*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΥ  (Αναγνώστηκε 68057 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΙΚΥ
« στις: Ιούλιος 19, 2007, 11:06:23 μμ »
Έκανα αίτηση και περιμένω τα αποτελέσματα από Σεπτέβρη. Δε διαθέτω το ποσό και σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις σε ύλη για Μηχανολόγους για να πάρω υποτροφία αν τα καταφέρω. Στο ΙΚΥ πώς κάνεις αίτηση ? και σε ποια κατηγορία Μεταπτυχιακών θα είμαι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:12 »

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2007, 11:24:53 μμ »
Έκανα αίτηση και περιμένω τα αποτελέσματα από Σεπτέβρη. Δε διαθέτω το ποσό και σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις σε ύλη για Μηχανολόγους για να πάρω υποτροφία αν τα καταφέρω. Στο ΙΚΥ πώς κάνεις αίτηση ? και σε ποια κατηγορία Μεταπτυχιακών θα είμαι?

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ: http://www.iky.gr/scholarships/ellines/proc_2006/aei_iky.pdf  Θα βρεις όλες τις κατηγορίες και την υλη. Οι αιτήσεις , αν δεν κάνω λάθος , γίνονται Φεβρουαριο και οι εξετάσεις συνήθως Μάρτιο.

Αποσυνδεδεμένος tinky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2007, 12:19:03 μμ »
Οι εξετάσεις στο ΙΚΥ γίνονται συνήθως Μάιο και οι αιτήσεις Μάρτιο.

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 02:30:58 μμ »
Οι υποτροφίες που δίνουν για τους εκπαιδευτικούς είναι σε γνωστικά αντικείμενα της ειδικότητας τους ή στα παιδαγωγικά?
Αναφέρει τα εξής


3. Δέκα (10) θέσεις υποτροφιών σε 3 γνωστικά πεδία από το "ΘΕΟΔΩΡΙΔΕΙΟΝ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ" για: α) πτυχιούχους Παιδαγωγικών Τμημάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης, β) πτυχιούχους
Πανεπιστημίων ανεξάρτητα αν έχουν διορισθεί ως εκπαιδευτικοί στο Δημόσιο ή αλλού και γ) πτυχιούχους των
εν γένει Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, οι οποίοι είναι ταυτόχρονα κάτοχοι πιστοποιητικού
παιδαγωγικής επιμόρφωσης, που τους επιτρέπει το διορισμό τους ως εκπαιδευτικών λειτουργών. Σκοπός των
υποτροφιών αυτών είναι η μετεκπαίδευση σε Πανεπιστήμια ή Παιδαγωγικές Ανώτατες Ακαδημίες ή ομοταγείς
Ανώτατες Παιδαγωγικές Σχολές μίας των χωρών της Ευρώπης ανήκουσας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, με τις
προϋποθέσεις και τους όρους, που ορίζονται από τις κείμενες διατάξεις χορήγησης των υποτροφιών του Ι.Κ.Υ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:12 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 11:11:31 πμ »
Αυτές οι υποτροφίες αφορούν το κληροδότημα το συγκεκριμένο, λογικά θα υπάρχουν και άλλες και για εκπαιδευτικούς και για άλλες ειδικότητες, οι οποίες θα παρέχονται από το ΙΚΥ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 02:14:25 μμ »
Στη σελίδα του ΙΚΥ είναι αυτές και είναι οι μόνες που έχει για εκπαιδευτικούς ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 04:14:19 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος elenaaaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2009, 03:16:51 μμ »
Γεια σας κι από εμένα,
θα ήθελα να σας ρωτ'ησω αν ισχύει ότι αν κάποιος εκπαιδευτικός πάρει υποτροφία ΙΚΥ για ένα δικδακτορικο πχ ,δικαιούνται αυτόματα εκπαιδευτική άδεια;Πρέπει κ πάλι να υπηρετήσει τα 2 χρόνια ως μόνιμος;
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 10, 2009, 03:21:01 μμ »
Ναι. Η υποτροφία του ΙΚΥ αρχίζει να μετράει εφόσον εξασφαλίζεται η άδεια και ανανεώνεται επίσης παράλληλα με την άδεια. Μπορεί το κράτος υπό άλλες συνθήκες να είναι υποχρεωμένο να σου τη χορηγήσει αν δεν έχεις μονιμοποιηθεί όμως άδεια γιοκ. Καλού κακού πάρε ένα τηλέφωνο στην Περιφέρεια και στο ΙΚΥ για να το επιβεβαιώσεις. Για να μη σου πω στείλτο γραπτώς γιατί τα λόγια πετούν ως γνωστόν.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος evelina09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 10, 2009, 09:18:21 μμ »
Και σε μένα έτυχε το ίδιο και δε μου έδωσαν άδεια γιατί δεν είχα συμπληρώσει τη διετία... Επίσης ζήτησα και μετά τη διετία και δε μου έδωσαν ούτε τότε επειδή είχε λήξει ήδη η σύμβασή μου με το ΙΚΥ

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:23:34 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,υπάρχει κάποιος συναδέλφος που να έδωσε εξετάσεις για μεταπτυχιακό στη φιλοσοφική μέσω ΙΚΥ;Υπάρχει αξιοκρατία ή τσάμπα θα πάει το διάβασμα γιατί παίρνουν μόνο έναν!!!!!!!ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος evelina09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 10:13:59 πμ »
Εγώ είχα δώσει πριν κάποια χρόνια εξετάσεις για υποτροφία εξωτερικού. Παρόλο που το αντικείμενο ήταν διαφορετικό από εκείνο που είχα σπουδάσει και είχα ελάχιστες ελπίδες, προσπάθησα και διάβασα όσο μπορούσα, ώστε να ξέρω ότι από την πλευρά μου έκανα ότι ήταν δυνατόν. Από τα 15 άτομα ππυ είχαν κάνει αίτηση, 7 ήρθαν να γράψουν εξετάσεις. Τελικά είχα τη δεύτερη μεγαλύτερη βαθμολογία και πήρα την υποτροφία ως επιλαχούσα. Το συμπέρασμά μου είναι ότι σαφώς αξίζει να δώσεις εξετάσεις και να προσπαθήσεις όσο περισσότερο μπορείς γιατί ο ανταγωνισμός είναι μικρός και αρκετές φορές δίνουν 2 υποτροφίες ακόμη και αν έχει προκυρηχθεί μόνο μία. Στη δική μου περίπτωση η υποτροφία αυτή μου άλλαξε τη ζωή. Προσπάθησέ το λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 11:16:15 πμ »
Στο δικό μου κλάδο έδιναν πέντε υποτροφίες και είχαν κάνει αίτηση 70. Στις εξετάσεις ήρθαν 40 πολλοί από τους οποίους στην "τουριστική"- "αναγνωριστική" θέση. Είχα τρελαθεί στο διάβασμα και ήρθα δεύτερη. Αξίζει να το προσπαθήσεις όχι μόνο για τα χρήματα, αλλά και για την ιδιαίτερη μεταχείριση που έχεις από το Πανεπιστήμιο και την Υπηρεσία.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:13:11 μμ »
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:(επειδή πραγματικά με ενδιαφέρει το θέμα των εκπαιδευτικών αδειών αλλά έχω πλήρη άγνοια για κάποια επιμέρους ζητήματα)  Εστω ότι δίνω εξετάσεις στο ΙΚΥ τον Απρίλιο που διενεργούνται για τον τομέα πχ της λατινικής φιλολογίας και παίρνω την υποτροφία.Απο κει και πέρα???
 Πρέπει να γίνω δεκτή και από μεταπτυχιακό πανεπιστημίου στον ίδιο τομέα,έτσι δεν είναι?Αν πάρω την υποτροφία αλλά δεν εισαχθώ στο master τι γίνεται??Δίνω ώσπου να με δεχτούν και η υποτροφία είναι εκεί και με περιμένει?Η επειδή την πήρα είναι υποχρεωμένοι να με δεχτούν χωρίς εξετάσεις?και έστω ότι καταφέρνω να εισαχθώ το σεπτέμβρη,την αίτηση για άδεια πότε την κάνω??Τον ερχόμενο Μάιο?δε θα έχω χάσει στο μεταξύ τον ένα χρόνο μεταπτυχιακού??
 Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και συγνώμη επίσης αν φαίνονται απλοικές σε κάποιους...Αλλά πραγματικά είναι ένα κουβάρι αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου...θα είμαι ευγνώμων σε όποιον με κατατοπίσει.πιστεύω άλλωστε ότι ίσως και άλλοι συνάδελφοι έχουν τις ίδιες απορίες με εμένα.Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:19:48 μμ »
Είναι υποχρεωμένοι να σε δεχτούν. Εμένα έτσι με πήραν γιατί ο καθηγητής μου είχε πολλούς υποψήφιους διδάκτορες και δε θα μπορούσε υπό ΚΣ.
Παρόλα αυτά θυμάμαι περίπτωση μιας φίλης που τη μια χρονιά η υπεύθυνη του μεταπτυχιακού της είπε "τότε να πας να κάνεις το μεταπτυχιακό σε αυτόν που σου έδωσε την υποτροφία", εκείνη δεν το έψαξε και τελικά πήγε την επόμενη χρονιά. Η γνώμη μου είναι να κάνεις ένα τηλέφωνο στη γραμματεία του μεταπτυχιακού που σε ενδιαφέρει και να ρωτήσεις εκεί.

Άδεια με το ΙΚΥ πάντως παίρνεις στάνταρ!
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.