*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 16757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 08:25:27 μμ »
Όσοι διδάσκουν σε ΙΕΚ και δεν είναι μόνιμοι ασφαλίζονται στο ΙΚΑ ή είναι με μπλοκάκι;

όχι δεν υπάρχει μπλοκάκι στα ΙΕΚ,ΙΚΑ έχεις.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:49:57 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:34:11 μμ »
Καλημέρα και από μένα!
Μόρια δεν παίρνεις για τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών αλλά παίρνεις για να ανέβεις μισθολογική κλίμακα όταν διοριστείς στο δημόσιο.Από φέτος που άλλαξε ο οργανισμός αλλάξανε πολλά πράγματα προς το καλύτερο.Δούλεψα το εαρινό εξάμηνο που μας πέρασε, ήταν για μένα εμπειρία και πληρώθηκα όλα μαζί τα χρήματα τον Ιούλιο.Εφόσον είχα σταθερό εισόδημα, αυτά τα χρήματα που μπήκαν (δούλεψα σε 3 ΙΕΚ) είναι πολύτιμα. Η ωρομισθία μικτά με πτυχίο είναι 14-15 ευρώ, με πεταπτυχιακό είναι 17-18. Όπως καταλαβαίνεις, το φροντιστήριο είναι αυτό που δεν θα ξαναπάω με 7 ευρώ την ώρα, γι'αυτό νομίζω ότι αξίζει.
ετσι ηταν περυσι, φετος να δουμε τι θα γινει............στο ιεκ που δουλεψες αναρτηθηκαν αποτελεσματα προσληψης ωρομισθίων , καλεσαν καποιους η.............

Τώρα κατάλαβα ότι ήταν ερώτηση αυτό!Όχι δεν αναρτήθηκαν πίνακες, τηλέφωνο με πήραν όπως σου είπα.
σου τηλεφωνησαν για φετος? εαν ναι ποτε ?

Όχι για το προηγούμενο εξάμηνο εννοώ!
να δουμε πως θα ειναι η διαδικασια φετος. Ο πρωτος που θα κλειθει ας ενημερωσει στο φορουμ ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:01:19 μμ »
Καλημέρα και από μένα!
Μόρια δεν παίρνεις για τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών αλλά παίρνεις για να ανέβεις μισθολογική κλίμακα όταν διοριστείς στο δημόσιο.Από φέτος που άλλαξε ο οργανισμός αλλάξανε πολλά πράγματα προς το καλύτερο.Δούλεψα το εαρινό εξάμηνο που μας πέρασε, ήταν για μένα εμπειρία και πληρώθηκα όλα μαζί τα χρήματα τον Ιούλιο.Εφόσον είχα σταθερό εισόδημα, αυτά τα χρήματα που μπήκαν (δούλεψα σε 3 ΙΕΚ) είναι πολύτιμα. Η ωρομισθία μικτά με πτυχίο είναι 14-15 ευρώ, με πεταπτυχιακό είναι 17-18. Όπως καταλαβαίνεις, το φροντιστήριο είναι αυτό που δεν θα ξαναπάω με 7 ευρώ την ώρα, γι'αυτό νομίζω ότι αξίζει.
ετσι ηταν περυσι, φετος να δουμε τι θα γινει............στο ιεκ που δουλεψες αναρτηθηκαν αποτελεσματα προσληψης ωρομισθίων , καλεσαν καποιους η.............

Τώρα κατάλαβα ότι ήταν ερώτηση αυτό!Όχι δεν αναρτήθηκαν πίνακες, τηλέφωνο με πήραν όπως σου είπα.
σου τηλεφωνησαν για φετος? εαν ναι ποτε ?

Όχι για το προηγούμενο εξάμηνο εννοώ!
να δουμε πως θα ειναι η διαδικασια φετος. Ο πρωτος που θα κλειθει ας ενημερωσει στο φορουμ ;D ;D ;D ;D

Γεία σας παιδιά!Μόλις με πήρανε τηλέφωνο από το ΙΕΚ Αιγάλεω.Την Δευτέρα μου είπανε αρχίζουνε τα μαθήματα οπότε αναμείνατε στο ακουστικό σας.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:26:32 μμ »
Άντε, καλή αρχή!! Μέχρι πόσες ώρες σού έδωσαν πέρσι; Επίσης, μόλις είδα μια προκήρυξη για το φθινοπωρινό εξάμηνο. Για το εαρινό να υποθέσω ότι καλούν πάλι προσωπικό; Αν ναι, πότε βγαίνουν οι προκηρύξεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:49:57 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:34:49 μμ »
Ναι, για το εαρινό εξάμηνο βγαίνει άλλη προκήρυξη, δε θυμάμαι όμως πότε. Λογικά προς το τέλος αυτού του εξαμήνου.

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:35:47 μμ »
Οι προκυρηξεις για το Εαρινο βγαινουν περιπου 20 με 25 ΙΑνουαριου 2012

Αποσυνδεδεμένος xyz

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • ΠΕ17.11-ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:42:42 μμ »
Ξέρει κανείς για το είδος σύμβασης φέτος τα ΙΕΚ στην προκύρηξη ανέφερε σχετική σύμβαση μίσθωσης έργου, είναι με μπλοκάκι; Εμένα ο διευθυντής του ΙΕΚ όταν πήγα να κάνω την αίτηση μου είπε πρέπει να κανω έναρξη κλπ
It's all possible!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:46:34 μμ »
Ξέρει κανείς για το είδος σύμβασης φέτος τα ΙΕΚ στην προκύρηξη ανέφερε σχετική σύμβαση μίσθωσης έργου, είναι με μπλοκάκι; Εμένα ο διευθυντής του ΙΕΚ όταν πήγα να κάνω την αίτηση μου είπε πρέπει να κανω έναρξη κλπ
εισαι σιγουρη οτι ειναι με εναρξη εργασιων???????????η απλα υποθετεις? εμενα δεν μου ειπαν τιποτα, σημερ θα παω στο ιεκ το απογευμα που εχουν ενημερωση και ετυχως που πηγα και με ενημερωσαν , πηρα και σε γειτονικη πολη αλλα δεν το σηκωσαν αν και ενας φιλος μου ειπε οτι θα ειδοποιησουν αυριο........το χρονοδιαγραμμα νομιζω λεει για σημερα.........δεν ξερω τετιοι μπαχαλο μονο εδω συμβαινει........... εχω φαει πορτα απο παντου παρολο που εχω μεταπτυχιακα και προυπηρεσια ετων :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:52:32 μμ »
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ Ε. ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΠΟΥΛΟΥ

Ανοιχτό αφήνει το υπουργείο Παιδείας το ενδεχόμενο να ισχύσει το μέτρο της εφεδρείας και για τους εκπαιδευτικούς, αλλά όχι κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς.

Οπως χαρακτηριστικά δήλωσε στο "Εθνος" η υφυπουργός Παιδείας, Εύη Χριστοφιλοπούλου, "άμεσα δεν θα ισχύσει η εφεδρεία για τους εκπαιδευτικούς. Πρέπει πρώτα να προχωρήσουμε σε αναδιοργάνωση του προσωπικού και μετά βλέπουμε...".

Σε καθεστώς εφεδρείας όμως θα τεθούν εργαζόμενοι οργανισμών του υπουργείου Παιδείας, όπως για παράδειγμα του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας, του ΕΚΕΠΙΣ (πιστοποίηση προσόντων), του ΕΚΕΠ (Εθνικό Κέντρο Επαγγελματικού Προσανατολισμού), του Εθνικού Οργανισμού Προσόντων κ.ά.), οι οποίοι βρίσκονται στην κατηγορία 12-24 μήνες πριν από τη σύνταξη.

Κατά τα λοιπά και όσον αφορά στους εκπαιδευτικούς, πρόβλημα από ό,τι φαίνεται θα υπάρξει με όσους θεωρούνται ήδη πλεονάζοντες, όπως για παράδειγμα οι καθηγητές φυσικής αγωγής, οι οποίοι προφανώς θα απομακρυνθούν από τον χώρο της εκπαίδευσης και θα προωθηθούν σε άλλους φορείς και κυρίως σε δήμους, αλλά με αμφίβολα αποτελέσματα, με δεδομένο ότι και οι δήμοι βρίσκονται στη διαδικασία να απαλλαχτούν από πλεονάζον προσωπικό.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα του Έθνους θα γίνουν πολλές αλλαγές στο εργασιακό καθεστώς των εκπαιδευτικών, καθώς καθηγητές ειδικοτήτων θα αξιοποιούνται στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Επίσης σε μεγάλη έκταση θα ισχύσει το καθεστώς της δεύτερης ανάθεσης διδασκαλίας συναφών μαθημάτων, ενώ το πλεονάζον προσωπικό θα τοποθετηθεί σε άλλα σχολεία ή άλλους φορείς. Οσον αφορά το ενδεχόμενο αύξησης των ωρών διδασκαλίας είναι μια πιθανότητα που δεν έχει απομακρυνθεί από το τραπέζι των συζητήσεων της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Παιδείας, η οποία έχει λάβει υπόψη τις αντιδράσεις που θα προκληθούν.


"Φέτος θα ασχοληθούμε ελάχιστα με την εφεδρεία. Θα γίνουν πρώτα όλες οι προσπάθειες ανακατανομής του εκπαιδευτικού προσωπικού και μετά βλέπουμε", τόνισε στο "Εθνος" η κ. Χριστοφιλοπούλου και συμπλήρωσε: Για κάποιες κατηγορίες όμως εκπαιδευτικών, όπως οι γυμναστές, που ήδη ξέρουμε ότι έχουμε πλεόνασμα, θα μπορούν να πάνε για παράδειγμα σε δήμους και να στηρίξουν πρωταθλήματα ή προγράμματα μαζικού αθλητισμού.

Αποσυνδεδεμένος xyz

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • ΠΕ17.11-ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:55:50 μμ »
εισαι σιγουρος οτι ειναι με εναρξη εργασιων???????????η απλα υποθετεις? εμενα δεν μου ειπαν τιποτα, σημερ θα παω στο ιεκ το απογευμα που εχουν ενημερωση και ετυχως που πηγα και με ενημερωσαν , πηρα και σε γειτονικη πολη αλλα δεν το σηκωσαν αν και ενας φιλος μου ειπε οτι θα ειδοποιησουν αυριο........το χρονοδιαγραμμα νομιζω λεει για σημερα.........δεν ξερω τετιοι μπαχαλο μονο εδω συμβαινει........... εχω φαει πορτα απο παντου παρολο που εχω μεταπτυχιακα και προυπηρεσια ετων :o :o :o :o

Εμένα σήμερα μου τηλεφώνησαν από το ΙΕΚ Καρδίτσας και μου είπαν να πάω αύριο για ενημέρωση. Όταν πήγα όμως να κάνω την αίτηση ρώτησα για τη σύμβαση στο Διευθυντή και που είπε πως θα είναι με μπλακάκι. Μpesg από την ενημέρωση που θα έχεις το απόγευμα ενημέρωσε και μας. Υπάρχει μια σύγχηση με αυτό το θέμα. Για 2-3 ώρες να κάνεις έναρξη δεν συμφέρει.
It's all possible!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 05:20:25 μμ »
εισαι σιγουρος οτι ειναι με εναρξη εργασιων???????????η απλα υποθετεις? εμενα δεν μου ειπαν τιποτα, σημερ θα παω στο ιεκ το απογευμα που εχουν ενημερωση και ετυχως που πηγα και με ενημερωσαν , πηρα και σε γειτονικη πολη αλλα δεν το σηκωσαν αν και ενας φιλος μου ειπε οτι θα ειδοποιησουν αυριο........το χρονοδιαγραμμα νομιζω λεει για σημερα.........δεν ξερω τετιοι μπαχαλο μονο εδω συμβαινει........... εχω φαει πορτα απο παντου παρολο που εχω μεταπτυχιακα και προυπηρεσια ετων :o :o :o :o

Εμένα σήμερα μου τηλεφώνησαν από το ΙΕΚ Καρδίτσας και μου είπαν να πάω αύριο για ενημέρωση. Όταν πήγα όμως να κάνω την αίτηση ρώτησα για τη σύμβαση στο Διευθυντή και που είπε πως θα είναι με μπλακάκι. Μpesg από την ενημέρωση που θα έχεις το απόγευμα ενημέρωσε και μας. Υπάρχει μια σύγχηση με αυτό το θέμα. Για 2-3 ώρες να κάνεις έναρξη δεν συμφέρει.
οκ το βραδυ θα ενημερωσω.............δεν μπορει να ειναι αποκλειστικα με μπλοκακι αφου η προκυρηξη δεν ελεγε κατι τετιοι εκτος εαν σου το ειπε ο διευθυντης για να σε αποθαρυνει να κανεις αιτηση, πραγαμ λογικο για την μπανανια που ζουμε. Παντως η προκυρηξη μονο των σδε εγραφε για υποχρεωτικο μπλοκακι....θα δείξει

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 07:57:55 μμ »
Άντε, καλή αρχή!! Μέχρι πόσες ώρες σού έδωσαν πέρσι; Επίσης, μόλις είδα μια προκήρυξη για το φθινοπωρινό εξάμηνο. Για το εαρινό να υποθέσω ότι καλούν πάλι προσωπικό; Αν ναι, πότε βγαίνουν οι προκηρύξεις;

3 ώρες σε κάθε ΙΕΚ, συνήθως τόσες δίνουν για να απασχολούνται περισσότεροι καθηγητές.Όπως είπαν και παρακάτω, 20-25 Ιανουαρίου βγαίνουν οι προκηρύξεις..σκέψου ότι κάπου 14 Φεβρουαρίου αρχίζουν τα μαθήματα για το εαρινό.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 08:55:16 μμ »
εισαι σιγουρος οτι ειναι με εναρξη εργασιων???????????η απλα υποθετεις? εμενα δεν μου ειπαν τιποτα, σημερ θα παω στο ιεκ το απογευμα που εχουν ενημερωση και ετυχως που πηγα και με ενημερωσαν , πηρα και σε γειτονικη πολη αλλα δεν το σηκωσαν αν και ενας φιλος μου ειπε οτι θα ειδοποιησουν αυριο........το χρονοδιαγραμμα νομιζω λεει για σημερα.........δεν ξερω τετιοι μπαχαλο μονο εδω συμβαινει........... εχω φαει πορτα απο παντου παρολο που εχω μεταπτυχιακα και προυπηρεσια ετων :o :o :o :o

Εμένα σήμερα μου τηλεφώνησαν από το ΙΕΚ Καρδίτσας και μου είπαν να πάω αύριο για ενημέρωση. Όταν πήγα όμως να κάνω την αίτηση ρώτησα για τη σύμβαση στο Διευθυντή και που είπε πως θα είναι με μπλακάκι. Μpesg από την ενημέρωση που θα έχεις το απόγευμα ενημέρωσε και μας. Υπάρχει μια σύγχηση με αυτό το θέμα. Για 2-3 ώρες να κάνεις έναρξη δεν συμφέρει.
τρεις ωρες μου εδωσαν και ο διευθυντης εδωσε εμφαση στη συνεργασια ειδικα στους πληροφορικους μεταξυ μονιμων και ωρομισθιων. Εντυπωση παντως μου εκανε οτι μας μιλησε για τους μονιμους που ειχαν ερθει, δεν αναφερθηκε στον αριθμο, οσο για ικα και τεβε δεν αναφερε τιποτα αρα οτι θελει ο καθενας απο ασφαλεια

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 12:03:28 μμ »
Παιδιά να σας ρωτήσω; Μήπως έχει κανένας εκπαιδευτικό υλικό για Προσχολική Αγωγή ή μήπως γνωρίζετε κάποιο site ή βιβλίο;
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.