόγησης ανάγνωσης και ορθογραφίας.
•    Συγκριτική παρουσίαση της σχέσης εγκεφαλικών λειτουργιών, οφθαλμοκίνησης και  δυσλεξίας.
•   Σχέση οφθαλμοκίνησης και αναγνωστικής ικανότητας.
12.30 – 13.00: coffee break
13.50 – 15.00: Β’ ΕΝΟΤΗΤΑ
•   Πώς πραγματοποιείται η Διάγνωση της Δυσλεξίας και της Δυσορθογραφίας διεθνώς, με ψυχο-εκπιδευτικά τεστ:  Πλεονεκτήματα – Μειονεκτήματα.
•   Δυσλεξία:  από την  Υποκειμενική  Διάγνωση  στην  Αντικειμενική - Βιολογική:  Τεστ  Παυλίδη.
•    Πλεονεκτήματα της πρόγνωσης και της έγκαιρης διάγνωσης της δυσλεξίας & της διάσπασης προσοχής (ADHD), με έμφαση στο Βιολογικό Τεστ Οφθαλμοκίνησης (γνωστό ως PAVLIDIS TEST).
•    Ψυχο-Κοινωνικο-Εκπαιδευτικές Επιπτώσεις της Δυσλεξίας & της Δυσορθογραφίας.
•     Σκέψεις και Προβληματισμοί.
15.00 -15.30: Ερωτήσεις – Απαντήσεις – Συζήτηση.
15.30  Λήξη ημερίδας - Παραλαβή βεβαιώσεων

Προσκεκλημένος ομιλητής
Καθηγητής Γεώργιος Θ. Παυλίδης
Διεθνώς  καταξιωμένη Αυθεντία στη δυσλεξία, στη διάσπαση προσοχής και στην Οφθαλμοκίνηση.   Καθηγητής Πανεπιστημίου  αλλά και  Εφευρέτης   νέων τεχνολογιών  και  μεθόδων,   παγκόσμιας  αναγνώρισης.   
Καθηγητής  Μαθησιακών Δυσκολιών  του  Πανεπιστημίου  Μακεδονίας
Honorary  Fellow,  Brunel  University,  ΑΓΓΛΙΑ
Life  Fellow  &  τ. Αντιπρόεδρος της Διεθνούς Ακαδημίας  Ερευνών Μαθησιακών Δυσκολιών
•   Διδάσκει  38 έτη (από  23  ετών) σε τμήματα  Ψυχολογίας,  Παιδαγωγικών και σε Ιατρικές σχολές  γνωστών  Πανεπιστημίων της  ΑΓΓΛΙΑΣ,  Ελλάδας  &  ΗΠΑ
•    Μόλις 30 ετών  εξελέγη ομόφωνα  Ισόβιο μέλος, και 2 φορές ομόφωνα Αντιπρόεδρος της Διεθνούς  Ακαδημίας Ερευνών Μαθησιακών  Δυσκολιών.
•   τ. Κλινικός Καθηγητής, Ιατρική Σχολή, Penn State University, ΗΠΑ
•   τ. Senior Research Fellow, Τμήμα Ψυχολογίας, University of Manchester , ΑΓΓΛΙΑ
•   τ. Research Professor, Ιατρική Σχολή, George Washington University, Washington, ΗΠΑ
•   τ. Επισκέπτης Καθηγητής, Ιατρικό Τμήμα, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσ/νίκης
•   Δημιουργός & Διευθυντής-Υπεύθυνος Εργαστηρίων Δυσλεξίας και Οφθαλμοκίνησης σε Ιατρικές Σχολές και σε τμήματα Ψυχολογίας και Εκπαίδευσης Πανεπιστημίων της Αγγλίας, Ελλάδας & ΗΠΑ.
•   ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ  ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ:   Λόγω της  Παγκόσμιας  Επιστημονικής  του  Αναγνώρισης,  του απονεμήθηκαν πολλοί  τιμητικοί τίτλοι  και  βραβεύσεις, πάντοτε  με  ομόφωνες αποφάσεις   &  η βιογραφία του περιλαμβάνεται   μεταξύ άλλων στο   WHO  IS  WHO  IN  THE  WORLD  (Λεξικό Προσωπικοτήτων Παγκόσμιας Ακτινοβολίας)  κλπ. 
•   Το 2006  ήταν ένας από τους  ελάχιστους  διαπρεπείς επιστήμονες από όλο τον κόσμο που επελέγησαν από τα επιστημονικά συμβούλια του Λευκού Οίκου & της UNESCO και προσκλήθηκε από την κ. Λώρα Μπους (Πρέσβειρα Καλής Θελήσεως της UNESCO για τον Αλφαβητισμό) στο Διεθνές συνέδριου του  ΛΕΥΚΟΥ ΟΙΚΟΥ σε συνεργασία με την UNESCO,  για την πιθανή διεθνή εφαρμογή της  Βιολογικής Μεθόδου του.
•   Πρόεδρος  18  Διεθνών  ή  Παγκοσμίων  Συνεδρίων.
•   Πρόεδρος  όλων  των  Παγκοσμίων Συνεδρίων  Δυσλεξίας, από το 1983.
•   Εφηύρε το διεθνώς μοναδικό, ακριβές, βιολογικό,  προγνωστικό από την Προσχολική Ηλικία  και  διαγνωστικό τεστ του για τη δυσλεξία και για τη διάσπαση προσοχής, διεθνώς γνωστό   ως ‘PAVLIDIS TEST’. 
•   ΜΕΘΟΔΟΣ  ΠΑΥΛΙΔΗ    Ανέπτυξε (μετά από  30 ετών έρευνες  σε Αγγλικά, Ελληνικά και γνωστά πανεπιστήμια των ΗΠΑ) την αποτελεσματική  Εξατομικευμένη  Μέθοδο  Αντιμετώπισης για τη Δυσλεξία & τη Διάσπαση Προσοχής με Η/Υ  & Πολυμέσα 
•   Οι εφευρέσεις του  είναι  αναγνωρισμένες  με  διεθνείς πατέντες  στις ΗΠΑ,  Καναδά, Γαλλία,  Αγγλία. 
•   Το πλήρως αυτόματο φωτο-ηλεκτρικό σύστημα που ανέπτυξε είναι τόσο προηγμένο, που αποκτήθηκε από  φημισμένα πανεπιστήμια, όπως το  Harvard, Penn State, Boston, Columbia, κλπ.
•   Από  25 χώρες,  έρχονται στην Ελλάδα, για προβλήματα  δυσλεξίας  και διάσπασης προσοχής για το μοναδικό παγκοσμίως  βιολογικό  ΤΕΣΤ ΠΑΥΛΙΔΗ,  ακόμη και από τις πλέον  προηγμένες χώρες του κόσμου, π.χ. ΗΠΑ, Αυστραλία, Αυστρία, Ολλανδία,  Βέλγιο,  Ιταλία,  Ελβετία,  Αγγλία,  Γαλλία,  Γερμανία, κλπ. 
•   Προσκεκλημένος  ομιλητής  σε εκατοντάδες γνωστά πανεπιστήμια (π.χ. Harvard) και ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού καθώς και σε πολλές πόλεις της Ελλάδος, ενώπιον πολυάριθμων ακροατηρίων εκπαιδευτικών και γονέων.
•   Περισσότερες από 160  επιστημονικές δημοσιεύσεις, περιλαμβάνοντας  4  βιβλία στ’ Αγγλικά και 1 στα Ελληνικά (αναμένεται το 2010). 
•   Συχνά  προσκαλείται ως  κύριος  ομιλητής  σε πολλά διεθνή και παγκόσμια συνέδρια καθώς και σε  φημισμένα  πανεπιστήμια, όπως το HARVARD.

Παροχές
Σε όλους τους συμμετέχοντες παρέχεται:
   Βεβαίωση παρακολούθησης
   Σχετικό επιστημονικό υλικό σε ψηφιακή μορφή.
   Φάκελος συνέδρου
   Μπλοκ σημειώσεων
   Στυλό

Γραμματεία ημερίδας
Για δηλώσεις συμμετοχής, αναλυτικές πληροφορίες και οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση, παρακαλούμε επικοινωνήστε με τη γραμματεία της ημερίδας.
Τel.:  2310  230545    Fax:  2310 230415     Mailto:     info@e-employ.gr
(Ώρες επικοινωνίας: 10:00 έως 19:00 καθημερινά από Δευτέρα-Παρασκευή)
ή επισκεφθείτε το δικτυακό τόπο www.e-employ.gr για το αναλυτικό πρόγραμμα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 07:13:49 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:41 »

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2011, 11:55:34 μμ »
κατά τη γνώμη  μου όχι ό,τι καλύτερο... :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:18:57 πμ »
κατά τη γνώμη  μου όχι ό,τι καλύτερο... :o :o :o
Θα συμφωνήσω μαζί σου....Έχω παρακολουθήσει 2 με τον ίδιο καθηγητή......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2011, 10:51:19 πμ »
Γιατί το λέτε αυτό;Δεν τον έχω παρακολουθήσει σε ομιλία.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:41 »

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2011, 02:35:01 μμ »
Την ημερίδα αυτή με τον Παυλίδη την είχα παρακολουθήσει κι εγώ πέρυσι, που την οργάνωνε πάλι ο ίδιος φορέας. Πήγα με προσδοκίες από όσα είχα διαβάσει για τον ίδιο, τον παρακολούθησα με προσοχή στην αρχή γιατί είναι πολύ παραστατικός, σχεδόν "θεατρικός" στον τρόπο που μιλάει και κινείται, άρχισα να απογοητεύομαι όταν προσπερνούσε διάφορες ενότητες ελλείψει χρόνου ή τις παρουσίαζε πολύ βιαστικά, αλλά αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν ο έντονα προσωποκεντρικός χαρακτήρας της ημερίδας: την περισσότερη ώρα ακούγαμε για την δική του μέθοδο, τις βραβεύσεις του και την αναγνώρισή του διεθνώς , τις συγκρούσεις του με άλλους καθηγητές, την αμφισβήτηση που έχει δεχτεί...Είχα την εντύπωση ότι μίλαγε κυρίως για να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να μας πείσει για την ορθότητα των μεθόδων του παρά να μας μάθει και να μας δείξει πρακτικά πώς μπορούμε να διαγνώσουμε και να βοηθήσουμε παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες. Στο τέλος της ημέρας είχα βαρεθεί, κουραστεί και λυπηθεί τα χρήματά μου...
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2011, 02:52:22 μμ »
κατά τη γνώμη  μου όχι ό,τι καλύτερο... :o :o :o
Όποιος έχει ασχοληθεί με την ειδική αγωγή, τα μαθησιακά και ειδικά με τη δυσλεξία θα συμφωνήσει μαζί σου...
προσωποκεντρικός χαρακτήρας της ημερίδας: την περισσότερη ώρα ακούγαμε για την δική του μέθοδο, τις βραβεύσεις του και την αναγνώρισή του διεθνώς , τις συγκρούσεις του με άλλους καθηγητές, την αμφισβήτηση που έχει δεχτεί...Είχα την εντύπωση ότι μίλαγε κυρίως για να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να μας πείσει για την ορθότητα των μεθόδων του
Λογικό να προσπαθεί να πείσει...
Πάντως είχα την αίσθηση οτι οι ημερίδες του είναι δωρεαν...για να ενημερώσει τον κόσμο για το κάθε νέο κέντρο που ανοίγει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 02:55:06 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2011, 04:30:08 μμ »
κατά τη γνώμη  μου όχι ό,τι καλύτερο... :o :o :o
Όποιος έχει ασχοληθεί με την ειδική αγωγή, τα μαθησιακά και ειδικά με τη δυσλεξία θα συμφωνήσει μαζί σου...
προσωποκεντρικός χαρακτήρας της ημερίδας: την περισσότερη ώρα ακούγαμε για την δική του μέθοδο, τις βραβεύσεις του και την αναγνώρισή του διεθνώς , τις συγκρούσεις του με άλλους καθηγητές, την αμφισβήτηση που έχει δεχτεί...Είχα την εντύπωση ότι μίλαγε κυρίως για να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να μας πείσει για την ορθότητα των μεθόδων του
Λογικό να προσπαθεί να πείσει...
Πάντως είχα την αίσθηση οτι οι ημερίδες του είναι δωρεαν...για να ενημερώσει τον κόσμο για το κάθε νέο κέντρο που ανοίγει...

όταν βλέπεις στην ανακοίνωση ότι η αυτοπαρουσιαση του είναι πολύ μεγαλύτερη από την ίδια την ανακοίνωση στο σύνολο, δεν λες ότι έχει μικρή ιδέα για τον εαυτό του..... ;D ;D ;D ;D

και δεν χαίρει και μεγάλης εκτίμησης πάντως στο χώρο της ειδικής διεθνώς..

μια δοκιμή όμως θα πείσει, ειδικά αυτούς που δεν τον έχουν ξανακούσει και ξέρουν φυσικά καποια πράγματα, ώστε να είστε σε θεση να κρίνετε.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:42:36 μμ »

epistimik κάτσε γιατί με μπέρδεψες
λες  "και δεν χαίρει και μεγάλης εκτίμησης πάντως στο χώρο της ειδικής διεθνώς.."


από την ανακοίνωση βλέπω ότι έχει ενα μύριο αναγνωρίσεις και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Τι να πούνε οι άλλοι που είναι παντελώς άγνωστοι ? ψέματα λέει η ανακοίνωση ?

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:50:03 πμ »
Την ημερίδα αυτή με τον Παυλίδη την είχα παρακολουθήσει κι εγώ πέρυσι, που την οργάνωνε πάλι ο ίδιος φορέας. Πήγα με προσδοκίες από όσα είχα διαβάσει για τον ίδιο, τον παρακολούθησα με προσοχή στην αρχή γιατί είναι πολύ παραστατικός, σχεδόν "θεατρικός" στον τρόπο που μιλάει και κινείται, άρχισα να απογοητεύομαι όταν προσπερνούσε διάφορες ενότητες ελλείψει χρόνου ή τις παρουσίαζε πολύ βιαστικά, αλλά αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν ο έντονα προσωποκεντρικός χαρακτήρας της ημερίδας: την περισσότερη ώρα ακούγαμε για την δική του μέθοδο, τις βραβεύσεις του και την αναγνώρισή του διεθνώς , τις συγκρούσεις του με άλλους καθηγητές, την αμφισβήτηση που έχει δεχτεί...Είχα την εντύπωση ότι μίλαγε κυρίως για να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να μας πείσει για την ορθότητα των μεθόδων του παρά να μας μάθει και να μας δείξει πρακτικά πώς μπορούμε να διαγνώσουμε και να βοηθήσουμε παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες. Στο τέλος της ημέρας είχα βαρεθεί, κουραστεί και λυπηθεί τα χρήματά μου...


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κι εγώ τον έχω ακούσει σε ένα συνέδριο ειδικής αγωγής πριν κάποια χρόνια..

Αποσυνδεδεμένος christhess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2011, 02:05:36 μμ »
Αναφορικά με το αν είναι καλή ή όχι η ομιλία αυτό σίγουρα είναι κάτι υποκειμενικό.Το αν είναι ωστόσο διεθνως αναγνωρισμένως ή αυθεντία στο χώρο νομίζω πως μια αναζήτηση στο google αρκει για να δείξει πως έχει διεθνή εμβέλεια και νομίζω δεν είναι σωστό να αμφισβητούμε και αυτο, ειδικά σε μια χώρα που οι επιστημονες με διεθνη παρουσία (βλ. ΝΑΝΟΠΟΥΛΟΣ!) δεν αγιάζουν στον τόπο τους!!
Αποψη μου

Αποσυνδεδεμένος nanakimou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2011, 02:36:29 μμ »
Εγώ είχα παρακολουθήσει την ημερίδα του στο πανεπιστήμιο! Είχα παραβρεθεί με την καθηγήτρια μου η οποία μου γνωστοποίησε ότι κανένας πανεπιστημιακός δεν εκτιμά ούτε την μέθοδο του ούτε τον ίδιο! Οι γονείς είναι αυτοί που τον πιστεύουν και τον ¨ακολουθούν¨…και πράγματι σε ερωτήματα και σε διάλογο που έκαναν οι δυο τους κατά την διάρκεια της ημερίδας φάνηκε ότι δεν μπορούσε καν να  επιχειρηματολογήσει  ορθά όλα όσα έλεγε, όπως επίσης ότι ελάχιστοι ήταν οι καθηγητές πανεπιστημίου που παραβρέθηκαν (και αυτοί απλά για να δουν τι θα πει όχι για να τον ακούσουν) ενώ μεγάλος ήταν ο αριθμός των γονιών. Συμφωνώ απόλυτα με την epistimik και την katerina μια δοκιμή θα σας πείσει…κάλο ειναι να παρακολουθούμε και αυτες τις περιπτώσεις για να κρίνουμε καλύτερα, λεφτά να μην χαλάμε  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:10:44 μμ »
"την καθηγήτρια μου η οποία μου γνωστοποίησε ότι κανένας πανεπιστημιακός δεν εκτιμά ούτε την μέθοδο του ούτε τον ίδιο! "

το κανένας πανεπιστημιακός να υποθέσω Έλληνας πανεπιστημιακός

γιαυτό όλες οι αναγνωρίσεις του είναι λοιπόν στο εξωτερικό, ουδείς προφήτης στον τόπο του. Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, δεν ξέρω τι λέει αλλά τον συμπάθησα.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 26, 2011, 08:21:06 μμ »

epistimik κάτσε γιατί με μπέρδεψες
λες  "και δεν χαίρει και μεγάλης εκτίμησης πάντως στο χώρο της ειδικής διεθνώς.."


από την ανακοίνωση βλέπω ότι έχει ενα μύριο αναγνωρίσεις και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Τι να πούνε οι άλλοι που είναι παντελώς άγνωστοι ? ψέματα λέει η ανακοίνωση ?

αγαπητε kinigire,
χωρίς πραγματικά να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, θα σου απαντήσω

το ότι κάποιος γράφει κάτι για τον εαυτό του, δε σημαίνει απόλυτα ότι ισχύει στον ίδιο βαθμό που το παρουσιάζει, κάνε μια αναζήτηση στο όνομα του, τη μέθοδο αλλά και τη διαφήμιση των κέντρων του και θα με καταλάβεις ;)
Και άλλοι κάνουνε "διεθνή" συνέδρια εδώ στην ελλάδα αλλά άνετα θα μπορουσες να τα ονομάσεις και "τοπικά" αν τα παρακολουθήσεις.
Όσον αφορά στον Παυλίδη, είχα παρακολουθήσει ένα 'διεθνές" συνέδριο στην Θεσ-κη πριν χρόνια, καλύτερα να μην αναφέρω εντυπώσεις...
Επίσης, επειδή είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο της ειδικής, έχω παρακολουθήσει 3-4 διαλέξεις του, γι αυτό και εξέφρασα αυτή τη γνώμη, που στην τελική, δεν υποχρέωσα κανέναν να τη δεχτεί ούτε να μην πάει, αντιθέτως είπα να γίνει μια δοκιμή.
Στο χώρο, πάνω κάτω, όλοι ξέρουν ποιοι είναι πιο αξιόλογοι, και πραγματικά μου κάνει εντύπωση που, ενώ σε βλέπω γνώστη της ειδικής αγωγής, να μην τον ξέρεις!

Τέλοσπάντων, δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, όποιος θέλι να πάει να τον παρακολουθήσει, ελεύθερος από μένα :P

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 26, 2011, 08:46:08 μμ »
Αναφορικά με το αν είναι καλή ή όχι η ομιλία αυτό σίγουρα είναι κάτι υποκειμενικό.Το αν είναι ωστόσο διεθνως αναγνωρισμένως ή αυθεντία στο χώρο νομίζω πως μια αναζήτηση στο google αρκει για να δείξει πως έχει διεθνή εμβέλεια και νομίζω δεν είναι σωστό να αμφισβητούμε και αυτο, ειδικά σε μια χώρα που οι επιστημονες με διεθνη παρουσία (βλ. ΝΑΝΟΠΟΥΛΟΣ!) δεν αγιάζουν στον τόπο τους!!
Αποψη μου

Tώρα με έφτιαξες  ;)
Ένας ακόμα έλληνας "νομπελίστας"  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161477
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.