*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 16755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 12:20:27 μμ »
Παιδιά να σας ρωτήσω; Μήπως έχει κανένας εκπαιδευτικό υλικό για Προσχολική Αγωγή ή μήπως γνωρίζετε κάποιο site ή βιβλίο;
να ζητησεις απο το διευθυντη να σου δωσει απο το αρχειο σημειωσεων που εχει το ιεκ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:21:28 »

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:47:41 μμ »
Παιδιά να σας ρωτήσω; Μήπως έχει κανένας εκπαιδευτικό υλικό για Προσχολική Αγωγή ή μήπως γνωρίζετε κάποιο site ή βιβλίο;
να ζητησεις απο το διευθυντη να σου δωσει απο το αρχειο σημειωσεων που εχει το ιεκ

Ααα μάλιστα θα το προσπαθήσω...ελπίζω να έχει λίγο καλή διάθεση!
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 01:11:49 μμ »
Καλό θα ήταν να ζητήσεις το βιβλίο ύλης από παλαιότερα εξάμηνα, να δεις τον οδηγό σπουδών για το συγκεκριμένο μάθημα από το site του Ο.Ε.Ε.Κ και να συγγράψεις τις δικές σου σημειώσεις. Δεν είναι δεοντολογικό να "κλέβουμε" σημειώσεις άλλων οι οποίοι κόπιασαν για να συγγράψουν. Στην τελική, θα χαρείς ιδιαίτερα για το δικό σου έργο. 

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:36:46 μμ »
Καλό θα ήταν να ζητήσεις το βιβλίο ύλης από παλαιότερα εξάμηνα, να δεις τον οδηγό σπουδών για το συγκεκριμένο μάθημα από το site του Ο.Ε.Ε.Κ και να συγγράψεις τις δικές σου σημειώσεις. Δεν είναι δεοντολογικό να "κλέβουμε" σημειώσεις άλλων οι οποίοι κόπιασαν για να συγγράψουν. Στην τελική, θα χαρείς ιδιαίτερα για το δικό σου έργο.
Και πέρσι προσχολικής είχα και μου έπαιρνε 3-4 ώρες κάθε φορά για ένα τρίωρο μάθημα.Οπότε έχω ήδη αρκετά πράγματα.Απλώς επηρεάστηκα από μία συνάδελφο Μουσικής που μου ανέφερε κάποια site τα οποία κοίταξα και δεν βρήκα τίποτα. Αυτό είναι ένας λόγος που μου αρέσουν τα ΙΕΚ, είναι πρόκληση και φυσικά μαθαίνεις κι'εσύ με τα τόσο διαφορετικά τμήματα.Και όχι όπως τα φροντιστήρια που σου λένε ακόμα και τι ασκήσεις θα τους βάλεις!
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:21:28 »

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 12:06:43 πμ »
Καλό θα ήταν να ζητήσεις το βιβλίο ύλης από παλαιότερα εξάμηνα, να δεις τον οδηγό σπουδών για το συγκεκριμένο μάθημα από το site του Ο.Ε.Ε.Κ και να συγγράψεις τις δικές σου σημειώσεις. Δεν είναι δεοντολογικό να "κλέβουμε" σημειώσεις άλλων οι οποίοι κόπιασαν για να συγγράψουν. Στην τελική, θα χαρείς ιδιαίτερα για το δικό σου έργο.
Και πέρσι προσχολικής είχα και μου έπαιρνε 3-4 ώρες κάθε φορά για ένα τρίωρο μάθημα.Οπότε έχω ήδη αρκετά πράγματα.Απλώς επηρεάστηκα από μία συνάδελφο Μουσικής που μου ανέφερε κάποια site τα οποία κοίταξα και δεν βρήκα τίποτα. Αυτό είναι ένας λόγος που μου αρέσουν τα ΙΕΚ, είναι πρόκληση και φυσικά μαθαίνεις κι'εσύ με τα τόσο διαφορετικά τμήματα.Και όχι όπως τα φροντιστήρια που σου λένε ακόμα και τι ασκήσεις θα τους βάλεις!

Χαίρομαι που συμφωνούμε... ;)

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:23:34 μμ »
θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται η διδασκαλια σε ενα ιεκ?με η/υ,φωτοτυπιες?γραφουμε βιβλιογραφια στις σημειωσεις μας?ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:51:01 μμ »
θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται η διδασκαλια σε ενα ιεκ?με η/υ,φωτοτυπιες?γραφουμε βιβλιογραφια στις σημειωσεις μας?ευχαριστω
Ο καθένας εκδίδει τις δικές του σημειώσεις. Χωρίς καμμιά βοήθεια απο το ΙΕΚ. Οσο για να προτείνεις βιβλιογραφία, αυτό είναι τυπικό αλλά και πολύ εύκολο να το κάνεις, ούτως η άλλως κανείς σπουδαστής δεν θα το εφαρμόσει, κάποια στιγμή ανέφερε στην τάξη μερικά συγγράμματα που απλά σου άρεσαν. Το "εκδίδουν με μέριμνα του ΙΕΚ" αναφέρεται στο ότι δεν θα πληρώσεις εσύ για το τύπωμα, που ούτως η άλλως τελευταία τα ΙΕΚ δεν έχουν λεφτά ούτε για φωτοτυπίες (κάκιστο αυτό, αλλά κανείς δεν διαμαρτύρεται), οπότε απλά θα τους πείς να αντιγράψουν το αρχείο με τις σημειώσεις σου απο ενα USB-memory (εκεί καταντήσαμε και όλοι σκύβουν το κεφάλι για ψίχουλα η και τίποτα).

Η ποιότητα των σημειώσεων είναι ενα ασήμαντο θέμα. Κανείς δεν θα εκφέρει γνώμη ούτε για να επαινέσει ούτε για να κατηγορήσει, εκτός απο τους σπουδαστές βέβαια, που δεν έχουν το δικαίωμα να παραπονεθούν για τίποτε ουσιαστικό. Η παράθεση διαγραμμάτων, φωτογραφιών, μορφοποίησης κειμένου, βιβλιογραφίας κλπ. γίνεται καθαρά και μόνο για την δική σου ιδέα να προσφέρεις. Εμένα μου έχουν πει ξεκάθαρα απο τη διεύθυνση ότι οι σελίδες ήταν λίγες, και όταν είπα ότι εγώ έχω την απόφαση για το τι πρέπει να μάθουν οι σπουδαστές (εντός ύλης), πήρα την απάντηση να περισσέψουν οι σελίδες και να βάλω πολλές-πολλές φωτογραφίες για να βγούν πολλές σελίδες, κάτι που φυσικά δεν έκανα. Το ότι εχεις μεγάλη ευχέρεια στον καθορισμό της ύλης είναι πλεονέκτημα, επειδή μπορείς να αναπτύξεις τις προσωπικές σου απόψεις για την επιστήμη, και δεν παπαγαλίζεις κάτι που άλλοι αποφάσισαν για το θέμα. Το μειονέκτημα είναι κάνεις πολλή δουλειά για σημειώσεις χωρίς ανταμοιβή.

Οι σημειώσεις είναι απόλυτη δική σου πνευματική ιδιοκτησία, που μπορείς να τις δώσεις για βοήθεια σε ένα καινούργιο συνάδελφο, αλλά αν αντιληφθείς ότι τις έχουν χρησιμοποιήσει νεώτεροι χωρίς την άδειά σου πρέπει να διαμαρτυρηθείς στο ΙΕΚ και να απαιτήσεις δικαιώματα.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:18:46 πμ »
Ξέρει κανείς τί έγινε φέτος? Κανονικά έχω αρκετά μόρια ωστε να με καλούν κάθε χρόνο, και φέτος δε με κάλεσαν.  :-\
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:34:59 πμ »
Περαστικά Πτηνό!!! :(

Όσο αφορά την ερώτησή σου, είναι σαφώς ρητορική.

Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Η απάντηση είναι ΝΑΙ, δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει κάποιος για την καρέκλα και το βόλεμα.   :)

Α, και συγχαρητήρια για την ιστορία που ανάρτησες χθες.

Όποιος θέλει να τη διαβάσει εδώ:

http://www.pde.gr/index.php?topic=26829.266;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2012, 12:48:58 μμ από vaseto »
Res

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:38:07 πμ »
Σ' ευχαριστώ αγαπητή Kerrigan (κάτι μου θυμίζει από Starcraft το άβαταρ). Μάλλον θα τους πάρω κανένα τηλέφωνο να δώ τι θα μου πούν (οχι τους υπουργούς, το ΙΕΚ).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2012, 11:40:41 πμ από Giannis1 »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 02:45:19 μμ »
Απ' ό,τι μαθαίνω, ακόμα περιμένουν τους μόνιμους.  :o
τέτοιο μπάχαλο στην εκπαίδευση, πρώτη φορά το βλέπω. Το μόνο που έγινε εγκαίρως στην εκπαίδευση φέτος, είναι οτι προωθήθηκαν άτομα ουτως ώστε να πάρουν μόρια προϋπηρεσίας μάνι μάνι στις λίστες αναπληρωτών.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 10:00:43 μμ »
Kαλησπερα σε ολους,

Θα ηθελα και εγω τα φωτα σας οσον αφορα στη διδασκαλια της αγγλικης σε ΙΕΚ.
Η ειδικοτητα στην οποια θα διδαξω ειναι αυτη των βοηθων φυσιοθεραπευτη. Εχει κανεις
καποια ιδεα απο το που μπορω να αντλησω υλικο???

thanx in advance...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 10:12:29 μμ »
Kαλησπερα σε ολους,

Θα ηθελα και εγω τα φωτα σας οσον αφορα στη διδασκαλια της αγγλικης σε ΙΕΚ.
Η ειδικοτητα στην οποια θα διδαξω ειναι αυτη των βοηθων φυσιοθεραπευτη. Εχει κανεις
καποια ιδεα απο το που μπορω να αντλησω υλικο???

thanx in advance...

Καλό θα είναι να βρείς κείμενα στα αγγλικά κάνοντας έρευνα στο google με keyword την αγγλική ορολογία. Στο τέλος κάθε κειμένου που θα βρίσκεις, βάζε κάποιες ερωτησεις επι του κειμένου (κατανόηση κειμένου) και πολλαπλών επιλογών για λεξιλόγιο. Καλό θα ήταν επίσης και εικόνες από ανατομία. Ως άσκηση "σβήσε" τις λέξεις και βάλε τις ανακατεμένες από κάτω για να τις ταιριάξουν με το κατάλληλο σημείο, κλπ.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε Δημόσια ΙΕΚ -ΠΕ06
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 09:29:46 μμ »

thanx a million!!!

Eχω βρει ηδη ενα χρησιμο site.... :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 652
Σύνολο: 672

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.